Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OLUMLU DÜŞÜNME ÜZERİNE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OLUMLU DÜŞÜNME ÜZERİNE."— Sunum transkripti:

1 OLUMLU DÜŞÜNME ÜZERİNE

2 Olumlu Düşünme, size başarınızın önündeki engelleri kaldırmanızda ve kendi geleceğinizi kendi elinize almanızda yardımcı olacaktır Kişisel başarı programı oluşturmanızı sağlayacaktır. Günlük iş ve aile yaşamınızdaki stresin üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. İçsel duygularınızla temasa geçip olumsuz düşüncelerinizi yok edecektir. Yaşamınızın sorumluluğunu kendi ellerinize almanızı sağlayacaktır.

3 Hayatın mükemmel olmadığını hepimiz biliyoruz
Hayatın mükemmel olmadığını hepimiz biliyoruz.Her zaman çıkışlar ve inişler, önceden görülmeyen engeller olacaktır. Hoşunuza gitse de gitmese de, bu yüzden kendimizi mutsuz hissetsek de bu böyle. Yaşamımızda beliren ve önceden kestiremediğimiz olaylar için hiçbir şey yapamayız ama en azından bunlarla başa çıkabilmek için bir şeyler yapabiliriz.

4 Biz insanlar davranışlarımızı ve performansımızı etkilemek istiyorsak bunu ancak bilinçaltı zihnimizle yapabiliriz. Bunun için kendimize yeni, olumlu düşünceler seçmeli ve bunları sürekli bilinç zihnimizde tekrarlamalıyız. Buna göre;

5 OLUMLU DÜŞÜNME NEDİR? Olumlu Düşünme, bilinçaltı zihnimizin yönlendirebilme yeteneğini olumlu biçimde kullanmaktır. Olumlu Düşünme, kendinizi ve başkalarını sevmek çevrenizdeki insanlarla ilgilenmek demektir.

6 Olumlu düşünmenin de ötesinde bir şey vardır ve bu ikinci şey olmadan birincisi işe yaramaz.Olumlu düşünmenin ötesinde olan şey, olumlu inançtır. Olumlu düşünme roketse, olumlu inanç ta onu yıldızlara götüren yakıttır.Düşünme gerçeğin doğuşudur.Olumlu düşünmenin gerçekleşmesini olumlu inanç sağlar.

7 OLUMLU OLMAK Olumlu olmak, açık ve dostça olmaktır;ne istediğini bilmek ve buna göre harekete geçmek demektir. Olumlu olmak demek, bilinçli olarak işin parlak, güzel yanına bakmak demektir; dünyaya gerçek dışı şekilde toz pembe gözlerle bakmak değildir.

8 Diğer bir ifadeyle; Olumlu olmak, daha az endişeli ve daha mutlu olmak demektir. Zihninizi endişelerle doldurmak yerine, meselelerin iyi tarafına bakmayı seçmektir. Mutsuz olmak yerine mutlu olmayı seçmektir.

9 Özetle Olumlu Olmak; Güzel gören güzel düşünür , güzel düşünen hayatından lezzet alır düsturunu hayatımıza hayat edinmemizdir.

10 TAVSİYELER

11 Olumsuz cümle yapılarından kaçının
*Olumsuz cümle yapılarından kaçının. “Korkmayacağım” demeyin “Sakin ve rahatım” deyin. Başka sözlerle istediklerinizi düşünün, istemediklerinizi değil.

12 *Eğer olumsuz düşüncelerden hemen kurtulmazsanız giderek büyürler ve zihninizi tümüyle kaplarlar.Kendinizi olumsuz düşünceler yolunda ilerlerken yakaladığınızda hemen aklınıza “ DUR” deyip yerlerine olumlu düşünceler koyun.(Vesvese hissinde olduğu gibi)

13 UNUTMAYIN Kİ! Zihninizi olumlu düşüncelerle doldurur ve bunların gerçekleşmesi için Allah’ın yol göstermesini isterseniz, o gününüz daha iyi geçer.

14 Kendi kendinize, “Ben olumsuz düşüncelerle dolu olursam, başarılı olmayı nasıl bekleyebilirim?” diye sorun. Kendinizi ümitsiz ve yetersiz hissettiğiniz zaman, sahip olduğunuz yeteneklerin bir listesini yapın. Küçük ve önemsiz olmasına aldırmadan her işi büyük bir gayretle ve hevesle yapın

15 Sevginin ve bağışlamanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkisini unutmayın.
Nefret ve kin duygusundan kurtulun, onun yerine iyi duygulara sahip olun. Zihniniz sağlıklı olursa bedeniniz de sağlıklı olur,bunu hiç unutmayın!

16 Başkalarına yardım etme fırsatını yakaladığımız zaman çok şaşırtıcı sonuçları bekleyebiliriz. Gerçekten içten bir duyguyla yardım ederseniz, kendinizi iyi hissedersiniz.

17 Aşağıdaki ilkeleri daima aklınızda tutun
Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayın.İnsanlar işlerin yolunda gitmeyip artık başarılı olamayacaklarını düşündükleri anlarda gayret gösterip çalışınca başarıya ulaşmışlardır. Sahip olduğunuz değer ve olanakların daima farkında olun.

18 Gerçeklere karşı çıkmayı bırakın
Gerçeklere karşı çıkmayı bırakın... Ve söze dökülmemiş sevinçleri keşfedin.

19 Düşündüğümüz gibi bir insan oluruz.
Kendini güven, inançlı ve azimli bir insan ol. “Ben yapamam!”düşüncesinden kurtulmak için daima “Ben yapabilirim, ben yapabilirim!” deyin ve buna inanın. Zihnimizi Allah’ın isteklerine açarsak, mucizeler yaratabiliriz. Bunları yalnızca okumakla kalmayın, muhakkak uygulayın.

20 HER ŞEY YOLUNA GİRER Yolunuza sorunlar çıkarsa bunlara direnmeyin.En güçlü olabildiğiniz zamanlar, esnek kalabildiğiniz zamanlardır.Aksilikler her zaman olabilir ve bazen ters bir dalga gibi ayaklarınızı yerden kesip sizi sürükleyebilir.Dalgaya karşı yüzmeniz. Sinirlerinizi harap eder; enerjinizi tüketir ve kazanma şansınızı yok eder.Dalganın tepesinde yüzdüğünüzden emin olun.

21 OLUMLU DÜŞÜNME VE HATALAR
Hatalar, utanılacak şeyler değildir. Aksine hatalar, yaşam sürecindeki kaçınılmaz katkılardır.Eğer bir hata yaptıysak, onu tümüyle analiz ettikten sonra “TECRÜBE” Klasöründe dosyalayın. Hatalar, burada yardım etmek için bulunuyor, cezalandırmak için değil.

22 OLUMLU DÜŞÜNME VE DUA Olumlu düşünme, tam anlamıyla siz dua ederken gerçekleşir.Sorunlu bir durumdan kurtulmak için dua ediyorsunuz.Aynı anda da olumlu sonuçlar hakkında ve sorun çözüldüğünde duyacağınız rahatlama üzerinde düşünüyorsunuz.Dua ediyorsunuz çünkü bunun size yardımcı olacağına inanıyorsunuz. Unutmayın dua Allah’ın dilediğini değiştirmez, değiştirdiği dua edenin kendisidir.

23 YÜREKTEN NEYE İNANIRSAK O GERÇEKLEŞİR -İSTER İYİ İSTER KÖTÜ OLSUN
YÜREKTEN NEYE İNANIRSAK O GERÇEKLEŞİR -İSTER İYİ İSTER KÖTÜ OLSUN. ÇARPICI BİR ÖRNEK...

24 Bu olay Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir idam mahkumunun başından geçti. B u mahkum elektrikli sandalye yerine bilekleri kesilerek idam edilmeyi tercih etmişti.Gözleri bağlandı.Bir görevli, mahkumun bileğine bir kuş tüyünü sürttü ve mahkum öldü.

25 OLUMLU DÜŞÜNME VE MORAL
Bir gün işten eve dönerken mahalledeki çocukların evimin yanındaki parkta futbol oynadıklarını gördüm ve maçı seyretmeye başladım.Kalenin arkasındaki sıralardan birine oturdum ve yanımdaki çocuğa skoru sordum Çocuk “4-0 mağlubuz” diye cevapladı gülümseyerek “Gerçekten mi?”dedim. “Pek moralin bozulmuş gibi görünmüyorsun ama.” Çocuk gayet rahat cevap verdi: “Niye bozulsun ki moralim?” dedi şaşırmış bir ifadeyle, “Maç daha başlayalı beş dakika oldu.”

26 OLUMLU DÜŞÜNME VE ENDİŞE
Endişe ve pişmanlık dünyadaki en büyük zaman yitiricilerdir.Gerçekleri değiştirmezler , sadece kendimizi çürümüş hissetmemize sebep olurlar.Endişe duyarak kendinizi tümüyle mutsuz etmekle kalmıyorsunuz,olumsuz bir sonucun doğma olasılığını da arttırıyorsunuz.Öyleyse şunu bilmeliyiz ki...

27 UNUTMAYIN Sizin şer gördüğünüz şeylerde “hayır” hayır gördüğünüz şeyler de “şer” olabilir.

28 Sizin bir çıkar yol görememeniz, bir çıkar yol olmadığı anlamına gelmez

29 Sizi eski formunuza kavuşturacak o muazzam güç her zaman içinizde saklı durur ve sizin onu harekete geçirmenizi bekler.

30 OLUMLU DÜŞÜNME ÜZERİNE SÖZ CEVHERLERİ

31 Bir damla bal, bir varil ziftin çekemeyeceği kadar çok sinek toplar
Bir damla bal, bir varil ziftin çekemeyeceği kadar çok sinek toplar. ATASÖZÜ

32 Düşüncelerimizin kalitesi yaşam kalitemizi belirler.

33 Başarılı insanı belirleyen ilk özellik tutumudur
Başarılı insanı belirleyen ilk özellik tutumudur. Kişi olumlu tutum ve düşüncelere sahipse, zorluklarla uğraşmayı seviyor ve onların üstesinden gelmekten haz duyuyorsa başarılarının yarısını gerçekleştirmiş sayılır. Lowell Peacock

34 İnanç sonuç getirir. İnanç, en zor koşullarda bile etkilidir. Her güçlüğü yenmenin anahtarı inanmaktır.Kendinize inanın. Geleceğe inanın.Yapabileceğinize inanın.İnsanlara inanın. İnanın ve inanmaya devam edin.

35 Bazı kimseler güllerin dikeni olduğundan yakınırlar
Bazı kimseler güllerin dikeni olduğundan yakınırlar. Ben dikenlerin gülü olduğuna şükrederim. Alphonse Karr

36 Güzellik bakan gözdedir O.Nuri Ekiz

37 Pozitif düşünmek, pozitif sonuçlar üretir Dr.Norman Vincent Peall

38 İyimser yaranın üstünde kabuk, kötümser de kabuğun altında yara görür
İyimser yaranın üstünde kabuk, kötümser de kabuğun altında yara görür Ernest Schrönder

39 Bir insanın mikroskop altında gül dalının köklerini inceleyeceği yerde, onun goncasının açılışını seyredip sevinmesi daha iyidir Oscar Wilde

40 Başarısızlık ve felaketlere rağmen, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, daha çok iyi bir ana tarafından büyütülmüş olanlardır Andre Mauroıs

41 Senin hakkında iyi zanda bulunanın zannını gerçekleştir. Hz.ALİ

42 Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz. Franz Kafka

43 Hayatta Başarılı Olmak İçin;
Düşünün Öğrenin Uğraşın Çalışın ve İnanın

44 SONUÇ Değişebilir ve neşeli bir hayat sürebilirsiniz.
Olumlu düşünen bir insan olabilirsiniz. Gerçekten kendinize güven duyabilirsiniz. “Ben yapamam!”duygusundan kurtulabilirsiniz Her zaman mutlu olabileceğinize inanmalısınız

45 İşler kötüye gittiği zaman “AMA...” sözcüğünü hatırlayın
Korkunun en büyük düşmanı olarak inancı olumlayın. İnanmanın olumlu gücünü uygulamaya çalışın. İçinizde bir boşluk hissetmenize izin vermeyin, içinizi daima inancın gücüyle doldurun.

46 VİCDAN İçinizde vicdan duygusu vardır ve o sizi iyi şeyler yapmaya yönlendirir.

47 SEVGİLİ ARKADAŞLAR! Her zaman olumlu düşünün ve coşkuyla hareket edin Hayat budur!


"OLUMLU DÜŞÜNME ÜZERİNE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları