Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN BEDEN DİLİ Tarkan Zengin

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN BEDEN DİLİ Tarkan Zengin"— Sunum transkripti:

1 ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN BEDEN DİLİ Tarkan Zengin

2 KARŞIMIZDAKİ ÜZERİNDE TÜM ETKİYİ BU ÜÇ KANALDAN BIRAKIRIZ
VERILEN MESAJLAR KARŞIMIZDAKİ ÜZERİNDE TÜM ETKİYİ BU ÜÇ KANALDAN BIRAKIRIZ SÖZ : SES TONU : BEDEN DİLİ : HANGİSİ NE KADAR ETKİYE SAHİPTİR?

3 SÖZ : % 7 SES TONU : % 35 BEDEN DİLİ : % 58
HAREKET VE YÜZ İFADELERİMİZİN KULLANDIĞIMIZ SÖZCÜKLERDEN SEKİZ KAT DAHA GÜÇLÜ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ? SÖZ : % 7 SES TONU : % 35 BEDEN DİLİ : % 58 (Dikkat Vücudunuz konuşuyor.A. Şerif İZGÖREN)

4 “NE SÖYLEDİĞİNİZ DEĞİL, NASIL SÖYLEDİĞİNİZ ÖNEMLİDİR.”
J. TSCHOHL

5 İki insan birbirinin farkına vardığı anda iletişim başlar.
İletişim kurmamak imkansızdır. Herkes iletişim içindedir. İki insan birbirinin farkına vardığı anda iletişim başlar.

6

7

8

9

10

11

12

13 “KENDİMİZİ NASIL YANSITTIĞIMIZ” ÇOK ÖNEMLİDİR.

14

15

16

17

18 RENKLERİN DİLİ KIRMIZI:Tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Kadınlar süveter alırken yarısı mavi alır. Barlar gece kulüpleri kırmızı tonludur. Zamanı unutun, iştahınız açılsın, daha çok için, uykusuz kalın. YEŞİL: Güven verir, bankalar genelde kullanır. Yeşil, gözdeki kimi sinir hücrelerini öldürüyor dolayısıyla yoğun bakılmamalı. SİYAH: Güç ve tutkuyu temsil eder. Japonya’da mutluluk bizde ve batıda matemdir. MAVİ: Okyanussal, sakinlik verir Araplar mavi taşların kanın akışını yavaşlattığına inanırlar. Nazar boncukları bunun için mavidir. Batıda köprü korkulukları maviye boyanır. Ciddi gazeteler maviyi tercih eder. MAVİ ve LACİVERT: Sonsuzluk, otorite ve verimlilik. mavi çok uzaklardan fark edilir. Avrupa’da gökdelenlerin uyarı ışıkları mavidir. Polis arabalarının üzerinde dikdörtgen kırmızı ve mavi ışık var. Kırmızı yakından, mavide uzaktan görsünler diye. PORTAKAL(TURUNCU): Daha çok dikkat çeker GRİ: Hareketsizlik, ciddiyet, yavaşlık. MOR: İnsanları bilinç altında korkutur. Harun KOLÇAK’ın yatak odası tamamen mor. PEMBE: Hizmetlerinden dolayı ödeme yaparken daha rahat oluruz. SARI: Geçici ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. Vakıf bank sarıdır. BEYAZ: İstikrar, devamlılık ve temizliği simgeler.

19 JEST VE MİMİKLER

20

21

22

23

24

25

26 ELLER VE PARMAKLAR

27 BAŞPARMAK Filistin’de hizbullahın taraftarları yapar Amerika’da başarı anlamında Türkiye’de faziletçiler Bangladeş’te küfür (1996 Bangladeş parlamentosunda denizcilik bakanı Abdur Rab yaptığında birbirine girdi) YUVARLAK İŞARETİ Japonlara göre para Türklerde yumruk yersin Latin ülkelerinde küfür Amerika’da O.K. problem yok demek

28 VİCTORY (ZAFER) İŞARETİ
Winston Churchill’e ait zafer işareti İngilizlerde küfür Kendimize dönük olarak Türkiye de yaparsanız “ Z “ İngiltere’de yaparsanız karşınızdaki boynuzlu dersiniz Not: İngiliz Fransız savaşı (Fransızlar el kesiyor) Srilanka, Tayland, Hindistan’da çocuğu başını okşayarak sevmek yanlıştır. Çünkü “ruhun” başta olduğu düşünülür. Beş parmağımızla dur dediğimizde eğer batı Afrika’da yaparsak senin beş baban var diye küfretmiş oluruz Garson çağırma işareti Yugoslavya ve Malezya’da hayvanları çağırmak için kullanılır. Avustralya ve Endonezya’da hayat kadını.

29 ELLERİN KONUMU Dilenci Konum Diktatör Konum Tehdit Konum EL SIKMA TÜRLERİ Pehlivan Süs köpeği İş bitirici Dış dünyadan aldığımız şeyleri % 87 Gözümüzle % 9 Kulağımızla % 4 Diğer organlarımızla algılarız.

30 MASALAR Dikdörtgen Yuvarlak Kare Yalan söylerken erkekler aşağıya kadınlar yukarıya bakarlar. BEYNİN FONKSİYONLARI Beynin sağ tarafı, vücudun sol tarafına hükmediyor. Beynin sol tarafı, vücudun sağ tarafına hükmediyor. Beynin sol lobu mantıklı, disiplinli, planlı Beynin sağ lobu yaratıcı, duygusal, içten “ Sol beyinle planlayın, sağ beyinle yönetin ” Tony Buzan ( telefonda aynı kulakla konuşmamak gerekir ) Beynimizin % 7 sini kullanıyoruz Beyin 12 milyar sinir hücresinden oluşuyor Beyin hücreleri arasındaki bağlantılar, tüm dünyadaki telefon sistemlerinden 1300 – 1400 defa daha fazla


"ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN BEDEN DİLİ Tarkan Zengin" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları