Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Delphi İle Veritabanı. Borland Database Desktop-1  Veri Tabanı Dosyası yaratmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunların başında çeşitli editörler kullanmak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Delphi İle Veritabanı. Borland Database Desktop-1  Veri Tabanı Dosyası yaratmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunların başında çeşitli editörler kullanmak."— Sunum transkripti:

1 Delphi İle Veritabanı

2 Borland Database Desktop-1  Veri Tabanı Dosyası yaratmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunların başında çeşitli editörler kullanmak gelir.  Ayrıca bir veritabanı Delphi ile birlikte gelen Borland Database Desktop ile de tasarlanabilir.

3 Borland Database Desktop-2  Dbase, Dbase for Windows,Paradox, Dbase VI, Access gibi veri tabanı programlarıda bu editör tarafından desteklenir.  Bu işlemlere başlamadan önce DBD yi biraz hatırlayalım.

4 Borland Database Desktop-3  Yanda görülen ekran DBD ın ilk ekranıdır. Bu ekrandaki menüler sayesinde veritabanı ile ilgili işlemler kolayca yapılabilir. ( tablo oluşturma, değiştirme, alias tanımlama ….)

5 Borland Database Desktop-4  Yanda hazırlanan bir tablo örneği görmekteyiz.

6 Borland Database Desktop-5  Sırsıyla DBD ile tablo oluşturmayı hatırlayalım.  New  VT seçimi  Tablo alanları gir  kaydet

7 DBD - ALANLAR

8 DBD – ALANLAR-2  Alpha : string ( 0 – 255 )  Number : (15 digits)  Money $: (number + 6 decimal)  Short : -32,767 to 32,767  Long Integer: -2147483648 to 2147483647  BCD #:Binary Coded Decimal 0-32  Date : 1, 9999MÖ to December 31,9999MS

9 DBD – ALANLAR - 3  Time : 24 hours  Timestamp @: Data / Time ikiside  Memo : 1 to 240 characters tablo dışına çıkarken bellek yeterli ise MB olarak çevrilir.  Formatted Memo : (typeface, style, color and size)  Graphic :.BMP,.PCX,.TIF,.GIF,.EPS  OLE : images, sound, documents,….  Logical : "True" and "False"

10 DBD – ALANLAR - 4  Autoincrement +:Long integer  Binary : 0 – 240  Bytes : 1 - 255

11 Son  Tablo hazırlama işlemi bittikten sonra tablo ismi belirlenir (deneme), Alias ismi seçilir ve kaydedilir.

12 Son - 2  Sonraki adımımız kayıt girişini sağlamak olacaktır. Bu işlem için DBD kullanılabildiği gibi bu işlemin en sağlıklı yolu arayüz hazırlamaktır.  Delphi ile artık bu arayüz hazırlama işlemini yapabiliriz..


"Delphi İle Veritabanı. Borland Database Desktop-1  Veri Tabanı Dosyası yaratmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunların başında çeşitli editörler kullanmak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları