Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?"— Sunum transkripti:

1 Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?

2 Basın Bülteninin Tanımı
Medyaya gönderilmek üzere hazırlanan bir açıklama. Basın bülteninin amacı gazetecilere kullanışlı, doğru ve ilgi çekici bilgiler sunmaktır. 

3 Basın bültenleri, kurum, kişi, olay vb
Basın bültenleri, kurum, kişi, olay vb. ile ilgili olarak hedef kitleyi bilgilendirmek iyi bir imaj oluşturmak amacıyla yazılır. Halkla ilişkiler yazarının en çok kullandığı araçlardan birisi olan basın bülteni, kurum ile ilgili etkinlikleri, stratejileri, düşünceleri, olayları vb. içeren haber değeri taşıyan, önemli bilgiler veren ve medyaya gönderilen yazılı metinlerdir.

4 Bir olayın basın bülteni için haber değeri taşıyıp taşımadığını aşağıdaki şu soruları sorarak belirleyebiliriz. Olay, yeni ve değişik (daha önceden olmamış, benzersiz) bir olay mıdır? Olay, güncel midir? (Yeni gerçekleşmiş veya gerçekleşmek üzere olan bir olay mıdır?) Olaya tanınmış isimler karışmış mıdır? (Tanınmışlık prensibi) Olayın yakın çevre (Medyanın yayın yaptığı hedef kitle çevresi) ile ilgisi var mı? Olayın içinde insanların ilgisini çekecek (Duyguları ve merakı harekete geçirecek, zevk, nükte, acı, gurur, aşk, şehvet vb. gibi) unsurlar var mı? Olayda siyasal bir yön var mıdır? Olayda toplumsal bir yön var mıdır? Olayda çatışma unsuru var mı? Olayda bilimsel, tıbbi, ekolojik vb. bilgiler ve yenilikler var mı?

5 Basın bültenleri haber değeri taşıyan nitelikteki haberlerle kurum olarak kendinizi tanıtmanın en kolay yollarından birisidir. Bu tanıtma yollarından bir diğeri de basın makaleleridir. Çoğunlukla ikisi birbiriyle karıştırılır. Basın bültenleri, basın makalelerine benzemelerine karşın bir çok farklılıklar taşır.

6 Basın bültenleri, basın makalelerine oranla daha kısadır ve daha az yer kaplar.
Basın bültenleri birkaç medyaya gönderilebilmesinin yanı sıra çoğunlukla geneldir. Basın makaleleri ise daha önceden belirlenmiş bir medya için hazırlanmıştır. Basın bültenleri medya editörleri tarafından yeniden yazılabilir. Ancak basın makaleleri editörler tarafından yeniden yazılmaz.

7 Basın bültenlerini yazan kişi belirli olmasına rağmen medyada bu kişinin is­mi yayınlanmaz. Basın makalelerinin yazarları bellidir ve bu isim altında yayınlanır. Kimi zaman ise gölge yazarların adı ile yayınlanır. Basın bültenlerinde girişte 5N 1K kuralı ile olayın özeti verilir. Basın makalelerinde ise girişte olayın özetinin verilmesi gerekmez. Girişin dikkat çekmesi yeterlidir. Basın bültenleri, verilere dayanarak yorumsuz bir şekilde yazılır. Makaleler ise bu açıdan daha esnektir. Mizahi tarz taşıyabileceği gibi kişisel görüş ve yorumlara da yer verilir.

8 Halkla ilişkiler uzmanları, hizmet verdikleri kurumun eylemlerinin haber değeri taşıyıp taşımadığı konusunda objektif davranmalıdırlar. Ancak bu şekilde objektif davrananlar medyadaki editörleri ikna etme becerisini gösterebilirler. Bir kurum için haber değeri oluşturabilecek, duyurum nedeni olabilecek bazı konular:

9 Piyasada yeni çıkan ürünler
Uzun süredir piyasada olan bir ürünün yeni kullanım biçimleri Dağıtım politikasındaki değişiklikler Ürünün fiyatındaki değişiklikler (özellikle indirimler) Araştırma geliştirme faaliyetleri Ürünün, hizmetin, yöneticilerin veya çalışanların aldığı ödüller ve ödül törenleri Kredi koşullarındaki değişimler Kuruma yeni seçilen yöneticiler Yönetim kurulundaki değişiklikler ve toplantılar Özellikle yurt dışından alınan büyük siparişler Yeni anlaşmalar Örgütün kuruluş yıl dönümleri

10 Kurumun yeni kuracağı fabrikanın, yaptıracağı okulun vb
Kurumun yeni kuracağı fabrikanın, yaptıracağı okulun vb. temel atma törenleri Kurumun düzenlediği konferanslar, seminerler, özel toplantılar Kurumun gerçekleştirdiği sergilerin açılışı Kurumun yöneticisinin önemli konulardaki görüşleri (işsizlik, enflasyon vb.) Kurumda yapılan yeni atamalar Halkla ilişkiler yazarı basın bülteni yazarken girişte 5N 1K Kuralını uygulayarak haberin özetini verir. Bültenin devamında ise, haberin içeriğini oluşturan konularda ilgiye göre azalan bir sıra izleyerek ters piramit yöntemini kullanır. Kurumun düzenlediği yarışmalar ve bunları kazananlar

11 Basın Bülteni Yazım Kuralları
Bir halkla ilişkiler yazarı gazeteleri ve dergileri çok iyi okumalı, aynı zamanda da radyoları-televizyonları da takip ederek onların kullandığı stili öğrenmelidir. Basın bültenini de gönderilen gazetenin stiline göre yazmak gerekir. Basın bülteni, aslında yazılan gazetenin stilini taklit etmektir. Medyaya halkla ilişkiler ajanslarından, kurumların halkla ilişkiler bölümlerinden her gün yüzlerce bülten geliyor. Siz de bu yüzlerce bülten içinden sizinkinin yayınlanması için çaba göstermektesiniz.

12 Kuşkusuz bültenin içeriği çok büyük önem taşıyor
Kuşkusuz bültenin içeriği çok büyük önem taşıyor. Aynı zamanda sunuluş biçimi de öyle. Eğer yazdığınız bültenin konusu haber olacak değerdeyse, ancak yanlış bir şekilde sunuluyorsa yayınlanma şansı oldukça azdır. Öncelikle insanların ilgisini çekecek etkili bir giriş yapmalıdır. Bu girişte haberin özeti verilir. Burada mutlaka uygulanması gereken kural 5N 1K kuralıdır

13 Kim Kimin hakkında yazıyorsunuz?
Ne Ne hakkında (hangi olay) yazıyorsunuz? Neden Neden bu olay hakkında yazıyorsunuz? Ne zaman Bu olay ne zaman oldu? Nerede Bu olay nerede gerçekleşti? Nasıl Bu olay nasıl gerçekleşti?

14 Basın bültenlerini yazarken bazı önemli noktalara dikkat edersek başarılı olabiliriz.
Giriş paragrafını 14 satırdan daha uzun yazmayın. Çok fazla süslü sıfatlar ve anlaşılmaz sözcükler kullanmaktan kaçının Ürün veya kurum ismini büyük harflerle yazmayın. Olay ile ilgisiz bir bülten yazmamalıyız. Kendi içerisinde tutarlı olmasına özen gösterin. Haber değeri taşımasına önem verin. Sadece bilim adamları ve mühendislerin anlayacağı teknik bir dil kullanmaktan kaçının. Üslup olarak çok ticari bir dil kullanmaktan, reklam gibi görülmesinden kaçının.

15 "Yedi Unsur Formülü" 7- Kaynak; Haberin kaynağı kimdir? Neresidir?
1- Konu; Yazılması düşünülen konu ne hakkındadır? 2- Kuruluş; Kurumun ismi nedir? 3- Yer; Kurumun bulunduğu yer neresidir? 4- Avantajlar; Basın bülteninde yer alan konuda yeni olan nedir? Bültende yer alan haberin hedef kitleye sağlayacağı yarar nedir? 5- Uygulamalar; Ürün ya da hizmetin yararları nelerdir? Kimler yararlanacaktır? 6- Ayrıntılar; Ürünün boyutları, rengi, ücreti, performansı ile ilgili ayrıntılar nelerdir? 7- Kaynak; Haberin kaynağı kimdir? Neresidir?

16 Avantajlar: Yeni ve farklı olan nedir?
Logo veya Sembol BAŞLIK Giriş Paragrafı: Tüm haberin özeti, ilk birkaç kelimede konunun, örgütün, kurumun, ürünün veya kişilerin isimleri, haberin yeri ve ana ayrıntılar Avantajlar: Yeni ve farklı olan nedir? Uygulamalar: Kullanım işlevleri, özellikleri ve kimlere yaradığı Ayrıntılar: Özellikleri ve fiyatı Ürünün veya hizmetin kaynağı: Tedarikçi kurumun açık ismi, adresi, telefon numarası Haberi yazanın ismi Haberi yazanın telefon numarası Tarih: Seri No: Haberle ilgili bilgi alınabilecek PR (halkla ilişkiler uzmanının) ismi, adresi, telefon, faks ve adresi

17

18

19 Basın Bültenlerinde İçerik, Biçim ve Üslup
• Antetli Kağıt; Basın bültenleri genellikle kuruluşun kimliğini yansıtan renk ve dizaynda diğer bültenlerden ayırıcı olmasına dikkat edilerek antetli kağıtlara yazılmalıdır. Çünkü bültenin diğerlerinden ayırt edici olması parlak kağıt ve rengarenk başlık kullanılması anlamına gelmemelidir. Sadece iş mektuplarından farklı ve gönderenin kim olduğunun anlaşılması anlamındadır. Kağıdın en üst tarafına "Basın Bülteni", “ X Şirketinden Haberler" ile birlikte kurumun logosu veya sembolü yerleştirilmelidir. Kağıdın alt tarafında ise, kurumun adresi, telefonu, faks numarası, adresi ve bilgi alınabilecek kişinin adı, telefon numarası gibi bilgilere yer verilmelidir. Haber metni standart yazı karakterinde (Örneğin; Times, Helvetica vb) ve 12 punto olarak yazılmalıdır.

20 Başlıklar; Başlık, basın bültenindeki haberin konusunu kısaca özetleyen ve dikkati çeken nitelikte olmalıdır. Başlıklar olumlu ifadelerle formüle edilmelidir. Olumsuzluk içeren başlıklar daha az etki yaratacağı için pozitif bir başlık seçilmelidir. Örneğin; "Şirkette Karlar Kötü" yerine "Şirket Yıllık Sonuçları Açıklıyor" şeklindeki bir başlık daha doğrudur. Başlıklarda mastar fiil kullanılmamalı. Örneğin; "X Ürününü Tanıtmak" gibi mastar fiili doğru değildir. Bunun yerine "X Ürünü Piyasaya Çıkıyor" şeklinde ifade etmek daha doğrudur.

21 Fiillerle ifade edilmiş başlıklar isimlere oranla daha etkilidir
Fiillerle ifade edilmiş başlıklar isimlere oranla daha etkilidir. Soyut ifadelerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda edilgen yapı yerine etken yapıdaki ifadeler kullanılmalı. “Başbakan destekleniyor” yerine…. “X kişi Başbakan’ı destekliyor”

22 Fiil cümlelerinde olası ise şimdiki zaman kullanılmalıdır.
Örneğin; "Başbakan Bush'u Ziyaret Ediyor" böyle bir başlıkla Bush'u ziyaret edecek, şu an ziyaret ediyor, ya da kısa bir süre önce ziyaret etti demektir.

23 Alt ve Ara Başlıklar; Alt ve ara başlıklar okumayı kolaylaştırır, aynı zamanda anlaşılırlığı sağlamada oldukça etkilidirler. Ancak editörler bazen bunları hiç dikkate almayıp kendi düşündükleri bölümleri ön plana çıkartmak isteyebilirler. Eğer yazılan teknik bir bülten ise konuyu açıklamak ya da sayfa dizaynı için gerek görülürse alt ve ara başlıklar kullanılabilir.

24 Giriş Paragrafı; Giriş, haberin ayrıntılı açıklamalar öncesinde yer alan ilk bölümüdür. Giriş aslında anlatının haberidir. Kronolojik değil olguların önem derecesine göre düzenlenir. İlginç olmayan zaman ve yerle ilgili bilgilerin ve boş lafların girişte yer almaması gerekir. Bazı temel düşünceleri ileterek konuya yönelik köprü kurar. Giriş okumayı sürdürmeye sevk etmeli, yani heyecan yaratıp meraklandırmalıdır. Aynı zamanda 5N 1K sorularına yanıt verebilmelidir. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmalıdır. Giriş fazla uzun tutulmamalı ve giriş sonrasındaki haber metninde aynı ifadeler kullanılmamalıdır. Çünkü yinelemeler bıktırır ve profesyonelce bir yaklaşım değildir.

25 İlk paragraf (giriş) hariç, tüm paragraflar satır başı olacak şekilde içeriden yazılmalı. Bültenin sayfa düzeninde yazı çift aralıklı olarak yazılmalı. Editörün rahatlıkla not alabilmesi için sayfanın her iki kenarında da uygun boşluklar bırakılmalı.

26 Büyük Harf Kullanımı; Kurum, ürün, kişi isimleri tamamen büyük harflerle yazılmamak. Büyük harfler, coğrafik bir bölge veya özel isimlerin ilk harflerinde kullanılabilir. Özel durumlar, amblem ve logolar bunların dışında tutulabilir. Yönetici, satış müdürü gibi iş statülerini gösteren sıfatlarda küçük harfler kullanılmasına karşın; Başbakan, Profesör, Başkan gibi Unvanlarda büyük harf kullanılabilir.

27 Kısaltmalar; Kısaltmalarda, göze güzel görünmemesi ve gereksiz yer kaplaması nedeniyle "T.R.T.", "P.T.T.", “A.B.D." gibi noktalar kullanmaktan kaçınılmalı. Bunun yerine, "TRT", "PTT", “ABD" şeklinde yazmak daha uygun. Aynı zamanda meslek dili ve isimlerin baş harflerini kullanmaktan kaçının. Siz bu teknik terimlerin ve baş harflerin ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz. Ancak hem gazeteci hem de okuyucu büyük olasılıkla bunun anlamı konusunda zaman zaman yanılabilirler.

28 Rakamlar; Rakamlar genel imla kurallarının gerektirdiği gibi birden dokuza kadar yazıyla (özel günler, tarih, fiyat, ölçü veya adres numaraları bunların dışında tutulmalı) ifade edilmeli. 10'dan daha büyük rakamlar kullanılmak istendiğinde ise rakam kullanılmaz. Eğer büyük rakamların yanına parantez içerisine yazıyla da belirtilirse olası bir yanlışlığın önüne geçilmiş olur.

29 Tarih; Yazılan her bültende mutlaka tarih atılmalıdır
Tarih; Yazılan her bültende mutlaka tarih atılmalıdır. Eğer metnin içerisinde bir zaman açıklanmak durumundaysa (bugün, haftaya vb) açık tarih parantez içerisinde belirtilmelidir (12 Kasım 2013 gibi).

30 Devam; Bülten birden fazla sayfa içeriyorsa, sayfanın sağ alt köşesine de "Devam ediyor", "Devamı öteki sayfada" gibi ifadeler yer almalıdır. Devam eden sayfada ise sayfa numarası ve bültenin başlığı yeniden belirtilmelidir. Bülten bittiğinde ise, " ********* "t "Son" gibi ifadelerlere yer verilmelidir.

31 Tırnak İşareti; Basın bültenlerinde bir kişinin düşüncesi, konuşması, açıklaması vb. kullanılmadıkça, tırnak işareti kullanılmaz. Marka ve ürün isimlerinde tırnak işareti veya alt çizgisi kullanılmamaktadır.

32 Yazar; Basın bülteninin sonunda, metni yazan halkla ilişkiler yazanın adı, ünvanı, telefonu, faksı, adresi mutlaka belirtilmelidir.

33 Basın Bülteninin Dağıtımı
Eğer basın bültenlerinizin gerçek haberlere dönüşmesini istiyorsanız, etkili bir dağıtım planınızın olması zorunludur. İlk olarak, hedef kitlenizi belirleyin – hangi okuyuculara / dinleyicilere / izleyicilere ulaşmak istiyorsunuz? 

34 Web siteleri ve bloglar yaptığınız haberlere viral özellik katma şansı tanır. Haber bültenlerinizi, sizin konunuzla ilgili ise, belirli uzmanlıklar üzerine blog yapan kişilere yollayın, YouTube üzerinden bir video paylaşın ve bedava haber dağıtımı yapan siteleri kullanın. 

35

36

37

38 Flo Mağazacılık Hizmetleri ve Pazarlama A.Ş.
FLO Konuşturuyor Kampanyası İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri’nde örnek uygulama olarak gösterildi FLO’nun dünya organize perakende sektöründe içeriği ile bir ilk olma özelliği taşıyan mobil pazarlama çalışması “FLO Konuşturuyor” MMA Türkiye (Mobile Marketing Association) tarafından Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri’nde örnek uygulama olarak katılımcılara aktarıldı. Türkiye’nin 1 numaralı ayakkabı merkezi FLO’nun geçtiğimiz yıl Turkcell işbirliği ile düzenlediği ve dünyada organize perakende sektöründe uygulaması kapsamıyla bir ilk olma özelliği taşıyan “FLO Konuşturuyor” kampanyası İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri’nde örnek uygulama olarak gösterildi. Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen İstanbul Pazarlama Sohbetleri’nde “FLO Konuşturuyor” kampanyasının uygulama, yaratıcılık ve reklam çalışmaları ile ilgili detaylar FLO Genel Müdürü Selim Taşkın tarafından katılımcılara aktarıldı. Uygulandığı dönemde tüketicilerin gösterdiği yoğun talep sebebiyle “FLO Konuşturuyor” kampanyasının 1 ay sürmesi planlanırken ilgi sebebiyle 1 ay daha uzatıldığını belirten Selim Taşkın kampanyanın uygulandığı dönemde 210 bin tüketicinin bu çalışmadan yararlandığını belirtti. Taşkın, FLO olarak özellikle sektörde yaptıkları çalışmalarla birçok ilke imza atarken tüketiciler içinde cazip fırsatlar sunmaya çalıştıklarını ve gelecek dönemde de benzer uygulamaların devam edeceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl Turkcell işbirliği ile uygulanan “FLO Konuşturuyor” kampanyası kapsamında Türkiye genelinde bulunan tüm FLO Mağazaları ve ’den yapılan her 100 TL’lik alışverişe 1 ay boyunca kullanabilen 100 TL’lik (250 dakika) konuşma süresinin yanı sıra hafta sonları kullanılabilecek günlük 250 SMS (toplam 2000 SMS) hediye edildi. Flo Mağazacılık Hizmetleri ve Pazarlama A.Ş. Adres: Taşocağı Caddesi No:24 Bağcılar İstanbul / Türkiye Telefon: FLO(356) Web:

39 Örnek Sevgililer “ŞEHR-İ AŞK” Eskişehir’de Aşk Tazeleyecek!
Örnek Sevgililer “ŞEHR-İ AŞK” Eskişehir’de Aşk Tazeleyecek! Aşkın ve sevginin yeni şehri olmaya hazırlanan “Şehr-i Aşk” Eskişehir, 22 – 23 Mayıs 2010 tarihleri arasında iki gün boyunca; sevgileriyle Türkiye’ye örnek olmuş çiftleri ağırlayacak! Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in davetlisi olarak İstanbul’dan Eskişehir’e gidecek olan davetliler, Porsuk Nehri üzerinde bulunan “Şehr-i Aşk” adasının açılışını da gerçekleştirecekler! Aysun - Ali Kocatepe, Ayça Bingöl - Ali Altuğ, Anjelika Akbar - Batu Tarman, Aydan - Yalım Eralp, Ebru Cündübeyoğlu - Güçlü Mete, Fatoş Güney, Belma - Gani Müjde, Aylin -Gökhan Kırdar, Göksel Kortay, Gül - Ekrem Bora, Gürbüz - İlhami Atalay, Haldun Dormen, Bülbin - Halit Kıvanç, Ilgın - İskender Paydaş, Ebru - Levent Üzümcü, Nevra- Metin Serezli, Hayrettin Karaca, Mustafa Alabora, Müge - Serdar Denktaş, Nedret Güvenç - Okan Bilgütay, Nur - Murat Aysan, Nuran - Güngör Uras, Orhan Birgit, Pınar Öğün - Memet Ali Alabora, Suna - Erol Keskin, Suzan - Aydın Boysan, Şebnem Özinal, Vahide - Altan Gördüm ve daha birçok değerli sürpriz ismin aralarında bulunduğu davetliler; modern şehircilik anlayışının yanı sıra genç ve enerjikşehir kimliğini yeni boyutlara taşıyan bir şehir olan Eskişehir’de romantizm dolu iki gün geçirecekler. “Şehr-i Aşk”adası; “Yunus Emre eydür bunu bir dem aşksız olmayayım” diyen sevgi insanı Yunus Emre’nin yattığı toprağın şehri Eskişehir’in, aşk ve sevgi şehri olduğunu vurgulamak amacıyla Porsuk Nehri üzerinde oluşturuldu. Adanın, 22 Mayıs 2010, Cumartesi günü gerçekleşecek açılışında davetliler; kendileri için tasarlanan sevgi kütüklerine isimlerini kazıyacak, arzu ederlerse sembolik bir nikâh tazeleme merasiminde yer alacak ve Eskişehir’in yenilenen yüzünü keşfetme fırsatıyakalayacaklar. Sevgileriyle Türkiye’ye örnek olmuş isimler; kendine özgü yapısını bozmadan Avrupa kentleri seviyesine taşıdığı Eskişehir’in, aşk ve sevgiyle özdeşleşmesini hedefleyen EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in davetlisi olarak, 22– 23 Mayıs 2010tarihlerinde iki gün süreyle “Şehr-i Aşk” Eskişehir’e misafir olacaklar. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tel: Web:


"Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları