Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk Atamızın Bilinmeyen Yönleri Nelerdir ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk Atamızın Bilinmeyen Yönleri Nelerdir ?"— Sunum transkripti:

1 Atatürk Atamızın Bilinmeyen Yönleri Nelerdir ?
Dünya Atamız İçin Ne Söyedi? Anılarda Atatürk... Atamızdan Son Mektup... Veda

2 ATAMIZIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ

3 TAM BİR SALON ADAMI En sevdiği dans valsti
TAM BİR SALON ADAMI En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.Klasik Bati müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

4 GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI Gömleklerinin hepsi beyazdı
GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`n da bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

5 DOLABINDA LACİIVERTE YER YOKTU Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

6 ÖLÇÜLERİ Boyu 1.74 idi. Hayatinin son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46'ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.

7 RUMELİ ŞİVESİ Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu
RUMELİ ŞİVESİ Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

8 HOŞGÖRÜLÜ LİDER Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tutunu içmeye çalışırken eli yanmış, "Alın bunu kendi içsin" diyerek Atatürk`e küfretmişti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi.

9 SİGARA PAZARLIĞI Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr
SİGARA PAZARLIĞI Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti: "Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".

10 ."BU NASIL HALKÇILIK?" Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına sasırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş, "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

11 ."LAİKLİK ADAM OLMAKTIR!" İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: "Adam olmak demektir hocam, adam olmak!"

12 KURBANLARI BAĞIŞLARDI
Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada esilmelerini engellerdi.

13 BİLARDO VE YÜZME Sportmen kişiliği vardı
BİLARDO VE YÜZME Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

14 EN BAŞARILI DERS Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti
EN BAŞARILI DERS Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

15 DÜNYA ATAMIZ İÇİN NE SÖYLEDİ?

16 Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.
New York Times(ABD) O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı. Prof.Walter L.WRIHT Jr. (ALMANYA) Eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti'nin kuruluşu, bu cağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur.Atatürk'ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur. Profesör Maurice BAUMANT(FRANSA)

17 Fransız Cumhurbaşkanı
Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır. Albert LEBRUN Fransız Cumhurbaşkanı O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O'na çok uzaklardan bakmak gerekir. Claude FARRER    Fransız Edibi Çağımızda hiçbir isim Atatürk'ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır. Observer (İNGİLTERE)

18 Sundey Times (İNGİLTERE) Daily Telegraph (İNGİLTERE)
İngiltere önce, cesur ve asıl bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır. Sundey Times (İNGİLTERE) Atatürk, Türk Milleti'nin ruhunda Türk Bayrağı gibi dalgalanan bir baştı. Daily Telegraph (İNGİLTERE) Mustafa Kemal yeni Türkiye'nin kalbidir. Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini herkese saydırmış, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıştır. Ma Shao-Cheng(Yazar)

19 Yüzyıldan beri Küçük Asya'nın çıkardığı en büyük lider.
The Japon Cohronicle Atatürk, yalnız Türk Milleti'nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk. Bayan Sucheta KRIPALANI Hint Parlamento Heyeti Başkanı Türkiye'yi yaratan, tarihimizin bu en büyük adamını başımı en derin hürmetle eğerek selamlarım. Profesör MORRF(İSVİÇRE)

20 Pester lioyd Gazetesi(MACARİSTAN) Ikbal(Sair- PAKİSTAN)
Yüzyılımızda, "olmayacak hiçbir şey yoktur" şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur. Esti Ujsag.Macar. Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür. Pester lioyd Gazetesi(MACARİSTAN) Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O'nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik. Ikbal(Sair- PAKİSTAN)

21 ANILARDA ATATÜRK

22 Bir gün Çankaya yöresinde bir köylü evine gitmiştik
Bir gün Çankaya yöresinde bir köylü evine gitmiştik. Evde ihtiyar bir köylü karısı ile oturuyordu. Bize ikram edilen kahveleri içerken Atatürk bana köylü ile konuşmamı söyledi. Köylüye ilk aklıma geleni sordum. - Sen Gazi’yi tanır mısın? İhtiyar beni saçma bir soru sormuşum gibi küçümseyerek süzdü: Gazi’yi tanımayan var mı ki, dedi ve ekledi: - Ben görmedim ama, her hafta Hacı Bayram Camii şerifinde Cuma namazı kılarmış. Taa göbeğine kadar sakalları varmış. Melek gibi, nur yüzlü, peygamber gibi mübarek bir ihtiyarmış... Gülmemi zor tutarak Atatürk’ün genç ve tıraşlı yüzüne baktım. O, kaşlarını çatarak kendisini tanıtmamamı emretti. Dışarı çıktığımız zaman da güldü ve: - Varsın, dedi, o öyle bilsin. Gerçeği öğrenmek belki biçarenin hayalini yıkar, onun hayalindeki şirin sakallıyı öldürüp de sevgisini kaybetmenin ne anlamı var. Hadi BESLEYİCİ, Atamız Atatürk, s.87-88

23 S.A. TERZİOĞLU, Yazılmayan Yönleriyle Atatürk, s.4
Atatürk, bir gün Dolmabahçe’den gizlice çıkar Topkapı Sarayı Müzesine gelir. Müzeyi gezmek ister. Kendisini kapıcıya tanıtır, fakat kapıcı henüz saat 9 olmadı, memurlar da gelmedi, Atatürk değil, kim olursan ol, bekleyeceksin, der. Hiç şüphe yok ki, kapıcı Atatürk’ü tanımamış ve bu sözlere birden fazla muhatap bulunduğu için gelenin Atatürk olabileceğine inanmamıştır. Fakat bu anekdotta önemli olan nokta Atatürk’ün kapıcının sert cevabı karşısında ısrar etmeyerek, bir kenara çekilip, saatin 9 olmasını ve memurların gelmesini beklemesidir. S.A. TERZİOĞLU, Yazılmayan Yönleriyle Atatürk, s.4

24 N.A. BANOĞLU, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, s.114-115
İzmir’de hazırlanan o alçakça suikastten sonra, bir gün bize Atatürk şu olayı anlatmıştı: - Ziya Hurşit’in beni öldürmek için görevlendirdiği iki zavallı vardı. Sorguları yapıldıktan sonra bunlardan birini yanıma çağırdım. Odada kimse yoktu. Kendisine sordum: - Sen Mustafa Kemal’i öldürecekmişsin, öyle mi? - Evet! dedi. Ben gene sordum: - Mustafa Kemal, ne yapmış ki onu öldürecektin? - Fena bir adammış da... Memlekete çok fenalık yapmış!... Sonra, bize onu öldürmek için para da vereceklerdi!... - Sen Mustafa Kemal’i tanıyor musun? - Hayır! - O halde, tanımadığın bir adamı, nasıl öldürecektin?... - Geçerken işaret edecekler, “Mustafa Kemal, işte budur!” diyeceklerdi. Biz de öldürecektik. O zaman cebimden tabancamı çıkararak, kendisine uzattım: - Mustafa Kemal benim!... Haydi, al eline tabancayı... Öldür!... dedim. Adam, benden bu cevabı alınca, yıldırımla vurulmuş gibi oldu. Bir müddet şaşkın yüzüme baktıktan sonra, dizüstü kapanarak hüngür hüngür ağlamaya başladı. N.A. BANOĞLU, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, s

25

26

27

28

29 El Yapımı İlk Bayrağımız ....

30

31 ATAMIZDAN SON MEKTUP.....

32 Siz beni hala anlayamadınız,
Ve anlayamayacaksınız çağlarca da, Hep tutturmuş “Yıl 1919, Mayıs' ın 19' u" diyorsunuz, Ve eskimiş sözlerle beni övüyor,övüyorsunuz. Mustafa Kemal i anlamak bu değil… Mustafa Kemal ülküsü,sadece söz değil…

33 Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak değil…
Bırakın o altın yaprağı artık bırakın rahat etsin anılarda şehitler siz bana ,neler yaptınız ondan haberin verin hakkından gelebildiniz mi yokluğun,sefaletin Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak değil… Mustafa Kemal ülküsü,sadece söz değil…

34 Bana muştular getirin bir daha,
uygar uluslara eşit yeni buluşlardan. Kuru söz değil,iş istiyorum sizden anladınız mı? Uzaya TÜRK adını ATATÜRK kapsülüyle yazdınız mı? Mustafa Kemal'i anlamak avunmak değil… Mustafa Kemal ülküsü,sadece söz değil…

35 Hala o, acıklı ağıtlar dudaklarınızda Hala oturmuş bana 10 Kasımlarda bana ağlıyorsunuz
Uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın ! Uluslar, fethine çıkıyor uzak dünyaların. Mustafa Kemal ' anlamak göz boyamak değil, Mustafa Kemal ülküsü, sadece söz değil...

36 Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil...
Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız; Laboratuarlar da sabahlayın,kahvelerde değil Bilim ağartsın saçlarınızı..Kitaplar.. Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil... Mustafa Kemal ülküsü,sadece söz değil…

37 Birbirinize düşmüşsünüz, halka eğilmek dururken
Demokrasiyi getirmiştim size,özgürlüğü Görüyorum ki, hala aynı yerdesiniz hiç ilerlememiş Birbirinize düşmüşsünüz, halka eğilmek dururken Hani köylerde ışık,hani bolluk,hani kaygısız gülen? Mustafa Kemal'i anlamak itişmek değil… Mustafa Kemal ülküsü,sadece söz değil…

38 Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla
Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla. Bilime,sanata varılmaz rezil dalkavuklarla. Bu vatan, bu canım vatan sizden çalışmak ister. Paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter,yeter…

39 Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil....
Mustafa Kemal'i anlamak aldatmak değil, Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil....

40 Beni Görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir.
Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir... Mustafa Kemal Atatürk

41 KAYNAKLAR www.google.com.tr www.ataturk.net www.vikipkedi.com
HAZIRLAYANLAR ECEM IŞIK GÜLSÜN ERAY GÜZELYALI İLKÖĞRETİM OKULU ZUHAL KARA CEMİL MİDİLLİ İLKÖĞRETİM OKULU


"Atatürk Atamızın Bilinmeyen Yönleri Nelerdir ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları