Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Müjdat AYDIN1 BAKIM ONARIM İŞLERİNDE İŞ KAZALARI MÜJDAT AYDIN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Müjdat AYDIN1 BAKIM ONARIM İŞLERİNDE İŞ KAZALARI MÜJDAT AYDIN."— Sunum transkripti:

1 Müjdat AYDIN1 BAKIM ONARIM İŞLERİNDE İŞ KAZALARI MÜJDAT AYDIN

2 Müjdat AYDIN2 Kepçe ağzı tamir edilirken, işçinin ayağına düşmesi İşçi loderin kepçe ağzı dişlerini sökmesi sırasında kepçenin dengesinin bozulması sonucu kepçe dişi işçinin ayağına düşerek ayağının bilekten kırılmasına neden oldu. DOĞRU HAREKET 1-Bir cismin düşme tehlikesi veya dengesinin bozulma ihtimali varsa, bunu engelleyecek şekilde bu cismi bir blokla destekleyin. 2-Çalıştırdığınız kişinin emniyetsiz davranış konusunda dikkatli olması konusunda uyarın. 3-Değişik objelerle çalışırken, işi önceden hazırlanmış emniyetli bir palet üzerinde yapın

3 Müjdat AYDIN3 Kamyon kasasından inerken basamağı fark etmeyen işçinin ayak baş parmağının çıkması Kamyon kasasından inmek isteyen işçinin kamyonun kasasını sol eliyle tutup, alet kutusunun yanındaki basamağa sağ ayağını yerleştirmesi sırasında ayağı kaydı ve düşmesi sonucu ayak baş parmağı çıktı. DOĞRU HAREKET Aşağı ve yukarı basamaklara tırmanırken yada inerken o ayağa bütün ağırlığınızı vermeden önce ayağınızın sıkıca yerleştiğinden emin olun.

4 Müjdat AYDIN4 Kamyonun kasasının kilitli olmadığından dolayı işçi düştü ve bileğini kırdı Vinç kullanılarak kamyon kasasından boş yağ varillerinin indirilmesi sırasında, varillere sapanı bağlayan işçinin ayağını kamyonun kasası koyması üzerine kasanın kapağı açıldı ve işçi yere düşerek el bileğini kırıldı. DOĞRU HAREKET 1- Aracın kasasına üzerine tırmanmak için uygun basamakları kullanın. 2- Vinç kullanarak cisimleri yüklerken veya boşaltırken insanlar belirlenmiş pozisyonlara göre beraber çalışmalılar.

5 Müjdat AYDIN5 Kamyonun kasasından inerken işçinin ayağı kalasın köşesine takılmasıyla düştü ve ayak bileği burkuldu Kamyonun kasasından kalası indirdikten sonra başka işler yapan işçi, daha sonra kamyondan işi için gerekli olan aleti aldı ve kamyon kasasından aşağı inerken ayağı kalasın köşesine takılmasıyla düştü ve ayak bileği burkuldu. DOĞRU HAREKET 1-Ayaklarınızı yerleştireceğiniz yeri kontrol edin ve araçtan dikkatlice aşağı inin. 2-Çalışma bölgelerinin, özellikle zeminin olduğu yerleri temizleyin

6 Müjdat AYDIN6 Kamyonun kasasından inmen işçinin ayağı lastikten kaymasıyla düştü ve yaralandı Kepçe kovasını kamyonun kasasına yerleştirmesinden sonra işçi kamyondan inmek için sağ ayağını tekerleğin üzerine yerleştirip üzerine ağırlığını verdiği sırada ayağı kaydı ve dengesinin bozulmasıyla sol ayağının kovaya ve kasanın kapağına çarptı ve yaralandı. DOĞRU HAREKET 1- Araçtan inerken veya araca çıkarken lastikleri ( tekerlekleri ) kullanmayın 2- Kamyonun kasasından inerken veya kasaya çıkarken uygun bir ayak konacak yer kullanın. 3-Ayak konacak yerlerin sayısını birden dörde kadar arttırın.

7 Müjdat AYDIN7 Hidrolik silindirin kaymasıyla, düştü ve işçinin sağ el serçe parmağı kırıldı İki işçi 153 kg lık silindiri servis aracından indirirken, yağmurdan dolayı ıslanan silindir kaygan olması dolayısıyla kaydı. İşçinin birinin yerle silindir arasında kalan sağ eli sıkışarak ezildi ve sağ eli serçe parmağı kırıldı. DOĞRU HAREKET 1- Ağır bir objeyi yada cismi kaldırırken veya indirirken kaldırma araçlarını kullanın.

8 Müjdat AYDIN8 Asılı bir makine salındı ve işçinin eli sıkışarak ezildi Bir makinanın motorunun vinçle kamyondan indirilmesi sırasında sapanı bağlayan işçi kamyondan inerken, vinç operatörü yükü kontrol etmek için yükü kaldırdığı sırada yükün sallanmasıyla inmek için makinanın köşesine tutan işçinin elinin serçe parmağı ezildi ve kemik çatladı. DOĞRU HAREKET 1-Vinçle kaldırma işlemlerinde, vinç operatörleri ve sapan bağlayan işçiler sinyal veren işçilerin talimatlarına göre hareket etmelidir. 2-Ağırlık merkezini belirlemek için yükü kaldırmadan önce yük kontrol işlemlerini uygulayın.

9 Müjdat AYDIN9 Kamyonun kasasına dengesiz olarak konulan, balyoz zıplayarak sapı işçinin sol gözüne çarptı Tamir işleri bittikten sonra alet edevatlar kamyonun kasasına yerleştirilmesi sırasında işçilerden biri de 20 kg lık bir balyozu kamyonun kasasına yerleştiriyordu. Balyozu dengesizce kamyonun kasasına bırakır bırakmaz, balyozun sapı yukarı doğru sıçrayarak işçinin sol gözüne çarptı. DOĞRU HAREKET 1- Çalışacağınız yeri temizleyin ve çalışacağınız alet ve edevatları doğru olarak yerleştirin. Üst üste yerleştirmek zorunda kaldığınızda, aletleri koyduğunuz yerin konumunu kontrol edin. 2-İşiniz bitene kadar dikkatinizi o işe verin.

10 Müjdat AYDIN10 Forkliftin zincirini yerleştirirken, düşen ve makinistin bacağı yaralandı Direk zincirini dişliye yerleştirmesi sırasında, direğin üst parçasını kontrol etmek için direkle operatör platformu arasına giren makinist dengesini kaybetti ve istem dışı olarak forkliftin kumanda kolunu yakalayarak ona tutunduğu sırada forklift çatallarının hareket geçerek aşağı inmesiyle sağ ayağı sıkıştı ve yaralandı. DOĞRU HAREKET 1- İşi yapılmasında iskele kullanın 2-Kaldırma araçların kontrol ederken, ilk olarak motoru kapayın.

11 Müjdat AYDIN11 Silindirleri yerleştirme esnasında işçinin parmakları sıkıştı Tamirci kazı makinasının palet silindirlerini kamyona yüklemesi esnada yüklenmiş silindirlerden biri yuvarlanarak elinin sıkışmasına ve yaralanmasına neden oldu. DOĞRU HAREKET 1- Yuvarlanabilecek malzemeleri yerleştirirken özel dikkat gösterin 2-Climb on the body to do the work for fear of inviting lumbago

12 Müjdat AYDIN12 Dönen parçanın makinistin parmağına vurmasıyla parmağı kırıldı Makinisti şose silindirinin üzerindeki kavramayı çekiyordu. Üzerinde çalıştığı işi kolay bir pozisyona getirirken motoru çalıştırdı ve bu yüzden kavrama birazcık döndü. Fakat sonuçta sağ elinde bulunan altıgen somun anahtarını sıkışmış vida somununa sıkıca tutturdu. Bu arada kavrama roduna çarpan parmağı kırıldı. DOĞRU HAREKET 1-Döne ve hareketli parçalar dönerken dokunmayın. 2-Böyle işler için sinyal verecek bir kişi görevlendirin. Bütün işçilerin hareketlerini gözlemleyin ve onlara uygun sinyalleri verin

13 Müjdat AYDIN13 Düşen iç direk tamircinin eline çarptı İç direğin alt kısmındaki son silindiri kontrol etmek için tamirci kaldırma silindirinin rod pimini çekti. Düşen içteki direk eline çarptı. Rod piminin çıkartma işlemini kolaylaştırmak için yaklaşık 30 cm yükseltilmiş pozisyonda tutulmuştu. DOĞRU HAREKET 1-İşe başlamadan önce direği aşağı indirin. Yüksek pozisyonda eğer iş direk ile yapılmak zorunda ise düşmeyi önleyecek önlemleri alın. 2-Eğer işler daha yüksek pozisyonda bitmiş olacaksa makinayı basamak olarak kullanın.İşi işçi yaparken bir iskele hazırlayın,doğru duruş pozisyonu alın.

14 Müjdat AYDIN14 Metal küçük parça işçinin gözüne sıçradı ve yaralanmasına neden oldu Bir işçi keskinin başını çekiçlerken, küçük bir metal parça fırlayarak gözüne çarptı ve yaralanmasına neden oldu DOĞRU HAREKET 1-Çekiçle vurma işlerinde uygun alet edevat kullanın. 2-Cisimlere çekiçle vururken, objenin üstüne bakır, pirinç veya tahta parça koyun.

15 Müjdat AYDIN15 Silindirin pozisyonunu değiştirme Bir işçi silindiri elleriyle sehpanın üzerinden kaldırmaya çalışıyordu, fakat silindirin yağlama borusu aşağı doğru baktığı için ve ucu sehpanın ayağına takılmış olmasından kaldıramadı ve onu çevirmeye çalıştı. DOĞRU HAREKET 1-Sehpaların birbirlerinden ayrı olması silindir kaymasına ve yere düşmesine neden olabilir. 2-Eğer işçi silindiri zorlayarak çekmeye kalkarsa silindir zarar görebilir.

16 Müjdat AYDIN16 Vinçle malzeme indirme Bir işçi masa üstündeki iş makinasının kontrol valfini vinci ile aşağı indirmeye çalışıyordu DOĞRU HAREKET 1-Eğer işçi vinci kancasını kontrol valfini merkezine getirmezse, valfinin ağırlığından dolayı işçiye çarpabilir. 2-İşçiye çarpan kontrol valfi işçinin yaralanmasına neden olabilir.

17 Müjdat AYDIN17 Lodere yolcu bindirmek Bir operatör yolcu olarak bir işçi binmiş halde kepçeyi çalıştırıyordu. DOĞRU HAREKET 1-Zemindeki tümsekler loderin sarsılmasına ve yolcu olarak binen işçinin düşmesiyle ve tekerleklerin altında kalmasıyla yaralanmasına neden olabilir.

18 Müjdat AYDIN18 Flüoresan lambayı değiştirme işi Bir sıranın üzerine yerleştirilen sandalye üzerine çıkan işçi florasal lambayı yerleştiriyordu. DOĞRU HAREKET 1-Sandalye yeterince iyi sabitlenmemiş olabilir. Sandalye üzerine çıkan işçi kolayca dengesini kaybedebilir ve yere düşebilir.

19 Müjdat AYDIN19 Yedek parça ve aletleri kamyonla taşımak Bir servis ustası hidrolik silindiri değiştirmek için tamir edilecek yere gitmek üzere silindirleri ve diğer malzemeyi kamyonu yükledi. DOĞRU HAREKET 1-Kamyon hareket ettiği zaman hidrolik silindir serbestçe hareket edebilir ve düşebilir. 2-Silindirin uç kısmı kamyonun kasasından dışarı çıktığından yayalara çarpabilir.

20 Müjdat AYDIN20 Parça temizleme işi Bir usta lavaboda makine parçalarını temizliyor, temizlenen parçaları yağlıyor ve yakınında bir kaynakçıda kaynak yapıyordu. DOĞRU HAREKET 1-Kaynak yaparken çıkan kıvılcımlar, parçaların temizliğinde kullanılan yağın tutuşmasına neden olabilir.

21 Müjdat AYDIN21 Ağır parçaların taşınması Bir işçi 60 kg ağırlığındaki motor parçasını ilk önce tahta kutunun kenarına yere koydu ve sonra çaprazlamasına kutuya yerleştirdi. DOĞRU HAREKET 1-60 kg motor parçasını ağırlığından dolayı ve de çaprazlama olarak tahta kutuya yerleştirme sırasında işçinin hata yapacağı aşikardı ve onun elleri gövde ile kutunun kenarı arasında sıkıştı. 2-Uygun pozisyonda ve de kaldırma kapasitesinin üstünde ağırlık kaldırması nedeniyle işçinin belinde ağrı oluştu.

22 Müjdat AYDIN22 Silindir bomunu indirmek İki usta kamyondan 73 kg ağırlığındaki silindir bomunu birlikte indirmeye çalışıyorlardı. Bunlardan birisi kamyonun üstünde bomu kaldırırken diğeri de yerde bomu almaya çalışıyordu. DOĞRU HAREKET 1-İşçilerin farklı yüksekliklerde durmaları ve silindir bomunun ağırlık merkezinin yere aşağıya doğru değişmesiyle 73 kg ağılığındaki silindir bomunu aşağıya almaya çalışan işçi yükün taşıma kapasitesi üstünde olmasından elinden kaydırarak yere düşmesine neden olabilir. 2- Silindir bomunun düşmesi sırasında altında kalarak veya çarpma ile yaralanabilirler

23 Müjdat AYDIN23 Silindir kontrolü Bir makinist iş makinasının kaldırma silindirini kontrol ederken, iş makinası operatörü silindirin kontrol için çatal kumanda kolunu çalıştırmak için bekliyordu. DOĞRU HAREKET 1-Makinistin aletler uygun şekilde yerleştirilmemişti. Alet kutusu yoktu. 2-Eğer operatör yanlışlıkla çatal kumanda kolunu çalıştırırsa, makinistin sıkışma tehlikesi olabilir.

24 Müjdat AYDIN24 Cıvata sıkıştırmak Bir makinist kepçe kolu silindir pin durdurucusu cıvatasını sıkıştırıyor. DOĞRU HAREKET 1-Makinist varil üzerinde kepçenin kolunun yanında ayakta ve sabit olmayan pozisyonda çalışıyordu. 2-makinist iskele, iş sehpası veya seyyar merdiven kullanmıyordu. Civatayı sıkıştırırken, anahtarın elinden kayması durumunda dengesini kaybedebilir ve yere düşebilir

25 Müjdat AYDIN25 Matkap tezgahında delik açma işlemi Bir işçi matkapla bir parçada delik açıyordu. DOĞRU HAREKET 1-İşçi emniyet gözlüğü takmıyor. Metal parçaları veya toz bir anda gözüne kaçabilir. 2-İş Bağlanmamış. İşçinin sol eli matkabın parçayı döndürme kuvvetine karşı koymaya çalışıyor. 3-İşçi eldiven kullanıyor. Matkaba Eldivenleri kolayca kaptırabilir.

26 Müjdat AYDIN26 Taş Tezgahında Bileme Bir işçi küçük parçaları kerpetenle tutarak taşlıyordu DOĞRU HAREKET 1-Tezgah mesnetinin taşla arasındaki mesafe uygun değil. İş parçası taş ile mesnet arasına girebilir. 2-İş uygun bir kerpetenle tam anlamıyla sıkıca bağlanamadığından dolayı parça fırlayabilir veya düşebilir.

27 Müjdat AYDIN27 Çapak temizleme işi Bir işçi bir çelik plakanın çapağını yüzey taşlama (el spirali) ile temizliyordu DOĞRU HAREKET 1-İş tam anlamıyla sağlamlaştırılmamışsa, parça fırlayabilir. 2-Yüzey taşlama makinası işçi kaydırabilir ve ayağını yarayabilir

28 Müjdat AYDIN28 RAMAK KALA KAZALARI (AZ KALDI KAZA OLUYORDU)

29 Müjdat AYDIN29 Ramak Kala Kazası Bir usta bir çalışma tezgahının üzerinde kontrol valflerini onarıyordu. Yağın yere dökülmesine ve damlamasına rağmen, bunun farkına varamadı. Yağdan ayağı kaydı neredeyse düşecekti fakat düşmeden kendini dengeledi.

30 Müjdat AYDIN30 Ramak Kala Kazası Bir işçi bir domuz arabasının üstündeki kaygan vinil kağıtla paketlenmiş pompanın muhafazasını iki eliyle sıkıca kavrayarak kaldırdığı sırada neredeyse elinden kayıyordu ve ayağına düşürecekti.

31 Müjdat AYDIN31 Ramak Kala Kazası Bir kepçe kovasına piminin yerinden çıkarılması için, usta pimin başına balyozla sıkıca vurdu. Pim yuvasından çok hızlı bir şekilde fırlayarak karşı tarafta çalışan işçinin yakınından geçit ve neredeyse ona vuruyordu.

32 Müjdat AYDIN32 Ramak Kala Kazası Bir usta hidrolik pompa üzerindeki tapayı bir anahtarla gevşetiyordu. Bunu yaparken anahtarın başına bir çekiçle vurduğu sırada anahtar tapadan kaydı ve neredeyse eline vuruyordu.

33 Müjdat AYDIN33 Ramak Kala Kazası Bir usta bir transmisyonun içine monte edilmesi gereken seyyar dişliyi büyük bir güç harcayarak monte etmeye çalışıyordu.Ansızın kamalı mil tam hizasına gelip yerine oturdu. Bu sırada az kalsın işçi parmaklarını sıkıştırıyordu.

34 Müjdat AYDIN34 Ramak Kala Kazası Dozer bağlantılarının sökülmesi işleminde, işaret veren kişi ile vinç operatörü arasındaki koordinasyon yeterince iyi değildi. Bunun sonucu olarak işçinin birinin ayağına az kalsın şasi düşerek ezecekti.

35 Müjdat AYDIN35 Ramak Kala Kazası Bir işçi kepçenin hidrolik silindirini vinçle kaldırdıktan sonra hareket ettirmeye başladığı sırada silindir mili aniden yerinden çıktı ve yükün dengesi bozuldu ve döndü neredeyse işçiye çarpacaktı.

36 Müjdat AYDIN36 Ramak Kala Kazası Reach truck ile yedek parçaların bir tıra yüklenmesi sırasında, operatör ıslak zeminde, işin yönüne doğru keskin bir dönüş yaptığı sırada Reach truck yana kaydı ve az kaldı devriliyordu.

37 Müjdat AYDIN37 Ramak Kala Kazası Bir işçi domuz arabası üstünde ağır bir parçayı ters döndürmeye çalışıyordu. Domuz arabasının tekerlek kilitleri yoktu ve işçi tekerlekleri de takozlamamıştı. Bu arada domuz arabası ileri doğru hareket etmeye başladı. Az kalsın parça ayağına düşüyordu.

38 Müjdat AYDIN38 Ramak Kala Kazası Bir işçi matkapta plakaya delik açma işlemi yapıyordu. Matkabı ucu plakaya girdiğinde, plaka ile birlikte dönmeye başladı. Bunu üzerine plakayı sabitlemek için işçi plakayı tutmak isteyince eline çarpan plaka, elini matkabın dönen ucuna doğru yönlendirdi, işçi son anda eline çekmesiyle yaralanmaktan kurtuldu.

39 Müjdat AYDIN39 İşçiler plastik serayı monte ediyorlardı. Bir traktör kepçesi boru yığınını taşımada kullanılıyordu, bu arada işçinin biri taşınan yığının traktöre çarpmasını önlemek için yığını tutarak traktörün yanında yürüyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

40 Müjdat AYDIN40 KAZA İşçi köstebek yuvasına basınca ayağı takıldı yüzükoyun yere düştü, bu sırada traktörün ön tekerleği ayaklarının üzerinden geçerek ezdi. 1-When moving suspended loads, use a mobile crane or a vehicle-type construction machine with a crane attachment. (Some types of moveable cranes can be moved while carrying loads.) 2-When loading or unloading long materials, use a guide rope to guide the materials from beyond the operating radius. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

41 Müjdat AYDIN41 İşçiler bir inşaat alanında kepçe ile kamyondan çelik plakaları indirmek için iki tarafından mengene ile sıkıştırılmış plakaları sapanla vinç kancasına bağladıktan sonra kepçe operatörü plakayı kaldırırken diğer işçi plakanın dengesini sağlamak için plakayı tutuyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

42 Müjdat AYDIN42 KAZA Sapanın bağlı olduğu mengeneler çelik plakanın merkezinde olmadığı için plaka kamyonun kasasından kaydı ve kepçe ile çelik plaka arasında kalan işçi sıkışarak ezildi. 1-Öncelikli kontrolleri yapın ve uygun asma ekipmanları kullandığınız emin olun. 2-Çelik plaka yere paralel yatay olarak olarak kaldırıldığında, dört mengene veya kıskaç kullanın. 3-Rehber olarak birisini hizmet için atadığınızda, önceden belirlenmiş iş planına göre talimatları hazırlayın ve bütün işçilerin bu talimatlara uyduğundan emin olun. 4-Mengenelerin uygun bağlandığından emin olduktan sonra işçi asılı yükten uzaklaşmalı ve ondan sonra operatöre işaret verilmelidir. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

43 Müjdat AYDIN43 Bir işçi çelik kolonlara profilleri bağlamaya çalışırken, teleskopik platformun kovasından erişeceği yere uzanmaya çalışıyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

44 Müjdat AYDIN44 KAZA İşçi teleskopik platformun kovasından çok daha dışarı uzanmaya çalışırken dengesi bozuldu ve teleskopik platformdan yere düştü. 1- Teleskopik platformu yaptığınız işin yüksekliğine ve konumuna göre yerleştirin 2-Teleskopik platformun kovası gibi korunaklı bir kabinde de olsanız yüksekte yapılan işlerde emniyet kemeri takınız. 3-Yüksekte yapılan işler için konuyla ilgili tüm işçilerin benzer çalışma metotlarını kullandığından emin olun. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

45 Müjdat AYDIN45 Dikdörtgen prizma şeklinde düzgün bir yığın olarak bağlanmış kütüklerin kamyonun yüklenmesi sırasında, işçiler kütüklerin geriye doğru itilmesinde destek olmak amacıyla traktör kepçesi kullanıyorlardı. İşçinin biri bu işe yardım etmek için kepçeye binmişti. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

46 Müjdat AYDIN46 KAZA Traktörün kepçesinin ileri doğru yalpalaması sonucu, işçi kütük yığınıyla kepçenin kovası arasında sıkışarak yaralandı. 1-Operatörün oturacağı yer dışında makinanın kepçesine veya başka herhangi bir yere binmeyin 2-Operatörün oturma yeri dışında diğer işçiler başka bir yere binmişse ve oturmuşsa makinayı çalıştırmayın 3-İş için uygun ekipman kullanın örneğin vinç gibi. makinaları amacı dışında kullanmayın 4-Tüm işçilerin çalışma yerinde yasaklanmış aktiviteleri de kapsayan güvenlik metotlarıyla ilgili bütün eğitimleri aldığında emin olun GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

47 Müjdat AYDIN47 Zemini meyilli olan çalışma ortamında paletli bir kepçe vince olarak kullanılarak bir kısmı lağım borularını kaldırma ve hareket ettirme amacıyla kullanılıyordu. İşçilerde yerde boruları yerleştirmeye ve dizmeye çalışıyorlardı. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

48 Müjdat AYDIN48 KAZA Kepçeye asılı duran borunun aniden dengesinin bozulması ile çelik boru yerde yuvarlanmaya başladı ve diğer boruların önünde çalışan işçiye çarparak iki boru arasında ezilerek yaralanmasına neden oldu. 1-Malzemeleri kaldırırken tek sapanla askıyla almayın. En az iki sapan kullanın. Kılavuz halatı kullanarak asılı yükleri yönlendirin 2-İşçiler yakınlarındaysa yükleri hareket ettirmeyin. Asılı yüklerden uzak yerlerde durun. 3-İşçiler arasında kullanılacak işaretler geliştirin. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

49 Müjdat AYDIN49 Bir işçi teleskopik platforma ile ediyordu. Teleskopik platformun şoförü kaldırımda park etmiş otomobilin arkasına aracını park etti ve telefon kablosunu tamir işini yapmak için yolun karşısındaki direğe doğru teleskopik platformu yükseltti. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

50 Müjdat AYDIN50 KAZA Trafiği düzenlemek üzere görevlendirilen işaretçiyi dinlemeyen bir kamyon şoförü Kamyonunu teleskopik platformun kolunun altından geçirmek kamyonun kasası teleskopik platformun koluna çarptı platformun kovasında bulunan işçinin kovadan fırlayarak düşmesine neden 1- Araç ve yaya trafiği olan yerlerde iş yaparken geliştirilmiş emniyet planı hazırlayın 2-Park edilmiş arabaları kaldırın. Trafiği güvenlik altına alacak bir planı takip edin. Eğer iş yolun karşı tarafında çalışmayı gerektiriyorsa ve trafik müsait olduğunda platformun kolunu yolun dışına doğru hareket ettirin. 3-Trafiği düzenlemek üzere bir işaretçi görevlendirin ve sürücülerin işaretçinin işaretlerini görmemeleri durunda herhangi bir kazaya neden olmamak için yolu bariyerle kapayın. 4-Kaldırma araçlarıyla Yüksekte çalışılan işlerde daima emniyet kemeri kullanın. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

51 Müjdat AYDIN51 Bir hidrolik ekskavatör ile kırılmış taşların depodan kamyona yüklenmesi sırasında hidrolik ekskavatör ile kamyonu arasındaki dökülen taşları da bir işçi kürekle topluyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

52 Müjdat AYDIN52 KAZA Hidrolik ekskavatör ani olarak dönüş yaptığı anda arada çalışan işçi Hidrolik ekskavatör ile kamyonun arasında kalarak sıkıştı ve öldü 1- Üst tarafı dönen aracın etrafında kimsenin olmadığından emin olun. 2-İşçinin o bölgeye girmesi kaçınılmaz olmuşsa operatör ve işçinin güvenlik işareti yada sinyalini aldığından emin olun. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

53 Müjdat AYDIN53 Su borularının gömüldüğü bir inşaat alanında 53 kg ağırlığındaki borular merkezinden halat sapanla hidrolik ekskavatör bağlanarak taşınması sırasında bir işçi de borunun sallanmasını önlemek için eliyle tutuyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

54 Müjdat AYDIN54 KAZA Hidrolik ekskavatörün operatörü ilerdeki bir taştan kaçmak için ansızın yönünün değiştirdi ve asılı boru çok fazla sallanmasıyla işçiye çarptı sırt üstü düşürdüğü sırada hidrolik ekskavatörün paletleri altına sürüklenen işçi öldü. 1- Hidrolik ekskavatörün kullanılmasının sınırlandırılması ile ilgili kuralları oluşturun. 2-İşyerinde önceden güvenlik için her önlemi alın. İlk önce planlanmış hareket yönünde bulunan bütün büyük taşları kaldırıp atın. 3-Diğer ekipmanlarda olduğu gibi hidrolik ekskavatörün ani hareketler yapılmaması için operatörleri eğitin GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

55 Müjdat AYDIN55 Bir hidrolik ekskavatör ile yaklaşık ağırlığı 1,2 ton olan beton boru kepçeye bağlı bir kanca yardımıyla 4,7 m derinliğinde kanala indiriliyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

56 Müjdat AYDIN56 1- Hidrolik ekskavatörü yetkisiz olarak kancaya bağlı olarak kullanmayın. 2-İşe başlamadan önce kancaların kontrolünü yapın 3-Kanca için kilit sistemini dikkatlice yapın ve kontrol edin. 4-Makinanın maksimum kaldırma kapasitesine göre kaldırılan ağırlıklara sınırlama getirin ve aşmasına izin vermeyin. 5-İşlem sırasında asılı objelerin altından geçmeyin. KAZA Boru indirilirken beton boru kanaldaki desteklere çarptı ve halat sapanın bir anda gevşemesi ile sapan bağlı olduğu kancadan çıktı beton boru düşerek bir işçiye çarptı öldürdü. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

57 Müjdat AYDIN57 Bir malzeme stok alanında I kirişlerini boyayan ve Hidrolik ekskavatör operatörü birlikte çalışıyorlardı. İşleri üst üste istiflenmiş I kirişlerini boyamaktı. İlk önce kirişlerin üst tarafları boyanıyor, sonra mengene yardımıyla yana döndürülerek bir halkayla Hidrolik ekskavatörün kovasına sabitlenip arkası boyanıyordu ve en son her iki tarafı da boyandıktan sonra da aynı mengene kullanılarak istifleniyordu. Hidrolik ekskavatör Operatörü hareketli türlerin işletimi için özel kursu bitirmiş, fakat yapı araçları ile ilgili işler için açılan eğitim kursunu henüz tamamlamamıştı. Bu konuda deneyimi biraz azdı. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

58 Müjdat AYDIN58 KAZA İşçi Boyama bittiği zaman kirişe bağlı mengeneyi gevşetmeye çalışırken operatör kepçe kontrol kolunu yanlışlıkla hareket ettirmesiyle kepçenin kovası İşçinin göğsüne çarparak vurdu ve ölümüne neden oldu. 1- Gerekli sertifika ve deneyleri olmadan işçilerin İnşaat makinalarını çalıştırmalarına izin vermeyin. 2-Çalışmakta olan makinaya temas suretiyle bir yaralanma riski varsa ise orada bir işaretçi görevlendiriniz. 3-Kullanım amacı dışında inşaat makinalarının başka bir iş için kullanımına izin vermeyin. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

59 Müjdat AYDIN59 Bir ağaç kütüğü forklift çatalının birinden tek bir kayışla asılı olarak sallanmaktadır. Forklift operatörü yol üzerinde ilerleyerek sağa dönmeye çalışıyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

60 Müjdat AYDIN60 KAZA Forklift operatörü çatala asılı ağaçla birlikte direksiyonu sağa döndürmesiyle lastikler yol kenarının dışına doğru taştı ve forkliftin dengesi bozularak, devrildi. 1- Bir ağaç kütüğünü taşırken yada hareket ettirirken bir palet kullanın ve kütüğü paletin merkezine yerleştirin. 2-Eğer bir yükü asılı halat veya kemer kullanarak hareket ettirmek zorundaysanız, forklift için özel bağlantılar kullanın. 3-Asılı yükü taşırken mümkün olduğunca yere yakın taşıyın. 4-Çalışma yerindeki yol ve zemindeki seviye farklarını bozuk zemini kontrol edin. Aracı sürerken hızı azaltın ve ekipmanı dikkatlice döndürün. Bundan dolayı asılı yük gereksiz yere sallanmaz. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

61 Müjdat AYDIN61 Bir fabrikanın içinde 4 m yüksekliğindeki kirişi boyamak için bir işçi forklifti ileri doğru sürüyor ve bu arada diğer işçide forkliftin yükselttiği paletin üzerinde ayakta duruyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

62 Müjdat AYDIN62 KAZA İşçi paletin üzerinde dengesini kaybetti. Ve yere düştü. 1- Yüklerin ve paletlerin üzerinde ayakta durmayın. Eğer iş bir palet üzerinde yapılacaksa, ekipmanın düşme riski olmayan bir yerde bulunduğundan emin olun, palet etrafına uygun yükseklikte korkuluk yerleştirin. Paleti çatallara sağlamlaştırmak gibi gerekli önlemleri alınız ve işçilerin emniyet kemeri kullandığından emin olunuz. 2-Yüksek yerlerde çalışmalarda uygun çalışma platformu ve yapı iskelesi gibi uygun makina ve ekipman kullanın. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

63 Müjdat AYDIN63 Forklift operatörü çelik direkleri kamyonun yüklemeye çalışırken bir diğer işçide işaretçi olarak kamyonun kasasında bekliyordu BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

64 Müjdat AYDIN64 KAZA Çelik direklerden birisinin ansızın kayması ile direkler işaretçi işçiye çarptı ve kamyondan düşerek çelik direklerin altında kalıp, sıkıştı. 1- Uzun objeleri taşırken ve yüklerken vinç gibi uygun yükleme araçları kullanın. 2-Eğer forklift kullanmak zorunluluğu varsa yükün sıkı bağlandığından emin olun.Yükün ağırlığı merkezinin altına çatalları iyice yerleştirin. Onları uygun yüksekliğe kaldırın. 3-Operatörler yükleme yaparken işaretçi işçinin talimatlarını takip etmeliler. 4-Tehlikeyi önceden tahmin ettiğinizde, kazayı önleme yollarını tartışın. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

65 Müjdat AYDIN65 Kutuların kamyonun kasasından forkliftin paleti üzerine yüklenmesi sırasında kutulardan bazıları düşmeyi başladı ve kamyon şoförü onları tekrar düzenlemeye çalıştığı sırada forklift operatörü de yardım etmek için kabininden kalktı. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

66 Müjdat AYDIN66 KAZA Forklift operatörü yükleri düzenlemeye yardım etmek için kabinden ayrıldığı zaman, forklift hareket etti ve kamyon şoförü palet ile kamyon arasında ezilerek sıkıştı. 1- Yüklemeden veya boşaltmadan önce yüklerin konumunu kontrol edin 2-Forkliftin üzerindeki bir yükü tanzim etmeye yada düzenlemeye çalışırken yükü yere doğru indirin. 3-Operatör kabininden ayrıldığınızda, freni çekin, motoru kapatın ve anahtarı çıkartın. 4-Forkliftin arkasında veya önünde durmayın. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

67 Müjdat AYDIN67 Ambardaki tavanda ampulü değiştirmek için forkliftin çatalı üzerine paletler istifleyerek üstüne çıkan bir işçi ampule uzanıyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

68 Müjdat AYDIN68 KAZA Forklift operatörü pozisyonunu ayarlamak için birazcık forklifti hareket ettirdi. Paletler dengesizleşti ve devrildi ve işçinin ambarın zeminine düşmesine neden oldu. 1- Yüksekteki çalışma platformu ve iskele gibi uygun makine ve ekipman kullanın. 2-Paletlerin ve yüklerin üzerine çıkarak iş yapmayın. Eğer paletin üzerinde iş yapılacaksa, düşme riski olmayan bir yere makinanın yerleştirildiğinden emin olun, palet etrafına yeterli yükseklikte trabzan yada çerçeve yerleştirin. Paletin çatallara sıkıca bağlanması gibi gerekli tüm önlemlerin alındığından emin olun ve işçilerin emniyet kemeri taktığından emin olun. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

69 Müjdat AYDIN69 Bir işçi kargoyu kamyonun üstüne yüklemek için forklift kullanıyordu. Kamyon şöforü rolantide çalışan kamyonun kabininde oturuyordu ve yüklemenin bitmesini bekliyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

70 Müjdat AYDIN70 KAZA Son yükleme yapıldıktan sonra forklift geri gelmeye başladığı sırada, çatalların paletten tamamen dışarı çıkmasından önce kamyon şoforü aracını hareket ettirdi ve forklift devrilerek operatörü forkliftin altında kalarak sıkışmasına neden oldu. 1- Kargo yüklerken veya boşaltırken kamyonun motorunu stop edin. 2-Uygun çalışma metotlarını takip edin sinyalleri yerleştirin ve bunları herkesin kullandığında emin olun. 3-Kamyonu sürmeden önce kamyon şoförü güvenlik kontrolünü yapmalıdır. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

71 Müjdat AYDIN71 Bir işçi torbaları forkliftin paletinden alarak kamyona yüklüyor ve iş bitiminde kamyondan inmek için forkliftin paletine binerek aşağı ineceğini düşünüyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

72 Müjdat AYDIN72 KAZA İş bittikten sonra İşçi düşündüğü gibi davrandı ve boş palete adımını atmaya çalıştığı sırada aynı şekilde düşünmeyen Forklift operatörü forklifti geriye doğru sürdü ve işçi dengesini kaybederek yere düştü, yaralandı. 1- Bütün işçilerin operatör kabini dışında forkliftte binilmemesi konusunda haberdar olmaları gerekir. 2-Yüksek yerlerde yükleme işlerini yapılıyorsa tırmanmak veya inmek için rampa veya merdiven gibi ekipman kullanılmalıdır. 3-Bütün işçilerin kazaları önleme, gerekli ekipmanların kullanımı, gerekli dikkat amacına yönelik aktivitelerle ilgili olarak güvenlik eğitimlerinden geçtiklerinden emin olun. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

73 Müjdat AYDIN73 Bir işçi duvarı boyama ile ilgili tamiratları yapmak için kepçenin kovasında ayakta duruyor ve yine bu işçi kepçe operatörüne birazcık ileri veya yukarı harekat etmesini söylüyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

74 Müjdat AYDIN74 KAZA Kepçe operatörü freni biraz boşalttığı sırada zeminin eğimli olmasından kepçe ileri doğru kaydı ve boya yapan işçi duvarla kova arasında kalarak ezilmesi sonucu yaralandı. 1- Bütün işçilerin operatör kabini dışında kepçeye binmemesi konusunda haberdar olmaları gerekir. 2-Önceden tasarlanmamış işler için uygun ekipman kullanarak ve bu işin gerektiği planı yapın ve takip edin. ( örneğin iskele ve seyyar merdiven gibi) veya yüksekte çalışma platformu 3-Bütün işçilerin kazaları önleme, gerekli ekipmanların kullanımı, gerekli dikkat amacına yönelik aktivitelerle ilgili olarak güvenlik eğitimlerinden geçtiklerinden emin olun GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

75 Müjdat AYDIN75 Forkliftle demirden yapılmış ızgaraları yukarı kaldırması işinde bir işçi ızgaranın altına tahta blok koyuyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

76 Müjdat AYDIN76 KAZA İşçi tahta blokları ızgaranın altına koymaya çalışırken ızgaranın askıya alındığı halat çataldan kaydı ve ızgaranın düşmesiyle işçinin eli sıkışarak ezildi. 1- Askıdaki malzemelerin altını vücudunuzun hiç bir parçasını koymayın 2-Kaldırma aracıyla malzeme kaldırırken özel bir bağlantı kullanın. 3-Malzemelerin türlerine ve konfigürasyonlarına göre çalışma metotlarını derleyin ve onları takip edin. Vinç iyi bir çözümdür. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

77 Müjdat AYDIN77 Forkliftle baca için 854 mm çapında 2850 mm uzunluğunda 850 kg ağırlığında çelik boru taşınıyor ve forkliftin yol güzergahında zeminde 450 mm genişliğinde 450 mm uzunluğunda 300 mm derinliğinde üzeri 12 mm kalınlığında kalın kontrplakla örtü bir çukur bulunuyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

78 Müjdat AYDIN78 KAZA Forkliftin sol ön lastiği kapağın üzerinden geçtiği sırada kapak ağırlığa dayanamayarak kırıldı ve forkliftin lastiği bu çukura düşmesiyle forklift sol öne doğru yan yatarak taşıdığı çelik borunun aşağı doğru kayarak işaret veren işçiye çarptı yaralanmasına neden oldu. 1- Malzeme taşınmasında malzemelerin, kaldırma aracına en uygun şekilde bağlanmasından emin olun. Aynı zamanda aşağı doğru kaymayı önlemek için malzemeyi sıkı bağlayın. 2-Yükleme yaptığınız zaman gerektiğinden daha yükseğe çatalı kaldırmayın. 3-Güvenli hareket etme ve yükleri düşürmeden bir kaldırma aracının nasıl kullanılacağı konusunda operatörlerin eğitimi belirleyin. 4-İşaretçilerin yeterli güvenlik mesafesinde ve kaldırma aracı operatörünün rahatlıkla görebileceği bir yerde durmasını sağlayın. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

79 Müjdat AYDIN79 Forklift operatörü kamyonun kasasına ilk sıra kütükleri yükledikten sonra ikinci sıranın ilk kütüğünü koyduğu sırada kamyon şoförü kazma yardımıyla son koyulan kütüğü sabit tutmaya çalışırken, forklift operatörü de forkliftin çatalıyla kütüğü düzeltmek için itiyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR

80 Müjdat AYDIN80 KAZA Operatörü çatalla kütüğü itmesiyle ansızın kütük şoföre doğru yuvarlanmaya başladı ve şoföre çarparak onunla birlikte yere düştü yuvarlanarak üstünden geçmesiyle şoför ezilerek öldü. 1- Kütükleri uygun taşıma için menteşe ile tutturulmuş çatal veya kütük çatalı kullanın. 2-Duruşlarını tanzim etmek amacıyla kütükleri hiç bir zaman itmeyin. 3-Aynı zamanda kütüklerin ani hareketlerin sonuçlarında tehlikeleri önceden sezerek güvenlik pozisyonu alacak bir yardımcı işçi bulundurulmalıdır. 4-Kamyon kasasının normal yüksekliğin üzerinde yükseltin. Ek olarak kütük yığınını düşmesini engellemek için kamyonun üzerine destek yerleştirin. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

81 Müjdat AYDIN81 TÜRKİYEDEN İŞ KAZALARI

82 Müjdat AYDIN82 Mekanik atölyenin 4 m yükseklikteki kaynak dumanı havalandırma aspiratör borusunu kaynak yapılması sırasında, kaynakçı ustası 4 m yüksekliğe merdivenle tırmanmaktan çekinmesi üzerine, loderin kepçesine binerek kaynak işini yapmaya başladığı sırada egzoz dumanlarından etkilenmemek için loderi de stop ettirmiştir. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR Kazanın olduğu yer: Kazanın olduğu tarih:

83 Müjdat AYDIN83 KAZA Kaynak ustasını kaynak işini yaptığı sırada kepçenin geriye kayması sonucu zemine düşerek yaralanmıştır. 1- Bütün işçilerin operatör kabini dışında kepçeye binmemesi konusunda haberdar olmaları gerekir. 2-Önceden tasarlanmamış işler için uygun ekipman kullanarak ve bu işin gerektiği planı yapın ve takip edin. ( örneğin iskele, seyyar merdiven, yüksekte çalışma platformu) 4-Yüksekte çalışmalarda emniyet kemeri kullanılması gerekir. 3-Bütün işçilerin kazaları önleme, gerekli ekipmanların kullanımı, gerekli dikkat amacına yönelik aktivitelerle ilgili olarak güvenlik eğitimlerinden geçtiklerinden emin olun GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

84 Müjdat AYDIN84 Pancar yüklü kamyon sabit pancar boşaltma tesisinin platformuna alınmış. Platform en üst seviyeye alınmasına rağmen kamyonun kasasından pancarın bunkere akmadığı görülmüş. Pancar boşaltma operatörlerinin tesisi tekrar çalıştırarak pancarı boşaltma denemeleri de sonuç vermemiştir. Pancar kantarında çalışan bir işçi pancarın boşalmamasını merak ederek, korkulukları geçmiş, boşaltma makinasının bunker kapağı yanından tırmanarak bunker kapağının olduğu yere çıkmıştır. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR Kazanın olduğu yer: Kazanın olduğu tarih:

85 Müjdat AYDIN85 KAZA Bunker kapağını olduğu yere çıkan işçi kamyon kasasına bakmak üzere kasa ile bunker kapağı arasına başını soktuğu sırada bunker kapağı aniden hareket etmiş ve işçinin başı kamyon kasası ile bunker kapağı arasında kalarak sıkışması sonucu ölmüştür. 1- Hareketli kısımların arasına girilmemesi için işçilere gerekli eğitim verilmelidir. 2-Arıza durumlarında makinalara yaklaşılmaması için bir işçi görevlendirin. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

86 Müjdat AYDIN86 4 kişilik bir ekip tarafından ham fabrika vakum bürüde ısıtıcılarının bakım işlemi sırasında çürük ve patlak olan boruların değiştirilmesi için balyozla malafaya vurularak tazyik işlemi uygulanıyordu. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR Kazanın olduğu yer: Kazanın olduğu tarih:

87 Müjdat AYDIN87 KAZA 4 kişilik ekipten bir işçi balyozla malafaya vururken bir işçide diğer ısıtıcının üzerinde olmak üzere istirahat ettikleri sırada balyozla malafaya vurulması sırasında balyozdan kopan parça fırlayarak diğer ısıtıcı üzerinde oturan işçinin gözüne isabet etti ve yaralanmasına neden oldu. 1- Bu gibi işlerde koruyucu gözlük kullanılmalıdır. 2-Kullanılan malzemelerin çapaklanma olup olmadığı kontrol edilmelidir. 3-Etrafa malzeme fırlaması mümkün olana işlerde yapılan işin etrafına paravana koyulmalıdır. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

88 Müjdat AYDIN88 İki makinist iskele kurarak, buharlaştırıcıların alt kapağını kaldırmak için çaraskalı tephir içindeki donanıma taktıktan sonra askı cıvatalı buharlaştırıcı kapağını sapanla kapak merkezine bağlayarak buharlaştırıcı kapağını askıya aldılar. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR Kazanın olduğu yer: Kazanın olduğu tarih:

89 Müjdat AYDIN89 KAZA Caraskalın zincirinin kopması sonucu askıdan kurtulan kapak yandaki tephirin A iskelesi tahtasına çarparak düştüğü sırada A iskelesi tahtası, üzerinde iki makinistin bulunduğu B iskelesine çarpmış ve makinistler dengelerini kaybederek 4 m aşağıya düşen kapağın içine düşmeleri sonucu yaralanmışlardır. 1- İskele tahtalarının sağlam olarak bağlanmaları gerekir. 2-Kapak ortadan tek olarak ve ayrıca yanlardan askıya alınmalıdır. 3-Askıya alınan yükler kontrol edilmeli ve bu konuda gerekli programlar yapılmalı. 4-Yüklerin askıya alınması konusunda işçiler eğitilmelidir. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

90 Müjdat AYDIN90 Tasfiye kolonu ile buhar ısıtıcı arasındaki bağlantı borusunda meydana gelen patlağı gidermek amacıyla iskeleye çıkan işçi küçük bir tahta kazığı patlak olan yere çakmıştır. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR Kazanın olduğu yer: Kazanın olduğu tarih:

91 Müjdat AYDIN91 KAZA Tahta kazığı yerine çakan işçi inmek üzereyken kazığın aniden gürültü ile yerinden çıkması üzerine korkmuş ve ayağa fırlaması ile üst kısımdaki ısıtıcının flanşına başını çarpmasıyla dengesi bozularak 5m yükseklikten zemine düşmüş, kaldırıldığı hastanede ölmüştür. 1- Yüksekte yapılan çalışmalarda emniyet kemeri giyilmesi gerekir. 3-Yapılan tüm işlerin bir talimatla işçilere bildirilmesi ve eğitilmesi gerekir. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

92 Müjdat AYDIN92 Temizlik işleri yapan işçinin botları çamurla kirlenmiş ve çamurları temizlemek için II kireçleme kazanın pek hızlı dönmeyen (7,7 dev/dak) zeminden yüksekliği 45 cm olan tahrik dişlilerinden pinyon dişlisine botlarını sürtmeye başlamıştır. BURADA NASIL BİR KAZA OLABİLİR Kazanın olduğu yer: Kazanın olduğu tarih:

93 Müjdat AYDIN93 KAZA Botlarını pinyon dişlisine sürterek temizlemeye çalışan işçi dişlinin zeminden yüksek olmasından bir an dengesini kaybetmiş ve çevre dişlisi ile pinyon dişlisi arasına ayağını kaptırmış, bağırması üzerine makine durdurulmuş işçi hastaneye gönderilmiş ve orada sağ bacağı kalça kısmından kesilmiştir. 1- Makinaların dönen aksamlarının kesinlikle koruyucuları üzerinde bulunmalıdır. 2-Dönen aksamlara makina durdurulmadan ve amaç dışı yaklaşmanın yasak ve emniyetsiz olduğu eğitimle işçilere anlatılmalıdır. GÜVENLİK ÖNLEMLERİ


"Müjdat AYDIN1 BAKIM ONARIM İŞLERİNDE İŞ KAZALARI MÜJDAT AYDIN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları