Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VAKA SUNUMU İnt .Dr Talip KORKMAZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VAKA SUNUMU İnt .Dr Talip KORKMAZ."— Sunum transkripti:

1 VAKA SUNUMU İnt .Dr Talip KORKMAZ

2 H .Ç. 46 YAŞ ERKEK HASTA EVLİ, 2 ÇOCUGU VAR İLK OKUL MEZUNU EŞİ VE 2 ÇOCUGUYLA BERABER KONYANIN BIR KASABASINDA KALIYORLAR

3 ŞİKAYETİ KENDİSİ: Bağırmalarım var, çırpınmalarım var, içimden (midemden) zehir geliyor. Halsizlik yorgunluk bitkinlik var,

4 ŞİKAYETİ EŞİ: Çırpınmaları var. Bağırmaları oluyor. Sen bir şeyler yapıyorsun ben ondan hastalanıyorum diyor.

5 HİKAYESİ Sessiz ve sakin bir yapısı olan ve gençliğinden beri midesinde bir hastalığı olduğunu düşünen bu sebeple midesi incelenen ancak patolojik bir şey saptanmayan hastanın yaklaşık 14 yıl önce aşırı sinirlilik, alınganlık baş ve mide ağrısı ve taktir edilmediği düşüncesi gibi şikayetlerle servisimizde yatarak tedavi görmüş. Taburcu olduktan 2 yıl sonra: kendine bakımda azalma, iki kişi konuşurken kendi hakkında konuştuğunu düşünme,çocuklarını eve kapatıp bıçakla zarar vermeye kalkma, polisin kendisini öldüreceğini düşünme şeklindeki şikayetleriyle tekrar servisimizde tedavi görmüş.

6 HİKAYESİ Hastanın daha sonrasında:
Eşinin kendisini aldattığı, evdekilerin kendisini zehirlemeye çalıştığı, insanların kendisi hakkında konuştuğu,midesinde bir yaratığın yediklerini öğütüp yok ettiğini düşünme, çalışmama, geri geri yürüme, kendi etrafında dönme, isteksizlik insanlarla yakın ilişki kurmama gibi şikayetleri 5 yıl öncesine kadar ara ara azalıp artma şeklinde devam etmiş. en son hastaya klozapın 350 mg başlanmış ve hasta şikayetleri gerilemesi üzere taburcu edilmiş.

7 HİKAYESİ klozapın 350 mg tedavisi başlanan hastanın 5 yıl boyunca belirgin şikayeti olmamış. 4-5 ay önce kabızlık halsizlik şikayetleri sebebiyle ilaç dozu 125 mg düşülmüş.hastanın sonrasında isteksizlik, içe kapanma, önceden uğraştığı bahçesiyle ilgilenmeme, kızının kendisini zehirlediğini düşünme, eşinin kendisini zehirletip kendisinden kurtulmak istediği gibi düşünmeleri olmuş.

8 Kendisine bu yüzden sabun içirdiklerini, bu yüzden vücuduna su deyince vücudunun eridiğini ve zayıfladığını, midesinde yaratık olduğunu ve yediklerini yiyip bitirdiğini bu yüzden kabız olduğunu, zehirlendiği için beyninden çatır çatır sesler geldiğini söyleyen hasta polikliniğimize başvurmuş. Hastanın ilaç dozu 250mg çıkılmış. Daha sonra hasta kendisine içirilen zehirin etkilerinin araştırılması için acile başvurmuş. Hasta oradan servisimize alınarak tedavisi yapılmış ve taburcu edilmiş.

9 Hasta taburcu olduktan 2 gün sonra çırpınma şikayetleri başlamış
Hasta taburcu olduktan 2 gün sonra çırpınma şikayetleri başlamış. Hastanın kendini yatakta sağa sola döndürme, ellerini kollarını sağa sola vurma başını sallama gibi şikayetlerine zamanla bağırmaları eklenmiş. Bu dönemde yemesi içmesi normalmiş ancak uykusuzluğu varmış. Ara ara kafasında ve beyninde sanki kafası bedeninden ayrılıyormuş gibi çatırtı sesleri duyduğunu söyleyen hastanın son zamanlar kendisine ve çevresine zarar verme gibi davranışları olmamış. Hasta son olarak bu durumdayken servisimize yatırılmış.

10 ÖZGEÇMİŞ MESLEK: 15 yıldır çalışmıyor , öncesinde hayvancılık yaparak tarlada çalışırmış. 5-6 yıldır evin bahçesiyle ilgilenirmiş. Bazen ev için alış veriş yaparmış. Evli 21 yıllık, 2 kızı var Alışkanlık: sigara alkol yok Kişiler arası ilişkileri zayıf fazla arkadaşı yokmuş. Hastalık öncesi: sessiz sakin, yakın arkadaşı yok, çalışkan kişilik Sosyal durumu orta

11 SOYGEÇMİŞ Anne 80 y astım bronşit Baba 80 y kalp has. Boyun fıtığı
Kardeşler : 6 kardeş 3 kız birisi psikolojik boz. Diğerleri normal. 3 erkek, ikisi sağlıklı, diğeri hastamız Gelişiminde anne baba etkili Ailevi hastalık: dayı ve dayı oğlu şizofren

12 FM Yüzünde dermatitleri var Hihtsek, ral ronküs yok
Karın hafif distandü Nörolojik muayenesi normal

13 Ruhsal durum muayenesi
Genel durumu sosyo-ekonomik durumuyla uyumlu. Özbakımı azalmış. Apatik görünümlü. Bilinci açık, oryantasyonu orta, dikkati azalmış algıda işitsel halüsinasyonu mevcut. Anlık ve yakın bellek normal, uzak bellek azalmış. Duygulanımı sığ, disforik, düşünce akışı hafif yavaş. Düşünce içeriğinde perseksüyon ve somatik hezeyanlar mevcut. Ellerde bilateral ince tremorlar var. Hipoaktif hasta. Somut düşünce yeterli. Uyku azalmış, iştah normal.

14 TANI - TEDAVİ Hastada paranoid şizofreni düşünüldü. Tedavisi:
Klozapın 450mg, amisülfipirid 400mg, demeprazol 20mg, antepsin süspansiyon 3x1 ölçek olarak düzenlendi.


"VAKA SUNUMU İnt .Dr Talip KORKMAZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları