Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Serkan Demirhan Osman Eren

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Serkan Demirhan Osman Eren"— Sunum transkripti:

1 Serkan Demirhan 110080104 Osman Eren 110080147
AŞIRI TÜKETİM Serkan Demirhan Osman Eren

2 İzlenecek Aşamalar Aşırı Tüketimin; Tanım Nasıl Ortaya Çıktı Sonuçları
Nasıl Durdurabiliriz

3 Tüketim Nedir Tüketim, sözlük terimi olarak mal ve hizmetlerin insanların istek ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılmasıdır.

4 Tüketim ABD’li psikolog Abraham Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisinde gereksinimleri birkaç kategoriye ayırmıştır.

5 Tüketim Abraham Maslow teorisinde insanların temel(fiziksel) ihtiyaçlarının öncelikli olduğundan ardından sosyal gereksinimlerini gerçekleştirdikten sonra kendini gerçekleştirme noktasından bahsetmiştir. Peki ne oldu da insanlar ihtiyaçtan fazla tüketmeye daha çok önem verir oldular?

6 Döngüsel Tüketim Aslında aşırı üretim sanayinin döngüsel tüketimi sürdürme ihtiyacının kasıtlı bir yan ürünüdür. Modası geçmiş süresi dolmuş ürün çöp haline getirilir. Çevreyi kirleterek boş arazileri doldurur ve bu sırada üretimi süren yeni ürün bu kirliliğe ivme kazandırır. Tabi ki bu sistem karşılıklı olarak işler üretim varsa tüketim şarttır. Bu noktada tüketici devreye girer. Özellikle sanayi devrimi sonrası tüketime yönlendirilen insan satıl alacağı bir ürünü veya yararlanacağı bir hizmeti öncelikle sahip olunabilme değerine ve imajına bakar duruma geldi.

7 Bu ise ihtiyacından fazlasına sahip olma anlayışının egemen olduğu bir toplum yani tüketim toplumunun doğmasına neden oldu. İhtiyacı olmadığı halde çiftlerce ayakkabıyla tıka basa elbise ile dolu gardolaplara sahip ve imaj uğruna daima güzele yönelen bireyler türemeye başladı. Can sıkıntısının çaresi alışveriş yapmakta bulunur oldu. Ömür boyu kullanılacak ürünlerin yerini kullan at ürünler alır oldu. Gösteriş ön plana çıktı saygınlık ve itibar kredi kartının limitiyle ayakkabı saat veya kemer gibi diğer eşyalarınızın markasıyla kazanılır oldu.

8 Tüketim açlığı Başka bir açıdan sınırlı dünyada doğrusal bir sistemi sonsuza kadar sürdüremeyeceğimize göre bu tüketim açlığı nasıl ortaya çıktı ?

9 Tabi doğal olarak kendiliğinden ortaya çıkmadı
Tabi doğal olarak kendiliğinden ortaya çıkmadı. Tasarlandı ve bu tasarı sonucunda tüketimi hayat biçimimiz haline getirdik. Alışveriş ve tüketimi kutsal törenlere dönüştürdük. Ruhsal tatminini yada ego tatminini tüketimde arar olduk. Etrafımızdaki şeylerin giderek artan bir hızla tüketilmesini ve yerine yenilerinin konulmasını veya çöpe atılmasını sorgulamadan özümsedik. Böylece Kendimizin bir şeyleri satın alma ve satıl aldığımız şeyleri çöpe atma konusunda birer görevli gibi gördük. Bu göreve plastik torbalar, naylon poşetler dahildi. Böylece materyal ekonomisinin bize görünen tek yüzü alışveriş olur.

10 Sonuçları; 2050 yılına geldiğimizde yaşayabilmek için dünya gibi iki gezegene daha ihtiyacımız olacak. son otuz yılda dünya üzerindeki doğal kaynakların üçte biri insanlar tarafından tüketildi. Tüketim çılgınlığı yeni dertlerin kaynağıdır. Tüketimle beraber stres de artmaktadır. Aile için ve yakın çevre ile sosyal ilişkiler ve iletişim zayıflamaktadır. Borçlanmalar, şişmanlık hastalığı, çevre kirliliği, hormonlu ve genetiği değiştirilmiş gıdalara bağlı hastalıklar artmaktadır. Kalp, damar hastalıklarından, kanserden, dengesiz beslenme, obezite ve stres kaynaklı hastalıklardan ölüm oranı yüzde 42 gibi inanılmaz bir düzeydedir.

11 Ekolojik dengenin bozulması
Toprak erozyonu Orman yangınları ve ormanları bilinçli yok ediş Biyolojik çeşitliliğin azalması Temiz su kaynaklarının hızla kirlenmesi ve azalması Hava kirliliği Asit yağmurları Küresel ısınma ve küresel iklim değişikliği Radyoaktif kazalar ve atıklar Büyük kasırgalar Seller tüketim çılgınlığının diğer etkileridir. Denizlerdeki balıklar, atmosferdeki karbondioksiti yok eden ormanlar ve temiz su kaynakları hızla tüketiliyor. 350 memeli, kuş, balık ve sürüngen türü de soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

12 Küresel ısınmanın temel nedeninin, tüketim çılgınlığı olduğunu söyleniyor. Tükettiğimiz her şey enerji kaynaklarına bağımlı. Kömürle, doğalgazla üretiliyor bu enerjinin çoğu. Karbondioksit açığa çıkıyor enerji üretilirken, işte küresel ısınmanın baş sorumlusu bu CO2. Üretimin her aşamasında karbondioksit açığa çıkıyor. Her karbondioksit atomu, iklim değişikliğini biraz daha körüklüyor. Enerjiye olan talebin her geçen gün artması, önemli çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Enerjiden kaynaklanan emisyonlar hava, su ve toprak kirliliği yaratırken, insan sağlığı, doğa ve bio-çeşitliliği tehdit ediyor. Aşırı enerji tüketimi, her tür enerji kaynağının kullanılmasına sebep olurken, çevre üzerindeki olumsuz etkiler de artıyor.

13 Kağıtlar Kağıtlar ormanların yok olmasına
atmosferde karbondioksit gazı birikmesine Diğer doğal kaynakların yok olmasına sebep olur

14 1 ton kullanılmış kağıt çöpe atıldığında;
17 adet yetişkin çam ağacının kesiliyor 36 ton karbondioksitin atmosfere atılıyor 4100 kW elektrik enerjisinin israf ediliyor 85 metrekare ormanlık alanın tahrip ediliyor 38,8 ton suyun israf edilmesi • Kullanılan kağıt bebek bezi için, milyarın üstünde ağaç kesilmekte. 2 yaşına kadar her bebek için 20 ağaç tüketiliyor.

15 Plastik Plastik alışveriş torbaları petrol türevi bir mamulüdür. Bir ülkenin dışa bağımlılığını artırır. 1975’teki bir araştırmaya göre; okyanuslarda dolaşan gemiler yılda yaklaşık kg plastik torbayı denizlere boşaltırlar. Dünya yüzeyi henüz bir plastik çöplüğüne dönmemişse, bunun nedeni denizlerin dibinin çöplük olarak kullanılmasıdır.

16 Tek Kullanımlık Ürünler
Tek kullanımlık ürünler gelişen teknolojinin hayatı kolaylaştıran endüstrinin dahi buluşları olarak hayatımızda o kadar geniş kullanım alanı buldu ki yokluklarında alternatifsiz kalacağımızı düşünebilirsiniz. Tek kullanımlık hijyenik ürünler, kişisel bakım ürünleri, gıda yardımcıları ve plastik taşıma torbaları. Bu yaratıcı buluşların hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığı bir gerçek ama hayat kalitemizi olumlu yönde etkilemiyor.

17 Plastik poşetler bilindiği üzere petrolden üretilmektedir
Plastik poşetler bilindiği üzere petrolden üretilmektedir. Tükenen kaynaktan üretilen plastik poşetler sürekli bir kaynak israfına neden olmaktadır. Tek kullanım ömrü ortalama 27 dakika olarak hesaplanan plastik poşetler durdurulamayan hızda tüketilip büyük oranda doğaya terk edilmektedir. Sadece plastik poşetlerin neslinin tükenmeye maruz bıraktığı yüzlerce tür vardır.

18 Su Dünyamızda dengesiz ve bilinçsiz olarak israf edilen su yüzünden bugün bile dünyadaki bazı yerlerde su kaynakları tükenmekte, insanlar içilebilir tatlı su kaynaklarının azlığı nedeniyle susuzluktan ölmektedir. Suyu boş yere israf edersek; Toprak kuraklaşır Nehirler ve barajlar kurur Bitkiler ve hayvanlar ayrıca su olmayan bölgelerde yaşayan insanların çoğu hastalığa yakalanıp ölür. Su olan bölgelerdeki su kaynaklarına el koymak için insanlar birbiriyle savaşmaya başlar.

19 1 Hamburger üretimi için 4 lt
1 Varil ham petrolü rafine etmek için 7 ton su tüketiliyor 4 Adet otomobil lastiği üretimi için 7500 ton su tüketiliyor 1 Otomobil üretmek için 150 ton su tüketiliyor 1 Ton çelik üretmek için 240 ton su tüketiliyor 1 Kg kumaş için (baskısız boyasız) 120 litre su tüketiliyor 1 Kg kumaşı boyamak için 80 litre su tüketiliyor 450 Gram plastik üretmek için 90 litre su tüketiliyor 450 Gram pamuk ya da yün üretimi için 381 litre su tüketiliyor

20 Demir-Çelik Demir-Çelik geri kazanılıp kullanılmış demir-çelikten demir-çelik üretildiğinde Enerjiden %74’lük bir tasarruf, Hammaddeden %90’lık bir tasarruf, Su tüketiminde %40’lık bir tasarruf, Su kirliliğinde %76’lık bir azalma, Hava kirliliğinde %86’lık bir azalma, Maden atıklarında %97’lik bir azalma sağlanır.

21 Nasıl Durdurabiliriz;
Hobiler edinin ve hobilerinizi düzenli olarak yapmaya gayret edin.  Yemek yeme davranışınızın üzerinde sürekli olarak düşünmek, o an hissettiğiniz duyguların yoğunluğunu artırabilir. Bu yüzden hobilerle uğraşmak, ilginizi, başka yöne kaydırıyor olmanız işe yarayacaktır.  Karnınız açken alışveriş yapmayın. Zihinsel aktiviteler oyalanmak için oldukça iyi uğraşlardır örneğin bulmaca çözmek, kitap okumak gibi. 

22 Ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.
Sosyal etkinliklere katılın sosyal projelerde yer alın, bu durum sizin hayata bakış açınızı değiştirecektir.  Bu açlık ve tüketim düşüncesi ile baş edebilmek için sizi oyalayacak aktiviteler bulun. Yürüyüşe çıkmak, sorunu anlayıp ne olduğunu bulduğunuzda bu sorun hakkında konuşup destek almak size iyi gelebilir.  Aşırı uykudan kaçının. 

23 Geri kazanmanın mantığını ve önemini kavramış
olmalıyız, Çevremizdekilere de bu bilinci aşılamalıyız, Uzun ömürlü ve dayanıklı tüketim maddeleri kullanmalıyız, Tek kullanımlık ürünleri tercih etmemeliyiz, En az atık çıkarmak için çaba sarf etmeliyiz, Sadece kendimizi değil hem etrafımızdaki diğer insanları hem de bizden sonra gelecek olan nesilleri de düşünmeli ve ona göre davranmalıyız.

24 Bizi Dinlediğiniz İçin TEŞEKKÜRLER…


"Serkan Demirhan Osman Eren" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları