Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Asıl İşveren - Alt İşveren (Taşeron)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Asıl İşveren - Alt İşveren (Taşeron)"— Sunum transkripti:

1 Asıl İşveren - Alt İşveren (Taşeron)
Sorumlulukları

2 İşveren tekstil fabrikası yemekhane, paketleme, temizlik ve nakliye işleri ile bahçe duvarlarının yapımı ve çatı tamir işleri alt işveren(taşeron) müteahhit firmalara verilmiştir. Yemekhane ve paketleme servisini üzerine alan firmanın işçileri sadece(münhasıran) tekstil fabrikasının işçilerine yemek hazırlamakta; temizlik ve nakliye firmasının işçileri ise haftada bir gün fabrikaya gelerek büro temizliği ve üretilen malların nakliye işini yapmaktadır. Bahçe duvarlarını tamamlayan firmanın işçileri ve çatı tamiri yapan firmanın işçileri ve üç ay içinde işlerini bitirerek tekstil fabrikasını terk edeceklerdir.

3 Yemekhane ve paketleme servisini üzerine alan firmanın işçileri sadece(münhasıran) tekstil fabrikasının işçilerine yemek hazırlamaktadır. Yemekhane işçisinin işten çıkarılması nedeniyle talep ettiği ücret, fazla mesai ve izin ücretleriyle ihbar ve kıdem tazminatlarının sorumlusu kimdir?

4 Yemekhane ve paketleme servisini üzerine alan firmanın işçileri sadece(münhasıran) tekstil fabrikasının işçilerine yemek hazırlamaktadır. Paketleme işçisinin elini kaptırdığı paketleme makinesinde meydana gelen iş kazasından kim sorumlu olur?

5 …temizlik ve nakliye firmasının işçileri ise haftada bir gün fabrikaya gelerek büro temizliği ve üretilen malların nakliye işini yapmaktadır. Haftada bir gün devamlı olarak tekstil fabrikasına gelip büro temizliği yapan işçinin diğer günler başka işyerlerinde çalıştığı göz önünde tutulacak olursa işçilik haklarından kimi sorumlu tutarsınız?

6 …temizlik ve nakliye firmasının işçileri ise haftada bir gün fabrikaya gelerek büro temizliği ve üretilen malların nakliye işini yapmaktadır. Nakliye firmasının şoförünün fabrikaya gelirken yaptığı kazanın hangi işveren bakımından ‘’iş kazası’’ ve ‘’trafik kazası’’ olabileceğini tartışınız?

7 Bahçe duvarlarını tamamlayan firmanın işçileri ve çatı tamiri yapan firmanın işçileri ve üç ay içinde işlerini bitirerek tekstil fabrikasını terk edeceklerdir. Bahçe duvarını yapan firmanın işçinin işten çıkarılması nedeniyle talep ettiği ücret, fazla mesai ve yıllık izin ücretleriyle ihbar ve kıdem tazminatlarından kim sorumlu olur?

8 Bahçe duvarlarını tamamlayan firmanın işçileri ve çatı tamiri yapan firmanın işçileri ve üç ay içinde işlerini bitirerek tekstil fabrikasını terk edeceklerdir. Fabrikanın çatısını onaran firmanın işçisinin çatıdan düşüp ölmesi halinde, mirasçıları yıllık izin ücretiyle ihbar ve kıdem tazminatlarından hangilerini talep edebilirler?

9 Yemekhane ve paketleme servisini üzerine alan firmanın işçileri sadece(münhasıran) tekstil fabrikasının işçilerine yemek hazırlamakta Yemekhane ve paketleme firmaları işçilerinin sendika üyesi olmaları halinde, kendilerine sendikayla tekstil fabrikası(asıl) işvereninin imzaladığı toplu iş sözleşmesinin uygulanıp uygulanmayacağını tartışınız?

10 İşveren tekstil fabrikasının alt işveren(taşeron) firmalarla yaptıkları sözleşmeyi tanımlayınız ve sözleşmede yer alan’’bütün işçilik haklarından alt işveren(taşeron) firma sorumlu olacaktır.’’hükmünü her bir alt işveren(taşeron) firma bakımından değerlendiriniz.

11 Tekstil fabrikası işvereninin bir ‘’kamu işvereni’’ olduğunu varsayarsak, yemekhane işçisinin yukarıdaki taleplerinden hangilerini ödemek zorunda kalır? Açıklayınız.

12 Tekstil fabrikası işvereninin daha önce işyerinde ‘’işçi’’olarak çalışan kişiyle yaptığı’’taşeron’’ sözleşmesinin hukuki’’geçerliliğini’’ ve taşeronun işçileri bakımından doğurduğu sonuçları açıklayınız.

13 HAZIRLAYANLAR; Havva Nezaket Kayış Müge Ergin


"Asıl İşveren - Alt İşveren (Taşeron)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları