Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İş Başvurusu Erhan ÖRÜN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İş Başvurusu Erhan ÖRÜN."— Sunum transkripti:

1 İş Başvurusu Erhan ÖRÜN

2 Özgeçmiş Nedir? Özgeçmiş bir pazarlama aracıdır.
Özgeçmiş bir ilk imaj yaratır. Özgeçmiş bir hayat hikayesi değildir. Özgeçmiş iş arayanla işverenin iletişimini sağlayan bir araçtır. Bir işe girebilmek için, o işe uygun özellikleri ve başarıları özetleyen bir sunuştur...

3 Özgeçmişin Biçimsel Özellikleri
İlk bakışta olumlu bir izlenim bırakan özgeçmiş, rekabette bir adım öne geçmeyi sağlar. Özgeçmiş gerektiği gibi paketlenmezse, hiç okunmadan reddedilebilir. Özgeçmişin temiz, titiz ve kolay okunur olması gerekir. Kullanılan biçim mutlaka, baştan sona aynı olmalıdır.

4 Özgeçmişin Bölümleri İsim, Adres ve Telefon Eğitim Bölümü
İş Tecrübesi Bölümü Hobi, Aktivite Bölümü Yeterlilikler Bölümü Kişisel Bilgiler Bölümü Kariyer Hedefi ve Referans Bölümü Ön Mektup Dr.Uğur Tandoğan

5 İsim, Adres ve Telefon Bu bölüm iş arayanın kendisiyle ilgili en temel ilişki kurabilme bilgilerinin verildiği bölümdür. Genellikle üst ortaya ve büyük harflerle yazılır. Sol üst köşeye isim yazılmamalıdır. Bu bilgiler yazılırken “İsim, adres, tel.” gibi başlıklar atılmamalıdır. Mümkünse hem iş hem de ev telefonlarını yazmak daha doğrudur.

6 Eğitim Bölümü Mezuniyet yılı, diploma ya da sertifika derecesi,
bölümü, adı ve yeri yazılmalıdır. Özel projeler, burs ya da ödüller, kurslar, stajlar, aranan pozisyona uygun teknik beceriler de eklenebilecek bilgilerdir. Öğrencilerin ya da yeni mezunların bu bölümü iş tecrübesi bölümünden önce yazması gereklidir.

7 İş Tecrübesi Bölümü Bu bölümde iş arayan kişinin geçmiş iş tecrübeleri
yer alması gerekir. Eğer daha önce profesyonel anlamda bir işte çalışılmadıysa bu bölüme sadece yapılan stajlar yazılabilir. “İş tecrübesi” başlığının altına “iş tecrübem yoktur” gibi şeyler yazılmamalıdır. İyi olduğunuzu düşündüğünüz özelliklerinizi belirtirken bunları kanıtlarıyla vurgulamayı unutmayın.

8 Hobi, Aktivite Bölümü Bu bölüm, işle bire bir ilgili olmasa da iş arayan hakkında önemli bilgiler veren bir bölümdür. Özgeçmiş sahibinin ne gibi hobileri olduğunun, boş vakitlerini nasıl değerlendirdiğinin ve iş yaşamı dışındaki hayatını nasıl yönlendirdiğinin anlaşılmasını sağlar. Bir başka faydası da özgeçmişi inceleyen ve görüşmeyi yapan kişiyle ortak konuların ortaya çıkmasını sağlar.

9 Yeterlilikler Ehliyetin olup olmadığı Özel olarak alınan dersler
Katılınan kurslar Bilgisayar becerisi Yabancı dil bilgisi bu bölüme yazılır. Ancak dil bilgisinin derecesi abartılmamalı, fazla detaya inilmemelidir.

10 Kariyer Hedefi ve Referans Bölümü
İyi tanımlanmış bir kariyer hedefi ve buna paralel bir özgeçmiş etkileyici olacaktır. Referans bölümünde, iş arayan aday hakkında bilgi verebilecek kişilerin adları, pozisyonu, adres ve telefonu yazılması gerekir. Genel olarak 2 ya da 3 tane referans yeterlidir. Bu kişiler hiç adı duyulmamış ya da etkili görevlerdeki kişiler değilse yazmak gereksizdir.

11 Ön Mektup Özgeçmiş hiçbir zaman ön mektupsuz gönderilmez.
Özgeçmiş ile ön mektup birbirine karıştırılmamalıdır. Bazı adaylar ön mektuba yazacakları şeyleri özgeçmişe yazma hatasına düşebilmektedirler. Bir iki sayfalık ön mektup yazmışsanız bu, kendinizi tanımadığınız ve belli bir alanda uzmanlaşamadığınızı gösterir.

12 Ön Mektup İlk sunuş cümlesi çok önemlidir ve okuyucuda ilgi uyandırmalıdır. Burada hangi işe başvurulduğu ve neden o işle ilgilenildiğini anlatılmalıdır. Aday orta paragrafta sektör hakkında bilgisi olduğunu göstermelidir. Bir paragraf iş tecrübesine, bir paragraf da eğitime ayrılabilir.

13 Ön Mektup Sonuç olarak ön mektup; Kısa ve öz olmalı
İmzasız ön mektup gönderilmemeli Hızlı okunmaya uygun olmalı Basit ve dolaysız cümlelerle yazılmalı Ad-Soyad ve adres mektupta olmalı Ön mektup mutlaka orijinal olmalı, fotokopi olmamalıdır.

14 İş Görüşmeleri

15 İş Görüşmeleri İş Görüşmesi Öncesi İş Görüşmesi Çeşitleri İş Görüşmesi

16 İş Görüşmesi Öncesi Hazırlık Aşaması
Başarılı bir görüşmenin ön koşulu iyi hazırlanmaktır. Sorulabilecek tüm soruların cevapları hazırlanmalıdır. Önceden firma hakkında bilgi toplanmalı, görüşmeye giderken gerekirse not almak için bir not defteri ve kalem bulundurulmalıdır.

17 İş Görüşmesi Öncesi İlk karşılaşmada aday ile ilgili görüşün büyük bir bölümü oluşur. Bu görüşün oluşmasında giyim ve genel görünüm önemlidir. Görüşmede başarılı ya ada başarısız olunması, yüzde seksen görüşmecinin aday hakkındaki ilk izlenimine bağlıdır.

18 İş Görüşmesi Öncesi Görüşmelerde En Çok Sorulan Sorular
Açık sorularda, cevap istenildiği gibi yönlendirilebilir Kapalı sorulara genellikle kısa cevaplar, ya da "evet" "hayır" şeklinde cevaplar verilir. Seçenekli sorularda iki ya da daha çok cevap seçeneği vardır.

19 İş Görüşmesi Öncesi Görüşmelerde En Çok Sorulan Sorular
“Bana kendinizi anlatır mısınız?” “Sizi neden işe alalım, diğer adaylardan farkınız nedir?” “Neden bizim şirketimizi seçtiniz?” “Mesleğinizde en çok neyi seviyorsunuz?” “En güçlü olduğunuz konular (işle ilgili) nelerdir?”

20 İş Görüşmesi Öncesi Giyim
Giyim, olumlu bir ilk izlenim yaratmada çok etkilidir. Görüşmeye gidilirken, o iş yerinde çalışırken giyinilenden biraz daha resmi giyinilmelidir. Giysilerin seçimi kadar, temiz ve ütülü olması da önemlidir. En şık giyim en sade olandır. Ayakkabıları eskimemiş ve boyalı olmasına dikkat edilmelidir.

21 İş Görüşmesi Öncesi Zamanlama
En doğru zamanlama görüşmeye 10 dakika önce gidilmesidir. Bu zamanlama planını yaparken meydana gelebilecek aksaklıkları önceden hesap edip kötü sürprizlere şans tanınmamalıdır

22 İş Görüşmesi Çeşitleri
Stres Görüşme Stres görüşme çeşidi ülkemizde nadiren kullanılmaktadır. Bu görüşme çeşidinde görüşme normal bir şekilde sürerken görüşmeci birden saldırgan hale gelir. Örneğin adayın değer yargılarıyla ilgili ağır eleştirilerde bulunur ve adayın ne tepki vereceği izlenir. Amaç gerçek yaşamın stresinde adayın ne yapacağını, nasıl davranacağını sınamaktır.

23 İş Görüşmesi Çeşitleri
Rahatlatan Görüşme Rahatlatan görüşmede görüşmeci görüşmeyi esnek bir akış ile yönlendirir. Aday hiç sıkıştırılmayarak, görüşme boyunca sakin olacağı bir ortam sağlanır. Bu rahatlatan ortam sayesinde tüm sorulara ayrıntılı yanıt alınır.

24 İş Görüşmesi Çeşitleri
Görüşmeci Gurubu ve Tek Aday Görüşme Genellikle üst pozisyonlara eleman seçmek için tercih edilir. Bu tür görüşmelerde adayın karşısında bir grup görüşmeci bulunur. Konuyla ilgili tüm görüşmeciler bir arada bulunduğu için daha kapsamlı bir görüşme olanağı vardır. Aynı zamanda adayın grup karşısındaki davranışlarının görülmesini sağlar.

25 İş Görüşmesi Çeşitleri
Programlı Görüşme Programlı görüşmenin asıl özelliği akışın ve sorulacak soruların önceden belirlenmiş olması, görüşmenin bu programa göre gitmesidir. Önceden yapılan iş analizlerine göre, sorulacak soruları ve görüşmenin akışını yönlendirmek için görüşme formu hazırlanır. Her soruya verilen yanıtlar değerlendirilerek adayın işe alınıp alınmayacağına karar verilir.

26 İş Görüşmesi Çeşitleri
Yemekte Görüşme Yemekte görüşme adayın en titiz olması gereken görüşmedir. Görüşmeci, adayı daha iyi tanımak ve sorular sormak amacıyla onu yemeğe götürür. Adayın görüşmedeki tavır ve hareketlerine, yemek yeme tarzına bakarak aday değerlendirilir.

27 İş Görüşmesi Çeşitleri
Birden Fazla Aday ile Görüşme Birden fazla aday ile görüşmenin amacı adayları birbirleriyle karşılaştırmak ve birbirleriyle olan ilişkilerine bakmaktır.

28 - İş Görüşmesi İşi Görüşmede Kaybetmenin Yolları
Sakız çiğnenmesi, sigara içilmesi Özel hayattan bahsedilmesi Görüşme sırasında eski patronun kötülenmesi Şirket hakkında bilgisizliğinin anlaşılmasına neden olacak sorular sorması, adayın işe alınma şansını oldukça azaltır.

29 İş Görüşmesi Maaş Tartışması
Adaya teklif edilecek maaş her zaman önceden belirlenmiş değildir. Görüşmenin başında adayın hemen maaş konusuna girmesi profesyonelliğe uymayan bir davranış olarak değerlendirilir. Adaya maaş talebi erken sorulursa aday önce kariyer olanaklarını anlamak, işi daha iyi tanımak istediğini belirtmelidir.

30 İş Görüşmesi Beden Dili
Beden dili kullanımında vücutsal temasın da bulunduğu el sıkışmanın önemli bir yeri vardır. Görüşmecinin eli normal bir şekilde sıkılmalı, sıcak bir el sıkışması yapacağım diye güç gösterisi yapılmamalıdır. El sıkışma türü görüşmecinin adayın kişiliği hakkında çıkarımlarda bulunmasına yardımcı olur.

31 İş Görüşmesi Başarılı Bir Görüşme İçin Genel Öneriler
Görüşmeye olumlu bir tutumla, ümitli, kendinden emin, iyi bir moralle gidilmesi Görüşme sırasında telefonun çalması halinde konuşmanın hemen kesilmesi Görüşmeci telefonla konuşurken bakılmaması gerekir.

32 İş Görüşmesi Görüşmeye yalnız gidilmesi,
İşe başvuran adaylarla ilgili sorular sorulmaması Firmanın rakiplerine ait ürünlerin mümkün olduğu kadar bulundurulmaması Görüşmeciye adıyla hitap edilmesi Özgeçmiş kopyalarının ve fotoğrafın bulundurulması dikkat edilmesi gereken noktalardır.


"İş Başvurusu Erhan ÖRÜN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları