Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

REALİZM Özge Keskin 11-C 1379.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "REALİZM Özge Keskin 11-C 1379."— Sunum transkripti:

1 REALİZM Özge Keskin 11-C 1379

2 reALİZM NEDİR? 1839 yılında ortaya çıkan bu akım; akademilerdeki saygın resim yapıtlarına, saygın insanları, dini konuları, saray ve saray yaşantılarını, seçkin kişilerin portrelerini ve doğayı olduğundan daha güzel göstererek güzel manzaraların işlenmesi geleneğine karşı çıkar. Konu ve üslup bakımından yaşamı ve doğayı olduğu gibi yansıtma, biçimleme anlayışı ile toplumun yaşamını gerçek boyutlarıyla ortaya seren Realizm anlayışı içinde, doğadaki oranlar, plastik değerler, renk ve ışık değerleri aynen yansıtılmaya çalışılır.  Realist akımın izleyicileri, bir sanatçının zengin ve görkemli dünyasını tasvir etmek yerine dünya gerçeklerini gözler önüne sermişlerdir. Bu akımın öncüleri Courbert, Corot, Millet ve Honore Daumier’dir.

3 Realizm, resimcilikte gerçeği yansıtma durumudur
Realizm, resimcilikte gerçeği yansıtma durumudur. Özellikle realist ressamlar, etkileyici ve gerçekçi resimler yapmaya çalışırlar. Realist ressamların amacı; kendi duygularını içine barındırabilecek, etkileyici ve gerçek resimler oluşturmaktır. Realizmde ki en zor nokta, gerçeğe yakın resim oluşturabilmektir. Çoğu kişi, realist resimler oluşturmak için özel bir yetenek olduğunu düşünür.

4 Arnolfini Portrait Jan van Eyck, 1434 82 cm x 60 cm

5 Realİzm unsurlarI Realizme konu edilebilecek birçok unsur vardır. En çok kullanılan, amatör realist ressamların en çok kullandığı unsur vazodur. Vazo, ışığın dengelenmesi ve yaratıcılığı için tam olarak bir kaynak unsurdur. Ayrıca, vazonun etrafındaki unsurlar da çok önemlidir. Çevredeki unsurlarda da ışık, gölgelendirme ve yaratıcılık konuşur. Örneğin; resimde bir vazo vardır. Vazonun üstünde türlü desenler bulunmaktadır. Bu desenler, göz alır. Vazonun altında da, bir masa örtüsü bulunsun. Masa örtüsü, vazonun hizasında dalgalanmış olsun. Bununla beraber, vazonun altında masa örtülü sehpa bulunsun. Genellikle, sehpaya çok önem verilmez. Bu resimde vazo ve masa örtüsü geliştirilmiştir. Bu sayede, resim daha etkili yapılmaya çalışılır.

6 Realİzmİn amacI Realist ressamlar, çevresindeki gördüğü olayları düşünceleriyle, kağıda dökerler. Çevrelerindeki üzücü, sevindirici, düşündürücü vs. olaylar karşısında bu sanat dalı ile cevap verirler. Realist bir ressam, kendi düşüncesini barındırmayan bir resim yapması halinde, o resim de o ressam da başarısız olacaktır. Bu nedenle, realizmde unsurlar ve düşünce öğeleri baş role sahiptir. Örneğin, Johannes Vermeer'in resimlerinde özendiği bir hayat yer almaktadır. Realizm, özellikle 19. yüzyıldan önce en önemli devrini yaşamıştır. Bu dönemde, tüm ressamlar realist idi. Bu dönemden sonra, sürrealist ressamlar da ortaya çıkmış ve realizm önem kaybetmiştir. Günümüzde de, realizm ile sürrealizm baş başa rekabet içerisindedir.

7 The Walk to Work (or Le Depart pour le Travail)
Jean-Francois Millet Eni: inch Boyu: inch

8 Bir bölüm sanatçı 1848 devrimi sırasında ,Fransa’ da Barbizon Kasabasında , Constable’ nin öğretisini izlemek ve doğaya yeni bir gözle bakmak için bir araya geldi. Bunlardan birisi olan François Millet, bu öğretiyi manzaralardan figüre geçerek genişletmeyi kararlaştırdı. Köy yaşamından sahneleri gerçekte oldukları gibi yapmak , tarlada çalışan erkek ve kadınlar çizmek istedi. Bunun devrimsel bir şey sayılmasını düşünmek ilginçtir. Ama geçmişin sanatında, çiftçiler Bruegel’ in onları resmettiği biçimde gülünç köylüler olarak görürler genellikle.

9 Jean-Francois Millet Başak Toplayan Kadınlar

10 Millet’in ünlü tablosu ‘Başak toplayan Kadınlar’ ında dramatik veya öyküsel hiç bir şey yok. Güzel ve zarif olmayan 3 kişi hasat zamanında bir tarlada çetin işlerine dalmışlar yanlızca. Bu tabloda kırların saflığını anımsatan bir şey de yok. Bu çiftçi kadınlar, ağır ve yavaştan çalışıyorlar. Millet bu kadınların güneşli ovadaki basit çizgilerini kararlılıkla oylumlayarak onların kalın ve sağlam yapılı vücutlarıyla kararlı davranışlarını vurgulamak için hiç bir şey esirgememiştir. Böylece bu 3 köylü kadın akademi öğretisine uyan resimlerdeki figürlerden daha doğal ve inandırıcı bir saygınlığa bürünmüşlerdir. İlk bakışta rastlantısal gelen düzenleme, bu sakin denge ile izlenimini pekiştirmektedir. Gerek devinimde gerekse figürlerin dağılımında hesaplı bir ritim vardır. Bu ise bize; bütün çizime kararlılık vermekten başka, ressamın bu hasat olgusunu anıştırıcı ve törensel bir sahne saydığını gösteriyor.

11 Bu akımı en iyi şekilde tanımlayan ressam Gustave Courbet “Ben hiç melek resmi yapmadım, çünkü hiç melek görmedim.” demiştir. Nasıl ki romantizm klasizme bir başkaldırı niteliğinde ise gerçekçilik yani realizm ise, hem klasizme hem de romantizme bir başkaldırıdır. Romantizmin dramatik biçimlere, kalıplara karşı olan tutumu elbette realizmin yolunu açmıştır. Bu akım 19 yy. Avrupası’ nda görülen toplumsal, ekonomik değişimlerden oldukça etkilenmiştir Amaç, sanatı klasik ve romantik akımların yapaylığından kurtarmak, çağdaş eserler üretmek ve konularını öncelikle yüksek sınıflar ve temalarla ilgili değil, toplumsal sınıflar ve temalar arasından seçmekti. Realizmin amacı, günlük yaşamın önyargısız, bilimsel bir tutumla incelenmesi ve bir bilim adamının klinik bulgularına benzer nesnel bir bakış açısıyla ortaya konmasıdır.

12 Gustave Courbet

13 Bu akımın adını koyan kişi Gustave Courbet (1819-1877) olmuştur
Bu akımın adını koyan kişi Gustave Courbet ( ) olmuştur yılında , bir barakada açtığı kişisel sergisine ‘Le Realisme, G.Courbet (gerçekcilik, G.Courbet ) adını verdi. Courbet’in gerçekciliği , sanatta bir devrimin başlangıcı olacaktı. Doğadan başka kimsenin öğrencisi olmak istemiyordu Courbet. Onun özniteliği ve programı, Caravaggio’ nunkine yakındı bir bakıma. Zarifliği değil gerçeği arıyordu .

14 Bir sanatçı olarak doğa manzaraları, deniz manzaraları ve mecazi kompozisyonlarla ilgilendi. Ayrıca, sosyal konuları işledi, fakirlerin zorlu çalışma şartlarına dikkat çekti. Eserleri ne romantizm ne de neoklasizm akımının içinde yer aldı. Courbet, gerçekçi bir ressamın görevinin sosyal aykırılıkları ve dengesizlikleri ortadan kaldırarak doğruyu açığa çıkarmak olduğuna inandı.

15 Günaydın Bay Courbet Gustave Courbet

16 Courbet; kendisini, sırtında resim araç gereçleri ile kırda yürüken resmetmiştir. (1854) Bir dostu ve koruyucusunun onu selamlamasını konu edinen tabloya Courbet ‘ Günaydın Bay Courbet’ adını vermiştir. Akademik sanatın, etkilemeye yönelik tablolarına alışkın birisine bu tablo çocukça görünmüştür mutlaka. Ne zarif duruşlar, ne gözü hemen etkileyen renkler var. Bu sade sıralanışıyla karşılaştırınca, Millet’in ‘’Başak Toplayan Kadınlar’ ı bile hesaplanmış izlenimi vermektedir. Bir ressamın kendini aylak gibi ceketsiz betimlemesi, saygı değer ressamlara ve onların tayfasına hakaret etmek gibi bir şeydi. Herhalde Courbet’in uyandırmak istediği izlenim de buydu. Tablolarının; zamanının geçerli alışkanlıklarına karşı bir protesto olmasını, kendini beğenmiş ‘kentsoyluları sarsmasını’ geleneksel kalıpların ustaca kullanımına karşı sanatsal kendiliğindenliğin ve uzlaşmazlığın değerini haykırmasını istiyordu.

17 Courbet’ nin tabloları kuşkusuz içtenliklidir
Courbet’ nin tabloları kuşkusuz içtenliklidir. 1854’ te yazdığı bir mektupta şunları söylüyor; ‘ İlkelerimden kıl payı olsun sapmadan, vicdanıma bir an olsun yalan söylemeden, birisinin hoşuna gitmek veya kolay satabilmek için karış tuval olsun boyamadan, hep, yalnızca, kendi sanatımla yaşamımı kazanacağımı umut ediyorum..’’ Courbet’in kolay etkilenmeye bilinçle yüz çevirmesi ve dünyayı nasıl görüyorsa öyle tuvaline yansıtması kararı bir çoklarının, önyargıdan kurtulmasına ve yalnızca içlerinden gelen sanatsal sese kulak vermesine katkıda bulunmuştur.

18 The Wrestlers Gustave Courbet 199 x 252 cm

19 The End of the Working Day
Jules Breton, 1886–87

20 A Norman Milkmaid at Gréville
Jean-François Millet, 1871.

21 Breakfast in the Studio (the Black Jacket)
Édouard Manet, 1868

22 Hubert von Herkomer, Hard Times 1885

23 Ilya Repin, Religious Procession in Kursk Province, 1880–83

24 Ilya Repin, Barge Haulers on the Volga, 1870–1873

25 Jean-Baptiste- Siméon Chardin
Woman Cleaning Turnips, 1738

26 Jean-Baptiste-Siméon Chardin
Still Life with Glass Flask and Fruit , 1728

27 kaynakça http://en.wikipedia.org/wiki/Realism_(arts)


"REALİZM Özge Keskin 11-C 1379." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları