Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI MEDULA-REÇETE PROVİZYON SİSTEMİ KAREKODLU REÇETE İŞLEM ADIMLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI MEDULA-REÇETE PROVİZYON SİSTEMİ KAREKODLU REÇETE İŞLEM ADIMLARI."— Sunum transkripti:

1 T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI MEDULA-REÇETE PROVİZYON SİSTEMİ KAREKODLU REÇETE İŞLEM ADIMLARI

2 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları  1. AŞAMA  Reçete Giriş  Reçete SUT Uygunluk Kontrolü  2.AŞAMA  Karekod Bilgisi Kontrolü(Satış Bildirimi)  3.AŞAMA  Satış Onay Bildirimi

3 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları  1.AŞAMA  Reçete Giriş Reçete bilgileri MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi uygulamasının reçete giriş ekranı üzerinden kaydedilir. Reçete girişi sırasında en az bir tane karekodlu ilaç okutulur ise “Karekodlu Reçete” alanı sistem tarafından otomatik olarak işaretlenir.

4 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları ÖNEMLİ NOT: 2010/11 sayılı genelgenin 2.4 nolu maddesinde açıklandığı üzere “Yönetmeliğe uygun olarak ambalajlanan ve dış ambalajında karekod bulunduğu için fiyat kupürü üzerinde “karekodlu”, “karekodludur” gibi ibarelerle fiyat kupürü iptal edilmiş ürünler, İTS’ye firmalar tarafından kaydedilmeyip, bu ürünler 01/04/2010 tarihine kadar fiyat kupürü, karekod ve barkodları kesilip reçeteye eklenerek Kuruma fatura edilecektir.” Bu şekilde ambalajlanmış ilaçların karekod bilgileri okutulmayacak, barkod bilgisi (manuel girilerek ya da “Ara” butonu tıklanarak gelen ekranda ilaç adından sorgulanıp seçilerek) reçeteye kaydedilecektir.

5 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları

6 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları  Reçete SUT Uygunluk Kontrolü Eczane tarafından girilmiş olan reçetenin öncelikle sağlık hizmetinden yararlanan kişi için müstahaklık kontrolü yapılır. Ardından girilen ilaçların hastaya verilip verilemeyeceği ile ilgili SUT kontrolleri yapılır. Tüm kontrollerden başarılı bir şekilde geçilir ise reçete kaydedilir ve eczaneye bir reçete kayıt numarası ve fiyat bilgisi döndürülür. “İTS Karekod İşlemleri” butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilir.

7 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları

8 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları  2.AŞAMA  Karekod Bilgisi Kontrolü(Satış Bildirimi) “Reçete Giriş” aşamasında henüz karekod bilgisi okutulmamış karekodlu ilaçların karekod bilgileri ekran üzerinden okutulur. MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi uygulaması bu karekodlu ilaç bilgilerini İEGM web servislerini kullanarak İEGM’ye bildirir. Web servisinden dönen olumlu ya da olumsuz sonucu reçete giriş ekranında gösterir.

9 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları “ITS Satış Bildirimi” butonu kullanılarak karekodlu ilaç bilgileri İEGM’ye bildirilir.

10 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları ITS bildirimi başarılı olan ilaçlar için “Geri Dön” butonu kullanılarak reçete giriş ekranına dönülür.

11 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları

12 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları  3.AŞAMA  Satış Onay Bildirimi Eczane daha önceden kaydetmiş ve İEGM’ye satış bildirimi yapmış olduğu reçeteyi MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi uygulaması üzerinden “Karekod Sonlandır” butonuna basarak İEGM‘ye satış onayının yapılmış olduğunu bildirir. İEGM istenen reçete kayıt numarasına ait kendisinde kayıtlı ilaçların karekodlarını geri iadesini engellemek için kendi sisteminde kilitleme yapar ve bu karekod bilgilerini cevap olarak SGK’ya döndürür.

13 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları

14 Karekodlu ilaç giriş ve kesinleştirme işlemi tamamlanmıştır.

15 MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları  Karekodlu reçete silinmek istendiğinde veya reçetedeki herhangi bir karekodlu ilaç reçeteden silinmek istendiğinde;

16 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları Öncelikle “Karekod Sonlandırma İptal” butonu ile sonlandırma iptal edilir.

17 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları

18 Daha sonra “İTS Karekod İşlemleri” butonu kullanılarak “Karekod İşlemleri” ekranına geçilir.

19 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları “İTS Satış Bildirimi İptal” butonu ile İTS satış bildirimi iptal edilir.

20 MEDULA-Eczane Provizyon Sistemi Karekodlu Reçete İşlem Adımları İTS bildirim iptalinden sonra artık reçete giriş ekranından reçete silinebilir ya da reçeteden karekodlu ilaç silinebilir.


"T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI MEDULA-REÇETE PROVİZYON SİSTEMİ KAREKODLU REÇETE İŞLEM ADIMLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları