Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi"— Sunum transkripti:

1 Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi
: ÜLKÜ ÜZÜM Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi

2 BEBEK DOSTU HASTANE Sağlık Bakanlığı, WHO ve UNICEF' in anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılması kapsamında, koruyucu ve tedavi edici sağlık birimlerinde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı başlatmıştır.

3 ANNE SÜTÜ VE BAŞARILI EMZİRME PROGRAMI
Yeni doğan bebeklerin dünyada ilk 6 ayda yalnızca anne sütüyle beslenme oranı % 39 iken, bu oran Türkiye'de % 1.6 dır. Anne sütüyle beslenme oranının yükseltilmesi ve bebek ölümlerinin en aza indirgenmesi için Sağlık Bakanlığı yoğun bir çalışma içindedir. Bu bağlamda Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği olarak kapsamlı bir çalışma yürütmekteyiz.. Anne sütü, bebeklerin sağlıklı beslenmesi ve gelişmesinde çok önemli bir faktördür. Anne sütünün miktarı ve kalitesi bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak yapıdadır. Ayrıca enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği de değerini tartışılmaz hale getirmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, doğumu izleyen ilk 6 ayda sadece anne sütü verilmesiyle, her yıl 1,5 milyon bebek ölümünün önlenebileceğini belirtmektedir.

4 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ANNE SÜTÜ VE EMZİRME POLİTİKAMIZ
Kurumumuzun bebek beslenmesindeki temel politikası ANNE SÜTÜ İLE BESLENMEDİR. Kurumumuzda çalışan tüm personel ANNE SÜTÜ İLE BESLENME ve EMZİRME TEKNİKLERİ konusunda eğitim almıştır. Bu eğitim yılda bir kez güncelleştirilir. Kurumumuza başvuran tüm gebelere ANNE SÜTÜ İLE BESLENME ve EMZİRME konulu eğitim verilir. Tıbbi zorunluluk olmadıkça kuruma başvuran 0 – 6 aylık bebeklere sadece ANNE SÜTÜ İLE BESLENME önerilir. Doğumu izleyen yarım saat içinde emzirmeye başlamaları için annelere yardım edilir. Anne ve bebeğin 24 saat bir arada kalmaları sağlanmalıdır. 6. aydan sonra uygun ek gıdalar ilave edilerek emzirme 2 yıla dek teşvik edilir. Ek gıdaların kaşıkla veya bardakla verilmesi önerilir. Biberon, emzik kullanımının önüne geçilir. Annelerin rahat emzirmeleri için emzirme odaları düzenlenmiştir. Bu kurumda anne sütü muadillerinin reklamı, afişi, broşür ve ücretsiz numune dağıtımı yapılamaz. Hasta taburcu olduktan sonra, anneler ilk 6 ay sadece anne sütü vermeye teşvik edilmeli ve izlenmelidir. Emzirmenin teknikleri anneye öğretilerek özellikle elle anne sütünün sağılması öğretilmelidir. Bu kurum BEBEK DOSTUDUR ve onların sağlıklı büyümeleri için çalışır.

5 Hastanemiz anne sütü ve başarılı emzirme ile ilgili eğitim çalışmalarını ve emzirme odalarının etkinliğini artırmak amacıyla Bebek Dostu Eğitim Ekibini oluşturmuştur BEBEK DOSTU EĞİTİM EKİBİ Dr. Kemal Şerbetçi (Başhekim Yard.) Op. Dr. Hilal Ağış Tan (Kadın Hast. ve Doğum Uzm.) Uzm. Dr. Nilgün Akçayöz (Çocuk Hast. Uzm.) Halil Çorlu (Başdiyetisyen) Ülkü Üzüm (Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemş.) Cevriye Balcı(Kadın Hast. Ve Doğum Klinik Sor. Hemş.) Esra Yıldızbaşı(Kalite Birimi Hemş.)

6 BEBEK DOSTU EĞİTİM EKİBİ

7 TARİHTE ANNE SÜTÜ Eski Mısır: MÖ 1550 yılından kaldığı sanılan Ebers Papirusu’nda bebekleri beslemenin tek yolunun anne sütü ile besleme olduğu ve bebeklerin üç yaşına kadar anne sütü alması gerektiği yazılıdır. Eski Babilliler ve Türkler’ de anne sütüyle beslenmeye büyük önem vermişler ve anne sütünü kutsal saymışlardır. İslamiyet:İslam’a göre bebeğin anne karnında kanla beslenmesi ile doğumdan sonra anne sütü ile beslenmesi arasında kesintisiz bir devamlılık vardır. Avrupada Rönesans:Bu devirde yazılan çeşitli kitaplarda anne sütünün bebekler için en iyi besin olduğu belirtilmiştir. Sanayi Devrimi: Avrupada endüstri devriminin olmasıyla kadınların da çalışmaya başlaması anne sütüne ilgiyi azaltmıştır. Birinci dünya savaşı sonrası başlayan kadın hakları hareketinin yanlış değerlendirilmesi ile biberonlar modern anneliğin simgesi olmuştur. Yapılan hatalar 1978 yılında Amerikan Pediatri Akademisi gibi muhafazakar bir kurum tarafından da kabul edilmiş, anne sütü konusundaki araştırmalara ağırlık verilmiştir. Bugüne kadar kamuoyunda yaratılan yanlış bilgiler değiştirilmeye ve bebeklerin doğanın kendilerine armağan ettiği en kıymetli besin olan anne sütü ile beslenmelerinin önemi vurgulanmaya başlanmıştır.

8 MEME YAPISI

9 SÜT YAPIMINI VE SALINIMINI SAĞLAYAN HORMONLAR
Meme başından duygusal uyarı Meme başından duygusal uyarı Kandaki prolaktin Kandaki oksitosin PROLAKTİN HORMONU Emzirme sonrasında hipofiz ön lobundan salgılanır. OKSİTOSİN REFLEKSİ Emzirmeden önce veya emzirme sırasında oluşur.

10 UYGUN EMZİRME POZİSYONU
Bebeğiniz, meme başınızı ve areolanızı beraber kavramalıdır. Bebeği, yüzü kendi vücudunuza gelecek şekilde tutunuz. Areola Süt kanalı Meme başı Bebeğinizin burnunu ve çenesini memenizin karşısına getiriniz. Süt Bebeğinizin kafasını, boynunu ve sırtını destekleyiniz. Dil

11 MEMEYE İYİ YERLEŞEN VE ETKİN EMME YAPAN BEBEKTE;
Bebeğin ağzı geniş ve açıktır, Alt dudağının dışa dönmüş olduğu, Çenesinin memeye dokunduğu, Yanaklarının yuvarlak ya da annesinin memesine doğru düzleşmiş olduğu, Ağzının üzerinde daha fazla ,altında daha az areola bulunduğu, Emzirme sonrasında meme ve meme başının sağlıklı olduğu görülür.

12 DOĞRU EMZİRME ; BEBEĞİNİZLE SAĞLIKLI VE SORUNSUZ ZAMANLARINIZI ÇOĞALTIR.

13 DOĞRU EMZİRME POZİSYONLARI
SAĞLIKLI NESİLLER,İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ALAN BEBEKLERDEN OLUŞACAKTIR

14 DOĞRU EMZİRME POZİSYONLARI
Bebeğin başı ve vücudu düz bir hat üzerinde olmalı, Bebeğin yüzü memeye doğru, burnu meme ucunun karşısında durmalı, Anne bebeğin vücudunu kendi vücuduna yakın tutmalı, Bebek baş, omuz ve poposundan destekli tutulmalı, Anne parmaklarını memenin altından göğüs duvarına dayarken dört parmağı memenin altına destek yapmalı, baş parmakla da memenin üst kısmından aşağıya doğru ara ara sıvazlanmalıdır. Anne, emzirme destek minderi veya yastık kullanmalıdır.

15 SÜT YAPIMINI OLUMSUZ ETKİLEYEN SÜREÇLER
Yanlış inançlar ve yanlış düşünceler: Yoğun iş hayatı ve annenin çalışmak zorunda olması. Formül mamaların anne sütünden daha iyi olduğuna inanması. Emzirmenin ilkel bir davranış, hayvanlara ait bir davranış olduğu düşüncesi. Memelerin estetik olarak bozulacağı kaygısı. Anne sütünün bebeğine yaramadığı, iyi kilo almadığı, gelişemediği ve onu sancılandırıp ağlamasına neden olduğu düşüncesi. Annede bulunan her türlü rahatsızlık ve hastalığın sütünden bebeğine geçeceği endişesi. 2. Sosyal endikasyon: Ensest ilişki sonucu dünyaya gelen istenmeyen bebek Tecavüz ve evlilik dışı dünyaya gelen bebekle duygusal bağ kuramama, bebeği reddetme 3. Aşırı yorgunluk, bitkinlik, aşırı yoğun baskı altında olma (kalabalık ve iç içe geçmiş ailelerde), stres ve ani kayıplar.. 4. Annede postpartum psikoz 5. İlk emzirmeye geç başlama 6. Emzirme süresinin kısa ve emzirme aralıklarının belirlenenden uzun olması: Her ağladığında ve arandığında ,kendiliğinden uyanmadığında da açlık süresi 2-3 saati geçirilmemeli uyandırılıp, uyarı vererek (ağzına,yanağına,çenesine meme başı veya elle sık sık dokunuşlar) ortalama 20dk emzirtilmelidir. 7. Uygun ortam ısısı: Aşırı sıcak ve soğuklar olumsuz etkilidir. 8. Dengesiz beslenme ve yetersiz sıvı alımı

16 SÜT YAPIMINI OLUMLU ETKİLEYEN SÜREÇLER
Anne sütünü arttıran mucizevi bir gıda yoktur! Anne; Sütünün yeteceğine inanırsa, Bebeğini her ağladığında ve arandığında emzirirse, Dengeli beslenirse:emziren anneler günlük 500 kalori fazladan almalıdırlar, kalori depodan kullanırlar (gebelikte alınan kilolardan) Yeterli sıvı alırsa(günlük 2-3 litre) sütünün fark edilebilir düzeyde arttığını görür. Anne sütünü arttırıcı çaylar da önerilebilir

17 SÜTLER ARASINDAKİ FARKLAR
ANNE SÜTÜ HAYVAN SÜTÜ FORMÜL SÜT Bakteri Hiç yok olabilir Hazırlarken olabilir Anti-infektif faktör var yok Büyüme faktörü Var Protein Uygun miktarda sindirimi kolay Çok fazla, sindirimi zor Kısmen düzeltilmiş Yağ Yeterli esansiyel yağ asidi var. Sindirim için lipaz var Esansiyel yağ asidi yok,lipaz yok Esansiyel yağ asidi yok ,lipaz yok Vitaminler yeterli A ve c vitamini yetersiz Vitaminler ilave edilmiş Su Fazladan su verilmesi gerekli Demir Az miktarda iyi emilebilen Az miktarda, iyi emilemeyen İlave edilmiş iyi emilemeyen

18 ANNE SÜTÜNÜN ANNE VE BEBEK AÇISINDAN FAYDALARI
HAYATA EN KEYİFLİ VE MUTLU BAŞLANGIÇ ANNE SÜTÜ İLE GERÇEK OLUR. Bebeğin zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimi için en uygun besindir. Bebeğin ihtiyacı olan her besin öğesi sadece anne sütü ile karşılanır Anne sütü ve emzirme anne ve bebek arasında vazgeçilmez duygusal bir bağ oluşturur Anne sütü bileşimi, bebeğin erken doğumuna, gelişimine hatta gün içindeki öğünlerine göre en uygun olacak şekilde değişmektedir. Bebeğin gözü kapalı olsa da meme başını bulmasını sağlar. İlk süt (kolostrum) içerdiği yoğun bağışıklık maddeleri ile bebeği hastalıklardan korur. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Anne sütü bebeğin zekasını puan artırır. Anne sütü alan bebeklerde, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Emzirilen bebekler daha az ağlarlar.

19 ANNE SÜTÜNÜN ANNE VE BEBEK AÇISINDAN FAYDALARI
Anne sütü bileşimi, bebeğin erken doğumuna, gelişimine hatta gün içindeki öğünlerine göre en uygun olacak şekilde değişmektedir. Bebeğin gözü kapalı olsa da meme başını bulmasını sağlar. İlk süt (kolostrum) içerdiği yoğun bağışıklık maddeleri ile bebeği hastalıklardan korur. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Anne sütü bebeğin zekasını puan artırır. Anne sütü alan bebeklerde, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütü alan bebeklerde lenfoma, bakteriyel menenjit, solunum sist. enfeksiyonları, astım, alerjik hastalıkların görülme sıklığı daha düşüktür. Anne sütü obezite ve diabet riskini azalır. Anne sütündeki A vitamini göz hastalıklarına karşı korur Anne sütü mekonyumun(ilk kaka) atılmasını kolaylaştırır. Emziren annelerde uterusun kasılmasını ve eski haline gelmesini hızlandırır(oksitosin etkisi) Doğum sonrası kanamalarını azaltır. Annede meme ve over Ca riskini azaltır.

20 ANNE SÜTÜNÜN ANNE VE BEBEK AÇISINDAN FAYDALARI
Emziren annelerde ostoeporoz görülme oranı düşüktür. Anne sütü alan bebekler daha iyi sosyal gelişim sağlar. Emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir. Emzirme annenin özgüvenini artırır. Bebeklerde ağız ve diş sağlığı için yararlıdır. Prolaktin hormonu anneyi gevşetir ve dinlendirir. Anne doğum öncesindeki kilosuna daha çabuk döner(Ayda 2 kilodan fazlası zararlıdır). Anne sütü çevre ile barışıktır(Emzirme; kutu , şişe, paket gibi atıklar içermez). Sağlıklı her anne bebeği için yeterli süt üretir. EMZİRMEK;Anne için bir görev EMMEK; bebek için en temel haktır.

21 SÜT SAĞMANIN GEREKLİ OLDUĞU DURUMLAR
Tıkanık, ödemli memeyi rahatlatmak (mastit,meme apsesi,kanal tıkanıklığı) Süt birikmesi (angajman) Çökük meme başı, Emmesi sorun olan bebek, Memeyi reddeden bebek, DDA (Düşük Doğum Ağırlıklı) bebek, Hasta bebek (anneden ayrıldığında), Hasta anne (bebekten ayrılması gerektiği durumlarda), Anne işe başladığında, Dolu memeyi bebeğin almasını kolaylaştırmak için, Meme ucu yara çatlaklarının ilerlediği durumlarda, ağrılı emzirme süreçlerinde .

22 ELLE SAĞMA İŞLEMİNİN GÖSTERİLMESİ
İşlem başlamadan ellerinizi yıkayın. Rahat bir yere oturun ve sağma kabını memenize yaklaştırın . Baş parmağınızı meme başı ve areola üzerine,işaret parmağınızı da alta başparmak hizasına yerleştirin. Baş ve işaret parmaklarınızı yavaşça içe,göğüs duvarına doğru bastırın. (Fazla değil) Her iki parmak arasında kalan meme başı ve areola bölgesini de göğüse bastırın. Basıp, bırakın. Basıp, bırakın. Areola yanlarından da aynı şekilde bastırın. Asla deriye parmaklarınızı sürtmeyin. Göğüsü hissederek sıvazlayın. 2 – 3 saatte, her bir göğüs 20 dakika olmak üzere iki göğüsü de boşaltın.

23 ANNE SÜTÜNÜ SAĞMANIN DİĞER YÖNTEMLERİ
Pompa ile sağma Enjektör pompası Ilık şişe metodu Oksitosin refleksinin uyarılması Kaygısını azaltmak Bebeğinin resmine bakması Ilık bir şey içmek Memelere sıcak uygulamak Memelere masaj veya hafif vurma Sağılan Anne Sütleri ; temiz süt sağma kapları yada poşetlerinde, üzerine tarih ve gece/gündüz yazılarak saklanmalıdır.

24 SAĞILAN SÜTLERİN BEBEĞE VERİLMESİ
ANNE SÜTÜNÜN SAKLANMASI Normal oda ısısında 3 saat Buzdolabında 3 gün Derin dondurucuda 3 ay saklanabilir Sağılan anne sütleri bebeğe verileceği zaman ; bebek 45 derecelik bir açıyla yatırılır( aspirasyonu önlemek için) .Enjektör,kaşık veya fincanla beslenebilir. Kesinlikle biberon önerilmez çünkü bebek hem emme karmaşası yaşar; anne memesini red edebilir hem de enfeksiyon açısından bir aracı olduğu için bebekler daha sık hastalanabilirler. SAĞILAN SÜTLERİN BEBEĞE VERİLMESİ

25 YETERSİZ SÜT BELİRTİLERİ
Emzirmeden sonra tatmin olmama Parmak emme Sık sık ağlama Uzun süre ve sık meme emme Memeyi reddetme Sert, kuru ve yeşil dışkı Yetersiz tartı alımı: Ayda 500 gr dan az kilo alımı 2 hafta sonra kilosu, doğum kilosundan az Bebeğin az idrar yapması: Günde 6 ‘dan az idrar çıkarımı Sarı ve keskin kokulu idrar BEBEĞİN YETERLİ SÜT ALAMAMASININ NEDENLERİ Emzirmeye geç başlama Sık emzirmeme Gece emzirmekten kaçınma Kısa süre emzirmek Biberon, yalancı emzik verme Ek besinler vermek Annenin psikolojik durumu: Annenin kendine güvenmemesi Emzirmekten hoşlanmama Bebeği kabullenmeme Annenin kaygı,endişe, stres ve yorgunluğu

26 EMZİRMEYİ ENGELLEYEN DURUMLAR
Aktif HIV (AIDS) enfeksiyonu Aktif TBC (Verem) Akut ciddi psikoz (psikolojik bozukluklar) Bağımlılık yapan ilaçlar (uyuşturucular) İmmünsupresif (bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar) ve kemoterapi (kanser ilaçları) Ağır metallere maruz kalma (işyerinde, cevresel etkenlerle zehirlenme) Meme kanseri

27 EMZİREN ANNEDE BESLENME
Süt veren annelerin 500 kcal/gün ilave enerji almaları gerekir(tek bebekte, ikiz bebeklerde 1200kcal/gün) Bol sıvı alınmalı (2-3 lt) Et,yumurta,süt ve süt ürünleri (protein grubu) alınmalı Kafeinli içeceklerin(çay ,kahve,kola) miktarı azaltılmalıdır Alkol alımı kontrol edilmeli Acılı ve baharatlı besinlerin aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bazı besinlerden sonra kolik atakları yaşanıyorsa bunlar diyetten çıkarılmalıdır Vejeteryan (et ve ürünlerini yemeyen) anneler gelişebilecek eksiklikler yönünden uyarılmalı(B6-B12) Diyet uzmanından daha kapsamlı diyet önerileri alınmalıdır.

28 BAŞARILI EMZİRME İLE İLGİLİ 10 ÖNERİ
YAZILI OLAN ANNE SÜTÜNÜ TEŞVİK İLKELERİNİ TÜM SAĞLIK PERSONELİ BİLMELİDİR. BU İLKELER DOĞRULTUSUNDA TÜM SAĞLIK PERSONELİ EĞİTİLMELİDİR. HAMİLELER EMZİRMENİN YARARLARI VE YÖNTEMLERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMELİDİR. ANNELERİN, DOĞUMU İZLEYEN YARIM SAAT İÇİNDE EMZİRMEYE BAŞLAMALARI SAĞLANMALIDIR. ANNELERE EMZİRME YÖNTEMLERİ GÖSTERİLMELİDİR. TIBBEN GEREKLİ OLMADIKÇA YENİDOĞANLARA ANNE SÜTÜ DIŞINDA GIDA VERİLMEMELİDİR. ANNE İLE BEBEK AYNI ODADA KALMALIDIR. BEBEK HER İSTEDİĞİNDE ANNE EMZİRMELİDİR. EMZİRİLEN BEBEKLERE BİBERON VE YALANCI EMZİK VERİLMEMELİDİR. TABURCU OLDUKTAN SONRA, ANNELER İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ VERMEYE TEŞVİK EDİLMELİ VE İZLENMELİDİRLER. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI AÇSAP GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

29 EĞİTİM VERİLİŞ BİÇİMİ 32 hafta ve üzeri anne adaylarının doktorlarımız tarafından poliklinikten yönlendirilmesi ile antenatal dönemdeki eğitim süreci başlar.

30 EĞİTİMİ İÇEREN KONULAR
Anne sütünün içeriği Anne sütünün ve bebek sağlığı açısından faydaları Süt oluşumunu etkileyen faktörler Meme yapısı Sağlıklı emzirmenin ne zaman başlayıp nasıl sürdürülmesi gerektiği Doğru emzirme tekniği Süt sağılması ve saklanması Çalışan annelerde emzirme süreci Hasta anne ve hasta bebeklerde emzirme süreci Annenin beslenmesi

31 ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİM ODASI ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİMİ
Kadın Hast. ve Doğum Kliniğinde yeralan Eğitim Odasında her gün saat 13:00'de anne sütü ve başarılı emzirme konulu teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. ANNE SÜTÜ VE EMZİRME EĞİTİMİ Annelerin emzirme öncesinde ve emzirme sürecinde, anne sütü ve başarılı emzirme konusunda bilgilendirmek,doğru uygulamayı göstermek, karşılaştıkları zorlukları aşmalarını sağlamak ve onlara destek olmak için anne sütü ve emzirme eğitimleri verilmektedir. Eğitim kimlere veriliyor: Antenatal dönemdeki anne adayları (32 hafta ve üzeri) Term ve preterm doğum yapan tüm annelere

32 Term ve preterm doğum yapan tüm annelere doğumdan hemen sonra doğru uygulamanın gösterilmesi

33 EMZİRMEDE SÜREKLİLİĞİ SAĞLAYAN KURULUŞLAR
EĞİTİM VERİLİŞ BİÇİMİ Annenin kullandığı ilaçlar ile ilgili birimlerden anne sütüne geçip geçmediğine dair bilgi alınır. Bebek başka bir hastaneye transfer edilmişse ya da anne yoğun bakımda takip edilecek ise hasta anne ve hasta bebeğe yönelik uygulamalar (süt sağma ve saklama işlemi) gerçekleştirilir. Doğumdan sonra işe başlayan personele süt sağması ve saklanması konularında yardımcı olunur. Taburcu olurken danışmanlık ve yardım alabileceği sağlık kuruluşları ve emzirme destek gruplarına yönlendirilir. EMZİRMEDE SÜREKLİLİĞİ SAĞLAYAN KURULUŞLAR A.S.M. (Aile Sağlığı Merkezleri) Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Mrk. Hastanelerin Sağlam Çocuk Poliklinikleri

34 HASTANEMİZ EMZİRME DESTEK GRUBU
Prof. Dr. A. Filiz Avşar (Kadın Hst. ve Doğum Bölüm Başkanı) Uzm. Dr. Gülay Reis (Çocuk Hst. Uzm.) Uzm.Dr.Ayşegül Çinkaya(Kadın Hst. Ve Doğum Uzm. Dr. Tuba Çatma (Kadın Hst. ve Doğum Asist.) Dr. Elçin İşlek Seçen (Kadın Hst. ve Doğum Asist.) Huriye İpek (Başhemşire Yard.) Gülsüm Savlı(Başhemşire Yard. + Ameliyathane Sor. Hemş.) Cevriye Balcı (Kadın Hst. ve Doğum Kliniği Sorumlu Hemş.) Ülkü Üzüm (Anne Sütü ve Emzirme Eğt. Hemş.) Belgizar Özdal (Kadın Hst.ve Doğum Hemş.) Hatice Mermer (Üroloji Kliniği Sorumlu Hemş.) Saliha Çıtır(İç Hastalıkları Klinik Hemş.) Şaziye Demirci (Kadın Hst. Ve Doğum Klinik Sekreteri)

35 DOĞRU UYGULAMAYI DESTEK
Annenin özgüvenini arttırıcı davranışlarda bulunmak. Eğitimin sürekliliğini sağlamak, uygulamayı sık sık gözlemek ve annenin başarısını övmek. Annenin sosyal endikasyonuna rağmen bebekle arasında duygusal bağ oluşturmasını onaylamak ve takdir etmek. Annenin ağrı şikayetini en aza indirerek bebeğinin öncelikli olduğuna inanması ve bebeğini sık sık emzirmesini desteklemek. SAĞLIKLI VE MUTLU ZAMANLAR İÇİN; İLK 6 AY ANNE SÜTÜ VERMEK,BEBEĞİNİZ İÇİN EN DEĞERLİ YATIRIM OLACAKTIR.

36 ANNE VE BEBEK İÇİN UYGUN FİZİKİ ORTAMI
Anne ve bebek aynı odadadır (room - in) ve ergonomik bebek arabalarımız bulunmaktadır. Hijyenik ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlayan duşu ve lavabosu içinde olan odalarda yatmaktadırlar. Isı – aydınlatma – havalandırma sistemleri otomasyona bağlıdır. Odalarda merkezi sistem oksijen ve vakum sistemleri bulunmaktadır.

37 EMZİRME ODALARIMIZ

38 Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi
: ÜLKÜ ÜZÜM Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi


"Anne Sütü ve Emzirme Eğitim Hemşiresi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları