Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2. Dünya Savaşı sırasında, kule gözcülerinin düşman uçaklarını daha erken fark edebilmesi için uygulanan göz egzersizleri (takistoskop) zamanla geliştirilerek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2. Dünya Savaşı sırasında, kule gözcülerinin düşman uçaklarını daha erken fark edebilmesi için uygulanan göz egzersizleri (takistoskop) zamanla geliştirilerek."— Sunum transkripti:

1

2 2. Dünya Savaşı sırasında, kule gözcülerinin düşman uçaklarını daha erken fark edebilmesi için uygulanan göz egzersizleri (takistoskop) zamanla geliştirilerek üniversitelerde ders olarak verilmeye başlanmıştır.

3 Türkiye’de hızlı okuma, 80’li yılların başında başlamaktadır. Dünyada 1950’den sonra ders olarak verilmeye başlanan hızlı okuma, günümüzde ise yaygın olmamakla birlikte, Türkiye’de akademik noktalarda eğitimi verilmektedir.

4 UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa’da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece on binde bir.

5 Son 25 yılda ortaya çıkan yeni bilgi insanlık tarihinden bu yana ortaya çıkan bilginin 3 katıdır. Dünyada 7 yılda bir bilgi 2 katına çıkmaktadır. 1 dakikada üretilen yeni bilgi A’dan Z’ye 200.000 sayfalık ansiklopedi etmektedir.

6 bilgi çağına Gelişen ve sürekli değişen dünyada, bilgi çağına ayak uydurmak git gide zorlaşmaktadır.

7 Bu kadar hızlı gelişen dünyaya nasıl ayak uydurabiliriz?

8 Hız nedir? Hızlı olmak nedir? Niye hızlı olmalıyım? Hız nasıl kazanılır? Nasıl hızlı olurum? Dünya ne kadar hızlı? Soruları yetiştiremiyorum. Neden heceliyorum? Dakikada kaç kelime okurum?

9 bir dakikada okunan kelime sayısını anlama düzeyini metni, geri dönüşler olmadan temel kavram ve olayı anlayacak biçimde Sessiz olarak bir dakikada okunan kelime sayısını anlama düzeyini artırmak ve metni, geri dönüşler olmadan temel kavram ve olayı anlayacak biçimde okumayı sağlamaktır. Sessiz olarak bir dakikada okunan kelime sayısını anlama düzeyini artırmak ve metni, geri dönüşler olmadan temel kavram ve olayı anlayacak biçimde okumayı sağlamaktır.

10 ‘Bakmak’ ve ‘Görmek’ ne kadar ayrı kavramlar ise, ‘Okumak’ ve ‘Anlamak’ da o kadar ayrı kavramlardır.

11

12  Eğitimin sonunda okuma hızınızı 2 ile 4 kat arttıracaksınız.  Metinleri 'daha iyi anlayarak' okuyabileceksiniz.  Haftada 7-8 saat fazladan zaman kazanacaksınız.  Ders çalışmada zaman kazanacaksınız.  Sınavlarda zaman kazanacaksınız.  Dikkat dağılmasını engelleyip, konuya daha iyi yoğunlaşabileceksiniz.  Okumayı kolaylaştıracak, okumadan zevk almanızı sağlayacaksınız.  Eğitimin sonunda okuma hızınızı 2 ile 4 kat arttıracaksınız.  Metinleri 'daha iyi anlayarak' okuyabileceksiniz.  Haftada 7-8 saat fazladan zaman kazanacaksınız.  Ders çalışmada zaman kazanacaksınız.  Sınavlarda zaman kazanacaksınız.  Dikkat dağılmasını engelleyip, konuya daha iyi yoğunlaşabileceksiniz.  Okumayı kolaylaştıracak, okumadan zevk almanızı sağlayacaksınız.

13 Sebeplerini bilip okuma alışkanlıklarımızı buna göre zamanla değiştirelim. NEDEN YAVAŞ OKUYORUZ?

14 Parmakla Takip Göz-Başla Takip Metin-Göz Mesafesini Ayarlayamama Ortam Engeli Amaçsız okuma Seviye Üstü Metinler Okumayı Etkileyen Yanlış Alışkanlıklar ve Dış Faktörler

15 Heceleyerek okuma Kelime kelime okuma Geriye dönüp tekrar okuma Anlamı kaçırma, ilgisizlik ve yoğunlaşamama Dudak kıpırdatma (mırıldanma) İçten sesli okuma Anlayamama endişesi Ön yargılarınız Okunanı Sessiz Takip Göz Eğitimsizliği Yanlış Okuma Alışkanlıklarımız ve Davranışlarımız

16 Göz Eğitimi Nedir? Gözlerde bulunan 6 adet kasın (Üst kas, Alt Kas, Yan Kas) çeşitli egzersizler aracılığıyla eğitilmesi ile birlikte, gerek işlevlerine gerekse açılarına genişlik kazandırmaktır.

17 Gözümüzün kullanma klavuzunu okumaktır.

18 Bu sayede GÖZ-BEYİN ikilisinin ortak bir şekilde çalışması sağlanarak, HIZLI OKUMA gerçekleşmektedir.

19


"2. Dünya Savaşı sırasında, kule gözcülerinin düşman uçaklarını daha erken fark edebilmesi için uygulanan göz egzersizleri (takistoskop) zamanla geliştirilerek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları