Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi"— Sunum transkripti:

1 DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi
Ön Bilgiler Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR GROUP Başlangıç Eğitimi Giriş Dikkat: Bu sunu seslidir. İzlerken sesi açmayı unutmayınız.

2 Pro 2000 programınızın Windows altında çalışmasını sağlayan sürücünün (driver) yüklenmesi için Driver Yükleme işlemini başlatıp EXPRESS seçeneğine basınız. Driver yüklemesi yapıldıktan sonra bu programdan EXIT ‘e basarak çıkınız. DesignCAD programınızı yükleyiniz. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı kapatıp açmanız gerekmaktedir ! ddinst32.exe (express) PRO ve 3D MAX için driver yükleme işlemine gerek yoktur.

3 Bazı Bios’lar LPT portu INPUT modunda bırakabilir
Bazı Bios’lar LPT portu INPUT modunda bırakabilir. Bu nedenle LPT portdaki program kilitleri görülmeyebilir. Bu durumda RESETLPT.COM adlı küçük bir DOS programını (son disketinizde yada CD’nizde /DCPORT dizini altında ) AUTOEXEC.BAT ‘dan çalıştırınız. Bu işlem için RESETLPT.COM’u C:\DOS altına kopyalayıp Autoexec.bat dosyasını edit ederek C:\DOS\RESETLPT.COM vb. yazabilirsiniz. Kilidin yine görülmemesi durumunda, özellikle hızlı Pentium bilgisayarlarda port hızı ayarı gerekebilir. Bu ayar için kilidinizi LPT porta takıp (DesignCAD CD’nizde \DCPORT dizini altında ) SSIACT.EXE programını çalıştırınız. Bu program n,n,n şeklinde 3 değer verecektir (2,2,5 ya da 30,30,30 gibi ). Autoexec.bat dosyası altına ; SET SSI_ACT=n,n,n satırını ilave ediniz ve bu şekli ile dosyayı saklayıp bilgisayarı kapayıp açınız. Bu üçlü değerler 2 ile 50 arasında değişebilir. Lütfen Autoexec.bat dosyası içinde Türkçe “İ” (Büyük İ harfi) kullanmamaya dikkat ediniz. Autoexec.bat için örnek satırlar: C:\DOS\resetlpt.com SET SSI_ACT=2,2,6 şeklinde olabilir.

4 Program dosyalarını yenilemek için;
Programınızda yavaşlama yada herhangi bir bozukluk tespit ettiğinizde program dosyalarını yenilemek için DOS ortamında dosyaların bulunduğu dizin altında Dcad2000/new yazınız. Yazım şekli aşağıdaki gibi olabilir; C:\ dizininde cd progra~1 ENTER C:\programfiles dizininde cd design~1 ENTER C:\programfiles\DesignCAD2000 dizininde dcad2000/new ENTER Windows NT altında yükleme yada program konusunda başka sorunlarınız olursa lütfen DesignCAD’i satın aldığınız bayii yada MAYOR-ViaGrafix ile temas kurunuz.

5 DesignCAD Ön Bilgiler DesignCAD 3000, Pro 2000 ve LT 2000
Dikkat: Bu sunu seslidir. İzlerken sesi açmayı unutmayınız. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR 1999

6 2-D Drafting Mode konumuna (2D ekran pozisyonuna) geçmek için Options’ların altında 2D modu işaretleyiniz. Yada Toolbar üzerindeki 2D yazan kutucuğu tıklayınız. 2D mode kapatıldığında doğrudan 3D mode açılır.

7 DesignCAD’in 3D modundaki standart ekran düzeni 4 farklı bakış açısından görünüşler içerir. Aktif ekranının bakış açısı SET VIEW komutu ile değiştirilebilir.

8 Gravity Mouse’un sol tuşu (1) nokta koymak için, sağ tuş ise (2) en yakın noktayı yakalamak için kullanılır. Bu işlemlerden önce bir komuta girilmiş olmalıdır. Sol tuşa basılı olarak çerçeve içine alınan şekiller seçilir yani Select edilir. Mouse yerine Digitizer kullanıyorsanız ilgili ayarlar Tools menüsü içinde Digitizer başlığı altındadır.

9 ( x ve y) belli olacaktır. Units komutunu bir dikdörtgenin kenarında
U kısa tuşu ile girilen UNITS komutu belli iki nokta arası uzaklığı ölçer. İstenirse yeni değer verilebilir. Çizime başlamadan önce U tuşuna basınız, X ekseni boyunca çizim penceresi üzeride sol ve sağ uçlara birer nokta koyarak uniti (ekranda görünen alanın yatay uzunluğunu) belirleyiniz. Böylece çalışma alanınızın sınırları ( x ve y) belli olacaktır. Units komutunu bir dikdörtgenin kenarında da tekrarlayabilirsiniz. Bu yöntem ile dikdörtgenin x ve y boyutlarını orantılı olarak değiştirebilirsiniz.

10 (kağıda tam sığdır) açık ise ölçek veremezsiniz.
Print komutu altındaPrint Preview (ön izleme) açıldığında S kutucuğunu tıklayınız. Açılan pencere üzerinde Units belirleyiniz (biriminiz inch, m, cm, mm olabilir). Fit to Paper (kağıda tam sığdır) açık ise ölçek veremezsiniz. Bu seçenek ortalama bir ölçekle çizimi kağıda sığdırır. Ölçek vermek için Fit to Paper kutusunu tıklayarak kapatınız. Örneğin ölçeğiniz 1/100 ise Scale için 0.01 yazabilirsiniz.

11 Z ekseninde (3. boyutta) hareket Mouse ile Z ekseninde hareket edebilmeniz için; Ctrl+Shift tuşlarına aynı anda basarak ileri geri gidebilirsiniz. “Coordinate bar” üzerinden Z eksenindeki hareketlerin değerlerini takip edebilirsiniz.

12 DesignCAD programınızın ön bilgileri burada tamamlanmaktadır
DesignCAD programınızın ön bilgileri burada tamamlanmaktadır. Diğer İnteraktif CD ve Video eğitimlerimiz: DesignCAD Başlangıç (“İLERİ” tuşu ile başlatınız.) DesignCAD İleri DesignCAD Katı Modelleme başlıklarını içermektedir.

13 DesignCAD Pro 2000 DesignCAD Pro 3000 DesignCAD 3D MAX
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. (C) Copyright, MAYOR 2000 Başlangıç Eğitimi Geri İleri

14 İçindekiler İndeks Geri İleri
1-    Toolbar ve Coordinate Bar 2-   Main Toolbar , Snap Toolbar , Command Menu , Ruler 3-   Material Toolbox ve Color Toolbox 4-   Line Style Toolbox ve Scroll Bars 5-   Title Bar , Status Bar ve View Toolbox 6-   Toolbox Kutularını Açma-Kapama 7-   Info Box (Ctrl+I) 8-   Line (V) 9-   Point XYZ (:) 10- Point Relative (‘) 11- Point Polar (;) 12- Örnek : Bir üçgen çizimi Adım : Adım : Adım : Adım : 17- Üçgen Tamamlandı. 18- Point Control (J) 19- Command (Space) Komut Satırı 20- Line (V) , Ortho Line (H) , Curve (C) , Bezier Curve 21- Circle (O) , Arc (A) , Ellipse , Box (]) 22- Save (Ctrl+S) ve Save As 23- Open (Ctrl+O) 24- Grid (Ctrl+G) , Snap 25- Cursor (Large Step Size , Small Step Size) 26- Hatch (#) , Hatch Line , Hatch Fill 27- Dimension Ölçülendirme 28- Dimension Options 29- Text 2-D (Ctrl+T) , Text 3-D (T) , Text Block , Text-Arc 30- 2-D Selection Mode , Set Handle 31- Erase (Del) , Erase Last (Ctrl+E) 32- UndoXRedo(Ctrl+Y) 33- Zoom , Zoom in (+) , Zoom out (-) , Zoom window (Z) 34- Regenerate (Ctrl+R) , Regenerae All (Ctrl+Shift+R) Fit to Window (Ctrl+W) , Fit to All Windows (Ctrl+Shift+W) 35-New (Ctrl+N) , Close , Send , Exit İndeks Geri İleri

15 Toolbarlar Point komutları Örnek üçgen çizimi Line/Circle Save/Open
Aşağıdaki ana başlıklardan birini seçerek izlemek istediğiniz konuya atlayabilir yada “İleri” tuşuna basarak konuları anlatım sırasına uygun olarak dinleyebilirsiniz. Toolbarlar Point komutları Örnek üçgen çizimi Line/Circle Save/Open Grid/Cursor Dimension Erase/Undo Zoom Bitir İndeks Geri İleri

16 Toolbar ve Coordinate Bar
İndeks Geri İleri

17 Main Toolbar , Snap Toolbar , Command Menu , Ruler
İndeks Geri İleri

18 Material Toolbox ve Color Toolbox
İndeks Geri İleri

19 Line Style Toolbox ve Scroll Bars
İndeks Geri İleri

20 Title Bar, Status Bar ve View Toolbox
İndeks Geri İleri

21 Toolbox Kutularını Açma-Kapama
İndeks Geri İleri

22 Info Box (Ctrl+I) İndeks Geri İleri

23 Line (V) İndeks Geri İleri

24 Point XYZ (:) İndeks Geri İleri

25 Point Relative (‘) İndeks Geri İleri

26 Point Polar (;) İndeks Geri İleri

27 Örnek : Bir üçgen çizimi.
Kenarları 3,4,5 cm olan dik üçgen çizimi İndeks Geri İleri

28 İndeks Geri İleri

29 İndeks Geri İleri

30 İndeks Geri İleri

31 İndeks Geri İleri

32 İndeks Geri İleri Üçgen üzerindeki ölçü ve açıları “Dimension”
Komutlarını kullanarak yerleştirebilirsiniz. İndeks Geri İleri

33 Point Control (J) İndeks Geri İleri

34 Command (Space) Komut Satırı
İndeks Geri İleri

35 Line (V) , Ortho Line (H) , Curve (C) , Bezier Curve
İndeks Geri İleri

36 Circle (O) , Arc (A) , Ellipse, Box (])
İndeks Geri İleri

37 Save (Ctrl+S) ve Save As
İndeks Geri İleri

38 Open (Ctrl+O) İndeks Geri İleri

39 Grid (Ctrl+G), Snap İndeks Geri İleri

40 Cursor (Large Step Size, Small Step Size)
İndeks Geri İleri

41 Hatch (#), Hatch Line, Hatch Fill
İndeks Geri İleri

42 Dimension (@) Ölçülendirme
İndeks Geri İleri

43 Dimension Options İndeks Geri İleri

44 Text 2-D (Ctrl+T), Text 3-D (T), Text Block, Text-Arc
İndeks Geri İleri

45 2-D Selection Mode , Set Handle
İndeks Geri İleri

46 Erase (Del) , Erase Last (Ctrl+E)
İndeks Geri İleri

47 UndoXRedo(Ctrl+Y) İndeks Geri İleri

48 Zoom , Zoom in (+) , Zoom out (-) , Zoom window (Z)
İndeks Geri İleri

49 Regenerete (Ctrl+R) , Regenerate All (Ctrl+Shift+R)
Fit to Window (Ctrl+W) , Fit to All Windows (Ctrl+Shift+W) İndeks Geri İleri

50 New(Ctrl+N), Close, Send, Exit
İndeks Geri İleri

51 Nokta (Point) komutları
Aşağıdaki ana başlıklardan birini seçerek tekrar izlemek istediğiniz konuya dönebilirsiniz: Toolbarlar Nokta (Point) komutları Örnek üçgen çizimi Line/Circle Save/Open Grid/Cursor Ölçü (Dimension) Erase/Undo Zoom Bitir İndeks Geri İleri

52 DesignCAD Başlangıç seviyesi eğitimi burada tamamlanmaktadır.
Öğrendiklerinizi denemek için örneğimizdeki üçgeni ölçülü olarak ve 3 ayrı “Point” komutunu da kullanarak kendi kendinize çizmenizi ve printer’dan metre (m) birimi seçili iken 1/100 ölçekte A4 kağıdına bastırmanızı tavsiye ederiz. Hatırlayacağınız gibi 1/100 ölçekde çizim basmak için scale: 0.01 olmalıdır. Bu kısımdan sonra sırası ile Orta ve İleri derecelerdeki interaktif eğitimlere devam edebilirsiniz. Destek: Bitir İndeks Geri (C) Copyright MAYOR GROUP


"DesignCAD Sürücü Yükleme Yöntemi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları