Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) TBM Alan Bilgisi Öğrenme Alanı ALKOL ve ALKOL BAĞIMLILIĞI Prof. Dr. İlhan Yargıç.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) TBM Alan Bilgisi Öğrenme Alanı ALKOL ve ALKOL BAĞIMLILIĞI Prof. Dr. İlhan Yargıç."— Sunum transkripti:

1

2 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) TBM Alan Bilgisi Öğrenme Alanı ALKOL ve ALKOL BAĞIMLILIĞI Prof. Dr. İlhan Yargıç

3 Başlama Nedenleri TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Merak  Arkadaş baskısı  Sorunlardan kaçmak  Sorunlarına çözüm bulacağına inanmak

4 Bağımlılık TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Bağımlılık zarar görmesine rağmen bir şeyi tekrar yapmaktır.  Bağımlılık bir süreçtir.  Kişi bağımlı olduğunu fark etmez.

5 Bağımlılık Tedavisi TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Bağımlılık tedavisi çok uzun, yorucu ve pahalı bir süreçtir.  Tedavi sonrası kişi “Bir kereden bir şey olmaz.” diyerek tekrar başlarsa aynı duruma geri döner.  Esas olan bağımlılıktan korunmaktır.

6 Unutmayın! TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Bağımlılık alkolün yol açabileceği zararlardan sadece 1 tanesidir.  Alkolün pek çok zararı, bağımlı olmadan da meydana gelebilir.

7 Alkole Bağlı Zararlı Sonuçlar TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Sağlık kaybı  Kaza ve yaralanmalar  Şiddet uygulama ya da şiddete maruz kalma  Cinayet  İntihar  Psikiyatrik sorunlar  Sosyal ve ailevi sorunlar  İşgücü kaybı

8 Alkolün En Büyük Zararı TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Alkolün en büyük zararı beyin üzerindedir.  Kişinin karar verme ve düşünce süreçlerini bozar.

9 Alkol TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Kendini kontrol etmeyi azaltır.  Yaşanan durumları farklı algılatır.  Tehlikeyi algılamayı zorlaştırır.

10 Genç Beyinlerde Alkolün Etkisi Erişkinlerdekinden Farklı TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Gençler alkolün negatif etkilerine daha az duyarlıdır ve bu nedenle otokontrole yönelten işaretler daha azdır.  Gençler alkolün pozitif etkilerine daha fazla duyarlıdır ve bu da içme davranışını ve aşırı alkol alımını pekiştirir. (Spear&Varlinskaya, 2005)

11 Gençlerde Alkolün Negatif Etkilerine Düşük Duyarlılık TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Gençlerde alkolün uyuklama ve motor koordinasyon bozukluğu gibi sarhoşluk belirtilerine duyarlılık azdır.  Gençlerde alkole bağlı akşamdan kalmışlık belirtileri daha azdır.  Gençlerde alkol alınmasına bağlı depresyon ve anksiyete daha azdır.

12 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Gençler Alkole Bağlı Beyin Hasarına Daha Yatkın  Gençler, alkolün unutkanlık yapma etkisine daha duyarlıdır. (White&Swartzwelder. Ann N Y Acad Sci 2004)  Gençler, alkolün nörodejeneratif etkisine daha duyarlıdır. (Nixon et al. Alcohol 2010)

13 Gençler Alkole Bağlı Beyin Hasarına Daha Yatkın TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Fazla alkol kullanan gençlerin bazı beyin bölgelerinin (hipokampüs ve prefrontal korteks) hacmi azalmıştır. (Medina et al. Alcohol Clin Exp Res 2008)  Bu beyin bölgeleri davranışları frenlemede rol oynar.  Bu bölgelerin dejenerasyonu dürtüselliğe, karar vermede bozulmaya ve dolayısıyla daha fazla alkol alımına neden olur.

14 Kafa Çekme (Binge Drinking) TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Bir gün içinde  4 küçük bira ya da  2 duble set içkiden fazlasını kullanmak

15 Alkolün Beyindeki Beyaz Cevher Üzerine Etkileri TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Gençlerde binge drinking beyaz cevherdeki sinir yollarını bozar.  Bozulmanın şiddeti alkol miktarına paralel olarak artar (Jacobus et al. Neurotoxicol Teratol 2009)  Bu durum ergenlerde en sık görülen içme şekli olan «binge drinkin»in riskini göstermektedir.

16 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Alkol bağımlısı olmayan ama bing drinkingi olan ergenlerde hiç içmeyen ya da sosyal içici olan yaşıtlarına göre hafif de olsa ölçülebilir bilişsel bozulmalar var. Kafa Çekme (Binge Drinking) (Schweinsburg et al. Alcohol 2010)

17 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Gençlerde Alkol Beyinde Dejenerasyona Neden Olur  Beyaz cevherde dejenerasyon yapar.  Gri cevherde dejenerasyon yapar  Hipokampusta isimli bölgede kök hücrelerin çoğalmasını azaltarak sinir hücresi gelişimini baskılar.  Yeni doğan nöronların yaşam süresini de kısaltır. (Nixon et al. Alcohol 2010)

18 Trafik Kazaları ve Alkol TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Alkol kaynaklı trafik kazalarının oranı %21.9

19 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Alkol ve Madde Şiddet ve Saldırganlık Sebep ve Sonuç

20 Alkol - Şiddet İlişkisi TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Gençler tarafından işlenen şiddet  Çocuklara karşı şiddet ve kötü muamele  Eş tarafından uygulanan şiddet  Yaşlılara karşı şiddet ve kötü muamele  Cinsel şiddet

21 TBMM 2010 Türkiye Uyuşturucu Raporu TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Alkol aldıktan sonra suç işleyenlerin % 54’ü cinayet suçu işliyor.  Uyuşturucu aldıktan sonra suç işleyenlerin % 47’si uyuşturucu ile ilgili suçlar, % 23’ü cinayet suçu işliyor.

22 Alkol – Aileye Etkileri TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Alkol, bütün dünyada ailevi problemlerin en başta gelen sebeplerindendir.  Kullanan kişilerin eşleri, ebeveynleri, çeşitli yaşlardaki kardeşleri ve çocukları da çeşitli şekillerde etkilenmektedir.

23 Çocuklar Genel Olarak… TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  İstikrarsız bir aile ortamında büyürler.  Alkolik bir ebeveynden dengesiz tepkiler alırlar.  Öngörülemez ebeveyn tutumları onların da davranışlarını dengesizleştirir.  Bazı alkolik çocukları, alkol problemi olan kişiyi mutlu ederek onu içmekten alıkoyabileceğini düşünürler.

24 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Alkol Aile içi Cinsel ve Fiziksel Taciz Aile İçi Cinsel ve Fiziksel Taciz

25 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) ÖN YARGI DOĞRUSU Ailevi Problemler Fazla Alkol Kullanma Ailevi Problemler

26 Acil Servis Başvuruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Alkol Bağımlılığı Sıklığı %7 (Şengül ve ark 2009)

27 Zonguldak’ta İş Kazaları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Acil Servise Geldiğinde Alkollü % 7.2 (Kıran ve ark 2006)

28 Baş - Boyun Kanseri ve Alkol TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) (Pınar ve ark 2001)  Baş ve boyun kanseri gelişme riski 2X  Alkol içme süresi ve sıklığı ile risk ↑

29 Ege’de Ölümcül Zehirlenmeler TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Alkol %20 ile 1. sırada (Elif ve ark 2003)

30 Alkole Bağlı Hastalıklar TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  2002 yılında 10,048 hasta, hastanelerden alkolle ilgili tanılarla taburcu edildi.  = 1,192,161 hasta günü (Sağlık İstatistikleri 2003)

31 Alkol ve Kalp Hastalıkları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  3443 erkek ve kadın ort 7.4 yıl izlendi  Fazla alkol kullanımının diyabet ile kalp damar hastalığı riskini arttırdı.  Erkeklerde ölüm oranını yükseltti.  Ilımlı kullanımının koroner kalp hastalığı ve genel mortalite üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmadı.

32 Alkolün Zararı Sadece Kişinin Kendine mi? TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Fazla kullanım aile hayatına, iş hayatına, doğacak çocuklara, aile ve ülke ekonomisine verdiği zararlar çok büyüktür.

33 Türkiye’de Alkole Harcanan Para TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Aile bütçesinin  2004 %4.3  2005 %4.1  2006 %4.1  2007 %4.3  2008 %3.8 Kaynak: TUIK 2009

34 Bağımlılık Süreci TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Gençlerde bağımlılık erişkinlere göre çok daha hızlı gelişir.

35 Gençlerde Durumunu Kabul Etmeme (İnkâr) Daha Fazladır TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Gençler, erişkinlerdeki gibi ciddi yoksunluk belirtileri göstermezler.  İş ya da eş kaybı gibi uzun vadeli olumsuz sonuçlar yaşamazlar.  Gençler aile vb. tarafından daha çok korunur.  Gençlerdeki belirtiler duygusal, davranışsal ve gelişimsel döneme özgüdür.

36 Alkol Kullanımında Evreler: Erken Evre TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  İlk denemeler 12-15 yaş civarında başlar.  Zaman içinde sıklaşır.  Gencin temel ”baş etme mekanizması” hâline gelir.

37 Alkol Kullanımında Evreler: Orta Evre TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Olumsuz sonuçlar artmaya başlar.  Öncelikleri ve tutumları değişir.  Okulda, evde, işte ya da yasal olarak ruhsal ve fiziksel sorunlar yaşamaya başlar.  Buna rağmen hâlâ madde kullanımını kontrol edebildiğini düşünür.  Aralar verebilir.

38 Alkol Kullanımında Evreler: İleri Evre TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Olumsuz sonuçlar artar; duygusal acı, düşük benlik saygısı ve yalnızlık duygusu belirginleşir.  Sık kullanım, negatif (ruhsal, fiziksel, ve sosyal) sonuçlar, kendiyle ilgili olumsuz duygular ve artan alkol kullanımı sarmalına girer.

39 Bağımlılıktan Korunmak TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  En iyisi hiç başlamamaktır.  Ne kadar geç başlanır ve ne kadar az içilirse o kadar iyidir.  Alkole başlangıç yaşı düştükçe bağımlılık riski artar.  Alkolün miktarı arttıkça zararları ve bağımlılık riski artar.

40 Unutmayın! TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Alkol ya da sigara kullanmak bir kahramanlık ya da büyüme göstergesi değildir.  Sizi sigara ve alkole teşvik eden ya da içmediğiniz için alay eden kişi dostunuz olamaz.

41 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Ben bağımlı olmam.  Doğru Kimsenin böyle bir güvencesi olamaz. Alkol ya da madde kullanan herkes, bağımlı olabilir.

42 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Ben kontrolümü sağlarım.  Doğru Alkol ve maddeler vücut üzerindeki biyolojik etkileri nedeniyle, nöron iletişimini bozarak, sinir hücrelerinin yapısını değiştirir. Bu nedenle kişi, kullanımdan bir süre sonra bağımlı olduğunu fark etmez.

43 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Benim iradem güçlüdür.  Doğru Madde bağımlılığının irade ile ilişkisi yoktur. Kullanmaya başladıktan sonra irade artık devre dışıdır.

44 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Birçok tanıdığım kullanıyor, bir şey olmuyor.  Doğru Alkol ve madde kullanan kişinin gördüğü zararları fark etmesi zaman alabilir. Zararları tespit ettiği safhaya geldiğinde ise hiç kullanmamış duruma geri dönülmesi mümkün değildir.

45 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Alkolün zararı kullanan kişiyedir.  Doğru Alkol-madde kullanımının zararını tüm toplum yüklenir. Kullanan, çevresi için risk oluşturur. Ailesi de uzun süreli tedavisini maddi manevi üstlenmek zorunda kalır.

46 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Alkolü erkek adamlar ve özgür kızlar içer.  Doğru «Erkek adam»lar ve gerçek anlamda «özgür kız»lar, zararlı maddelere «HAYIR! YÜZ BİN KERE HAYIR!» demeyi becerebilenlerdir.

47 Bağımlılık Hakkında Yanlışlar ve Doğruları TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Yanlış Alkol güçlendirir.  Doğru Alkol, aksine güçsüzleştirir. Yaşam kalitesini düşürür. Beynin vücut üzerindeki kontrolü kaybedilir, sarhoşluk oluşur.

48 Biraz Düşünelim TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Sigara ve alkol tüketimi üçüncü dünya ülkelerinde gittikçe artmaktadır.  Ülkemizde sigara ve alkol tüketimi küçük yaşlara inmiştir.  Madde ile tanışma yaşı da oldukça düşmüştür. SEBEBİ SİZCE NE OLABİLİR ?

49 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) GENÇLİK BİR ÜLKENİN GELECEĞİDİR

50 Düşünelim! TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) BİR ÜLKENİN GELECEĞİNİN SAĞLIKSIZ OLMASI KİMLERİN YARARINA OLUR? ÜLKEMİZİN VE DÜNYANIN RUHSAL DENGE SAHİBİ İNSANLARA İHTİYACI VAR.

51 TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) ÇAĞIMIZIN TEMEL İKİLEMİ

52 Popüler Kültüre Göre… TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM)  Eğlenme temel bir ihtiyaç…  Alkol eğlencenin vazgeçilmez bir parçası…

53 Popüler Kültüre Göre… TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Bağımlı hâle gelmediği sürece içmek doğal…

54 Oysa Gerçek Şudur: TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) ALKOL KULLANANLARIN BİR KISMI MUTLAKA ALKOLİK OLACAKTIR!!!

55 Çözüm TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) Bireysel zevkler peşinde koşan ve kendini her şeyin önüne koyan nesiller değil toplum için çalışmayı ve başkalarına yararlı olmayı görev bilen sorumlu bireyler olmak…

56


"TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİM PROGRAMI (TBM) TBM Alan Bilgisi Öğrenme Alanı ALKOL ve ALKOL BAĞIMLILIĞI Prof. Dr. İlhan Yargıç." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları