Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2012 – KPSS-ÖNLİSANS 2012 – KPSS-ORTAÖĞRETİM SINAVLARI ÖSYM Başkanlığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2012 – KPSS-ÖNLİSANS 2012 – KPSS-ORTAÖĞRETİM SINAVLARI ÖSYM Başkanlığı."— Sunum transkripti:

1 2012 – KPSS-ÖNLİSANS 2012 – KPSS-ORTAÖĞRETİM SINAVLARI ÖSYM Başkanlığı

2 GÜNDEM 2012-KPSS-Önlisans ve Ortaöğretim Sınav Süreçleri
Sınav Koordinasyon Kurulu Sınav Merkezi Koordinatörleri Bina Sınav Sorumluları ile Toplantı “Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı” Uygulaması Görevli Değişiklik Formu Bina Sınav Tutanağı Yedek Gözetmen/Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı Sınav Merkezi Yöneticisine Destek Yedek Soru Kitapçıkları Engelli Adaylar

3 2012 – KPSS-ÖNLİSANS ve ORTAÖĞRETİM
KPSS - Önlisans 22 Eylül 2012 Cumartesi KPSS - Ortaöğretim 23 Eylül 2012 Pazar Aday Sayısı Bina Sayısı 2.515 7.574 Salon Sayısı 35.770 Görevli Sayısı

4 2012 – KPSS-ÖNLİSANS SINAVI
22 EYLÜL 2012 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 09:30-11:30 ARASINDA YAPILACAKTIR KPSS - Önlisans Sınavı 22 Eylül 2012 Cumartesi Aday Sayısı Bina Sayısı 2.515 Salon Sayısı 35.770 Görevli Sayısı

5 KPSS – Ortaöğretim Sınavı
2012 – KPSS-ORTAÖĞRETİM SINAVI 23 EYLÜL 2012 PAZAR GÜNÜ SAAT 09:30-11:30 ARASINDA YAPILACAKTIR KPSS – Ortaöğretim Sınavı 23 Eylül 2012 Pazar Aday Sayısı Bina Sayısı 7.574 Salon Sayısı Görevli Sayısı

6 SINAV KOORDİNASYON KURULU
Sınav Koordinasyon Kurulu; Rektör Vali Yardımcısı Sınav Merkezi Yöneticisi İl Emniyet Müdürlüğü Temsilcisi İl Jandarma komutanlığı Temsilcisi (Görevlendirilmiş ise) İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temsilcisi Kurul Haziran 2012 tarihleri arasında toplanır, Sınav Merkezi Yöneticisi kurulun sekreteryasını yapar ve eşgüdümü sağlar. NOT: İl Nüfus Müdürlükleri 23 Eylül 2012 Pazar günü KPSS Ortaöğretim Sınavında açık olacaktır. 22 Eylül 2012 Cumartesi günü KPSS Önlisans Sınavında açık olmayacaktır.

7 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV MERKEZLERİNDEKİ BÜTÜN BİNALAR, SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ TARAFINDAN, ATANAN ADAY SAYISI VE TOPLAM KAPASİTE BAKIMINDAN KONTROL EDİLMELİDİR. SAKLAMA MERKEZLERİNİN DENETİMİ YAPILMALI, GÜVENLİK KAMERALARI KONTROL EDİLMELİDİR.

8 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV MERKEZLERİNDE ATAMALARDAN SONRA OLASI BİR BİNA/SALON DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI TEDBİR ALINMALIDIR (Yedek Salon/Bina belirlemek, Servis Araçları Ayarlamak, vs).

9 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
A) YÜRÜTMÜŞ OLDUĞUNUZ İŞLEMLERLE İLGİLİ TEKNİK DESTEK ALMAK İÇİN BAŞKANLIĞIMIZIN NUMARALI TELEFONUNU ARAYABİLİRSİNİZ. B) HERHANGİ BİR SORUN OLDUĞUNDA İLK OLARAK KESİNLİKLE ÖSYM MERKEZİNDE KURULMUŞ OLAN SINAV GÜNÜ MASASI İLE İRTİBATA GEÇİLMELİDİR (Ek-1).

10 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV MERKEZLERİNDEKİ BÜTÜN BİNALAR, SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ TARAFINDAN, ATANAN ADAY SAYISI VE TOPLAM KAPASİTE BAKIMINDAN KONTROL EDİLMELİDİR. SAKLAMA MERKEZLERİNİN DENETİMİ YAPILMALI, GÜVENLİK KAMERALARI KONTROL EDİLMELİDİR.

11 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
A) YÜRÜTMÜŞ OLDUĞUNUZ İŞLEMLERLE İLGİLİ TEKNİK DESTEK ALMAK İÇİN BAŞKANLIĞIMIZIN NUMARALI TELEFONUNU ARAYABİLİRSİNİZ. B) HERHANGİ BİR SORUN OLDUĞUNDA İLK OLARAK KESİNLİKLE ÖSYM MERKEZİ SINAV GÜNÜ MASASI İLE İRTİBATA GEÇİLMELİDİR. (Ek-1)

12 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV ÖNCESİ, SINAV GÜNÜ VE SINAV SONRASI OLAN HER DURUMU MUTLAKA TUTANAK ALTINA ALINIZ. TUTANAKLARINIZI NAKİL KURYELERİ ARACILIĞIYLA ÖSYM BAŞKANLIĞINA ULAŞTIRABİLİRSİNİZ.

13 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV ÖNCESİNDE SINAV GÖREVLİLERİ İLE (ÖSYM TEMSİLCİSİ, BİNA SINAV SORUMLUSU, KENTİÇİ NAKİL KURYES) MUTLAKA TOPLANTI YAPILMALIDIR. GÖREVLİLERE, ÖSYM MERKEZİ SINAV GÜNÜ MASASI İRTİBAT NUMARALARI VERİLMELİDİR.

14 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV MERKEZİNDEKİ BİR BİNADA FARKLI KOD NUMARASINA SAHİP BİRDEN FAZLA SALON OLMASININ OLMASI DURUMUNDA , KOD NUMARASI ESAS ALINARAK, ADAYLAR İLGİLİ SALONLARA YÖNLENDİRİLMELİDİR.

15 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV GÜNÜ BİNALARDA GÖREVLİ AÇIĞI OLUŞMASI DURUMUNDA İVEDİLİKLE İL/İLÇE SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ İLE İRTİBATA GEÇİLMELİDİR.

16 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
DEĞERLİ ÖSYM GÖREVLİLERİ, SINAVDAN ÖNCE MUTALAKA SINAV YÖNERGESİNİ OKUYUNUZ (Ek-2). ‘SMY’ UZANTILI VE NORMAL E-POSTA DRESLERİNİZİ SIK SIK KONTROL EDİNİZ.

17 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV SALONLARINDAKİ SAATLER, BİNA SINAV SORUMLUSU VE BİNA YÖNETİCİSİ TARAFINDAN SINAV SABAHI MUTLAKA KONTROL EDİLMELİDİR.

18 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV GÜNÜ, SINAV YAPILACAK OLAN BİNALARA, O BİNANIN GÖREVLİLERİ DIŞINDA HİÇ KİMSE ALINMAYACAKTIR!

19 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
BİNA GİRİŞLERİNDE GÖREV YAPAN EMNİYET PERSONELİ, BİNADAKİ BÜTÜN GÖREVLİLERİN ÜST ARAMASINI BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE YAPMALIDIR VE ÜST ARAMASI YAPILMADAN HİÇ BİR GÖREVLİ BİNAYA ALINMAMALIDIR.

20 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
BİNA SINAV SORUMLUSU VE BİNA SINAV SORUMLUSU YARDIMCISI, SALON BAŞKANLARINI, GÖZETMENLERİ KONTROL ETMELİDİR VE YAKA KARTI OLMAYAN GÖREVLİNİN BİNA İÇERİSİNDE DOLAŞMASINA İZİN VERMEMELİDİR.

21 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SALON BAŞKANLARI VE GÖZETMENLER, ADAYIN CEVAP KAĞIDINI TESLİM ALDIKTAN SONRA SORU KİTAPÇIKLARINI TEK TEK KONTROL ETMELİDİRLER. EKSİK SAYFA OLMASI DURUMUNDA İVEDİLİKLE GEREKLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMALI VE GEREKİRSE ADAYIN ÜSTÜ ARANMALIDIR.

22 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
BİNA SINAV SORUMLULARI İLE YAPILACAK OLAN TOPLANTIDA, GÖREVLİ DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİNİN EKSİKSİZ VE ZAMANINDA YAPILMASI ÖNEMLE DUYURULMALIDIR.

23 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
ÖDEME İŞLEMLERİ ÇARŞAMBA SABAHI İTİBARI İLE SONA ERECEĞİNDEN, MUTLAKA SALI 12:00’DA ‘İŞLEMLERİ BİTİR’ BUTONUNA BASILMALIDIR.

24 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
MAHALİNDEN GÖREVLENDİRİLEN KORUMA KURYELERİNE 8 DEFADAN FAZLA GÖREV VERİLEMEZ. GÖREV YAPSALAR DAHİ ÜCRETLERİ ÖDENMEZ.

25 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ, ÖSYM TEMSİLCİSİ, NAKİL KURYESİ VE KORUMA KURYESİ TARAFINDAN SINAV SONRASI RAPOR DOLDURULACAKTIR. RAPORLARIN ZAMANINDA BAŞKANLIĞIMIZA İLETİLMESİNDE DUYARLI DAVRANILMALIDIR.

26 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
KIRTASİYE KUTULARI KESİNLİKLE KIRMIZI VEYA MAVİ KUTULARA KONULMAYACAK VE ÖSYM BAŞKANLIĞINA GÖNDERİLMEYECEK. SORU KİTAPÇIKLARI MAVİ KUTULARIN İÇERİSİNE KONULACAKTIR. CEVAP KAĞITLARI, TUTANAKLAR, KANITLAR VS. KIRMIZI KUTULARIN İÇERİSİNE KONULACAKTIR.

27 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
SINAV EVRAKLARININ PALETLERE DİZİLMESİNDE VE ARAÇLARA YÜKLENMESİNDE NAKİL KURYESİNİN VE YÜKLENİCİ FİRMA TEMSİLCİSİNİN ÖNERİLERİ DİKKATE ALINACAKTIR. BELİRSİZLİK DURUMUNDA ÖSYM TARAFINDAN KENDİLERİNE BİLDİRİLEN NUMARALARDAN YARDIM TALEP EDECEKLERDİR.

28 SINAV MERKEZİ KOORDİNATÖRLERİ
Sınav esnasında testler değiştirilirken adaylara soru kitapçığı ve cevap kağıdı üzerindeki işlemleri bitene kadar süre verileceğini ve bu sürelerin sınav süresine dahil edilmeyeceğini, Adayların, soru kitapçık numarasını doğru kodlaması hususunda uyarılması gerektiğini, Salon Başkanlarının, tahtaya salon numarasını, sınav başlangıç ve bitiş saatlerini yazması gerektiğini ve genel olarak 2012-KPSS uygulamalarını, Adayların Sınava Giriş Belgesi ve Nüfus Cüzdanı (veya süresi geçerli bir pasaport ) ile sınava alınacaklarını, Adayların kesinlikle tuvalete çıkmalarının yasak olduğunu, Görevlilerin alyans hariç, telefon, gazete, kitap, cüzdan, saat ve anahtar vb eşyalarla salonlarda görev yapamayacağını, hatırlatacağı bilgilendirme toplantısı yapacaktır. Bu toplantıya gelmeyen Bina Sınav Sorumlularının görevi iptal edilecektir.

29 HER ADAYA FARKLI SORU KİTAPCIĞI
Sınava giren her adaya, soru kitapçığı üzerinde adaya ait bilgilerin olmadığı “Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı” verilecektir. Bu uygulamada tüm adaylara yine aynı sorular sorulmasına rağmen, soruların sırası ve cevap seçeneklerinin sıralaması her aday için farklı olacaktır. Soru kitapçıkları adaylara rastgele bir şekilde dağıtılacaktır. Cevap kağıtlarının üzerinde aynı şekilde adayın fotoğrafı ve kimlik bilgileri bulunacaktır.

30 HER ADAYA FARKLI SORU KİTAPCIĞI
ADAYLAR SORU KİTAPÇIK NUMARASINI CEVAP KAĞITLARINA KODLAMAK ZORUNDADIR. SORU KİTAPÇIK NUMARASININ YANLIŞ KODLANMASININ SORUMLULUĞU ADAYA AİTTİR. Salon görevlisi Adayın Soru kitapçık numarasını cevap kağıdı üzerine doğru kodlayıp kodlamadığını kontrol edecek ve ilgili alanı imzalayacaktır.

31 HER ADAYA FARKLI SORU KİTAPCIĞI
ADAYLAR SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA KİTAPÇIKLARININ SAYFA NUMARALARINI VE BASKI HATASI OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETMEK DURUMUNDADIR SORU KİTAPÇIKLARINDA EKSİK SORU, EKSİK CEVAP ŞIKLARI, EKSİK SAYFA, YANLIŞ SORU İLE BAŞLAMA, YANLIŞ TEST İLE BAŞLAMA VB. SORUNLAR OLMAMASI İÇİN ADAYLARIN SORU KİTAPÇIKLARINI ÖNCEDEN KONTROL ETMELERİ İSTENECEKTİR.

32 GÖREVLİ DEĞİŞİKLİK FORMU
Bina Sınav Sorumlusunun doldurması gereken tutanaktır. Bina Sınav Sorumlusu sınavdan sonra ilk iş günü saat 12:00’ye kadar internet adresinde bu formu dolduracaktır. İşlemlerini üzerinden tamamlamayan Bina Sınav Sorumlularının Görevli Değişiklik Formu işlemleri, Sınav Merkezi Yöneticisi tarafından ilk iş günü 15:00 ile ikinci iş günü saat 12:00 arasında (Yönetim İşlemleri Sistemi) yapılacaktır. Görevli Değişiklik Formu, Sınav Merkezi Yöneticisi tarafından sınav sabahı Kent İçi Nakil Kuryesi aracılığıyla iki (2) nüsha olarak Bina Sınav Sorumlusu’na iletilir. Bina Sınav Sorumlusu bu form üzerinde ÖSYM temsilcisinin adı ve soyadını yazar. Sınava gelmeyen görevlileri belirtir. Gelmeyen görevlilerin yerine yeni atadığı tüm görevli değişikliklerini yapar. Bina Sınav Sorumlusu bu formun bir nüshasını kendinde bırakır diğerini ise Kent İçi Nakil Kuryesi ile Sınav Merkezi Yöneticisine geri gönderir.

33 BİNA SINAV TUTANAĞI Bina Sınav Sorumlularının doldurması gereken tutanaktır. h Bina Sınav Sorumlusu sınavdan sonra ilk iş günü saat 12:00’ye kadar internet adresinde bu formu dolduracaktır. Bina Sınav Sorumlusu bu form ile; Görevli oldukları binaya gelmeyen sınav görevlileri, Gelmeyenlerin yerine görevlendirilenler, Binada yaşanan sorunlar, Raporlandırılması gereken diğer hadiseler ve Genel sınav değerlendirilmesi hakkında bilgi verilir.

34 BİNA SINAV SORUMLUSU YARDIMCISI
YEDEK GÖZETMEN/ BİNA SINAV SORUMLUSU YARDIMCISI KPSS için her binada en az iki (2) yedek gözetmen görevlendirilecektir. Bu görevlilerden en az biri Merkezimiz tarafından bayan olarak atanacaktır. Yedek gözetmenleri adaylar binaya alınırken kapıda adayların sınava giriş belgelerinin kontrol edilmesi amacıyla görevlendiriniz. Sınava Girmek İçin Gerekli Belgeler Adayların, sınav salonuna girebilmeleri için yanlarında bulundurmaları gereken belgeler şunlardır: a) Sınava Giriş Belgesi: Bu belgeyi aday internet adresinden kendi T.C. Kimlik Numarası ve şifresini kullanarak edinir. Belge renkli olabileceği gibi siyah beyaz da olabilir. b) Nüfus cüzdanı veya pasaport: Nüfus cüzdanı veya pasaport ile zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ve askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi ve Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar, özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki belgeler kesinlikle kabul edilmez. Nüfus cüzdanında adayın T.C. Kimlik Numarası ve fotoğrafı bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Bu iki belge yanında bulunmayan aday sınav binası ve salonuna alınmaz. Bu belgeler, adaylar salona alınırken Salon Başkanının gözetiminde titizlikle incelenir, bir adayın yerine başkasını sınava sokmasına olanak verilmez.

35 YEDEK SORU KİTAPCIĞI ÖSYM sınavlarında unutulmaması gereken en temel sınav kurallarından birisi “Bir salondaki evrakın sadece o salona ait olduğu ve kesinlikle o salon dışına çıkarılmaması gerektiğidir.” Herhangi bir sınav evrakına ihtiyaç duyulduğunda, Bina Sınav Sorumlusu Sınav Merkezi Yöneticisi ile bağlantı kurarak Yedek Sınav Evrakı kullandırır. ÖSYM sınavlarında unutulmaması gereken en temel sınav kurallarından ikincisi “Normal sınav sürecinde bir salondan her ne sebeple olursa olsun dışarı çıkan bir aday tekrar sınav salonuna geri alınmayacaktır.” Bu aday belirlenmiş normal sınav süresince bina içinde güvenlik görevlilerinin nezaretinde tutulacaktır.

36 ENGELLİ ADAYLAR Engelli adaylar, ÖSYM’ye yasal süreler içerisinde engel durumlarını belirten bir rapor sunmuş ve bu rapor ÖSYM tarafından kabul edilmiş ise bu adaylara talepleri doğrultusunda okuyucu ve/veya işaretleyici verilecektir.

37 ÖSYM MERKEZİ SINAV GÜNÜ MASASI İLETİŞİM TELEFONLARI Telefon No
Sınav Görevi Engelli adaylar Sınav uygulaması Sınav görevlileri Ulaştırma Aday işlemleri Kılavuz ve yönergeler

38 TEŞEKKÜR 2012-KPSS Önlisans/Ortaöğretim Sınavlarında toplumun gözü üzerimizde olacaktır. Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da tüm tedbirleri eksiksiz alıp sınavın başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak durumundayız. ÖSYM bu konuda gereken her türlü adımı atmaktan çekinmeyecektir. ÖSYM adına hizmet veren sizlerin de gerekeni yapacağınızdan eminim. Tüm destekleriniz için teşekkür ederim. Başarı Dileklerimle.. Prof. Dr. Ali DEMİR ÖSYM Başkanı


"2012 – KPSS-ÖNLİSANS 2012 – KPSS-ORTAÖĞRETİM SINAVLARI ÖSYM Başkanlığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları