Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tuğçe Güvender Vücudumuzdaki Sistemler. SORU 1 Görme problemleri, kişilik değişiklikleri, baş dönmesi gibi semptomlar hangi hastalıktan şüphelenmemize.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tuğçe Güvender Vücudumuzdaki Sistemler. SORU 1 Görme problemleri, kişilik değişiklikleri, baş dönmesi gibi semptomlar hangi hastalıktan şüphelenmemize."— Sunum transkripti:

1 Tuğçe Güvender Vücudumuzdaki Sistemler

2 SORU 1 Görme problemleri, kişilik değişiklikleri, baş dönmesi gibi semptomlar hangi hastalıktan şüphelenmemize neden olur? A – Ülser B – Felç C – Yüksek Tansiyon D – Şeker Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

3 Tebrikler Görme problemleri, kişilik değişiklikleri, baş dönmesi gibi semptomlar FELÇ şüphelerine neden olur. Bir sonraki soruya ilerleyelim >> DoğruCevap << Soruya geri dönelim Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

4 Üzgünüm Bir daha düşünün... << Soruya geri dönelim YanlışCevap Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

5 SORU 2 Beyin gücümüzü etkin kullanmak için aşağıdakilerden hangi besinlere ihtiyacımız vardır? A – 1 ve 4 B – 2 ve 3 C – 3 ve 4 D – Hepsi 3 – Yoğurt, Süt 4 – Patates 1 – Kuru Baklagiller 2 – Koyu Yeşil Sebzeler Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

6 Tebrikler Beyin gücümüzü etkin kullanmak için HEPSİ ne (Kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, yoğurt, süt, patates) ihtiyacımız vardır. Bir sonraki soruya ilerleyelim >> DoğruCevap << Soruya geri dönelim Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

7 Üzgünüm Bir daha düşünün... << Soruya geri dönelim YanlışCevap Not: Lütfen yukarıdaki linke tıklayınız.

8 SORU 3 Aşağıdakilerden hangisi beynin tabanında yer alıp, vücud ısısının, duyguların, açlığın ve susuzluğun düzenlenmesinde rol oynar? A – Omurilik B – Beyincik C – Hipatalamus D – Beyin, omurilik sıvısı Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

9 Tebrikler Beynin tabanında yer alıp, vücud ısısının, duyguların, açlığın ve susuzluğun düzenlenmesinde HİPATALAMUS rol oynar Bir sonraki soruya ilerleyelim >> DoğruCevap << Soruya geri dönelim Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

10 Üzgünüm Bir daha düşünün... << Soruya geri dönelim YanlışCevap Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

11 SORU 4 Beyin kabuğuna ilişkin üst düzey işlevlerin genel olarak bozulup, “bellek, algı ve duygusal tepkilerin kontrolünde bozulma” olarak adlandırılan hastalık aşağıdakilerden hangisidir? A – Sara B – Beyin kanaması C – Alzheimer D – Migren Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

12 Tebrikler Beyin kabuğuna ilişkin üst düzey işlevlerin genel olarak bozulup, “bellek, algı ve duygusal tepkilerin kontrolünde bozulma” olarak adlandırılan hastalık ALZHEIMER Bir sonraki soruya ilerleyelim >> DoğruCevap << Soruya geri dönelim Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

13 Üzgünüm Bir daha düşünün... << Soruya geri dönelim YanlışCevap Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

14 SORU 5 Tıbbi ismi EPİLEPSİ’dir. Tekrarlayan nöbetlerde geçici bilinç kayıplarına neden olan bir durumdur. Halk arasında............. olarak isimlendirilir. Aşağıdaki boşluğu doldurunuz. Cevaba bakalım >> Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

15 Doğru cevap Bir sonraki soruya ilerleyelim >> << Soruya geri dönelim SARA HASTALIĞI Tıbbi ismi EPİLEPSİ’dir. Tekrarlayan nöbetlerde geçici bilinç kayıplarına neden olan bir durumdur. Halk arasında SARA HASTALIĞI olarak isimlendirilir. Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

16 SORU 6 Beyni saran zarların iltihaplanması olarak gerçekleşen yüksek ateş, kuma, bağ ağrısı belirtileri ile daha çok çocuklarda görülen hastalığın adı............. dır. Aşağıdaki boşluğu doldurunuz. Cevaba bakalım >> Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

17 Doğru cevap Bir sonraki soruya ilerleyelim >> << Soruya geri dönelim MENENJİT Beyni saran zarların iltihaplanması olarak gerçekleşen yüksek ateş, kuma, bağ ağrısı belirtileri ile daha çok çocuklarda görülen hastalığın adı MENENJİT Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

18 SORU 7 Yukarıdaki verilen ifadelere göre X, Y, Z ve E ne olabilir? X – Uyarıların değerlendirilip cevap oluşturulduğu yerdir. Y – Uyarıları alıp beyin ya da omuriliğe götürür. Z – Beyinden aldığı emirleri kas ve salgı bezlerine iletir. E – Nöronun yaşamsal olaylarını gerçekleştirir. X= ?X= ? Y=? Z=? E=?Y=?Z=?E=? Bir sonraki soruya ilerleyelim >> Not: Lütfen sadece yukarıdaki X, Y, Z, E linklerine veya bir sonraki soru linkine tıklayınız.

19 X cevabı << Soruya geri dönelim Ara sinirler Uyarıların değerlendirilip cevap oluşturulduğu yer ARA SİNİRLER dir. Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

20 Y cevabı << Soruya geri dönelim Duyu sinirleri Uyarıları alıp beyin ya da omuriliğe DUYU SİNİRLERİ götürür. Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

21 Z cevabı << Soruya geri dönelim Motor sinirler Beyinden aldığı emirleri, kas ve salgı bezlerine MOTOR SİNİRLER iletir. Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

22 E cevabı << Soruya geri dönelim Sinir gövdesi Nöronun yaşamsal olaylarını gerçekleştiren SİNİR GÖVDESİ dir. Bir sonraki soruya ilerleyelim >> Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

23 SORU 8 Aşağıdakilerden hangisi kalıtsal reflekstir? A – Ağlamak, müzikle dansetmek B – Göz kırpmak, eline iğne batınca çekmek C – Araba kullanmak, yüzmek D – Göz bebeğinin küçülmesi, limon görünce ağzının sulanması Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

24 Tebrikler Kalıtsal refleks olarak GÖZ KIRPMAK, ELİNE İĞNE BATINCA ÇEKMEK cevabı doğru cevaptır. Bir sonraki soruya ilerleyelim >> DoğruCevap << Soruya geri dönelim Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

25 Üzgünüm Bir daha düşünün... << Soruya geri dönelim YanlışCevap Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

26 SORU 9 Aşağıdakilerden hangisi motor ve duyu sinirleri arasındaki bağlantıyı sağlar? A – Ara sinirler B – Motor sinirler C – Dendrit D – Akson Not: Lütfen sadece şıklardan birine tıklayınız.

27 Tebrikler Motor ve duyu sinirleri arasındaki bağlantıyı ARA SİNİRLER sağlamaktadır. SON >> DoğruCevap << Soruya geri dönelim Not: Lütfen sadece yukarıdaki linklerden birine tıklayınız.

28 Üzgünüm Bir daha düşünün... << Soruya geri dönelim YanlışCevap Not: Lütfen sadece yukarıdaki linke tıklayınız.

29 TEŞEKKÜR EDERİM Tuğçe GÜVENDER Bilfen Ataşehir İlköğretim Okulu 6. Sınıf


"Tuğçe Güvender Vücudumuzdaki Sistemler. SORU 1 Görme problemleri, kişilik değişiklikleri, baş dönmesi gibi semptomlar hangi hastalıktan şüphelenmemize." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları