Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Exchange Server 2003 Kurulmadan Önce Kurulması Gereken Hizmetler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Exchange Server 2003 Kurulmadan Önce Kurulması Gereken Hizmetler"— Sunum transkripti:

1 Exchange Server 2003 Kurulmadan Önce Kurulması Gereken Hizmetler
.NET Framework ASP.NET IIS 5.0 ya da IIS 6.0 WWW Servisi SMTP Servisi NNTP Servisi Domain Name Server Active Directory

2 ISS KURULUMU İÇİN Start >Control Panel>Add Or Remove Programs Seçiyoruz.

3 Windows Bileşenleri Seçilir
Açılan pencerede Aplication Server Seçilir Detailis tıklanır.

4 Açılan pencerede ASP.NET ISS Message Queing seçilir ISS üzerinde çift tıklanır.

5 Burada NNTP SMTP WWW Hizmetleri seçilir.Ok butonuna basıp cıkıyoruz bu pencereden. Next diyerek hizmetleri kuruyoruz.

6 Kurulum sırasında Server Cd’sini istemektedir
Kurulum sırasında Server Cd’sini istemektedir.Server Cd’sini Cd Rom’a yerleştiriyoruz. Hizmetler Sunucumuza kuruldu. Finish diyerek bu pencereyi kapatıyoruz.

7 My Computer >Manage Seçiyoruz.
Açılan pencerede Servisler Ve Hizmetleri Seçiyoruz. Burada ASP.NET’in Allowed olması gekir.

8 Daha önceden sistemimize Active Directory ve Domain Name Server’i Kurmuştuk.
Artık Exchange Server 2003 Kurulumuna Geçebiliriz. Exchange Server 2003 Cd’sini Cd Rom’a yerleştiriyoruz. Cd Roma Taktıktan sonra Exc2003 Klasörünün içine giriyoruz. Setup.exe’yi çalıştırıyoruz.

9 Açılan pencerede Exchange Deployment Tools tıklıyoruz.
Deploy the first Exchange Server 2003 seçiyoruz.

10 Açılan pencerede New Exchange 2003 Installation seçiyoruz.

11 Burda Exchange server kurulmadan önce hizmetlerin kurulu olup olmadığını denetliyor.Biz gerekli hizmetleri kurduğumuza göre ilk altı ikonu tıklıyoruz.

12 Browse diyerek Setup>1386>Setup.exe’yi seçiyoruz.
Run ForestPrep Now a basarak kuruluma geçiyoruz.

13 Açılan pencerede Next butonuna basarak ilerliyoruz.

14 ForestPrep’in yüklenmesi devam ediyor
Microsoft Exchange Server yönetici hesabı penceresindeki hesap kutusuna Exchange Server 2003 kurulumundan sorumlu hesabı yazın. ForestPrep’in yüklenmesi devam ediyor

15 ForestPrep’in yüklenme işleminin bitirilmesi
ForestPrep’in yüklenme işleminin bitirilmesi .İşlemin bittiğine dair pencere geldiği durumda, Finish butonuna basılarak kurulum tamamlanır. Bu işlem yapıldığında Exchange Server 2003 için Active Directory nesneleri hazırlanmış olur. Bundan sonra kurumdaki tüm Domain (etki alanı) için Exchange Server tanımlamasının yapılması gerekmektedir. Exchange Server kurulumu öncesinde üç yerde etki alanı hazırlama (DomainPrep) yapılması gerekmektedir. Bunlar Orman Kökü (Forest Root) etki alanı, posta sunucularınızın çalışacağı her Etki Alanı ve Exchange Server 2003 yönetici hesaplarının bulunduğu tüm Etki Alanlarıdır. Etki alanı hazırlama işlemi için aşağıdaki işlemler gerçekleştirilir.

16 Karşınıza gelen ekranda, 7
Karşınıza gelen ekranda, 7. adımda yer alan Browse butonunu tıklayarak setup.exe dosyasının yolunu belirtiyoruz. Run DomainPrep Now tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda Next diyerek İlerliyoruz.

17 DomainPrep Sisteme yükleniyor.
İşlemin bittiğine dair pencere geldiği durumda, “bitir” tuşuna basılarak kurulum tamamlanır. Exchange Server 2003 kurulumundan önce Active Directory üzerinde yapılması gereken işlemler tamamlanmıştır

18 Browse diyerek Setup>1386>Setup.exe’yi seçiyoruz.
Run Setup Now a basarak kuruluma geçiyoruz.

19 Bu işlemin ardından gelen yeni pencereden Bileşen Seçimi (Component Selection) ekranında “Eylem (Action)” kısmında “Typical” yazar. Eğer standart bileşenler dışında bir bileşen eklemeniz gerekiyorsa özel (Custom) kuruluma geçip istediğiniz bileşenleri ekledikten sonra Next tuşuna basın. Kurulum tipi ekranında yeni bir Exchange Organizasyonu yaratma (Create a new Exchange Organization) seçin ve Next tuşuna basın.

20 Organizasyon ismi en az bir, en çok altmış dört karakter olacak şekilde yazılır. Organizasyon isminde büyük ya da küçük harf ayrımı fark etmeksizin A'dan Z’ye kadar tüm harfler, 0 ile 9 arası sayılar, boşluk ve çizgi kullanabilirsiniz. Organizasyon isminde, Active Directory kısıtlamalarından dolayı Türkçe karakterler olmak üzere hiçbir ulusal harf kullanılamamaktadır. Organizasyon ismi girildikten sonra, Next tuşuna basın. Organizasyon ismi olarak network verdik. Next butonuna basarak ilerliyoruz.

21 Lisans sözleşmesini kabul edip etmediğimizi tercih
Ediyoruz Lisans sözleşmesini kabul ederek ilerliyoruz. Kurulum özeti penceresi size kurulacak bileşenleri kontrol etme olanağını sağlar. Eğer ekleme ya da düzeltme yapmanız gerekiyorsa bu noktada Back tuşuna basarak geri dönebilirsiniz. Eğer devam etmek istiyorsanız, Next tuşuna basarak ilk Exchange 2003 kurulumunuzu başlatabilirsiniz.

22 Exchange Serverin kurulumunun bitmesine az bir süre kaldı.
Exchange Server’i Sisteme başarılı Bir şekilde kurmuş olduk.

23 Exchange Server’da Mail Hesabı Oluşturma
Mail Hesabı iki şekilde oluşturulabilir. İlki Active Directory’de kullanıcı oluşturulmuşken Diğer Active Directory’de kullanıcı oluşturulduğunda Mail hesabı olusturulmamış sonra oluşturulur. Manage Your Server’dan> Active Directory seçiyoruz. Açılan pencerede sag tıklıyoruz.New User seçiyoruz.

24 Kullanıcı bilgilerini giriyoruz.
Kullanıcı şifresini giriyoruz şifrenin kalıcı olmasını değiştirilmeme Sini seçip ilerliyoruz.

25 Burda mail hesabını oluşturuyoruz.
Eğer tik yoksa oluşturulmamışı seçmiş_ Sinizdir. Oluşturulmamışsa mail hesabı Kullanıcı üzerinde sag tıklanır Exchange Tasks seçilir.Gelen pencerede Create Mail_ Box seçilerek hesap oluşturulur. Client pc ye geçip exchange Serverin çalışıp Çalışmadığını test edicez.Can hesabı ile simdi Sisteme giriş yapıyoruz.

26 Başlatan Mic.Outl. Acıyoruz.Bize mail hes_
Bı oluşturmak isteyip istemediğizi soruyor Evet diyerek ilerliyoruz. Gelen pencerede Exchange Serveri Secerek ilerliyoruz.

27 Bu kısımda ilk kısma sunucumuzun
Tam adını yazıyoruz.Diğer kısma Mail hesabımızın tam adını yazıyoruz. Adı denetle dedikten sonra ilerliyoruz. Mail hesabımızın başarılı bir biçimde Oluştuğunu görüyoruz.

28 Deniz adında kullanıcı acmıstık Active
Directory sisteme giriş yapıyoruz.Etki Alanını seçip tamam diyoruz. Pc acıldan sonra baslatan Mic.Out. Açıyoruz.Açılan pencerede mail hesabı Oluşturup oluşturmucağımı soruyor Evet diyerek ilerliyoruz.

29 Açılan pencerede Mic.Exc. seçiyoruz
Karşımıza gelen pencerede ilk kısma sunucu Bilgisayarin tam adını diğer kısma kullanıcı Mail hesabının adresini yazıyoruz. Adı denetle dedikten sonra ilerliyoruz. Böylece Deniz mail hesabınında ayarlarını Yapmış olduk.

30 Mail Hesablarının Ayarlarını Yaptığımıza Göre Artık
Birbirimize Mail Atabiliyor Olmamız Gerekir Can hesabında sag üst köşede yeni butonuna tıklıyoruz mail Göndermek için.

31 Kime kısmına gönderceğimiz kişinin
Mail hesabının adresini yazıyoruz. Konu başlığını ve gönderceğimiz Metni yazarak gönder butonuna Basıyoruz. Gönderilmiş öğelere mailimizin Gittiğini görüyoruz. Denize mailin gidip gitmediğini Anlamak için Deniz’in hesabina geçiyoruz.

32 Burda mail gelip gelmediğini anlamak
İçin Gönder/Al tıklıyoruz. Bir mailin geldiğini gördük Deniz Kullanıcısına maili okumak için Çift tıklıyoruz maile.

33 Can kullanıcısından deniz kullanıcısna
Deneme adında mail göndermişdik. Mailin başarılı bir biçimde geldiğini Görüyoruz.Yanıtla diyerek cevap Yazıyoruz. Başarılı diye mail yollamak için Gönder tıklıyoruz.

34 Gönder Al dediğimizde bir mailin geldiğini gördük
Mail üzerinde çift tıklayınca mailin Deniz kullanıcısından Geldiğini görüyoruz.

35 Hazırlayan:Cemal Ucal
No :325 Konu :Exchange Server 2003 Kurulumu


"Exchange Server 2003 Kurulmadan Önce Kurulması Gereken Hizmetler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları