Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİLOŞ ANITI. 1389 Kosova Muharebesinin acısını canlı tutmak maksadıyla Kosova ovasında 1953 yılında Sırpların yaptırdığı 25 metrelik anıt.. Sultan Murat.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİLOŞ ANITI. 1389 Kosova Muharebesinin acısını canlı tutmak maksadıyla Kosova ovasında 1953 yılında Sırpların yaptırdığı 25 metrelik anıt.. Sultan Murat."— Sunum transkripti:

1 MİLOŞ ANITI

2 1389 Kosova Muharebesinin acısını canlı tutmak maksadıyla Kosova ovasında 1953 yılında Sırpların yaptırdığı 25 metrelik anıt.. Sultan Murat Türbesi Bayraktar Gazimestan Türbesi

3 Miloş abidesi olarak da bilinen Kosova Sırp Anıtının girişinde KFOR güvenlik tedbirleri Mart 2007

4 Sırp ve Sırp Ulusundan olup ta Kosova Savaşı’ na katılmayana asla ne erkek, ne kız çocuk verme!.. Elleri beyaz veya kırmızı şarap yapamasın... Bacakları tutmasın....

5 Her kim ki Krusevac ve Belgrat’tan gelen kuvvetleri görür ve duyarsa; kız kardeşler ve anneler erkek kardeşleri ve oğulları için, genç hanımlar cesur kahraman kocaları için, genç kızlar nişanlıları için üzülseler de tüm şövalyeler güçlü atlarına atlasınlar.

6 On beş gündür Türk toprağında yürüdüm ve güzel bir şeye rastlamadım. Mramor’dan Suv Javor’a, Javor’dan Sazlıja’ya, Sazlıja’dan Cemer Cuprıja Köprüsüne, Cuprıja’dan Zvecan Kasabasına, Zvecan’dan Cecan’a, Cecan’dan dağın tepesine kadar Türk Ordusu her yerde. Atlar, savaşçılar kara dağlar gibi her yere yayılmışlar. Buluttan çadır gibi, kar gibi her yerdeler. Yağmur yağsa yere yağmur tanesi düşemeyecek derecede kalabalıklar. Bizim tüm iyi atlarımız ve kahramanlarımız tuza dönüşse bile Türkleri geri püskürtemezdik.

7 Yaşlı Boğdan Jugoviç, gezgin şahinler gibi 9 Jugoviç oğulla birlikte orduya katıldı. Türklerle sert çatıştılar. Savaştılar ve yedisi savaşa başladıklarında öldürüldü. Sonra sekizinci Boğdan Jugoviç ve ondan sonra dokuzuncu Jugoviç ve sonra tüm ordu öldürüldü.

8 Dük Stepan ordusuyla yola koyuldu. Ordusu büyük ve güçlüydü. Türklerle çok sıkı çarpıştılar. Savaşa başladıklarında dokuz paşa öldü. Sonra onuncusu Dük Stepan ve sonra bütün ordu öldürüldü.

9 Dolayısıyla Stevan’ın amcası olan Musa Arbanas, kızgın Arbanaslarla birlikte Türklerle savaştı. Ve tamamı kanlı muharebede can verdi.

10 Ve sonra Milos, Djordje ve diğer iki kan kardeşini kucakladı. Kosovo Polje’ye doğru orduyu yararak gidiyorlardı. Dük Milos iki atlı arabasıyla geçerken aynı zamanda Toplica Milan da, Kosancic Ivan da iki atlı arabalarıyla gidiyorlardı.

11 Keskin kılıcına ve sağ eline güvenen ve 20 kelleyi kesen cesur kişi Banoviç Strahinja’dır.

12 Onları ardı arkasına ikişer ikişer kazığa geçirip Sitnica Nehrine atan kahraman Srdja Zlopogledja’dır.

13 Elinde haçlı bayrağı ile Türkleri Sitnica Nehrine atan kahraman, iri atı üzerindeki cesur kişi Bosko Jugoviç’tir.

14 Lanet olası Vuk’u neden soruyorsun. Ulu Tanrım, 12.000 silahlı askeri öldüren, Kosova Kralına, ailesine ve ulusuna ihanet eden o lanetli doğmuştur.

15 Senin ağlaman yerine gümüş renkli şahinler köknar ağacının üzerinde şarkılar söylediler. Eğer dün Kosova’da olsaydın bugünkü gibi şarkı söyleyecek mutluluğun olmazdın. Şöhretli Kral Lazar Kosova’daki kuyunun yanında öldüğünde tüm kederi görürdün. Kellesi kuyudan aşağı düştü ve birkaç kez döndü. Sonra güneş Doğu Sırbistan’ın üzerinde söndü. Guguk kuşları kederlendi, çünkü güneş bir daha Sırpların üzerinde parlamayacaktı.

16 Annesi Damyan'ın elini tuttu ve elinin etrafında döndü. Sessizce konuştu ve dedi ki: Benim sevgili oğlum, benim yeşil elmam doğduğun ve büyüdüğün bu yerde öldün. Kucağımda büyüdün ve Kosova’da öldün.

17 Ağlamayın benim sevgili kızlarım. Bütün turnalar geride bıraktıkları yuvalarından uçup gitmiş olsalar bile, bizim soyumuz tükenmeyecek.

18 Anıtın tepesinde Kosova muharebesinin krokili bir özeti..

19 Muharebenin krokisi (Muratovo Turbe) (Gazimestan Turbe)

20 Lab nehrinin vadisindeki Kosova Polje’de, Sıtnıca, Grmec dağı, Samodreza nehri ve Butovaç Çayı arasında, 15 Haziran 1389 tarihinde, ortaçağ Sırp Prensliği ile Türk İmparatorluğu arasında tarihi bir savaş oldu. 35.000 kişilik Sırp Ordusu Lab nehrinin sağ kenarında konuşlandı. Böylece sağ kanat Sıtnica’ya uzanırken, sol kanat dağlara dayanıyordu. Kral Lazar’ın karargahı ortadaydı. Yaklaşık 100.000 kişilik Türk Ordusu Sırplara karşı Lab Nehrinin sol kıyısnda, sol kanadı Sıtnica’ya dayanırken, sağ kanadı ile dağlara dayanıyordu. Sultan Murat’ın karargahı ortadaydı. O gün sabah saat 8 sularında Türkler taarruza başladı. Sol kanadı Lab nehrini geçti ve sağ kıyıdaki tepelere doğru şiddetli bir savaş başladı. Sırp sağ kanadı tüm taarruzları püskürttü ve Türkleri sol kıyıya geri döndürdü. Daha sonra, sağ kanadı ile Lab Nehrini geçen Sırp Ordusu, Türklerin sol kanadını yardı. Bu şekilde Sırplar Türk Karargahına yaklaşmışlardı. Türkler için kritik bir zamanda, saat 10 civarında Dük Milos Obiliç Lider Sultan Murat’a saldırdı ve öldürücü bir şekilde yaraladı.

21 Türklerin doğu kanat komutanı Prens Bayazıt, savaşta kritik bir gelişme sağlamak için, kendi karşısındaki Sırplar Lab Nehrini geçip kendisine zarar veremeyeceğinden, Mazgit Tepesi ve Gazimestan civarında, Sırpların sağ kanadından en kanlı savaşı başlatan saldırıya geçti. Öğle vakti civarında tüm savaşın dönüm noktasında Kral Lazar, ihtiyat kuvvetlerine savaşa girmeleri için emir verdi. Ancak, ihtiyat kuvvetler muharebeye girerken, uzak sağ kanadı da kapsayan sektör sayıca üstün ve geniş kuşatma manevrası yapan Türkler karşısında kaçıştılar. Dolayısıyla tüm Sırp sağ kanadı çözülmeye ve geri çekilmeye başladı. Sırp ihtiyatları savaşa girdi ve başarısız oldu da mı yenilgi geldi, yoksa Sırp ihtiyatı savaşa hiç girmedi de mi mağlup olundu, bu asla anlaşılamadı. Sağ kanadın geri çekilmesi, tüm cepheye sıçradı ve savaş kaybedildi. Kosova Savaşı’nın kaybedilmesi Sırp halkının bağımsızlığını kaybetmesi ve Kosova’daki Sırbistan’ın ve dolayısıyla diğer Balkan ülkelerinin yıkılışı ile sonuçlandı. Savaşta iki ülke lideri de, Türk Sultanı Murat ve Sırp Kralı Lazar da öldü.

22 SON 21 Eylül 2009 Prizren


"MİLOŞ ANITI. 1389 Kosova Muharebesinin acısını canlı tutmak maksadıyla Kosova ovasında 1953 yılında Sırpların yaptırdığı 25 metrelik anıt.. Sultan Murat." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları