Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GEOMETRİNİN GÜLER YÜZÜ Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay bir çözümü olabilir mi? Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GEOMETRİNİN GÜLER YÜZÜ Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay bir çözümü olabilir mi? Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay."— Sunum transkripti:

1

2 GEOMETRİNİN GÜLER YÜZÜ

3 Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay bir çözümü olabilir mi? Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay bir çözümü olabilir mi?

4 Örneğin ; Koç Üniversitesi İstanbul Liselerarası Matematik Olimpiyatı (İLMO)2007 1.Aşama 3. Soru ya bir bakalım.

5

6 Sorunun değişik çözüm yolları bulunabilir. Fakat biz, Matematikte sıkça kullanılan Tümevarım yöntemini işletip, belki de yeni birtakım bilgiler ulaşabiliriz umudu ile yola koyulalım isterseniz.

7 ’Düzgün bir çokgenin köşeleri aynı çember üzerinde olup, çemberden ölçüleri eşit yaylar ayırır’’ ‘’Düzgün bir çokgenin köşeleri aynı çember üzerinde olup, çemberden ölçüleri eşit yaylar ayırır’’ gerçeğinden hareketle birim çember üzerinde koşula uygun noktalar alalım.

8

9

10

11

12

13

14

15 Düzgün sekizgen için bulunan sonuçlara bakıldığında; Uzunluklar çarpımının çember üzerinde alınan nokta sayısına eşit olduğu, Uzunlukların 4. Kuvvetlerinin toplamının da Nokta sayısıx6=8x6=48 olduğu görülmektedir.

16 GENELLEME YAPILDIĞINDA; KÖŞELERİ BİRİM ÇEMBER ÜZERİNDE BULUNAN DÜZGÜN ÇOKGENİN ÇEVREL ÇEMBERİ ÜZERİNDE HER HANGİ BİR NOKTA ALINDIĞINDA;  NOKTANIN KÖŞELERDEN UZUKLIKLARI ÇARPIMI, KÖŞE SAYISINA EŞİTTİR.  NOKTANIN KÖŞELERDEN UZAKLIKLARININ DÖRDÜNCÜ KUVVETLERİNİN TOPLAMI, KÖŞE SAYISININ ALTI KATINA EŞİTTİR.

17 BU SONUÇLARDAN SONRA ÖRNEK SORUMUZUN ÇÖZÜMÜNE SIRA GELDİ. DÜZGÜN 2007-GEN DE ALINAN NOKTANIN KÖŞELERDEN UZAKLIKLARININ DÖRDÜNCÜ KUVVETLERİNİN TOPLAMI; KÖŞE SAYISININ ALTI KATINA EŞİT OLACAĞINDAN YANIT : 2007. 6 = 12 042 DİR. ( D )

18 www.ahmetelmas.com


"GEOMETRİNİN GÜLER YÜZÜ Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay bir çözümü olabilir mi? Geometride çok karmaşık görünen problemlerin, kolay." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları