Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN BERKANT DİKBAŞ. A. KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM 1.BİLİM VE SANAT KÖŞESİ A. MADENLER VE TEKNOLOJİ MADENLER VE TEKNOLOJİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN BERKANT DİKBAŞ. A. KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM 1.BİLİM VE SANAT KÖŞESİ A. MADENLER VE TEKNOLOJİ MADENLER VE TEKNOLOJİ."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN BERKANT DİKBAŞ

2 A. KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM 1.BİLİM VE SANAT KÖŞESİ A. MADENLER VE TEKNOLOJİ MADENLER VE TEKNOLOJİ 2.KAYAÇLARIN İÇİNDE GİZLİ HAZİNELER :MADENLER A. GEÇMİŞ ZAMAN HAKKINDA BİZE REHBERLİK EDEN FOSİLLER GEÇMİŞ ZAMAN HAKKINDA BİZE REHBERLİK EDEN FOSİLLER B. TOPRAK ÇEŞİTLERİ VE EREZYON TOPRAK ÇEŞİTLERİ VE EREZYON C. 3.EN ÖNEMLİ HAZİNEMİZ :TOPRAK D. YER ALTI VE ÜSTÜ SU KAYNAKLARI NELERDİR? YER ALTI VE ÜSTÜ SU KAYNAKLARI NELERDİR E. 4.ÜLKEMİZDE DOĞAL ANITLAR F. YER KABUĞUNUN DOĞAL ANITLARI

3  Yer kabuğunu inçeleyenlere jeolog denir.Magmatik kayaçlar genelde kristellerden oluşmuş kütle halindeki kayaçlardır.Magmanı n soğuma süresi  Kristellerin büyüklüğünü gösterir

4  Kayaçlar madenin içinde bulunur.Birleşimde Önemli ölçüde maden bulunan kayaçlar maden filizi denir.Yeryüzün derinliklerde minaller sıçaklığın etkisiyle katı kristellere dönüşür.

5  Geçmiş zamanda yaşadıklarını anlamak için kemik kalıp ve izlerini fosillerden anlıyoruz.Fosiller tortul kayaçlardır.kömür,  Doğal gaz dönüşerek fosill yakıtı olur.

6  Çok düşük gözeneklere sahip suyu geçirmeyen kil oranı fazla olan toprak kili toprakdır.Kireçi fazla olan toprakla tarım yapmayınız sağlıklı değildir.

7  Su ve rüzgar erezyona sebep olan etkinlerin başıdır.Erezyon bitki örtüsünü yok eder.Bitki örtüsünü kaybetmiş olan erezyonlarla karşı karşıyadır.

8  Ülkemiz su bakında zengin bir ülkedir.su dikkatle kulanılmasa suyumuz bite bilir.Yer altı suyu sıcak ve soğukdan oluşan yer altı suyudur. MADEN SULARI ARKAR SULARDENİZLER


"HAZIRLAYAN BERKANT DİKBAŞ. A. KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM KAYAÇLARI SINIFLANDIRALIM 1.BİLİM VE SANAT KÖŞESİ A. MADENLER VE TEKNOLOJİ MADENLER VE TEKNOLOJİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları