Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Kutlu Olsun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Kutlu Olsun."— Sunum transkripti:

1 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Kutlu Olsun.
KKTC Tüketiciler Derneği Başkan, Yönetici ve Üyelerinin; Ve Kıbrıs Türk Halkı’nın Dünya Tüketiciler Gününü Kutlarım. Çetin UĞURAL KHK Başkanı.

2 KAMU YÖNETİMİ KALİTE VE VERİMLİLİĞİNDE
DOĞRU İSTİHDAMIN ÖNEMİ Çetin UĞURAL Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı

3 “Doğru İstihdam”ın Etki ve Kriter Unsuru Özellikleri
Kalite ve verimliliğe etkisi Gelişmenin göstergesi ve motor gücü Tersi ise gelişmemişliğin hem nedeni, hem de sonucu.

4 Kalite ve verimliliğe etkisi
Doğru istihdam konusu, basit bir adalet sağlamanın çok çok ötesinde, yönetimde rasyonellik, kalite ve verimliliğin önemli bir fonksiyonu; Hatta kamu çalışanlarının performans, disiplin, moral ve psikolojik sağlığına kadar çalışma hayatını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen bir önem taşımaktadır.

5 Gelişmenin Göstergesi ve Motor Gücü
Objektif, tarafsız, bağımsız, bilimsel ve adil istihdam, çağın olağan bir kriteri ve tabii ki hem gelişmişliği sağlayan önemli bir unsur, hem de gelişmişliğin önemli bir göstergesi olmaktadır.

6 Tersi ise gelişmemişliğin hem nedeni, hem de sonucu.
Kayırmacılık, ayırımcılık ve torpil, çağdışı, az gelişmişliğin ve geri kalmışlığın göstergesi olarak bir sonuç gibi görünse de, aslında gelişmeyi engellemesi açısından da geri kalmışlığın önemli bir nedenini de oluşturmaktadır.

7 DOĞRU İSTİHDAMIN YANSIMA MEKANİZMASI
Kalkınmanın ana gereği olan, kaynakların optimum dağılımının bir unsuru olan işgücünün dağılımında da optimum noktayı yakalamak; Kalite ve verimliliğin önemli unsurları: bilgi, beceri ve deneyim... Bunların istihdamın ve yükselmenin ana kriterleri olması, kişilerin kendilerini geliştirmelerini motive edeceğinden, ülkedeki kalite ve verimliliğin artmasını da sağlar.

8 Doğru İstihdamın Tüketici Haklarıyla İlişkisi
Doğru istihdam, kamu hizmetlerinin, tüketici açısından, kalite ve toplumsal maliyetinde rasyonellik unsurudur. Kamu Yönetiminin hizmetlerini tüketen, bu hizmetleri kullanan ve bunların karşılığını ücret, harç veya vergi olarak ödeyen yurttaşların (tüketicilerin) çağdaş bir hakkı olarak da kamu yönetiminin kalite ve verimliliğini sağlayan doğru istihdamın önemi vardır.

9 Kamu Hizmetlerine İstihdamla İlgili Hastalıklar
KAYIRMACILIKLAR AYIRIMCILIKLAR

10 KAYIRMACILIKLAR Nepotizm (Akraba kayırmacılığı-TORPİL)
Kronizm (Eş-dost kayırmacılığı) Partizanlık (Siyasal kayırmacılık)

11 AYIRIMCILIKLAR Partizanlık (Siyasal dışlamacılık)
Cinsiyet Ayırımcılığı (Kadınların dışlanması) Etnik-Bölgesel Ayırımcılık (Köken ayırımcılığı)

12 İstihdam Hastalıklarının Tetikleyicisi
Kamu görevlisi giriş sınavlarının ilgili kuruluş bünyesinde, bağımsız ve tarafsız olma özelliği olmayan kurullar tarafından yapılması, istihdam hastalıklarını ortaya çıkaran en önemli zafiyettir.

13 İstihdam Hastalıklarının Önlenmesi
Kamu görevlisi giriş sınavlarının, kamu görevlisini istihdam edecek kuruluş dışında bağımsız bir organ tarafından yapılması; Giriş sınavının test usulü ile yapılması ve sözlü sınavların amacını aşmayacak ağırlıkta olması; Test usulü ile yapılması uygun olmayan meslekler için sınavlarda uzmanların yetkilerini kötüye kullanmalarını önleyecek tedbirler alınması; Sözlü sınavın, bilgiyi değil, aranan asgari performansı teyit amacını aşmaması...

14 İstihdam Hastalıklarının Bağışıklık Aşısı
Bilimsel tekniklerin belli bir süre titizlikle ve başarıyla uygulanması, Doğru uygulamalara toplumsal olarak sahip çıkılması Kısa vadede önce usulsüz beklentilerin kırılması; tavizsiz ve firesiz başarılı uygulamalarla halkın güveninin kazanılması Orta ve uzun vadede ise bunun toplumsal bir kültür olarak benimsenmesi ve sistemin yerleşmesi.

15 HEDEFLER

16 İnsanlarımız, kendi başarılarının tadını ve gururunu yaşayabilmelidir.
Rica düzeni tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

17 Torpilin, utanılacak bir ayıp olarak algılanmasını başarabilmeliyiz.
Torpille övünme olamamalı.

18 Siyasi görüş istihdam kriteri olamamalı.
Siyasi dışlanma, korkulu rüya olmaktan çıkmalı. Çalışıp kendini geliştiren herkes, hakkını alabilmeli. Siyasi görüş istihdam kriteri olamamalı.

19 Yükselmelerde de üçlü kararname kapsamı çok çok daraltılmalıdır.
Kamu yönetimi, siyasi görüşü ne isterse olsun, alanında en iyi olanları istihdam edebilirse, verimliliği ve kaliteyi artırmanın önünü de açmış olur. Yükselmelerde de üçlü kararname kapsamı çok çok daraltılmalıdır.

20 GELİŞMELER

21 Tüm Uygulamalar Bilimsel Temelde
Objektif, tarafsız bilimsel sınav sistemi bütün gerekleri ile uygulanıyor Herkese eşit ve adil davranılarak kuruma güvenin geliştirilmesi sağlanıyor. Sınav değerlendirme süreçlerini saatlik sürelere sığdırarak ve bunları web sayfamızda anında yayına koymaya dayalı bilgi akışını süratlendirerek de güven duyulmasının gereklerini somutlaştırdık.

22 Yeniliklerle Teknolojiden Yararlanılıyor.
Elektronik ortamda ses kayıt sistemiyle, sözlü sınavlara da güven duyulmasının alt yapısını kurduk. Soru Bankamızı sürekli olarak güçlendiriyor ve güncelliyoruz. Günlük 5 bin çoklu ve 500 tekli girişlere ulaşan çok aktif bir web sayfasını yayına koyduk. Gün boyu sürekli yenilenen dinamik bir web sayfası uygulamasıyla çağdaş iletişimi yakaladık.

23 Güven Artışı Dıştan Talepleri Ortaya Çıkardı.
İmzaladığımız protokollerle, kapsam dışındaki kurumları da sınav hizmetlerimizin kapsamına alıyoruz. En son sınavını yaptığımız kurum bir köy belediyesi. Özel önem taşıyan kurumların hassasiyetini de gözetecek sistemler geliştirerek bunların sınavlarında sıkıntı yaşanmaması için çalışma yapılması gündemimizdedir.

24 Mevzuatımızı da Güncelliyoruz.
Komisyon’un oluşumundan, çalışma esaslarına kadar kapsamlı yasal düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz. Sınav hizmetlerinin ücretlendirilmesini meclis konsensüsü ile hayata geçirmeyi başardık. Şimdi bunların gerçekçi düzeylerde olmasını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz.

25 Kamu Hizmeti Komisyonu
"Torpil, o şahsa kötülüktür." Çetin UĞURAL Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı


"15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Kutlu Olsun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları