Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Y asin YILDIRIM Antrenörlük Bölümü Mezunu. 3.Kademe Kıdemli Golf Antrenörü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Y asin YILDIRIM Antrenörlük Bölümü Mezunu. 3.Kademe Kıdemli Golf Antrenörü."— Sunum transkripti:

1 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Y asin YILDIRIM Antrenörlük Bölümü Mezunu. 3.Kademe Kıdemli Golf Antrenörü İdris TOPAR Milli Sporcu.

2 GOLF 

3 Konu Başlıkları Golf edir? Golf’ün doğuşu Türkiye’de golf
TürkiyeGolfFederasyonu Türkiye’deki Golf Kulüpleri Dünya’da Golf Ay’da Golf Turnuvalar Golf Sopası Golf Topu Tee Kurallar Golf Eldiveni Golf Kıyafeti Golf Ayakkabısı Golf Arabası Golf Skor Kartı Golf Sahası Oyun Türleri Kısa Oyun Vuruşları Swing! Genel bilgiler Sorular

4 Golf Üzerinde doğal ve yapay engeller bulunan ancak özel bir standart topu ve özel sopalarıyla oynanabilen sahanın tüm çukurlarını golf topuna en az vuruş yaparak tamamlama hedefine dayanan bir açık alan sporudur Golf kısaca topu A noktasından B noktasına yön ve mesafede hesaplamalar yaparak vurmaktır denilebilir

5 Golf’ün Doğuşu Bu konuda tarihçiler farklı yorum ve bilgiler sunmaktadır başlıcaları; 1-Romalılar eski çağlarda denemiştir. 2-Hollandalılar 3-İskoçyalılar(kuralları ve modern hali belirlendiği için çokça kabul edilendir)

6 Türkiye’de Golf İlk defa 1800’lü yıllarda tanıştığımız Golf ile 2. Abdülhamid’in tahtta bulunduğu sırada yılında günümüzde hala varlığını sürdüren İstanbul Golf Kulübü kurulmuştur. İzmir Bornova Golf Kulübü(1905) Boğaziçi Bebek Golf Kulübü(1911) Ankara Golf Kulübü(1949)

7 TGF Türkiye Golf Federasyonu 1996 yılında kurulmuştur.
İlk Golf sahası İstanbul Maslak’ta yılında açılmıştır. Şu anda ülkemizde çoğunluğu Akdeniz bölgesi Antalya Belek’te bulunan yirmiye yakın özel Golf sahası vardır. İstanbul Silivri’deki Klassis Golf&Country Club bütün bu Kulüpler içerisinde oyuncularının neredeyse tamamı Milli Takım sporcusu olma özelliğiyle oldukça önemli bir yer tutmaktadır

8 Milli Takım Başlangıç olarak ortalama 7-9 yaş arası adayların akademik uzmanlar tarafından Golf sporuna uygunluğu testlerle tespit edilmekte. Yoğun bir antrenman programına dahil edilen sporcular düzenli ve devamlı çalışmaların sonrasında Avrupa standartlarında Milli Takım seviyesinde sporcu olabiliyorlar buda yaklaşık yıl gerektiren bir süreçtir.oyun kapasitesi ve resmi müsabakalarda aldıkları başarılı sonuçlar doğrultusunda Milli Müsabakalarda Ülkemizi temsil etme hakları olmaktadır. TGF’in bu konuda ciddi çalışmaları var yakın dönemde kulüpler birliği oluşturulup daha sosyal bir projeyle Golf sporunu geliştirme hedefleri bulunmaktadır. Günlük antrenmanlar yaklaşık 6-8 saat sürmektedir. Haftalık programlarda bir gün izin altı gün aktif çalışmalar yapılmaktadır Aylık ve Yıllık programlamalarda ise kamp ,turnuva ve eğitim faaliyetleri bulunmaktadır.

9 Milli Takım Tarihleri Federasyon tarafından belirlenen kış ve yaz kampları resmi müsabakalarda en başarılı sonucu alan genç sporcuların katılımıyla kışın Antalya yazında İstanbul’da olmak üzere yılda iki defa düzenlenmektedir. Sezon dışı ve sezon içi olmak üzere iki farklı dönemde antrenmanlar yapılmaktadır; Sezon içi dönemde daha fazla golf oyunu,turnuvalar ve yoğun çalışmalarla geçirilen Nisan ayı ile Kasım ayı arasındaki süreçtir. Sezon dışı dönemde aktif dinlenme,GolfFitness,Mental hazırlanmalar,Rekreatif faaliyetler ve Teorik eğitimlerle geçirilen Aralık ayı ile Mart ayı arasındaki kış mevsimidir. TGF’in Turnuva takviminde bulunan resmi müsabaların başlıcaları;Ustalar Şampiyonası,Federasyon Kupası,Amatör Şampiyonası,Cumhuriyet Şampiyonası,Türkiye Açık Amatör Şampiyonası TGF’ in günümüzde ancak profesyonel anlamda Antrenör yetiştirme ve Amatör lig oyuncularına turnuva organize etmek gibi faaliyetleri vardır.Avrupa Amerika ve Asya kıtalarındaki oluşumlarda ise daha çok ön planda olan Profesyonel anlamda oyunculuk turları ve maddi anlamda bu liglerin getirdikleridir. TGF’in düzenlediği eğitim faaliyetleri kapsamında Antrenör olmak isteyenlerin 21 yaş üstü olmaları gereklidir katılmak istedikleri kademeye görede handicap sınırı gerekliliği vardır

10 Milli Takım Ayrıca Marmara Üniversitesi BESYO’da 2004 yılından bu yana TGF ’in yoğun çalışmaları neticesinde 4 yıllık bir Golf ihtisas dalı eğitimi alan Kıdemli Golf Antrenörleri yetişmektedir Bu proje kapsamında okulun çoğu Milli Sporcu ilk Kıdemli Golf Antrenörleri mezun olmuşlardır bunlar; İdrisTOPAR,HamzaHakanSAYIN,AtayVARLI,GencerÖZCAN,DehaÖzerŞENAY, OğuzhanKÜÇÜK,MustafaHOCAOĞLU,BurakÖZEŞME,TanjuGÜRSES ve YasinYILDIRIM’dır İdrisTOPAR:TGF’te Turnuva organizatörü HamzaHakanSAYIN:Aktif Milli Sporcu DehaÖzerŞENAY:GolfFitness ve Golf Antrenörü OğuzhanKÜÇÜK:Amerika’da Golf Eğitimi alıyor. Burak ÖZEŞME:Amerika’da Golf Eğitimi alıyor. AtayVARLI:Amerika’da Golf Fitness Eğitimi alıyor. TanjuGÜRSES:VitaParkGolfKulübü Golf Antrenörü.

11 Türkiye’deki Golf Kulüpleri
İstanbul Golf Kulübü Klassis Golf Kulübü National Golf Kulübü Kemer Golf Kulübü Gloria Golf Kulübü Nobilis Golf Kulübü Tat Golf Kulübü Antalya Golf Kulübü Cornelia Golf Kulübü Sueno Golf Kulübü Papillon The Montgomerie Golf Kulübü Carya Golf Kulübü Lykia Links Golf Kulübü Kaya Golf Kulübü A.G.K. Ankara Golf Spor Kulübü Derneği /Ankara Genç Spor Kulübü/Erzurum Rıfkı Salim Burçak Kız Meslek LisesiSporKulübü/Erzurum ÇelebiAkademiGolfİhtisasveSporKulübüGolfKulübü Gençlik Spor Kulübü/Erzurum Gençlik Spor Kulübü/Ardahan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Spor Kulübü/Ardahan AliGüralLisesiSporKulübü/Kütahya Kaymakam Özgür Azer Kurak İ.Ö.O Spor Kulübü/Ağrı Taç Spor Kulübü Derneği/İsatnbul Anafen Kolej Spor Kulübü/İstanbul Antalya Golf İhtisas ve Spor Kulübü/Antalya Akdeniz Üniversitesi Golf Kulübü/Antalya Akademi Golf İhtisas ve Spor Kulübü Derneği /Antalya Kadriye Belek Golf İhtisas Spor Kulübü (Belka)/Antalya Bodrum Golf Kulübü/Bodrum Robert Koleji Spor Kulübü/İstanbul Karadeniz Teknik Üniversitesi Golf Kulübü/Trabzon

12 Dünyada Golf 1608 yılında Londra’da ki The Blackheath golf kulübünde resmi olarak ilk tanıtımı yapılmıştır. USGA(ABD Golf Birliği),BPGA(İngiltere Golf Birliği) uluslar arası en büyük kuruluşlardır. R&A(St.Andrews Kraliyet ve Antik Kulübü.İskoçya.)Kurallar ve The Open Champıonshıp gibi büyük golf organizasyonlarını düzenleyen kuruluştur.

13 AY’DA GOLF! 6 Haziran 1971 Alan Shepard isimli astronot Apollo 14 isimli uzay aracıyla yaptığı bir bilimsel deney sırasında tek eliyle 6 numaralı sopayı kullanarak iki golf vuruşu yaparak dünya ve uzay tarihine geçmiştir

14 Turnuvalar Amatör oyuncular için en önemli müsabakalar; Walker Cup
Dünya Şampiyonası Curtis Cup(ABD-İngiliz bayanları arasında) British Amateur Open European Amateur Open US Amateur Open Profesyonel oyuncuların majör olarak bilinen müsabakaları; The Open Champıonshıp Masters Ryder Cup USPGA Champıonshıp Players Champıonshıp

15 Türkiye’de turnuvalar
Federasyon Kupası Amatör Şampiyonası Ustalar Şampiyonası Cumhuriyet Kupası Uluslararası Türkiye Açık Amatör Şampiyonası

16 Golf Sopası Genel olarak kullanım alanlarına göre üç farklı sopa çeşidi vardır bunlar; Pata:Green denilen bölgede kullanılır kısa mesafe atış sopasıdır. Demir:Fairway denilen bölgede kullanılır orta mesafe atış sopasıdır. Tahta:Tee denilen başlangıç yerinde kullanılır uzun mesafe atış sopasıdır.

17 Golf Topu Standart bir golf topu 4.27cm çapında ve gr ağırlığındadır. Çekirdek kısmı lastik veya kauçuk olabilen toplar sert ve yumuşak olmak üzere ikiye ayrılırlar bu sertlik topun içinde ve dışında kullanılan malzemenin sertliğine göre olur. Topların bu sert ve yumuşak olma durumu tecrübeli oyuncuların yumuşak top kullanarak oyun içinde topu istedikleri yere atıp durdurabilmektedirler. Sert toplar ise zeminle temas ettikten sonra daha uzun mesafe aldıkların genelde yeni başlayan oyuncular tarafından kullanılır.

18 Tee Golf topunu üstüne koyarak atış yapılan tahta veya plastikten farklı boy ve renklerde olabilen küçük ama vazgeçilmez bir ekipmandır.

19 Golf eldiveni Sağ el oyuncuları için sol ele sol el oyuncuları içinde sağ ele takılan bu eldivenler grip denilen tutma yerlerine uyum sağlayıp kaymalara sebebiyet vermeyecek şekilde dizayn edilmektedirler.

20 Golf kıyafeti Golf sporu bir çok ülkede üst tabakadan özel bir kesime hitap ettiğinden artık kulüplerde uyulması zorunlu hale gelmiş belirli kıyafet standartları vardır. Örneğin:Kot pantolonlar,yakasız tişörtler,terlik,klasik ayakkabılar,golf kulüpleri ve sahalarında hoş karşılanmayan seçimlerdir.

21 Golf ayakkabısı Oldukça geniş çim alanlar üzerinde oynanan golf neredeyse her hava şartında oyunda kalabilmeyi gerektiren ekipmanlarla donatılmıştır bunlardan biride golf ayakkabılarıdır. Golf ayakkabılarının tabanlarında zeminle temas eden kısımlarda özel olarak dizayn edilmiş 7-8 spike diye adlandırılan çıkıntılar vardır.Bu çıkıntılar yağmur esnasında kaymamayı swing esnasındada dengede olmayı sağlamaktadırlar.

22 Golf arabası Günümüzde hava alanlarında da rastlanılan Golf arabaları yağmurda çim arazilerde rahatlıkla hareket edebilen ve hemen arkasındaki golf çantası bağlama yerleriyle golf için tasarlanmış bu eğlenceli oyunu tam bir keyfe döndüren özel araçlardır.

23 Golf Sahası Standartlara uygun bir golf sahası ilk dokuz ve ikinci dokuz olmak üzere toplam 18 çukurdan oluşur. Bu alanın toplam uzunluğu ile metre arasında,çukurların uzunluğu ise 90 ile 550 metre arasında olmak mecburiyetindedir. Her çukurun içinde çapı 10.8cm ile derinliği 10cm civarında olan metal veya plastikten yapılmış çanak (cup)bulunur.

24 Golf Sahası Her çukurun ,topun kaç vuruşta çukura atılacağını belirleyen,par3,par4,par5 gibi ‘par’ tanımı vardır. Üç vuruşluk çukurlar genelde metre arasındadır. Dört vuruşluk çukurlar genelde metre arasındadır. Beş vuruşluk çukurlar ise genelde 440 metre ve üzerinde bir uzunlukta olabilmektedir. Genellikle bir golf sahasında dört tane par3 çukur,on tane par4 çukur,dört tane de par5 çukurlar bulunur.

25 Golf Sahası Her çukura ayrılan sahanın bir başlama yeri(Teeing ground),bir orta kısmı(Fairway),bir de bitiş kısmı(Green) denilen kısımları vardır. Her çukurun genelde bir/iki Fairway’i,bir Green’i ve en az üç Teeing ground’u bulunur. Bu Teeing ground’lar her çukurda birbiri ardında dizayn edilmiştir ve genelde beyaz sarı ve kırmızı renklerle işaretlenir ve her renk ayrı oyun seviyesindeki bir oyuncu grubunun başlama yeridir. Örneğin;Beyaz renk en arkada bulunur profesyonel ve iyi oyuncuların oyuna başlama yeridir Sarı renk orta seviyeli amatör oyuncuların oyuna başlama yeridir Kırmızı renk bayanların ve yaşlıların oyuna başlama yeridir.

26 Golf skor kartı Oyuncuların handicaplarının isimlerinin tarih ve müsabaka isminin yazılabildiği aynı anda 4 farklı kişinin skorlarının yazılabildiği turnuva veya arzulanan günlerdeki oyun sonuçlarının imzalanarak ilgililere teslimiyetine yarayan skor karnesidir.

27 Oyun Tipleri Uzun oyun:
Tee üzerine konan veya fairway üzerinde bayrağa oldukça uzakta bulunan topu hedeflenen bölgeye ortalama metre mesafe vuruşla atmayı amaçlayan oyun tipidir. Kısa oyun: Green’e yakın bölgelerden kısa mesafe sopaları kullanılarak kontrollü bir vuruşla topu bayrağın yakınına kondurmayı amaçlayan oyun tipidir Golf sporunda başarının %60’lık kısmını bu teknik oyun oluşturmaktadır.

28 SWİNG! Golf oyununun en temel hareketi olan swing oyuncuların vücudun neredeyse bütün kas gruplarını ve golf sopasını kullanarak sınırlı bir rotasyon ile oluşturmaya çalıştıkları hayali bir daire şeklinde tanımlanabilir.

29 Kısa Oyun Vuruşları Pitching(Aşırtma vuruşları)
Chipping(Çıkarmavuruşları) Lob Shot(Uçurtma vuruşları) Bunker Shot(Kum engelinde çıkarma vuruşları) Pata(Çukura düşürme vuruşları)

30 Kurallar! Golf Etiket Kuralları: Görgü Kuralları
.Bir oyuncu vuruş pozisyonunu aldıktan sonra veya vuruşunu yaparken kimse kımıldamamalı,konuşmamalı,topun veya çukurun yakınında,etrafında veya hemen arkasında bulunmamalıdır. .Oyun hızı oldukça önemlidir gereğinden fazla duraklamalar yapılmamalıdır. .Oyuncular çukuru tamamladıktan sonra green derhal terkedilmelidir. .Oyun esnasında hızlı olan grubun daima geçiş üstünlüğü vardır.

31 Kurallar! Emniyet Kuralları
.Oyuncu vuruşunu yapmadan önce kimsenin yakınıda bulunup swing sırasında yerden fırlayacak taş,çakıl,dal ve benzeri cisimlere hedef olmamasına dikkat etmelidir. .Hiçbir oyuncu ,öndeki gruplar topun menzili dışına çıkmalarından önce vuruşunu yapmamalıdır.

32 Kurallar! Saha Kuralları
.Oyuncu, kum engelini terk etmeden önce,kumda kendisinin neden olduğu çukur ve izleri düzeltmelidir. .Oyuncular, green üzerinde oluşturdukları her türlü hasarı dikkatlice düzeltmek mecburiyetindedir. .Oyuncular ,green’i terk etmeden önce bayrak direğini mutlaka yerine takmalıdırlar.

33 Oyun Türleri Maç oyunu İki oyuncu arasında, kazanılan çukur sayına göre oynanır. Vuruş sayısı oyunu Belirlenen çukur sayısını en az vuruşla oynayan yarışmacı ,yarışmayı kazanır. Puan oyunu Vuruş sayısı oyununun diğer bir şekli olan Stableford puan oyunu,en yüksek puan toplayan yarışmacı oyunu kazanır. Üçlü oyun Bir oyuncunun iki oyuncuya karşı yarıştığı ve her iki tarafın da tek topla oynandığı bir oyundur.Topa sırayla vurulur.

34 Oyun Türleri Dörtlü oyun
İki oyuncunu diğer iki oyuncuya karşı yarıştığı ve her iki tarafında tek topla oynadığı bir oyundur.Topa sırayla vurulur. Üç top oyunu Üç oyuncunun kendi topları ile birbirilerine karşı yarıştığı bir oyundur. Dört top oyunu İki eş oyuncunun en iyi topları ile, diğer iki eş oyuncunun en iyi toplarına karşı yarışmasıdır En iyi top oyunu Bir kişinin gruptaki diğer oyuncuların en iyi topuna karşı yarışmasıdır

35 Golf sporunu benzer diğer branşlardan ayıran en belirgin özellikleri;
1-Çok geniş bir alana yayılan sahalarda oynanışı 2-Topların en az vuruşla hedef çukurlara sokulmaya çalışılması 3-Rakip oyuncuya direkt herhangi bir müdahalenin mümkün olmayışı 4-Golf seyirci kitlelerini oyun esnasında sporcularla birlikte hareket ettiren sayılı sporlardandır 5-Başarma ,kazanma ve yarışma duygularının yanı sıra doğaya saygıyı en üst seviyede tutan asil bir spordur.

36 Genel bilgiler ve Sorular

37 Genel bilgiler Dünyanın en çok kazanan sporcusu Amerikalı bir Golfçüdür.(Yaklaşık Yıllık $) Profesyonel bir golfçü günde ortalama sekiz saat antrenman yapmaktadır. Herhangi bir golf tekniğinin tam olarak oturması için yaklaşık top atılması gerekmektedir. Golf sopalarının üzerinde bulunan rakamlar ufaldıkça sopaların atabildikleri mesafe artmaktadır.

38 Genel bilgiler Golf neredeyse her hava şartında oynanabilen tam bir açık alan sporudur en bilinen oyun iptal durumları yıldırım düşme ihtimali ve green denilen bölgede şiddetli yağmur sonrası biriken suyun zemindeki topun yarısını geçmesiyle ancak geçerli sayılır. Avrupa kıtasındaki amatör golf sporcularının oyun seviyelerini belirten bir handicap sayıları vardır başlangıç için bu bayanlarda 28 erkeklerde 36 olarak belirlenmiştir.

39 Sorular Bir golf çantasında en fazla kaç sopa bulunabilir?
Bir grupta en fazla kaç oyuncu olabilir? Golf topunun üzerinde kaç çukurcuk vardır? Neden vardır? Kaç farklı top uçuşu vardır? Sopaların ağız açıları minimum kaç maksimum kaç derecedir? Kaç adet golf kuralı vardır? 18 çukur bir golf oyunu ne kadar zaman alır?

40 Teşekkürler


"Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Y asin YILDIRIM Antrenörlük Bölümü Mezunu. 3.Kademe Kıdemli Golf Antrenörü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları