Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tablo oluşturma  İlk olarak tabloları oluşturmamız gerekli..  Create table tablo_adı (....) ile.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tablo oluşturma  İlk olarak tabloları oluşturmamız gerekli..  Create table tablo_adı (....) ile."— Sunum transkripti:

1 Tablo oluşturma  İlk olarak tabloları oluşturmamız gerekli..  Create table tablo_adı (....) ile

2 Create table(tablo oluşturma) Sorgusu  Yeni bir tablo oluşturmak için kullanılan sorgudur.  Create table [t abloismi ]( [sütun 1 ] [veri tipi], [sütun 2] [ veri tipi], [sütun 3 ] [veri tipi] )

3 Create table(tablo oluşturma) Sorgusu  Yeni bir tablo oluşturmak için kullanılan sorgudur. CREATE TABLE [dbo].[xtablo]( [xId] [smallint] IDENTITY(1,1) NOT NULL, [xAd] [nchar](10) COLLATE Turkish_CI_AS NULL ) ON [PRIMARY]

4 Örnek  create table çalışanlar ( ad varchar(15), soyad varchar(20), soyad varchar(20), yaş number(3), yaş number(3), ad res varchar(30), ad res varchar(30), şehir varchar(20), şehir varchar(20), ülke varchar(20)) ülke varchar(20))

5 Alıştırma – SQL yazınız  Yeni bir şirket için çalışanlarının listesinin tutulacağı bir tabloya ihtiyaç vardır. Tabloda ilkisim, soyisim,unvan,yaş,maaş gibi alanlar yer alacaktır.  Bir okul için öğrenci tablosu vardır. Öğrenci_no, adı, soyadı, doğumtarihi, tel, ortalama sütunları tutulacaktır.

6 Veri eklemek  Tabloları oluşturduktan sonra içerisine verileri eklemek gerekir.  Insert into tablo_adı (sütunadları) values (değerler)

7 Insert into (kayıt ekleme) Sorgusu  Tabloya bir kayıt eklemek için kullanılır. insert into "tablename" (ilk_kolon,...son_kolon) values (ilk_değer,...son_değer);  Örnek: insert into çalışanlar (ad, soyadı, yaş, adres, şehir, ülke) insert into çalışanlar (ad, soyadı, yaş, adres, şehir, ülke) values (‘Ali', ‘Demiroğlu', 45, ‘Deniz cad. No:20', ‘İstanbul', ‘Türkiye'); values (‘Ali', ‘Demiroğlu', 45, ‘Deniz cad. No:20', ‘İstanbul', ‘Türkiye');

8 Alıştırma  Şirket çalışanlarının içinden Kemal Soylu’nun yaşını 50 ve maaşını 2 ytl olarak guncelleyiniz.  Öğrenci tablosunda kendi yaşınızı 17 olarak güncelleyiniz.

9 UPDATE (kayıt güncelleme) Sorgusu  Tabloda bir kayıt güncellemek için kullanılır. UPDATE [tabloadı] SET kolon1=“aaaa”,kolon2=23 WHERE id=23 Örnek: UPDATE çalışanlar ad=“Ali Veli”, yaş=10 UPDATE çalışanlar ad=“Ali Veli”, yaş=10 WHERE ad=“Ali”

10 Drop table(tablo silme)Sorgusu  Tablo artık işe yaramıyorsa içindeki kayıtlarla birlikte silmemiz gerekir.  Tabloyu içindeki kayıtlarla birlikte siler. drop table tabloisim drop table tabloisim  Örnek: drop table çalışanlar drop table çalışanlar

11 Delete From(Silme) Sorgusu  Tabloyu değil sadece içindeki istediğimiz kayıtları siler.  Tablodan belli şartlara bağlı olarak kayıtların silinmesini sağlar.  Örnek:  delete from çalışanlar where soyadı = 'May';  delete from çalışanlar where soyadı = 'May';  delete from çalışanlar where ad = ‘Ali' or ad = ‘Ayşe';

12 alıştırma  Bir marketin veritabanında ürünler tablosu oluşturun.  Ürünlerin id’si, adı, adedi ve fiyatı var.  Aşadaki ürünleri tablonuza ekleyin IdAdAdetFiyat 1 Dolma kalem 5505 2 Kurşun kalem 3202 3Silgi2001 52Çanta10220

13 alıştırma  Ürünlerden fiyatı 2 ytl üzerinde olanların tüm özelliklerini sıralayınız.  Ürünlerden fiyatı 2 ytl üzerinde olanların adlarını sıralayınız.  Ürün ad m ile bitenleri sıralayınız  Ürün adının içinde m harfi geçenleri sıralayınız.  Adı v harfi ile başlayan ürünü siliniz  Tüm tabloyu siliniz.


"Tablo oluşturma  İlk olarak tabloları oluşturmamız gerekli..  Create table tablo_adı (....) ile." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları