Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri"— Sunum transkripti:

1 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
Dr. Ayşegül AKIN FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı 13 Kasim 2013, Antalya

2 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri İnsan Sağlığı Güvenilir Gıda Sistemlerine Bağlıdır! Günümüzde yetersiz beslenmenin topluma maliyeti çok yüksektir ve yetersiz beslenme çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır: Dünyada 842 milyon kişi kronik açlık ile mücadele ediyor. 827 milyonu gelişmekte olan ülkelerde, 15 milyonu ise gelişmiş ülkelerde yaşıyor. Güney Asya’da 304 milyon, Sahra-altı Afrikası’nda 234 milyon, Doğu Asya'da ise 167 milyon kişi açlık çekiyor.  Dunya nufusunun 1milyon 2 yuzbini yoksul ve bu nufusun yaklasik %75 i kirsal alanda yasiyor.

3 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri İnsan Sağlığı Güvenilir Gıda Sistemlerine Bağlıdır! Günümüzde yetersiz beslenmenin topluma maliyeti çok yüksektir ve yetersiz beslenme çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır: Dünyada beş yaşının altındaki her dört çocuktan biri yeterli düzeyde gelişememektedir. Bu, yetersiz beslenen 165 milyon çocuğun bedensel ve bilişsel bakımdan tam potansiyellerine hiçbir zaman erişemeyecekleri anlamına gelmektedir. Dünyamızda yaklaşık 2 milyar insan sağlıklı olmak için elzem olan yeterli vitamin ve mineralleri alamamaktadır.

4 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z İnsanların yaklaşık olarak 1,4 milyarı aşırı kiloludur. Bu insanların, yaklaşık olarak üçte biri obezdir ve koroner kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı veya diğer sağlık sorunları yaşamaktadır. Küresel ekonomik kriz, iklim değişikliği, ana gıda maddelerinin fiyatlarındaki artış milyonlarca insanın yaşam koşullarını daha da kötüleştiriyor.

5 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
Her gün 8 kişiden biri AÇ olarak uyuyor ! 2050 de dunya nufusu 9 milyar olacak ve bu nufusu besleyebilmek icin gida uretimini %70 artirmak gerekiyor

6 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
Dünyada 842 milyon aç insan var 1000m 870m % % - 158 milyon Buyuyen ekonomilerde tuketicielrin talepleri de artıyor. Nufus artıyor, biyo yakıta olan ilgi buyudukce gıda sistemlerine olan talep de artacak. Arz kısmında ise doğal kaynakların sınırlı olması ve bazı urun miktarlarındaki azalma ile karsi karsiyayiz. Tarım ve enerji piyasaları arasındaki ilişki ile de gıda fiyatlarındaki artış devam edebilir. Bu arada ikli degişikliginide goz onunde bulundurmak gerekiyor.

7 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
GIDA SİSTEMİ NEDİR? Gıda sistemi, tarımsal ürünlerin üretilmesini, işlenmesini ve tüketicilere sunulmasını sağlayan çevre, insan, kuruluş ve süreçlerden oluşmaktadır. Gıda sistemi çeşitli ve besin değeri yüksek gıdaları tüketicilere sunar. 1 2

8 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA SİSTEMLERİ Sürdürülebilir gıda sistemleri, bir taraftan gelecek nesillerin kendilerini besleme imkan ve kapasitelerini korurken diğer taraftan tüm insanlar için besin değeri yüksek gıdalar üretmektedir. Sürdürülebilir gıda sistemleri, çiftlikten sofraya kadar uzanan zincirin hemen her aşamasında kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanmaktadır. Suyun her zerresinden, toprağın her parçasından, gübrenin her parçacığından ve işçiliğin her dakikasından en fazla gıdanın elde edilmesi gelecek için kaynakları korumakta ve kurtarmakta ayrıca sistemleri daha sürdürülebilir hale getirmektedir.

9 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA SİSTEMLERİ Üretimde, işlemede ve depolamada yaşanan gıda kayıplarının kontrol edilmesi için güvenli ve etkin yöntemlerin kullanılması gereklidir. Bu, gıda sistemlerinin daha sürdürülebilir bir hale getirilmesine katkıda bulunmaktadır. Tüketiciler de bu konuda kendi paylarına düşen katkıyı, dengeli gıdalar seçerek ve gıda atığını asgari seviyeye indirerek yerine getirebilirler.

10 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri ULUSLAR ARASI BESLENME KONFERANSI “2. Uluslararası Beslenme Konferansı” 19 – 21 Kasım 2014 tarihlerinde Roma’da düzenlenecektir. Bu Konferansta beslenme ile ilgili sonuçların iyileştirilmesine yönelik uygulama araçlarının, kılavuz ilkelerin ve deneyimlerin paylaşılacağı bir forum oluşturulacaktır. Bu konferans FAO ve WHO tarafından, bakanlık düzeyinde katılımla gerçekleştirilecektir.

11 Modern Tedarik Zincirleri
Ekonomiler geliştikçe ve kentleşme arttıkça, geleneksel ve modern gıda sistemleri de bir arada varlıklarını sürdürmekte ve gelişmektedir. Modern tedarik zincirleri depolama, dağıtım ve perakendeciliği entegre etmekte ve tüketicilerin daha düşük fiyatlara ürün alabilmesine ve çiftçilerin de daha yüksek gelirler elde etmesine imkan sağlamaktadır. Süt, sebze ve meyve gibi besin değeri yoğun ancak çabuk bozulan gıdaların işlenmesi ve paketlenmesi ile tüketicilerin yıl boyunca çeşitli besleyici gıdalara kolaylıkla ve uygun fiyatlarla erişebilmesi sağlanmaktadır.

12 Etiyopya’da keçilerden azami ölçüde yararlanılması
Bu girişim, kişi başına süt erişiminde yüzde 119, hayvansal kaynaklardan elde edilen enerjide yüzde 39, proteinde yüzde 39 ve hayvansal yağlarda yüzde 63 artışa yol açmıştır. Proje, kadınlar tarafından yetiştirilen yerel keçilerden elde edilen verimin daha iyi yetiştirme teknikleri ve genetik iyileştirme yöntemlerinin birleşimi vasıtasıyla yükseltilerek, süt tüketiminin ve gelirlerin artmasına odaklanmıştır.

13 Vietnam’daki VAC sistemi
Vietnam’daki VAC (Vuon, Ao, Chuong – Tarım, Balıkçılık, Hayvancılık) sistemi, beslenme üzerinde olumlu etkiler yaratmış olan entegre bir yaklaşımdır. VAC sistemi şunlardan oluşmaktadır: evin yakınında içi balık dolu bir gölet, organik bir gübre kaynağı olarak kullanılmak üzere göletin yakınında veya yukarısında bulunan canlı hayvan ağılı veya kümesleri, ve tüm yıl boyunca yiyecek ihtiyacını karşılamak ve pazara ürün sağlamak üzere ekinleri içeren bahçeler.

14 Hindistan’da toprak verimliliğinin artırılması
z Hindistan’da toprak verimliliğinin artırılması z Dengeli yoğunlukta azot, potasyum ve fosfor içeren organik ve inorganik gübrelerin kullanılması mahsul verimini ve ürünlerdeki mikro besin konsantrasyonunu artırmaktadır. Dengeli ürün gübreleme ile elde edilen verim artışı, temel gıda ürünlerinin yetiştirilmesi için daha az toprak alanına ihtiyaç duyulmasına yol açmakta ve böylelikle çiftçilik sisteminin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır.

15 Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri
z Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Hükümetler, kalkınma ajansları, sivil toplum örgütleri , hükümetler arası kuruluşlar, araştırma kurumları , akademik kurumlar ve özel sektörün tamamının güçlü, etkin, adil ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin desteklenmesi konusunda oynayacak rolleri vardır. Üç temel mesaj: İyi beslenme sağlıklı diyete bağlıdır. Sağlıklı diyet için eğitim, sağlık, hijyen ve diğer faktörlerin yanı sıra güvenilir gıda sistemlerine ihtiyaç vardır. Güvenilir gıda sistemleri uygun politikalarla, teşviklerle ve yönetişimle mümkün olmaktadır.

16 www. Fao.org


"Gıda Güvencesi ve Beslenme için Sürdürülebilir Gıda Sistemleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları