Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir"— Sunum transkripti:

1 Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir
Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır.

2 TENİSİN TARİHİ GELİŞİMİ TÜRKİYEDE TENİS TENİS OYUN KURALLARI

3 TENİSİN TARİHİ Bir çok mağara resimleri, hedef oyunları oynayan insanları resmeder. Tarih öncesi yazıtlarda ise insanların birbirlerine top attıkları bazı oyunlardan söz edilir. Zaman geçtikçe insanlar ve oynadıkları oyunlar daha gelişti ve karmaşıklaştı. Gerçek tenisin tarihi bin yıl kadar önceye dayanır. Tenis antik çağda Yunanistan, Roma, Mısır, Pers ve Arabistan'da popüler olan handball ile benzerlik göstermektedir. Tenis, ilk sıralarda, topu alıp koşmak şeklinde oynanan bir oyundu. Daha sonra ise 10. yüzyılda oyun Fransa'ya geldiğinde şu andaki gibi kortta oynanmaya başlandı.

4 Fransızlar tenise "Tenez" adını vermişlerdi
Fransızlar tenise "Tenez" adını vermişlerdi. "Tenez" Fransızca'da "al ve oyna" manasına gelmektedir. Sonraları Fransızlar tenise "jeu de paume" ya da bir başka deyişle "el sporu" demişlerdir. 13. yüzyılda Fransa'da kralın huzurunda oynanmaya başlandı. Fransa'nın dışında ise tenis, kraliyet ailesine özgü bir oyun olarak biliniyordu.

5 Daha sonra İngiltere'ye ulaştı ve orada "caitchspeel" adını aldı Windsor Şatosu'nun surları civarında ve birçok asil İngiliz ailelerinin konaklarının yakınlarında mutlaka bir tenis kortu bulunurdu. İngiltere'de bu gelenek ilk kez 8. Henry ile başlamıştı yılında Fransa Kralının V. Henry’ye tenis topları gönderdiği bilinir.Ünlü ozan, shakespeare bile “V.Henry” isimli oyununda bu tarihi armağanı anlatılır.

6 İlk zamanlarda tenis çıplak elle oynanmış,sonra eldivenler kullanılarak oynanmış ve en sonunda da günümüzün raketlerini andıran araçlar kullanmışlardır. Sayı sistemi ise; İlk dönemde 1 günün 24 saat olmasından esinlenerek 24 oyundan oluşan tenis maçları, önce 12, sonraları 6 oyunlu 3 dizi üzerinden oynandı. Sayılar ise günün 24 saatinden bir saati dörde bölerek 15,30,40,60 çerçevesine oturtuldu. Ama 40'tan sonra oyun demek adet oldu. Sayı sistemindeki değişiklikler 19.yüzyılda tamamlandı.

7 Türkiye’de Tenisin Tarihi
Tenis Türkiye'de 1900'lü yıllarda, İngiliz diplomatlar aracılığıyla tanıtıldı. 1905'te İzmir, Bornova ve Karşıyaka'da İngilizler arasında tenis oynanıyordu. Türklerin ilk tenis oynadıkları tarih ise 1915 oldu. Bu tarihten itibaren Amerikan kolejlerinde tenis oynanmaya başlandı. Fenerbahçe'de tenis kulübünün kurulmasıyla Fuat Hüsnü Kayacan ilk Türk tenis hareketini başlattı. Tenisçilerimizin uluslararası alanda ilk kez katıldıkları 1930 Balkan şampiyonasında, çiftlerde Sedat Erkoğlu-Vahram Şirinyan 1. oldular 1923 yılında kurulan Tenis Federasyonu'nun ilk başkanlığına Server Bey getirildi. 1939'da bağımsız olan federasyonun başkanlığını Kerim Bükey üstlendi. Türk milli takımı, Davis kupasına ilk kez 1948 yılında katıldı ve ülkemizde oynanan karşılaşmada Yugoslavya'ya 5-0 mağlup oldu.

8 Bundan sonra uzun süre Davis kupasında tur geçemeyen takımımız ilk galibiyetini 1974'de Lübnan'ı 3-2 yenerek aldı.

9 TÜRKİYEDE TENİS

10 Türkiye Tenis Federasyonun en önemli amaçlarından birisi,
tenis sporunun ülkemizde yaygınlaştırılması, geliştirilmesi ve ülkemizin uluslar arası alanda söz sahibi olmasıdır. Yılda 4 tane 10 yaş alt yapı yaz kupası turnuvaları yapılmaktadır. yaş büyükler ve veteran turnuvaları yapılmaktadır. Bu turnuvaların a-b-c serileri vardır Bunun yanında bir çok özel turnuvalar ve uluslar arası turnuvalar yapılmaktadır. Bu turnuvalarda kullanılan top, raket ve saha ölçüleri çocukların yaş gruplarına göre değişiklik gösterir.

11 Ülkemizde yaklaşık olarak 80 adet özerk tenis kulübü vardır.
Bu kulüplerin çoğu elit sporcular yetiştirmekte ve sporcular arasından milli takıma oyuncular seçilmektedir.bir kısmı da kendi ilerinde amatör olarak çalışmalar yapmaktadır. Federasyonda lisanslı sporcu sayısı tane performans sporcusu vardır.

12 WTA İSTANBUL CUP Bayan tenisçileri, erkek tenisçilerin gölgesinden kurtarmak amacıyla 1960'lı yıllarda temeli atılan Sony Ericsson WTA Tour, 1971'de ilk turnuvasını düzenleyerek, bayan tenisçilerin birliği olarak dünya tenis çevrelerinde kabul gördü. Bugün 32 ülkede 63 turnuva düzenliyor. Bu turnuvalarda 60 milyon dolarlık ödül dağıtıyor.

13 Ülkemizde dünyada sayılı turnuvalar arasına giren ve bu yıl üçüncüsü yapılacak olan istanbul cup için bir çok hazırlık yapılmaktadır. Bunlardan en önemlisi son günlerde gündemde olan türkün raketi olarak hazırlanan ödül ön plana çıkmaktadır. Tamamı Altından yapılmış ve pırlantalarla süslenmiş olan bu raket 3 kez şampiyon olan sporcuya verilecektir.Bu raketi inşallah bir Türk kızının kazanması dileğiyle diyoruz. İstanbul cup bu yıl mayıs tarihleri arasında yapılacaktır.

14 İstanbul Cup da Sony Ericsson WTA'nın 63 turnuvasından biri
İstanbul Cup da Sony Ericsson WTA'nın 63 turnuvasından biri. İlki 2005 yılında düzenlendi. İlk turnuva gerçekleştirilen maçlar ve gösteri karşılaşmaları ile tenis otoritelerinin ve tenis severlerin bütün ilgisini İstanbul'a çekti. Turnuvanın şampiyonu Venus Williams'ın Türk tenisçi İpek Şenoğlu ile Boğaziçi Köprüsü'nde gerçekleştirdiği kıtalararası maç, iki kıta arasında oynanan ilk tenis maçı olarak dünya spor tarihinde yerini aldı. Garanti Koza İnşaat'ın organizasyonunu üstlendiği İstanbul Cup, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı en önemli iki uluslar arası spor organizasyonundan biri. Bu yıl gerçekleştirilecek İstanbul Cup, Garanti Koza İnşaat'ın Yeşilköy'de başlattığı spor tesislerinde gerçekleştirilecek. Bu yıl 57 sporcunun katılması beklenen İstanbul Cup'ta dünyanın en iyi 20 tenisçisinden 4'ünün de mücadele etmesi bekleniyor. Bu yıl gösteri maçlarına Boğaziçi Köprüsü'nün yanında Kız Kulesi de eklendi.  

15

16

17 İstanbul cup’ınMisyonu: Türkiye'yi dünyada tenisle ilgili sayılı ülkeler arasına sokmak ve dünyanın en çok ilgi gören tenis organizasyonlarından biri olmak.  Vizyon  Dünyanın en iyi tenisçilerinin katılmak istediği bir turnuva haline getirmek Tenis şampiyonlarının Türk tenisçilerle maç yapmasını sağlamak İstanbul Cup'ı uluslar arası nitelikteki tesislerde düzenlemek İstanbul Cup'un turnuva sınıfını yükseltmek Turnuvaya oyuncu katılımını arttırmak Başarılı Türk tenisçilerin turnuvada öne çıkmasını sağlamak Şampiyon Türk tenisçi çıkarmak Turnuvayı izleyenlerin sayısını arttırmak Turnuvanın tüm dünyada izlenirliğini sağlamak.

18

19 İstanbul cup’ın gelenekleri arasında olan;ilk yıl boğaz köprüsünde, Avrupa ve Asya sınırında tenis kortu kurarak tenis tarihine geçmiştir. Ardından başka kültürel değerimiz kız kulesinde ‘kızlar maçı’daha sonra haliç’te yapılan, Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı sn.M.Ali Şahin ve Hülya Avşar’la ‘Salda Tenis Maçı ‘ ile İstanbul Cup’ın geleneği yansıtılmaya çalışılmıştır. İstanbul’un sultanı kim? Heyecanıyla gerçekleştirilecek turnuvanın 3.sünün açılış seramonisi, konsepte uygun olarak Topkapı sarayının harem dairesinde yapılacaktır.

20

21 TENİS OYUN KURALLARI Saha; 23.77m. Uzunluğunda ve
8.23 m. Genişliğinde dikdörtgen şeklindedir. Saha, ortasından boydan boya bir ağ ile ikiye bölünür. File, 107 cm yüksekliğindedir.

22 SERVİS SAHA DEĞİŞİMİ PUAN KAYBEDİLEN DURUMLAR PUANLAMA SİSTEMİ SETTE PUANLAMA SİSİTEMİ NET ACE WİNNER OYUNLAR ARASI VE SETLER ARASI DİNLENME ÇİFTLER OYUNU

23 Tenis oyununu temel mantığı,topu raket kullanarak,çizgilerle sınırlanmış alan içine bir defa sekerek veya hiç yere değmeden rakip sahanın çizgilerle belirlenmiş alana rakibin karşılayamayacağı şekilde atabilmektir. Servise kiminle başlanacağı kura ile belirlenir. Bir set 6 oyundan oluşur. Teniste özel turnuvalar hariç, erkekler 5 set, bayanlar 3 set üzerinden oynar. Bir oyunda puanlar; ve oyun şeklindedir.40 dan sonra alınan sayının rakamsal boyutu yoktur ve direk oyun(game) olarak adlandırılır (deuce, berabere)durumunda ilk sayıyı alan avantajı kazanır ve bir sayı daha alırsa oyunu ,seti,yada maçı kazanır. İlk servis sağdan atılır ve her puanda iki servis atma hakkı vardır.başarısız servis atışına hata(fault) denir.Servis atışında oyuncu iki servisinde de başarısız olmuşsa çift hata yapmıştır ve puanı rakip taraf kazanır.

24 Tie-break oyunu (beraberliği bozma oyunu): Oyunlarda 6-6 lık bir durum olduğunda, setin galibini belirleyecek bir oyun oynanır.

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63


"Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları