Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi Giriş Ön Bilgiler Başlangıç Eğitimi Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR GROUP Dikkat: Bu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi Giriş Ön Bilgiler Başlangıç Eğitimi Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR GROUP Dikkat: Bu."— Sunum transkripti:

1

2 DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi Giriş Ön Bilgiler Başlangıç Eğitimi Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR GROUP Dikkat: Bu sunu seslidir. İzlerken sesi açmayı unutmayınız.

3 ddinst32.ex e (express) Pro 2000 programınızın Windows altında çalışmasını sağlayan sürücünün (driver) yüklenmesi için Driver Yükleme işlemini başlatıp EXPRESS seçeneğine basınız. Driver yüklemesi yapıldıktan sonra bu programdan EXIT ‘e basarak çıkınız. DesignCAD programınızı yükleyiniz. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı kapatıp açmanız gerekmaktedir ! PRO 3000+ ve 3D MAX için driver yükleme işlemine gerek yoktur.

4 Bazı Bios’lar LPT portu INPUT modunda bırakabilir. Bu nedenle LPT portdaki program kilitleri görülmeyebilir. Bu durumda RESETLPT.COM adlı küçük bir DOS programını (son disketinizde yada CD’nizde /DCPORT dizini altında ) AUTOEXEC.BAT ‘dan çalıştırınız. Bu işlem için RESETLPT.COM’u C:\DOS altına kopyalayıp Autoexec.bat dosyasını edit ederek C:\DOS\RESETLPT.COM vb. yazabilirsiniz. Kilidin yine görülmemesi durumunda, özellikle hızlı Pentium bilgisayarlarda port hızı ayarı gerekebilir. Bu ayar için kilidinizi LPT porta takıp (DesignCAD CD’nizde \DCPORT dizini altında ) SSIACT.EXE programını çalıştırınız. Bu program n,n,n şeklinde 3 değer verecektir (2,2,5 ya da 30,30,30 gibi ). Autoexec.bat dosyası altına ; SET SSI_ACT=n,n,n satırını ilave ediniz ve bu şekli ile dosyayı saklayıp bilgisayarı kapayıp açınız. Bu üçlü değerler 2 ile 50 arasında değişebilir. Lütfen Autoexec.bat dosyası içinde Türkçe “İ” (Büyük İ harfi) kullanmamaya dikkat ediniz. Autoexec.bat için örnek satırlar: C:\DOS\resetlpt.com SET SSI_ACT=2,2,6 şeklinde olabilir.

5 Windows NT altında yükleme yada program konusunda başka sorunlarınız olursa lütfen DesignCAD’i satın aldığınız bayii yada MAYOR-ViaGrafix ile temas kurunuz. Program dosyalarını yenilemek için; Programınızda yavaşlama yada herhangi bir bozukluk tespit ettiğinizde program dosyalarını yenilemek için DOS ortamında dosyaların bulunduğu dizin altında Dcad2000/new yazınız. Yazım şekli aşağıdaki gibi olabilir; C:\ dizininde cd progra~1 ENTER C:\programfiles dizininde cd design~1 ENTER C:\programfiles\DesignCAD2000 dizininde dcad2000/new ENTER

6 DesignCAD DesignCAD 3000, Pro 2000 ve LT 2000 Ön Bilgiler Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR 1999 Dikkat: Bu sunu seslidir. İzlerken sesi açmayı unutmayınız.

7 2-D Drafting Mode konumuna (2D ekran pozisyonuna) geçmek için Options’ların altında 2D modu işaretleyiniz. Yada Toolbar üzerindeki 2D yazan kutucuğu tıklayınız. 2D mode kapatıldığında doğrudan 3D mode açılır.

8 DesignCAD’in 3D modundaki standart ekran düzeni 4 farklı bakış açısından görünüşler içerir. Aktif ekranının bakış açısı SET VIEW komutu ile değiştirilebilir.

9 Gravity Mouse’un sol tuşu (1) nokta koymak için, sağ tuş ise (2) en yakın noktayı yakalamak için kullanılır. Bu işlemlerden önce bir komuta girilmiş olmalıdır. Sol tuşa basılı olarak çerçeve içine alınan şekiller seçilir yani Select edilir. Mouse yerine Digitizer kullanıyorsanız ilgili ayarlar Tools menüsü içinde Digitizer başlığı altındadır.

10 U kısa tuşu ile girilen UNITS komutu belli iki nokta arası uzaklığı ölçer. İstenirse yeni değer verilebilir. Çizime başlamadan önce U tuşuna basınız, X ekseni boyunca çizim penceresi üzeride sol ve sağ uçlara birer nokta koyarak uniti (ekranda görünen alanın yatay uzunluğunu) belirleyiniz. Böylece çalışma alanınızın sınırları ( x ve y) belli olacaktır. Units komutunu bir dikdörtgenin kenarında da tekrarlayabilirsiniz. Bu yöntem ile dikdörtgenin x ve y boyutlarını orantılı olarak değiştirebilirsiniz.

11 Print komutu altındaPrint Preview (ön izleme) açıldığında S kutucuğunu tıklayınız. Açılan pencere üzerinde Units belirleyiniz (biriminiz inch, m, cm, mm olabilir). Fit to Paper (kağıda tam sığdır) açık ise ölçek veremezsiniz. Bu seçenek ortalama bir ölçekle çizimi kağıda sığdırır. Ölçek vermek için Fit to Paper kutusunu tıklayarak kapatınız. Örneğin ölçeğiniz 1/100 ise Scale için 0.01 yazabilirsiniz.

12 Z ekseninde (3. boyutta) hareket Mouse ile Z ekseninde hareket edebilmeniz için; Ctrl+Shift tuşlarına aynı anda basarak ileri geri gidebilirsiniz. “Coordinate bar” üzerinden Z eksenindeki hareketlerin değerlerini takip edebilirsiniz.

13 DesignCAD programınızın ön bilgileri burada tamamlanmaktadır. Diğer İnteraktif CD ve Video eğitimlerimiz: DesignCAD Başlangıç (“İLERİ” tuşu ile başlatınız.) DesignCAD İleri DesignCAD Katı Modelleme başlıklarını içermektedir.

14 DesignCAD Pro 2000 DesignCAD Pro 3000 DesignCAD 3D MAX Başlangıç Eğitimi İleriGeri Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR 2000

15 İçindekiler 1- Toolbar ve Coordinate Bar 2- Main Toolbar, Snap Toolbar, Command Menu, Ruler 3- Material Toolbox ve Color Toolbox 4- Line Style Toolbox ve Scroll Bars 5- Title Bar, Status Bar ve View Toolbox 6- Toolbox Kutularını Açma-Kapama 7- Info Box (Ctrl+I) 8- Line (V) 9- Point XYZ (:) 10- Point Relative (‘) 11- Point Polar (;) 12- Örnek : Bir üçgen çizimi 13- 1. Adım : 14- 2. Adım : 15- 3. Adım : 16- 4. Adım : 17- Üçgen Tamamlandı. 18- Point Control (J) 19- Command (Space) Komut Satırı 20- Line (V), Ortho Line (H), Curve (C), Bezier Curve 21- Circle (O), Arc (A), Ellipse, Box (]) 22- Save (Ctrl+S) ve Save As 23- Open (Ctrl+O) 24- Grid (Ctrl+G), Snap 25- Cursor (Large Step Size, Small Step Size) 26- Hatch (#), Hatch Line, Hatch Fill 27- Dimension (@) Ölçülendirme 28- Dimension Options 29- Text 2-D (Ctrl+T), Text 3-D (T), Text Block, Text-Arc 30- 2-D Selection Mode, Set Handle 31- Erase (Del), Erase Last (Ctrl+E) 32- UndoXRedo(Ctrl+Y) 33- Zoom, Zoom in (+), Zoom out (-), Zoom window (Z) 34- Regenerate (Ctrl+R), Regenerae All (Ctrl+Shift+R) Fit to Window (Ctrl+W), Fit to All Windows (Ctrl+Shift+W) 35-New (Ctrl+N), Close, Send, Exit İndeks Geriİleri

16 Aşağıdaki ana başlıklardan birini seçerek izlemek istediğiniz konuya atlayabilir yada “İleri” tuşuna basarak konuları anlatım sırasına uygun olarak dinleyebilirsiniz. Toolbarlar Point komutları Örnek üçgen çizimi Line/Circle Save/Open Grid/Cursor Dimension Erase/Undo Zoom İndeks GeriİleriBitir

17 Toolbar ve Coordinate Bar İndeks Geriİleri

18 Main Toolbar, Snap Toolbar, Command Menu, Ruler İndeks Geriİleri

19 Material Toolbox ve Color Toolbox İndeks Geriİleri

20 Line Style Toolbox ve Scroll Bars İndeks Geriİleri

21 Title Bar, Status Bar ve View Toolbox İndeks Geriİleri

22 Toolbox Kutularını Açma-Kapama İndeks Geriİleri

23 Info Box (Ctrl+I) İndeks Geriİleri

24 Line (V) İndeks Geriİleri

25 Point XYZ (:) İndeks Geriİleri

26 Point Relative (‘) İndeks Geriİleri

27 Point Polar (;) İndeks Geriİleri

28 Örnek : Bir üçgen çizimi. Kenarları 3,4,5 cm olan dik üçgen çizimi İndeks Geriİleri

29 İndeks Geriİleri

30 İndeks Geriİleri

31 İndeks Geriİleri

32 İndeks Geriİleri

33 Üçgen üzerindeki ölçü ve açıları “Dimension” Komutlarını kullanarak yerleştirebilirsiniz. İndeks Geriİleri

34 Point Control (J) İndeks Geriİleri

35 Command (Space) Komut Satırı İndeks Geriİleri

36 Line (V), Ortho Line (H), Curve (C), Bezier Curve İndeks Geriİleri

37 Circle (O), Arc (A), Ellipse, Box (]) İndeks Geriİleri

38 Save (Ctrl+S) ve Save As İndeks Geriİleri

39 Open (Ctrl+O) İndeks Geriİleri

40 Grid (Ctrl+G), Snap İndeks Geriİleri

41 Cursor (Large Step Size, Small Step Size) İndeks Geriİleri

42 Hatch (#), Hatch Line, Hatch Fill İndeks Geriİleri

43 Dimension (@) Ölçülendirme İndeks Geriİleri

44 Dimension Options İndeks Geriİleri

45 Text 2-D (Ctrl+T), Text 3-D (T), Text Block, Text-Arc İndeks Geriİleri

46 2-D Selection Mode, Set Handle İndeks Geriİleri

47 Erase (Del), Erase Last (Ctrl+E) İndeks Geriİleri

48 UndoXRedo(Ctrl+Y) İndeks Geriİleri

49 Zoom, Zoom in (+), Zoom out (-), Zoom window (Z) İndeks Geriİleri

50 Regenerete (Ctrl+R), Regenerate All (Ctrl+Shift+R) Fit to Window (Ctrl+W), Fit to All Windows (Ctrl+Shift+W) İndeks Geriİleri

51 New(Ctrl+N), Close, Send, Exit İndeks Geriİleri

52 Aşağıdaki ana başlıklardan birini seçerek tekrar izlemek istediğiniz konuya dönebilirsiniz: Toolbarlar Nokta (Point) komutları Örnek üçgen çizimi Line/Circle Save/Open Grid/Cursor Ölçü (Dimension) Erase/Undo Zoom İndeks GeriİleriBitir

53 DesignCAD Başlangıç seviyesi eğitimi burada tamamlanmaktadır. Öğrendiklerinizi denemek için örneğimizdeki üçgeni ölçülü olarak ve 3 ayrı “Point” komutunu da kullanarak kendi kendinize çizmenizi ve printer’dan metre (m) birimi seçili iken 1/100 ölçekte A4 kağıdına bastırmanızı tavsiye ederiz. Hatırlayacağınız gibi 1/100 ölçekde çizim basmak için scale: 0.01 olmalıdır. E-mail: sales@mayornet.com sales@mayornet.com (C) Copyright MAYOR GROUP İndeks GeriBitir Bu kısımdan sonra sırası ile Orta ve İleri derecelerdeki interaktif eğitimlere devam edebilirsiniz. Destek: support@mayornet.comsupport@mayornet.com


"DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi Giriş Ön Bilgiler Başlangıç Eğitimi Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR GROUP Dikkat: Bu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları