Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki ÖZROMANO

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki ÖZROMANO"— Sunum transkripti:

1 İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki ÖZROMANO

2 Sayın Bakanım Sayın Rektörüm Değerli Hocalarımız Ve Sevgili Konuklar

3 İşitme engellilere daha iyi bir gelecek için anahtar sözcük “3 E”

4 8 yıl önce, derneğimizi kurarken, sadece 6 ay için başkanlık yapmayı kabul ettiğimde, bu kadar çok sorun ile karşılaşacağımı hiç düşünmemiştim. Kısaca “3 E” diye adlandırdığım, Erken Teşhis, Erken cihazlanma ve Erken eğitimin önemini anlatarak aileleri bilinçlendiririz diye düşünmüştüm. İlk iki “E” ufak bazı aksaklıklar olsa da bir şekilde yapılıyor, erken eğitim için nereye gidiyorsunuz diye ailelere sorduğumda Eskişehir İçemden başka bir kurum olmadığını öğrenmek beni çok şaşırtmıştı. 2007 yılında TİV işbirliği ile düzenlediğimiz “0-6 yaş işitme engellilerde eğitim uygulamaları sempozyumuna, işitme engelliler alanında çalışan 600 kişinin başvurması, sadece ailelerin değil eğitimcilerinde eğitime aç olduklarını bir kez daha kanıtlamış oldu. Sempozyumun hemen ardından Türkiye'deki ilk 0-6 yaş merkezi TİV tarafından açıldı. 2009 da Dosteller İşitme engelliler Anaokulunun açılmasına katkıda bulunduk.

5 Bu yılda Bakırköy’de bir anaokulu daha açmak için çalışmalara başladık.
Bu yeterli mi? Maalesef Bürokrasiyi aşamadığımız için Milli Eğitim, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Üniversite hastanelerinin işbirliği içinde çalışacakları örnek anaokulunu hayal etmekten çoktan vazgeçtim. Bu nedenle, Sizlere “3 E” ‘den yararlanma şansını elde edememiş, Amcası da geç konuştu diyerek geç teşhis konmuş Yanlış ve verimsiz cihazlarla duyamadıklarından konuşmaları gelişmemiş İşaret dili, doğal iletişim, dudaktan okuma gibi tartışmaların ortasında kalmış, Okusa ne olacak ki düşüncesiyle, zar zor liseye kadar gelebilmelerine rağmen okuma ve yazma öğrenememiş gençler ve yetişkinlerden, Hayatta bizde varız diye attıkları çığlıklarından bahsetmek istiyorum.

6 4857 sayılı iş kanunu gereğince iş yerlerinde özürlü çalıştırma zorunluluğundan en az yararlanan kesim işitme engellilerdir. Ben şimdi nasıl anlaşabilirim diye düşünen iş verenler diğer engel gruplarını tercih etmektedir. Sayın Bakanımıza ÖMSS - Özürlü Memur Seçme Sınavı için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çok iyi niyetle yapılan bu sınavdan yararlanmak isteyen gençlerimiz. Sınava hazırlanmak için gittikleri halk eğitimlerde tercüman bulamayınca büyük hayal kırıklığına uğradılar. Ve umdukları başarıyı gösteremediler.. Üniversiteye gidebilen işitme engelli sayısı parmakla sayılacak kadar az olmasına rağmen, geçen yıl BAKGEM’de açmış olduğumuz bu yılda devam eden, işaret dili tercümanlı ÖSS ye hazırlık kursu, imkanlar verilirse neler başarılabileceğinin en güzel örneğidir. Daha çok tercüman yetiştirilmesi ve işaret dili kurslarının yaygınlaştırılması şarttır. Sağlık raporu verilen kurumlarda işitme engelini bilen uzmanların bulundurulması da şarttır.

7 Sayın Bakanımın affına sığınarak söylemeliyim ki, rapor almaya giden aileler çok farklı bakış açıları ile karşılaşmaktadır. Çok onurlu duruyor diye % 25 rapor verilenler veya ne söylendiğini duyamadığından mental retardasyon raporu alanlar, bir hastaneden diğerine özürlü oranı puan değişenler sık karşılaştığımız bir konudur. İşitme engelli birey görünen hiçbir kusuru olmadığından anlaşılamamaktadır. Mesela ben sizden empati kurmanızı rica etsem, Duymayan siz olsanız nasıl konuşmamı isterdiniz?

8 Sizinle nasıl anlaşabilirim olmalı….
İşitme engelliyi tanımayanda anında algılama sorunu oluşuyor Duymuyorum dediğinizde bağırarak konuşmaya başlar veya Yaa öyle mi pardon der susar… Halbuki sormamız gereken Sizinle nasıl anlaşabilirim olmalı…. Sorunlar anlatmakla bitmez, Tek dileğimiz, bugün, dünden güzel olduğu gibi, yarının bugünden daha da iyi olmasıdır Ve 3 E den faydalanacak çocuklarımızın gelecekte daha özgür, daha aydın, daha eğitimli bireyler olacağından hiç şüphem yok çünkü eğitim ile her yer daha aydınlık olur.

9 Evet 2012 özellikle işitme engelliler için çok aydınlık olacak
Evet 2012 özellikle işitme engelliler için çok aydınlık olacak. Buna gönülden inanıyorum Yıllar önce hazırlamış olduğumuz, 35 sayfalık “ işitme engelliler sorunları raporunu” her yıl güncelleyerek hiç bıkmadan ilgili bakanlıklar hatta Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına bile gönderiyoruz. Güncelleme deyince maalesef sadece üstündeki tarihi değiştiriyorduk. Ne mutlu bize ki bu sene dosyamızın tümünde değişiklik yapmak zorunda kalacağız. 15 gün evvel aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından düzenlenen “birlikte yürümek için çok nedenimiz var” çalıştayı daha iyi bir gelecek için çok umut vaat ediyor.

10 Türk filmlerinde alt yazı konması için yıllardır yaptığımız başvurular, gençlik komisyonumuzun bire bir uğraşlarıyla gerçekleşmeye başladı. Bu yıl vizyona giren birçok Türk filminin yapımcısı ricalarımızı kırmayarak alt yazı kullanmaya başladılar. Kanal D’de yayınlanan “ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ” dizi filmini artık zevkle izleyebiliyoruz.    İşitme engelliler vites sesini duyamıyor gerekçesiyle başlattığımız kampanya meyvelerini vermeye başladı. ÖTV muafiyeti için meclise yasa teklifi verileceğini mutlulukla öğrendik. İşitme engelliye telefon yoluyla ulaşmaya çalışan bankalar ve GSM operatörleri nerde yanlış yaptıklarını sonunda anladılar çözüm yolları arıyorlar. Bazı kurum ve kuruluşlar Sesli yanıt sistemlerinin yanı sıra yoluyla yanıtlama sistemini kabul etmeleri büyük bir başarı oldu. Değerli Bakanlarımız sağlık, istihdam konularında çok güzel müjdeler vereceklerine inanıyoruz.

11 Bugün bu Toplantıyı Düzenleyen
- T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı - İstanbul Üniversitesi - İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi - İ.Ü Sağlık Bilimleri Fakültesi, Odyoloji Bölümü - T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü - T.C. Sağlık Bakanlığı, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu - Türkiye İşitme Engelliler Vakfı - İŞİTDER - İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği - İmplant Kullanıcıları ve aileleri Derneği+ne teşekkürlerimizi sunarken,

12 Bu kadar çok kurumun bir araya gelerek tek bir hedefe kilitlenmesi, işitme engellilerin sorunları ve çözümlerini dile getirmeleri bile muhteşem bir olay Hiç şüphe yok 2012 işitme engellilerin yılı olacak. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

13


"İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki ÖZROMANO" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları