Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 BAĞIMLILIK  Prof. Dr. MANSUR BEYAZYÜREK 26 ŞUBAT 2010 T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " BAĞIMLILIK  Prof. Dr. MANSUR BEYAZYÜREK 26 ŞUBAT 2010 T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ."— Sunum transkripti:

1  BAĞIMLILIK  Prof. Dr. MANSUR BEYAZYÜREK 26 ŞUBAT 2010 T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

2  Ne var, ne yok?  Nasılsın?  Kendini nasıl hissediyorsun?  Rahatsızlık duyduğun bir şey var mı? Bu sorularla karşılaşmayan yok. Peki nasıl cevaplar veriyoruz? Biraz düşünelim…

3 Herkes kendinin doktoru olmalı Herkes kendinin doktoru olmalı (Ne demek?) Bedenimizi ne kadar tanıyoruz?

4 RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN NORMAL - ANORMAL Dünya Sağlık Örgütü Sağlık: Bedensel Ruhsal Sosyal iyilik durumudur.

5 BAĞIMLILIK  Sosyal  Biyolojik  Psikolojik Komponentleri içerir BAĞIMLILIK davranışlarının çoğu DEPRESSİF bir duruma tekabül eder. Bu durumdaHANGİ KİŞİLİK TİPİ HANGİ SOSYAL SINIF HANGİ EKONOMİK SINIF HANGİ ETNİK SINIF Olursa olsun aynı şekilde bağımlılık davranışının tehdidi altındadır

6 Gruplandırma zorluğu :  Alkolizm  Tütün Kullanımı  Toksikomani  Yeme Bozukluğu Patolojik kumar oynayan birinde olabilir

7

8 Bağımlılık yapıcı maddelerin etkilediği hedef organ BEYİN’dir. BAĞIMLILIK BİR BEYİN HASTALIĞIDIR

9  Kompulsif seksüel davranışlar

10  İntihar teşebbüsleri

11 Yeni davranış bağımlılıkları  Sigara İçme

12  Kompulsif Alışveriş Yeni davranış bağımlılıkları

13  Risk Davranışları

14 Yeni davranış bağımlılıkları  Aşırı Güç Sarfetme

15 Yeni davranış bağımlılıkları  İşkolik Olma

16 Yeni davranış bağımlılıkları  İnternet Bağımlılığı

17 MADDELERİN KLİNİK SINIFLANDIRILMASI Opium ve türevleri: morfin, kodein, eroin, tebain, kodetilin,kodein,metadon Hayal gördürücüler LSD, esrar gibi. Uyarıcılar Kokain,krak, ecstacy, tütün, çay,çikolata,kahve Sakinleştiriciler Sarhoş ediciler Sıvı yapıştırıcılar ve koklananlar

18 Bağımlılık kavramı geniş anlamda  Toksikomani  Alkolizm  Tütün  Kumar  Yeme bozukluğu  Seksüel davranışlar  Aşk hastalığı  Teknolojiye bağımlılık kapsar.

19 Kişinin;  Kullandığı madde ne olursa olsun  Kullandığı süre ne olursa olsun  Kullandığı miktar ne olursa olsun Sosyal, biolojik, psikolojik boyutlardan birinde, ikisinde veya hepsinde sorun varsa PROBLEM VAR DEMEKTİR VE YARDIM GEREKTİRİR!

20 Psikoaktif madde kullanımının getirdiği problemler  İş gücü kayıpları  Ekonomik kayıplar  Trafik kazaları  Çeşitli kazalar  Şiddet  Kan yoluyla, gelişi güzel ve korunmasız cinsel ilişkilerle bulaşan hastalıklar

21 MADDELER İLE İLGİLİ YANLIŞ İNANÇLAR  Ben bağımlı olmam  Bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz.  Ara sıra kullanmakla bir şey olmaz.  Esrar, alkol ve sigaradan daha tehlikeli değildir.  Ben kontrol edebilirim.  Benim iradem güçlüdür.  Herkes kullanıyor ve bir şey olmuyor.  Sadece zayıf bireyler bağımlı olur.  Uyuşturucu sadece kullanan kişiye zarar verir.

22  İnsan olma özelliğimizi oluşturan biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin hemen hepsini etkileyen “bağımlılık” durumu…  Eklenen hukuki, coğrafi, siyasi, dini, ekonomik hatta medyatik alanlar…  BAĞIMLILIK, 21.yüzyılın önde gelen insanlık sorunudur!!!

23  2010’da neyi tedavi edeceğimizi öngörmeye çalışırken yararlı bir başlangıç noktası, önümüzdeki beş yılda neler olacağını tahmin etmektir.  Maalesef değişmeyecek sonuç bağımlılık yapan maddelerin var olduğu ve hep olacağıdır.

24 Hiç bağımlı olmamış kişiler bağımlıların davranışlarını anlayamıyor.  “Herhangi bir kimse, burnundan bir toz çekmek için yılda neden binlerce dolar versin?”  “Niye biri sarhoş olmak ister?”  “Hayatımda her gün, beş altı defa damarlarıma iğne sokmak istediğimi düşünemiyorum.”  “Beyninizi alkol veya maddelerle zehirlemek o kadar kötü bir duygu ki.”

25

26 Bağımlılık nasıl oluşuyor  Bağımlılar, alkol ve diğer maddelerin verdiği zevke aşık oluyorlar.  Yanlış olarak kendilerine ve başkalarına zarar vermeden alkol ve diğer maddeleri kullanabileceklerini sanıyorlar.  Bağımlılar alkol ve diğer madde kullanımını, maddelerden kaynaklanan çok acı veren bir şey başlarına gelince, ancak yaşayabilmek için durdururlar. (Buna dibe değmek denir.)

27 Bağımlılık, Özellikle narkotiklere bağımlılık, bugün ulaştığı boyutlarla U luslararası bir sorundur

28 Bütün dünya ülkeleri trafiğin ve uyuşturucuların aşırı kullanımından haberdar. Milyonlarca kurban içinde özellikle çocuklar ve gençler dikkat çekicidir.

29 Madde kullanımına baktığımızda, kullanmayanlar tarafından hep zor anlaşılır, ölümcül, suç teşkil eden bir davranış olarak algılanır.

30 Düşünce DavranışHafif-Şiddetli DuyguKısa- Uzun süreli Algıİstenen- İstenmeyen Hafıza Değişikliklere neden olur

31 Düşünce ve davranıştaki değişmeler: 1. Değişik şiddetle psikiyatrik semptomlar 2. Psikiyatrik hastalıkları başlatmak veya kötüleştirmek 3. Mevcut psikiyatrik semptom ve hastalıkları gizlemek 4. Yoksunluğa bağlı psikiyatrik problemler şeklinde olabilir.

32 Maddeler psikiyatrik semptomlar yaratabilir: Yoğun uyarıcı kullanımıendişe heyecan paranoya oluşturabilir. Trankilizan ve hipnotikler depresyon Psikodislektikler psikoz

33 Maddeler psikiyatrik rahatsızlık yaratabilir ve rahatsızlığı şiddetlendirebilirler. KokainPanik bozukluk Depresyon geçirmiş biri alkol, opiat veya benzodiazepinden sonra depresif olabilir.

34 Madde kullanımı eskiden var olan, örtülü bir psikiyatrik rahatsızlığı tekrar ortaya çıkarabilir. Marihuana kuşku ve paranoyayı tetikler.

35 Maddeler psikiyatrik semptomları gizleyebilir: Endişe, heyecan ve sıkıntıyı bastırmak için alkol, benzodiazepin, hipnotik kullanımı.

36 MADDE KARŞISINDAKİ İNSAN DAVRANIŞI; o sosyo kültürel yapıya, o zamana, o yere, o düşünceye, o mesafeye Göre değişiklik gösterir.

37 Geçmişe baktığımızda ; Eroin 1.Dünya savaşındaki askerlerin acısını dindirmek için kullanıldı Freud kokainin kendisini ifadede çok etkili olduğunu söylüyordu.

38 Maddelerle ilgili raporlarda gördüğümüz o ki ; aşırı arz her zaman o ülkenin toleranslı davranışı ile birliktedir.

39 Maddeyi edinmek ne kadar kolaylaşırsa, gençlerde ve bütün sosyal sınıflarda kullanım artmaktadır.

40 Türkiye Afganistan’dan Avrupa’ya gönderilen opiat, Avrupa’dan Orta Doğu’ya gönderilen ecstasy,captagon ve diğer sentetiklerin yolu üzerindedir

41 Türkiye’ye baktığımızda; Asya’yı Avrupa’ya bağlayan çok önemli bir köprü olmakla istisnai bir konumu vardır.

42

43

44 Bağımlılık konusunda (özellikle opiat) göz önünde mutlaka bulunması gerekenler vardır;  Yasalar - Polis Hukuki durum  Tıp Medikal durum  Politika Serbestleştirmek mi, Yasaklamak mı  Psikoloji Psikolojik Durum  Sosyoloji Aile ve Toplum ilişkileri

45 Bir Maddenin ilaç veya narkotik olması farmakolojik özelliklerinden değil, devletin maddeye bakışı ile ilgilidir

46 Modern bağımlılıklar toplum tarafından oluşturulmaktadır. Globalleşmeye doğru sosyal değişim, buna bağlı yeni “kafa bulma” lar ve bağımlılıklara yol açmaktadır.

47 İnsanla ilgili konular içinde, bağımlılık ile ilgili araştırma kadar hiçbirisi karmaşık değildir

48 Bu konuda mutlak bir bilimsel veri ve izahat söz konusu değildir

49 Yöneticiler Eğitimciler Doktorlar Anne ve Babalar Emniyet Görevlileri Hukukçular Din Adamları Madde kullanımı ve bunun getirdiği sorunlarla ilgilendiler.

50 Toplum, bağımlılıkla ilgili olaya yaklaşırken yasak maddelerin nasıl bu kadar yaygınlaştığıyla ilgilendi.

51 Gençlik sorunları nelerdir? Altında neler yatıyor? Nasıl çözülebilir? Neler yapılabilir? Yerine....

52 Bir ölüm haberi ile: Aileler deşifre ediliyor, Kulaklar çekiliyor, Kötü arkadaşlara, satıcılara lanetler okunuyor, Hatta tedavi kurumları suçlanabiliyor.

53 Madde bağımlılığı ile beraber: Birçok psikolojik, sosyal, bedensel bozukluklar görülmeye başladı. Suç işlemeye eğilim, intihar girişimleri, evden-okuldan kaçışlar gibi...

54 Hepimizin öncelikle kabul etmesi gereken şey: SORUNUN VARLIĞI...

55 Öncelikle yapılması gereken: Başbakanlığa veya Cumhurbaşkanlığına bağlı özerk çalışabilecek ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULMALIDIR.

56 UYUŞTURUCU KULLANANLAR NASIL ANLAŞILIR?  Alışılmışın dışında saldırganlaşma  Aniden ortaya çıkan davranış değişiklikleri  Uyku bozuklukları  Dış görünüşe dikkat etme  Halsizlik, yorgunluk, gözlerde kanlanma

57 UYUŞTURUCU KULLANANLAR NASIL ANLAŞILIR?  Konuşmada güçlük  Yalnız kalma eğilimi  İştahsızlık, kilo kaybı  Giderek okula, hobilerine, arkadaşlarına ilgisini kaybetmesi  Daha fazla yalan söylemesi ve başka kaçamak hareketler

58 UYUŞTURUCU KULLANANLAR NASIL ANLAŞILIR?  Evden paranın ve başka eşyaların kaybolması  Vücudunda giysilerinde veya ev içinde alışılmışın dışında lekeler, işaretler veya kokular görülmesi  Kol ve bacaklarında enjeksiyon izleri (çoğu zaman olmayabilir) Not:Kişi aniden durgun ve içe kapanık hale gelirse, bundan hemen sonuçlar çıkarmayız.

59 TBMM UYUŞTURUCU VE KAÇAKÇILIĞINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TASLAK RAPORU  BU SAYI  1997’DE 3.710  2006’DA 8.320  2007’DE 10.533  2008’DE 13.280 OLDU

60 TBMM UYUŞTURUCU VE KAÇAKÇILIĞINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TASLAK RAPORU TOPLAM 94.277 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜNÜN %19,98’İ ADAM ÖLDÜRME SUÇUNDAN CEZAEVİNDE BULUNURKEN UYUŞTURUCU SUÇLARININ ORANI %14,9

61 TBMM UYUŞTURUCU VE KAÇAKÇILIĞINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TASLAK RAPORU HER YÜZ LİSELİDEN EN AZ 11’İ EN AZ BİRKAÇ KEZ UYUŞTURUCU MADDE KULLANMIŞ DURUMDA. UYUŞTURUCU MADDE KULLANANLARIN ORTALAMA EĞİTİM SÜRESİ 6 YIL VE BUNLARIN %41’İ İŞSİZ.

62 TBMM UYUŞTURUCU VE KAÇAKÇILIĞINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TASLAK RAPORU ESRARIN İLK KULLANIM YAŞI 17 EROİN KULLANMA YAŞI İSE 24 UYUŞTURUCU KULLANANLARIN YARISINDA DA UÇUCU KULLANMA ALIŞKANLIĞI VARDIR.

63 SONUÇ OLARAK… Her kullanıcı bağımlı değildir Kullanım ve sonraki süreçler bireye özeldir Madde karşı konulamaz bir güce sahip değildir Maddeyi bir kere alınca bedensel bağımlılık olmaz Madde kullanma davranışı konusunda takıntı, fiziksel bağımlılık kadar önemlidir

64 ANATOLİA KLİNİKLERİ SONUÇ OLARAK… Bağımlılık empirik bir sorundur ve tanımla belirlenemez. Maddeyi bırakamamak, tek başına bir bağımlılık göstergesi değildir. Bağımlılık olmadan geliştirilen “alışkanlık”lar da kişi ve sosyal ilişkileri açısından bağımlılık kadar zararlı ve yıkıcı olabilir. Bağımlı olmayan madde kullanıcıları da tedavi edilmelidir.

65 İNTERNET BAĞIMLILIĞI

66 ''Eğer kişi sosyal, psikolojik ve organik yapısı olumsuz etkilendiği halde, internet in başından ayrılamıyorsa 'bağımlı' demektir.  Kişi okuluna gidemiyor veya geç gidiyorsa,  Derslerinde bir düşüş varsa,  Omurga şikayetleri başlamışsa,  Beslenme alışkanlıkları değişmişse,  Bilgisayarın başından onu kaldırdığınızda sinirli ve gergin oluyorsa, bu kişinin internet’le bir sorunu var demektir.

67  '‘İnternet bağımlılığı en çok gençler ve erkeklerde, özellikle de 18-35 yaş arası erkeklerde daha fazla görülüyor.”  Ancak bilmediğimiz ve bize yansımayan çok ciddi bir grup olduğunu da tahmin ediyoruz. Kadınlara da dikkat...  “ Ev kadınları da yavaş yavaş bu işin içine giriyor”

68 Her zaman geçerli olacak görüşü paylaşmak istiyorum. HASTALIK YOK HASTA VAR

69 Deli Akıl hastası Alkolik Ayyaş Manyak Melankolik Toksikoman Bağımlı Şizofren Otizm-otistik Psikiyatri=Stigmatize etmek

70

71

72

73

74

75

76 Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 58. maddesi şu şekildedir “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 58. maddesi şu şekildedir “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.”

77 Sağlık Bakanlığı tarafından, yeşil – kırmızı reçete uygulaması çok etkili olmuştur.

78 Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, içki yada tütün ve tütün ürünleri satın alma yaşı yasal olarak 18’dir.

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93

94

95

96

97

98

99

100

101

102

103

104

105 BİZ KİMİZ DOKTORHASTA HAKİMSUÇLU SOSYOLOGBELİRLİ BİR SINIFIN İNSANI POLİSTUTUKLU ADAYI ÖĞRETMENKÖTÜ BİR ÖĞRENCİ PSİKOLOGYETERSİZ, BAĞIMLI-ANTİSOSYAL V.S. DİN ADAMIGÜNAHKAR AİLEHAYIRSIZ EVLAT İNSANI GÖRMEYİ BİLMELİYİZ BAĞIMLILIKTAN SORUMLU KİM? TOPLUM? KİŞİ? MOLEKÜLLER? HEPSİ

106

107 TEŞEKKÜR EDERİM Prof. Dr. Mansur BEYAZYÜREK


" BAĞIMLILIK  Prof. Dr. MANSUR BEYAZYÜREK 26 ŞUBAT 2010 T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları