Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NGSS TURKEY iGEM TANITIM SUNUMU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NGSS TURKEY iGEM TANITIM SUNUMU."— Sunum transkripti:

1 NGSS TURKEY iGEM TANITIM SUNUMU

2 NGSS TURKEY Syn Bio Nedir?
Sentetik biyoloji, bakteriler üzerinde çalışarak onların kalıtsal yapılarını değiştirip, kullanışlı hale getirmenin amaçlandığı bir bilim dalıdır. Sentetik biyoloji öğretisi herhangi bir elektronik devreyle kurulabilen sistemin, bakteriler üzerinde de kurulabileceğini savunur li yıllardan sonra ivme kazanmış bilim dalı, daha çok yeni olduğu için bu alandaki çalışmalar da şimdilik sınırlıdır.

3 NGSS TURKEY iGEM (International Genetically Engineered Machines)
iGEM (Türkçe açılımı; Uluslararası Genetiği Değiştirilmiş Makineler); sentetik biyoloji ve genetik mühendisliğinin birlikte kullanılmasıyla oluşturulan projelerin yarıştığı bir organizasyondur. 2004’ten beri MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından düzenlenen yarışmanın 2011 dönemine 30 ülkeden 160 üniversite takımı katılmıştır yılında yarışma lise öğrencileri için de düzenlenmeye başlamıştır.

4 NGSS TURKEY iGEM (International Genetically Engineered Machines)
iGEM; genel olarak, model organizma denilen, üzerinde genetik değişikliklerin yapılabileceği, zararsız canlılara; Dünya üzerindeki başka canlılara ait nitelikleri sağlayan gen parçalarının eklenmesiyle, insanlık yararına istenilen bir özelliğin yaptırılmasına dayalı projelerin yarıştığı organizasyondur. Bu nedenle; söz konusu yarışmanın temel aldığı sentetik biyoloji bilimi; diğer bilim dallarıyla yakın ilişkilidir. Yarışmada da genetik mühendisliğinden, biyolojiye, biyofizikten bilgisayar mühendisliğine, matematikten astrobiyolojiye kadar pek çok disiplinden öğrenci yer almaktadır. Ayrıca, yarışmadaki projeler fikir bazında değil bilimsel çalışma bazında yarışmaktadır. Yani, söz konusu projeler deneylerle gerçekleştirildikten sonra yarışmada boy göstermektedir. Bu bağlamda, geçmişte pek çok proje gerçekleştirilmiş; hatta projelerden bazıları şirketlerin yardımıyla hayata geçirilmiştir.

5 NGSS TURKEY Örnek Projeler
Fotoğraf çeken bakteri; 2004’te Austin Üniversitesi tarafından bakterilerin istenen bir resim veya görüntüyü aynısıyla yaşadığı ortamda “görüntülemesi” sağlandı. HIV dedektörü; 2007’de Slovenia Üniversitesi AIDS hastalığının sebebi olan “HIV” adlı virüsü tespit eden bakteri üretti.

6 NGSS TURKEY Örnek Projeler
Işık veren bakteri; 2010’da Cambridge Üniversitesi ateşböceklerindeki ışık vermeyi sağlayan geni bakteriye aktararak ışık üreten bakteri tasarladı ve üretti. Benzinci bakteri; 2011’de Washington Üniversitesi biodizel üreten bakteri yaparak yakıt sorununa alternatif bir çözüm sunmuş oldu. Takım ayrıca bu projesiyle 2011’de dünya birincisi oldu.

7 NGSS TURKEY Örnek Projeler
Erozyona karşı; 2011’de Imperial College London takımı bakterilerin bitki köklerinde büyümelerine yardımcı kimyasallar ürettirip zor iklim koşullarında dahi bitkilerin büyümesini, toprağa daha sağlam tutunmasını sağlamayı başardılar. Fatih Üniversitesi 2011’de programladıkları bakteriyle, istenen bölgede farklı tür bakterilerin üremesini önledi. Bu sayede enfeksiyonları gelişmeden önleyerek, hastalılara karşı koruyucu yüzeyler elde ettimeyi başardı.

8 NGSS TURKEY Biz Kimiz Biz bu seneki iGEM HS yarışmasına Türkiye den katılıyoruz. Hedefimiz ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmek. Projemizi Fatih üniversitesi laboratuvarlarında, üniversite öğrencileriyle sürdürüyoruz.

9 NGSS TURKEY Bizi dinlediğiniz için Teşekkürler


"NGSS TURKEY iGEM TANITIM SUNUMU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları