Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Talimat girişi ile MKK ya mesaj gönderilir. MK HT ON Eşleşmemiş ES Kısmen veya tamamen eşleşmiş TB Teminat Bekleyen Üye Müşteri kontolü Hatalı Hatasız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Talimat girişi ile MKK ya mesaj gönderilir. MK HT ON Eşleşmemiş ES Kısmen veya tamamen eşleşmiş TB Teminat Bekleyen Üye Müşteri kontolü Hatalı Hatasız."— Sunum transkripti:

1 Talimat girişi ile MKK ya mesaj gönderilir. MK HT ON Eşleşmemiş ES Kısmen veya tamamen eşleşmiş TB Teminat Bekleyen Üye Müşteri kontolü Hatalı Hatasız IP Üye tarafından veya sistem tarafından iptal son saatinde (Fonun iptal saati veya Takasbank İptal saatinden hangisi küçük ise) iptal edilir. Müşteri Numarası Düzeltilir ALIŞ TALİMATLARI Talimat iptal edilir Talimat Günü ES Valör Günü TB Teminat Bekleyen Teminat Tamamlama IP NETLEŞTİRME ES MK Gerçekleşmeye Giden OK HT Müşteri hatası emri ileten üye tarafından düzeltilir.

2 Talimat girişi ile MKK ya mesaj gönderilir. MK HT ES Üye Müşteri /Stok Kontrolü HatalıHatasız IP Müşteri Numarası Düzeltilir veya stok kontrolü SATIŞ TALİMATLARI Talimat iptal edilir Talimat Günü ES Valör Günü NETLEŞTİRME ES MK Gerçekleşmeye Giden OKHT Üye tarafından veya sistem tarafından iptal son saatinde (Fonun iptal saati veya Takasbank İptal saatinden hangisi küçük ise) iptal edilir. Müşteri hatası emri ileten üye tarafından düzeltilir. İleri valörlü işlemlerde sadece ES olan talimatlar ertesi güne aktarılır.

3 StatüAçıklamaAna Statü/Ara Statü OK: GERÇEKLEŞEN Netleştirmeye giren talimatlardan ( ES) gerçekleşen talimatlar OK olur. Ana Statü ES: EŞLEŞEN Alış talimatları için havuzdan kıymet ayrılması durumudur. Satış talimatlarında ise üye müşteri hesabında yeterli kıymetin bloke edilmesi ile oluşur. Eşleşen talimat Valör gününde NETLEŞTİRME ye girer. Ana Statü ON: ONAYLANIP EŞLEŞEMEYEN Giriş anında havuzda talimat için ayrılacak miktar bulunmadığı için Eşleşememe durumudur. Havuza bakiye gelirse eşleşme işlemi sistem tarafından otomatik olarak yapılır. İşlem bitiş (Fon iptal son saati veya Takasbank iptal son saati değerlerinden hangisi küçük ise) saatine kadar eşleşmeyen talimat otomatik olarak iptal edilir. Ana Statü MK: MKK’DA BEKLEYEN MKK ‘ya mesaj gittiği anlamına gelir. MK durumu aşağıdaki hallerde oluşur; 1.Talimat girişi sırasında “Müşteri Tanımlılık Mesajı”gönderildiğinde. 2.Giriş sırasında müşteri tanımlılık mesajına olumlu döndükten sonra, eğer talimat SATIŞ ise hemen ardından “Kıymet Blokaj Mesajı” gönderildiğinde. 3.Netleştirme sonrasında “Gerçekleşme Mesajı” gönderildiğinde. Ara Statü HT: HATALI MKK ‘ya giden mesajların dönüşünde eğer hata alırsa talimat HT olur. İşlem bitiş (Fon iptal son saati veya Takasbank iptal son saati değerlerinden hangisi küçük ise) saatine kadar iptal edilmeyen HT talimatlar otomatik olarak iptal edilir. 1.Giriş sırasında “Müşteri Tanımlılık Mesajı” na hata gelirse, Müşteri numarası ekrandan değiştirilmelidir. Değişiklik yapıldıktan sonra otomatik olarak tekrar müşteri tanımlılık mesajı gider. 2.SATIŞ talimatında Kıymet blokajına MKK dan hata dönerse talimat HT olur. Müşterinin MKK’da satmak istediği miktarın yetersiz olduğunu gösterir. İşlem bitiş saatine kadar üye tarafından iptal edilmeyen talimatlar sistem tarafından otomatik iptal edilir. 3. Netleştirme sonrasında “Gerçekleşme Mesajı” hata aldıysa (Müşteri hesabından kaynaklanan problem nedeniyle), hata üye tarafından düzeltilir ve sistem tarafından otomatik olarak tekrar gerçekleşmeye gönderilir. Netleştirmeye girdikten sonra hata alan talimat iptal edilemez. Ana Statü IP: İPTALÜye yada sistem tarafından otomatik olarak İptal edilen talimatlar ‘IP’ olarak gösterilir. Ana Statü TB : TEMİNAT BEKLEYEN Bu durum alış talimatları için geçerlidir. Talimatı giren üyenin işlem limitinin yetersiz olduğu durumlarda talimat sisteme ‘TB’ durumunda kabul edilir. TB durumundaki talimat son saatte (Fon iptal son saati veya Takasbank iptal son saati değerlerinden hangisi küçük ise) sistem tarafından iptal edilir. İşlem limitinin üye tarafından arttırılması veya yeterli duruma gelmesi ile TB durumundaki talimatlar ES durumuna sistem tarafından otomatik olarak dönüştürülür. Daha önce ES olan talimat, satış talimatının iptali veya teminatın değerinin düşmesi nedeniyle TB durumuna dönebilir. Limitin yetersiz kalması durumunda sistemde bulunan alış talimatları içinden (ES) önce ileri valörlü talimatlar, sonra güncel valörlü talimatlar TB ye dönüştürülür. Ara Statü


"Talimat girişi ile MKK ya mesaj gönderilir. MK HT ON Eşleşmemiş ES Kısmen veya tamamen eşleşmiş TB Teminat Bekleyen Üye Müşteri kontolü Hatalı Hatasız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları