Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

RES İ MLERLE ABDEST ALINIŞI www.sunumvaaz.com.  1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya"

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "RES İ MLERLE ABDEST ALINIŞI www.sunumvaaz.com.  1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya""— Sunum transkripti:

1 RES İ MLERLE ABDEST ALINIŞI www.sunumvaaz.com

2  1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir.  Ve"Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur. N İ YET: Abdeste Başlarken:

3 اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي جَعَلَ الْمَاءَ طَهُوراً وَجَعَلَ اْلإِسْلاَمَ نُورًا 2) Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sa ğ lanır. ANLAMI: “Sonsuz hamd ü senâ olsun Allah’a ki, İ slam’ı bizim için bir ışık kayna ğ ı ve suyu maddî kirlerimizden arındıran tertemiz bir nezafet vesilesi kıldı.” OKUNUŞU: “Elhamdülillâhillezi ceale’l-mâe tahûren ve ceale’l- İ slâme nûran” Besmeleden Sonra Abdest Almaya Başlanır:

4 اَللّهُمَّ اسْقِنِي مِنْ حَوْضِ نَبِيِّكَ كَأْساً لاَ أَظْمَأُ بَعْدَهُ أَبَداً  3) Sa ğ avuç ile a ğ ıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır. OKUNUŞU: “Allahümme’skınî min havdi Nebiyyike ke’sen lâ azmeu ba’dehü ebeden.” ANLAMI: “Allahım, bana Rasûl-ü Ekrem’in havzından kana kana içmek nasip eyle; öyle içeyim ki bir daha da ebediyyen susamayayım.” Ağıza Su Verme(Mazmaza) :

5 اَللّهُمَّ أَرِحْنِي رَائِحَةَ الْجَنَّةِ وَارْزُقْنِي مِنْ نَعِيمِهَاوَلاَ تُرِحْنِي رَائِحَةَ النَّارِ  4)Sa ğ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. ANLAMI: “Allahım, burada ruhuma ötelerin esintisini duyur, ahirette de Cennetin hoş rayihasını koklat, onun nimetlerinden beni de rızıklandır; Cehennemin mülevves kokusunu duyurmakla azap etme.” “Allâhümme erihnî râihate'l Cenneti verzuknî min naîmihâ ve lâ turihnî râihate’n-nâri.” Buruna Su Verme(İstinşak) :

6  5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. اَللّهُمَّ أَرِحْنِي رَائِحَةَ الْجَنَّةِ وَارْزُقْنِي مِنْ نَعِيمِهَاوَلاَ تُرِحْنِي رَائِحَةَ النَّارِ OKUNUŞU: “Allâhümme beyyid vechî binûrike yevme tebyaddu vücûhu evliyâike ve tesveddü vücûhu e’dâike.”

7 اَللّهُمَّ بَيِّضْ وَجْهِي بِنُورِكَ يَوْمَ تَبْيَضُّ وُجُوهُ أَوْلِيَائِكَ وَتَسْوَدُّ وُجُوهُ أَعْدَائِكَ  6) Alında saçların bitti ğ i yerden itibaren kulakların yumuşa ğ ına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır. ANLAMI: “Allah’ım, dostlarının yüzlerini a ğ artıp nurlandırdı ğ ın, hasımlarının çehrelerinin ise kapkara oldu ğ u gün yüzümü a ğ art, beni de nurlandır.” OKUNUŞU: “Allâhümme beyyid vechî binûrike yevme tebyaddu vücûhu evliyâike ve tesveddü vücûhu e’dâike.” Yüzü Yıkarken:

8 اَللّهُمَّ أَعْطِِنِي كِتَابِي بِيَمِينِي وَحَاسِبْنِي حِسَابًا يَسِيرًا  7) Sa ğ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.  Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur. ANLAMI: Allahım, hayatımın hesabını soraca ğ ın gün muhasebemi kolaylaştır ve amel defterimi sa ğ elime ver.” OKUNUŞU: “Allâhümme a’tınî kitâbî biyemînî ve hâsibnî hisâben yesîra.” Sağ Elden Dirseğe Kadar Yıkarken:

9 اَللّهُمَّ لاَ تُعْطِنِي كِتَابِي بِشِمَالِي وَلاَ مِنْ وَرَاءِ ظَهْرَِلاَ تُحَاسِبْنِي حِسَابًا شَدِيدًا 8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur. ANLAMI: “Allahım amel defterimi sol elimden ya da arkamdan verme; verme ki, koskoca bir ömrü heder etmiş talihsizler arasında yer almış olmayayım; beni altından kalkamayaca ğ ım şekilde sorgu suale çekerek mahcup eyleme!” OKUNUŞU: “Allâhümme lâtu’tinî kitâbî bişimâlî velâ min verâi zahrî velâtühâsibnî hisâben şedîdê.” Sol Elden Dirseğe Kadar Yıkarken:

10 اَللّهُمَّ حَرِّمْ شَعْرِي وَبَشَرِي عَلَى النَّارِ وَأَظِلَّنِي تَحْتَ ظِلِّ عَرْشِكَ يَوْمَ لاَ ظِلَّ إِلاَّ ظِلُّ عَرْشِكَ  9)Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sa ğ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir. ANLAMI: “Allahım, saçımı ve cildimi ateşten koru; Senin arşının gölgesinden başka sı ğ ınılacak bir yer bulunmayan mahşer gününde beni de arşının himayesine al.” OKUNUŞU: “Allâhümme harrim şa’rî ve beşerî ale’n-nâri ve ezıllinî tahte zılli arşike yevme lâzılle illâ zıllu arşike.” Başı Meshetme Esnasında:

11 اَللّهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ  10)Eller ıslatılarak sa ğ elin şehadet parma ğ ı ile sa ğ kula ğ ın içi, baş parma ğ ı ile de kula ğ ın dışı; sol elin şehadet parma ğ ı ile sol kula ğ ın içi, baş parma ğ ı ile de kula ğ ın arkası meshedilir. 1. ANLAMI: “Allahım, beni faydalı sözleri dinleyip onların en güzeline uyanlardan eyle.” “ OKUNUŞU: Allâhümmec’alnî minellezîne yestemîune’l-kavle feyettebiûne ahseneh.” Kulakları Yıkarken:

12 اَللّهُمَّ أَعْطِقْ رَقَبَتِي مِنَ النَّارِ وَاحْفَظْنِي مِنَ السَّلاَسِلِ وَاْلأَغْلاَلِ  11)Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parma ğ ın dışı ile de boyun meshedilir. ANLAMI: “ Allahım, beni Cehennem ateşinden azad eyle; boynumu ateş zincirlerinden, ayaklarımı kızgın buka ğ ılardan koru.” “ OKUNUŞU: Allâhümme a’tik rakabetî mine’n-nâri vehfaznî mine’s-selâsili ve’l-e ğ lâl.” Boyuna Mesh Etme :

13 اَللّهُمَّ ثَبِّتْ قَدَمَيَّ عَلَى الصِّرَاطِ يَوْمَ تَزِلُّ فِيهِ اْلأَقْدَامُ 12) Sa ğ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sa ğ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir. ANLAMI: “Allahım, ayakların kaydı ğ ı o gün Sırat köprüsünde ayaklarımı kaydırma ve beni Cennete yürürken yolda kalanlardan kılma.” OKUNUŞU: “Allâhümme sebbit kademeyye ales’sırâtı yevme tezillü fîhi'l-akdâm.” Sağ Ayağı Yıkarken:

14 اَللّهُمَّ اجْعَلْ لِي سَعْيًا مَشْكُورًا وَذَنْبًا مَغْفُورًا وَعَمَلاً مَقْبُولاً وَتِجَارَةً لَنْ تَبُورَ  13)Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sa ğ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir. ANLAMI: “Allahım, sa’y ü gayretimi bol bol ihsanlarla mükafatlandır; günahlarımı ma ğ fur eyle, beni ba ğ ışla; amellerimi makbul kıl, bana kârlı bir ticaret lütuf buyur ve hiç zarar ettirme.” OKUNUŞU: “Allâhümmec’allî sa’yen meşkûran ve zenben ma ğ fûran ve amelen makbûlen ve ticâraten len tebûr.” Sol Ayağı Yıkarken:

15 D İ KKAT !  Oruçlu de ğ ilse abdest aldı ğ ı sudan biraz içip, kıbleye karşı durup kelime-i şehadet getirmeli, duâları ve Kadr Sûresi okunmalıdır.  Abdest alırken suyu fazla açmamak, duâların haricinde konuşmamak lazımdır. DUA İ SRAF

16 Abdest Tamamlanınca Sonunda Kıbleye Dönerek Dua Okunur: “Allâhümmec’alnî mine’t- tevvâbîne vec’alnî mine’l- mütetahhirîne vec’alnî min ıbâdike’s-sâlihîn.” “Allahım, beni, sürekli tevbe eden, temizli ğ i tabiatının bir yanı haline getirip günahlarından arınan ve hep hayırlı işler peşinde koşturan salih kullarından eyle.” “Eşhedü en lâilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve rasûlühu.” “Şehadet ederim ki, Allah yegâne ilahtır, hakiki ma’bud O’dur; yine şehadet ederim ki, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) O’nun kulu ve rasûlüdür.” ا َللّهُمَ اجْعَلْنِي مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِي مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ وَاجْعَلْنِي مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ أَشْهَدُ أَنْ لآ إِلهَ إِلاَّ اللهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ


"RES İ MLERLE ABDEST ALINIŞI www.sunumvaaz.com.  1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya"" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları