Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“İSTANBUL’DA KARDİNAL KÜLÂHI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYE RAZIYIZ”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“İSTANBUL’DA KARDİNAL KÜLÂHI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYE RAZIYIZ”"— Sunum transkripti:

1 “İSTANBUL’DA KARDİNAL KÜLÂHI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYE RAZIYIZ”
FATİH'İN NESLİ NEREDE?! “İSTANBUL’DA KARDİNAL KÜLÂHI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYE RAZIYIZ” “ EY İMAN EDENLER! SİZ ALLAH’IN DİNİNE YARDIM EDERSENİZ, O’DA SİZE YARDIM EDER, AYAKLARINIZI SAVAŞTA SABİT KILAR.” (Muhammed Suresi 47 )

2 FETİH NE DEMEK? FETİH DEMEK, GÖNÜLLERİ İMANA, ÜLKELERİ İSLAM’A KAZANDIRMAK VE TESLİM ETMEK DEMEKTİR. TEKRAR EDİYORUM: FETİH DEMEK; GÖNÜLLERİ İMANA, MEMLEKETLERİ İSLAM’A, İSLAM’IN BAYRAĞINA TESLİM ETMEK, KAZANDIRMAK DEMEKTİR!

3 TARİH KONUSUNDA KONUŞMAYI SEVEN BİR MİLLETİZ
TARİH KONUSUNDA KONUŞMAYI SEVEN BİR MİLLETİZ. İNSANLARI ÖLÇÜSÜZ YÜCELTMEK GİBİ BİR ZAAFIMIZ DA VAR. KİM BİLİR, BELKİ DE KENDİ YAPAMADIKLARIMIZI BAŞKALARINDA GÖREREK TESELLİ BULMAK İSTİYORUZ. BÖYLECE KAHRAMANLIK DUYGULARIMIZI TATMİN EDİYORUZ. AMA TARİHTE BAZI İNSANLAR VAR Kİ, ADETA BAŞARILARINDA TESELLİ BULUNSUN DİYE DEĞİL, ÖRNEK ALINMAK İÇİN YAŞAMIŞLARDIR. İŞTE FATİH SULTAN MEHMED HAN BUNLARDAN BİRİDİR.

4 FATİH SULTAN MEHMED DENİNCE AKLIMIZA NE GELİYOR
FATİH SULTAN MEHMED DENİNCE AKLIMIZA NE GELİYOR? İSTANBUL’U FETHETMİŞ OLMASI MI? 30 YILLIK SALTANATI SÜRESİNCE 17 DEVLETİ DİZE GETİRMESİ Mİ? BABASINDAN KALAN TOPRAKLARI 20 MİLYON KİLOMETRE KAREYE ÇIKARMASI MI? ASKERÎ DEHASI MI YOKSA İLMÎ ZEKÂSI MI? FATİH’İ FATİH YAPAN ÖZELLİKLER SADECE BUNLAR OLABİLİR Mİ?

5 TARİH BOYUNCA DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATMIŞ DAHİLER HİÇ DE AZ DEĞİL
TARİH BOYUNCA DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATMIŞ DAHİLER HİÇ DE AZ DEĞİL. OYSA FATİH’İN, GENELLİKLE ASKERÎ BAŞARILARININ GÖLGESİNDE GÖZDEN KAÇIRILAN ÇOK ÖNEMLİ BAŞKA ÖZELLİKLERİ VAR. VE ASIL O ÖZELLİKLERİ ONU TARİHİN ÖRNEK ŞAHSİYETLERİ ARASINA YERLEŞTİRİYOR.

6 FATİH’İ KEŞFETMEK İÇİN HAKKINDA YAZILAN ŞİİR VE YAZILARDAKİ DUYGUSALLIK PEK İŞE YARAMIYOR. DERS KİTAPLARINDAKİ “ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPAYAN PADİŞAH” TANIMLAMASI, ZAFER EDEBİYATININ ÖTESİNE GEÇİLEMEMESİ DE ÖYLE. PEKİ FATİH’İ NASIL ANLAMALIYIZ?

7 HER ŞEYDEN ÖNCE, FATİH’İ SADECE BİR HÜKÜMDAR VE KOMUTAN OLARAK GÖRMEMEMİZ GEREKİYOR. EVET O BİR HÜKÜMDAR VE ÇOK BAŞARILI BİR KOMUTANDI AMA AYNI ZAMANDA KEMÂL EHLİ BİR SÛFİ, DEVRİNİN İLİMLERİNDE TEMAYÜZ ETMİŞ BİR BİLGİN VE MÜKEMMEL BİR ŞAİRDİ. ÖYLE BİR REHBERLİK ALTINDA YETİŞMİŞTİ Kİ, DÜNYA VE AHİRET DENGESİNİ BÜTÜN HAYATINDA GÖRMEK MÜMKÜN.

8 DEVRİNİN BİLGİNLERİ TARAFINDAN DERİN BİR TARİH ŞUURU VE GELECEĞE YÖNELİK İDEALLERLE HAZIRLANMIŞ; BİR İKİ DEĞİL, YEDİ LİSAN ÖĞRENMİŞ, BATILI VE DOĞULU TARİHÇİLERİN KİTAPLARINI OKUYARAK DÜNYA OLAYLARI HAKKINDA VUKUFİYET SAHİBİ OLMUŞ, SİYASİ, ASKERİ, İDARİ TAHLİLLER YAPARAK İSABETLİ KARARLAR VERME EHLİYETİ KAZANMIŞ BİR ŞAHSİYETTİ. BU SÖYLEDİKLERİMİZ SADECE BİZİM DEĞİL, DÜNYA TARİHÇİLERİNİN DE GÖRÜŞLERİDİR.

9 GÖZDEN KAÇIRILMAMASI GEREKEN, MADDEYİ FETHEDEBİLMEK MANAYI KAVRAMAKLA MÜMKÜNDÜR. HÜKÜMDARLAR EĞER ELLERİNDEKİ TOPRAKLARI YALNIZCA BİRER GANİMET VE MÜLK OLARAK GÖRMÜŞLERSE, O MÜLK KISA ZAMAN SONRA ONLARIN ELLERİNDEN ÇIKIP GİTMİŞ VE O HÜKÜMDAR DA UNUTULANLARDAN OLMUŞTUR.

10 AMA O MÜLKÜN RUHUNA İNİP MANASINI KAVRAYABİLMİŞLERSE, EBEDÎ OLARAK O MÜLKTE TASARRUF HAKKI O ŞAHISLARIN VE ONDAN SONRA GELEN AYNI YOLU İZLEYENLERİN OLMUŞTUR. BUGÜN FATİH BEDENEN ÖLÜYSE DE, ONUN YAPTIKLARI, ANLAYIŞI VE İNANCI FETHETTİĞİ TOPRAKLARDA YAŞIYOR.

11 ONUN ATALARI VE BABASI “İBADULLAH İÇİN ÇALIŞIP, İSLÂM’I FİTNELERDEN KURTARMAK İÇİN GAYRET SARFEDEN KİMSELER” İDİ. ADALETE, İLME, İLİM ADAMLARINA ÖNEM VEREN; HALKIN HAK VE HUKUKUNUN KORUNMASINA, ZULMÜN ORTADAN KALDIRILMASINA GAYRET GÖSTEREN, İŞGAL İÇİN DEĞİL, “İLÂ-YI KELİMETULLAH” İÇİN GAZA MEYDANLARINDA GAZİ VE ŞEHİD OLAN İNSANLARDI.

12 FATİH, TAHSİLİNE BEŞ YAŞINDA BAŞLAMIŞTIR
FATİH, TAHSİLİNE BEŞ YAŞINDA BAŞLAMIŞTIR. İLK DERSE KUR’AN’LA BAŞLAYAN, BÖYLECE ALLAH’IN AZAMETİNİ TASDİK EDEREK İLK ADIMINI ATAN O ÇOCUK, ÖLÜNCEYE KADAR AYNI HÜKMÜN TESİRİ ALTINDA KALMIŞTIR.

13 HOCALARI DEVRİN EN DEĞERLİ ALİMLERİYDİ
HOCALARI DEVRİN EN DEĞERLİ ALİMLERİYDİ. DÜŞÜNÜN BİR KERE; TOPRAK VE TOHUM MÜSAİT, ONU İŞLEYECEK ELLER HÜNERLİ OLDUKTAN SONRA YETİŞECEK FİDANIN KALİTESİZ OLMASI MÜMKÜN MÜ?

14 KULAĞINA FISILDANAN VE ŞUURUNDA YER EDEN “İSTANBUL’U AÇ, GÜLZAR YAP
KULAĞINA FISILDANAN VE ŞUURUNDA YER EDEN “İSTANBUL’U AÇ, GÜLZAR YAP!” SÖZLERİYDİ. BU SÖZÜ İLERİDE GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAK VE BUNU BAŞARACAKTI.

15 ŞEHZADE MEHMED BİR TARAFTAN İLMÎ YÖNDE YETİŞTİRİLİRKEN, DİĞER TARAFTAN AKŞEMSEDDİN’DEN GÖNÜL TERBİYESİ ALIYORDU. ASKERİ TERBİYESİ, TEKNOLOJİK BİLGİSİ ÇAĞININ ŞARTLARINA VE HATTA GELECEĞE YÖNELİK OLARAK VERİLİYORDU. ZATEN DOĞRUSU DA, OLMASI GEREKEN DE BU DEĞİL Mİ?

16 BABASI(2. MURAT)NI VEFATINDAN SONRA TAHTA ÇIKTIĞINDA, RASULULLAH A. S
BABASI(2.MURAT)NI VEFATINDAN SONRA TAHTA ÇIKTIĞINDA, RASULULLAH A.S. TARAFINDAN VAADEDİLEN KUTLU MÜJDEYİ YERİNE GETİRMEK VE “FATİH” SIFATINI KAZANMAK İÇİN HEMEN FAALİYETE GEÇİYORDU.

17 İŞTE GENÇ SULTAN BÖYLE TAHTA OTURMUŞ, MÜJDELENEN KOMUTAN OLMA ARZUSUYLA İSTANBUL’U FETHETMEK İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLAMIŞTI. GENÇ YAŞINA RAĞMEN KENDİSİNİ PARLAK SARAY HAYATININ KONFORUNA HAPSETMİYORDU. YEMESİ, İÇMESİ, EĞLENCESİ, GİYİNMESİ HEP ÖLÇÜLÜYDÜ. ŞIMARIKLIK VE HIRSTAN UZAKTI.

18 DEDESİ YILDIRIM BAYEZİD’İN YAPTIRDIĞI ANADOLU HİSARI’NIN KARŞISINA RUMELİ HİSARI’NI YAPTIRIYORDU. ÇANAKKALE BOĞAZI’NI TOPLARLA KUŞATIYORDU. MATEMATİK DEHASIYLA YÜKSEK BİZANS SURLARINI AŞACAK HAVAN TOPLARINI İCAT EDİYOR VE KULLANIYORDU.

19 TARİHTE İLK DEFA UÇAN BOMBALARI İMAL ETTİRİYOR VE SEYYAR TOPÇULUĞUN MUCİDİ DE OLUYORDU. İSTİHKÂM BİRLİKLERİNİN ESASINI KURAN VE KALELERİN ALTINDA LAĞIMLAR AÇTIRARAK YENİ SAVAŞ STRATEJİLERİ GELİŞTİREN VE 70 PARÇA GEMİNİN KARADAN HALİÇ’E İNDİRMESİNİ DÜŞÜNEN VE UYGULATAN 21 YAŞINDA Kİ GENÇ BİR DELİKANLIDIR.

20 FATİH’İN, İSTANBUL’U KUŞATTIĞI ESNADA, KARŞISINA DİKİLEN BİZANS ELÇİLERİNİ GERİ ÇEVİRİRKEN SÖYLEDİĞİ SÖZLER NE KADAR ANLAMLIDIR: “BENİM İRADEMİN ULAŞTIĞI YERE, İMPARATORUNUZ HAYALİ BİLE KAVUŞAMAZ!”

21 O, PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN YÜZYILLAR ÖNCEDEN SÖYLEDİĞİ VE İSTANBUL FATİHİNİ ÖVEN SÖZLERİNE LAYIK OLMUŞ BİR İNSAN. EDEBİYATIMIZDA AVNÎ MAHLASI İLE YER ALAN BİR ŞAİR. AKŞEMSEDDİN’İN ELLERİNDE AK GÖNÜLLÜ OLMAYI ÖĞRENEN BİR DERVİŞ. YANİ FATİH, HAYATINI HER YÖNÜYLE ÖĞRENMEMİZ GEREKEN BİR ŞAHSİYET. 21 YAŞINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FETİH İLE, O YAŞLARDA NELER YAPILABİLECEĞİNİ GENÇLERE GÖSTEREN BİR MODEL.

22 TARİHİ ZATEN AZ OKUYOR, TARİHİMİZDEKİ FATİH GİBİ ŞAHISLARI TAM ANLAMIYLA TANIMIYORUZ. EĞER OSMANLI, FATİH GİBİ TARİHÎ GERÇEKLER İLE YÜZLEŞMEYE HÂLÂ HAZIR DEĞİLSEK, BUGÜNÜN DÜNYASINDA DA İSTEDİĞİMİZ YERLERE GELMEYE LAYIK DEĞİLİZ DEMEKTİR.

23 GEÇMİŞİNDEN GÜÇ ALARAK GELECEĞİ HEDEFLEYEN İNSANLAR OLMAK, DÜNYA ÜZERİNDE DİRİ BİR TOPLUM OLMANIN ANAHTARIDIR.

24 Büyük Doğu gençliği, asırlardır gür sesli...
Sahibi mayasından Yüce FATİH'in nesli! Necip Fazıl Kısakürek Ey fetihler fethini görmüş İstanbul Seni senden çıkardılar kendini arabul Sokakların travesti doldu ne kız ne de dul Fatih’in nesli burada nerede İstanbul BİR AN YÜZÜMÜ İKİ ELLERİMİN ARASINA ALIP DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM. TARİH SAHNESİ BİR FİLİM ŞERİDİ GİBİ GÖZLERİMİN ÖNÜNDEN GEÇİYORDU.

25 MALAZGİRT ZAFERİ ÖNCESİ ALPASLAN’IN KEFEN OLARAK NİTELEDİĞİ BEYAZ ELBİSELERİNİ GİYEREK ASKERLERİNE CUMA HUTBESİ VERMESİNİ, ARDINDAN 50 BİN KİŞİLİK BİR ORDU İLE 250 BİN KİŞİLİK BİZANS ORDUSUNU YOK EDİŞİNİ DÜŞÜNDÜM.

26 ARDINDAN “BİZİM YOLUMUZ ALLAH YOLU GAYEMİZ ALLAH’IN DİNİNİ YAYMAKTIR
ARDINDAN “BİZİM YOLUMUZ ALLAH YOLU GAYEMİZ ALLAH’IN DİNİNİ YAYMAKTIR. YOKSA KURU KAVGA VE CİHANGİRLİK DAVASI DEĞİLDİR”Dİ YEN OSMAN GAZİ’Yİ İŞİTİR GİBİ OLDUM.İSTANBUL’UN FETHİ SIRASINDA TERS GİDEN BİR DURUM KARŞISINDA ATINI DENİZE SÜREN YA İSTANBUL BENİ ALIR YA BEN İSTANBUL’U DİYEN FATİH SULTAN MEHMET HAN GELDİ GÖZLERİ- MİN ÖNÜNE.

27 ÇANAKKALE’Yİ DÜŞÜNDÜM ONCA OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN YEDİ DÜVELE MEYDAN OKUYAN MEHMETLERİ. NEDEN BUNCA ZAHMET ÇEKTİLER? NİÇİN BUNCA ŞEHİT VERDİLER ACABA? GÜNÜMÜZE BAKIYORUM. HER KARIŞ TOPRAĞI ŞEHİT KANLARIYLA SULANMIŞ BU TOPRAKLARDA SIFIRI TÜKETMİŞ BİR GENÇLİK GELİYOR.

28 Yürü gençlik yürü; kanalın birinde yarışma varmış, En iyi göbek atan birinci olacakmış, Hakaret ederler kıvırtamazsan, Çünkü en iyi kıvıran popstar olacakmış. Hala niye durursun, başlamış İstanbul elemeleri, Aman ha; bu tarihi fırsatı kaçırma emi, Kaybetsen ne olacak ki, biraz ağlarsın, Sonra barda pavyonlarda popstar olacaksın. Tabi biraz çeki düzen, vereceksin kendine, Süslenip püslen ki beğendiresin jüriye, Az etekten yırtıver, biraz gömlekten, Öyle sade durma, olmalı sende de biraz dekolte.

29 Sahne duruşun iyi, bu hafta da kardasın, Zerrin ablan dinlesin, oturupta ağlasın, Armağan abin dururmu, fırça çeksin yağlasın, Yıldızın parlasın evlat popstar olacaksın. İşte bizim geçliğimiz; popstarlık peşinde, Kimi daha bebedir, kimi babam yaşında, Halkımızda mesaj atar televizyon başında, Ne günlere kaldık yarab! Şu yirminci asırda. Sinan Gündoğ

30 TELE VOLE KÜLTÜRÜYLE BESLENMİŞ GÜNÜNÜ GÜN ETME PEŞİN- DE OLAN BİR GENÇLİK. GÜNÜMÜZ GENÇLERİ SON MODEL TELEFON VE ARABA MARKALARIYLA İLGİLENİYOR. BİRDE KARŞI CİNS ARKADAŞ BULDU MU ONDAN BAHTİYARI YOK. MEMLEKETİN MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİ ONUN İÇİN BİR ANLAM İFADE ETMİYOR.

31 BİR YABANCI HAYRANLIĞI ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR
BİR YABANCI HAYRANLIĞI ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. NE KADAR YABANCI ARTİST,FUTBOLCU İSMİ VE YABANCI KELİME BİLİYORSA O KADAR ÇAĞDAŞ ZANNEDİYOR KENDİ- SİNİ. MEMLEKET YANMIŞ, YIKILMIŞ ÜZERİNDE TÜRLÜ TÜRLÜ OYUNLAR OYNANIYOR AMA BU GENÇLİK İÇİN BİR ŞEY İFADE ETMİYOR.

32 PEKİ, BU NESİL UZAYDAN MI GELDİ
PEKİ, BU NESİL UZAYDAN MI GELDİ? BUNLAR ALPASLANLARIN FATİHLERİN TORUN LARI DEĞİL Mİ? HEP BU GENÇLER Mİ SUÇLU? TABİÎ Kİ DEĞİL. BABALARININ DEDELERİNİN HİÇ Mİ SUÇU YOK? , NE KADAR DÜRÜST İSEN ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYARSAK TARİH ÖNÜNDE HEPİMİZ SUÇLUYUZ.

33 ALIN TERİ AKITMADAN KÖŞE DÖNMEYİ, NE KADAR DÜRÜST İSEN O KADAR ENAYİSİN MANTIĞINI, GENÇTİR NE YAPSA YERİDİR FELSEFESİNİ BÜYÜKLERDEN ÖĞRENMEDİLER Mİ BU GENÇLER? UNUTMAYALIM Kİ ZAMANA BABALIK YAPAMAYANLAR GELECEĞİN UTANÇ VERİCİ ÇOCUKLARINA BABALIK YAPMAK ZORUNDA KALIRLAR. ONLARA NASIL YÖN VERİRSEK ÖYLE ŞEKİL ALIRLAR.

34 TOPLUM OLARAK UYUTULUYOR VE UYUŞTURULUYORUZ
TOPLUM OLARAK UYUTULUYOR VE UYUŞTURULUYORUZ. ELİN OĞLU BOŞ DURMUYOR, YÜZ YIL SONRASINI PLANLAYARAK POLİTİKALAR ÜRETİYOR BİZE DE DİLİM DİLİM YEDİRİYORLAR. ÖYLE BİR TOPLUM HALİNE GETİRİLDİK Kİ İKİ CAMİ ARASINDA KALMIŞ Bİ NAMAZ GİBİYİZ.

35 BİR ELDE KADEH BİR ELDE KUR'AN
BİR HELALDİR İŞİMİZ BİR HARAM ŞU YARIM YAMALAK DÜNYADA NE TAM KAFİRİZ NE TAM MÜSLÜMAN. Ö.HAYYAM NE TAM MÜSLÜMAN TÜRK OLABİLİYORUZ NE DE AVRUPALI. GİDECEĞİ LİMANI BELLİ OLMAYAN GEMİ GİBİYİZ.DALGALAR BİR O YANA SAVURUYOR BİR BU YANA.

36 GEÇMİŞİMİZİ BİLMEDİĞİMİZ İÇİN GELECEĞİMİZE YÖN VEREMİYORUZ
GEÇMİŞİMİZİ BİLMEDİĞİMİZ İÇİN GELECEĞİMİZE YÖN VEREMİYORUZ. GİDECEĞİ YÖNÜ BELLİ OLMAYAN BİR GEMİYE DE HİÇBİR RÜZGAR YARDIM ETMEZ. HEDEFİMİZ VE İDEALLERİMİZ YOK EDİLMİŞ. ŞİMDİ ŞÖYLE BİR SİLKELENİP KENDİMİZE GELME VAKTİDİR.

37 CİHAN PADİŞAHI KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DİYOR Kİ; BİR ÇİVİ ÇAK
CİHAN PADİŞAHI KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DİYOR Kİ; BİR ÇİVİ ÇAK.ÇİVİ DEYİP GEÇMEYİN BİR ÇİVİ BİR NAL,BİR NAL BİR AT,BİR AT BİR SÜVARİ,BİR SÜVARİ BİR ORDU,BİR ORDU DA DÜNYA YI KURTA- RIR.ŞİMDİ ÜŞENMEDEN HERKES ELİNDEN GELDİĞİ KADAR BİR ÇİVİ ÇAKSIN. VATAN AŞKINA BAYRAK AŞKINA ALLAH AŞKINA …

38 KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA ; HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKÇA
Asım'ın nesli... diyordum ya...nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmiyecek. Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar... O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar, Mehmet Akif Ersoy

39 Beynimde ateş, gönlümde buz, Sanmayın dilimden, çiçek dökülecek,
ÇEK İPİNİ Beynimde ateş, gönlümde buz, Sanmayın dilimden, çiçek dökülecek, Yarab, biz ne gafil insan oğluyuz... Vakit az ,kader ağını ördü örecek.. Hani o Fatihin nesli,ah nerede, İnançsız, fuhuşsa koşar körpecik nesil, Gafil,köksüz,imansız idareci elinde, Yasa, yaşatamazsan alim kesil... Dedenin kanlarıyla sulanan bu vatanda garipsin, Bu düzen kokuştu bitti , çek ipini gitsin... *

40 Pısırıklık sabra galip akideler hançerlenmiş,
İman zayıf sinede ,Müslümanlar ürkek, Birbirine hasm,kafire kul yürek, Elimiz böğrümüzde su hale bak, Düşünceler tutsak, Sen otur da ağıt yak... Demokrasi adına ne değerler satıldı, Ecdat hatırasına kem gözle bakıldı, Kafire dost olmadık, neler yapsak... Bizde hep hizip, telaş acaba .. Azgın lodos, olmuş canavar, Kardeşim artık yolu mu var, Dedenin kanlarıyla sulanan bu vatanda garipsin, Bu düzen kokuştu bitti ,çek ipini gitsin... *

41 Küfür kan kusar, ekmeğime olmuş engel,
Kutuplaşma zamanı mi , eğil beri gel, Kutsal değerlerime uzadı, kırılası kirli el, Bak mevsimler bile keyifsiz... Kara bulutlar, patlayamaz bekler, Yetişen fidanlar karamsar,ümitsiz.. Neye görevli, bilinmez melekler... Dedenin kanlarıyla sulanan bu vatanda garipsin, Bu düzen kokuştu bitti ,çek ipini gitsin... *

42 El çok sıkısınca, duaya açılan, Ağlar gözü yaşlı, Müslüman dünyanın,
Sayısı azalıyor bak, Duası kabul olacak insanin..... Halimiz akıbeti bekler gibi,rezil çaresiz, Sokağa düştü insanlık...Ne durulur,yetmedi mi artık... Dini sorulur neden, adam imansız.... Müslüman YURDUNDA, EZA KAN VE KARANLIK... Dedenin kanlarıyla sulanan bu vatanda garipsin, Bu düzen kokuştu bitti ,çek ipini gitsin... * Neden koşmayız neden, top yekun menzile, Vahdet rüzgarları hikaye gelir, Ölü toprağımı serildi ,üzerimize... Hani söz vermiştik berzah aleminde, Ne yüzle döneceğiz Rabbimize....

43 Yarab kalplere dolan imanlar mi soldu, İdarecim batıla kul köle oldu,
Çağ ,hakka giden değerle çatıştı... Cenazemde şak şak eller vuruldu.... Zalimlere hürmet için, mazlumun kani akti.. Dedenin kanlariyla sulanan bu vatanda garipsin, Bu düzen kokustu bitti ,çek ipini gitsin... * Müslüman gafil,zalimin merdiveninde basamak, Dogrunun köyü bile kalmadi, kovulacak, Yeter uyan,hep müslüman mi kahrolacak, Sardivan yap, süslü avize, sakal mi kurtaracak* Recep Karadereli

44 HİLKATTEN BUGÜNE HER NE ÇEKTİYSE ZEKÂSI KITLARDAN ÇEKTİ İNSANLIK.
İNSANLARIN DRAMI HİLKATTEN BUGÜNE HER NE ÇEKTİYSE ZEKÂSI KITLARDAN ÇEKTİ İNSANLIK. HAZAR ZAMANIYSA, SEFER VAKTİYSE 'GEL'LERDEN, 'GİT'LERDEN ÇEKTİ İNSANLIK. PUTÇULAR PUT DİKİP DÜNYALAR VURDU TEZAHÜRAT ARTTI, TEFEKKÜR DURDU FİRAVUN EMRETTİ, NEMRUT BUYURDU YÜRÜYEN PUTLARDAN ÇEKTİ İNSANLIK.

45 KÜFÜR GEMİSİNDE HEP KÜREK ÇEKEN ETRAFA İFTİRA TOHUMU EKEN
KULA KULLUK İÇİN YARIŞA ÇIKAN TASMALI İTLERDAN ÇEKTİ İNSANLIK. AFERİNE GÖBEK ATAN, OY ATAN HATASINI SEVAP DİYE DAYATAN MASUM GÖNÜLLERE GİRİP BOY ATAN ZARARLI OTLARDAN ÇEKTİ İNSANLIK.

46 GÜN GEÇMEDİ ÜÇ-BEŞ NEMRUT TÜREDİ KÖTÜ GÜNLER KÖTÜLERE YARADI
YİTİRENLER YANLIŞ YERDE ARADI HİTLER'DEN, BİTLERDAN ÇEKTİ İNSANLIK. HARAMSIZ MAL AZALDI, HARAMZADE ÇOĞALDI BU ÇAĞDA HELÂL YEMEK BÜYÜK CESARET İSTER İNSANI SIFATIYLA ANMAK GERİDE KALDI DOMUZA DOMUZ DEMEK BÜYÜK CESARET İSTER.. ABDURRAHİM KARAKOÇ

47 VARDIĞIN DERGAHTA POST OL, BÜYÜRSÜN GÖRDÜĞÜN GARİBE DOST OL, BÜYÜRSÜN MECLİSE DEVAM ET, EL SÜRME MEY'E GİRDİĞİN SOHBETTE MEST OL, BÜYÜRSÜN. YİĞİDİM, ASLANIM, HA GAYRET EYLE GAFLET ÜSTÜMÜZDE KALMASIN BÖYLE İMANLA YATIP-KALK, İHLÂSLA SÖYLE KUTLU MESAJ VERİLMEYİ BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR.

48 MAVERADAN AŞK İKSİRİ SAĞ GAYRI ELLERİNDE ŞEKİLLENSİN ÇAĞ GAYRI RAHMET OLUP YÜREKLERE YAĞ GAYRI ÇEKİRDEKLER YARILMAYI BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR. HER YERDE İNSANLAR İZANA HASRET ŞEHİRLER, SEMALAR EZANA HASRET KÂİNAT İLÂHÎ DÜZENE HASRET SAF KOZALAR ÖRÜLMEYİ BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR.

49 NEDENDİR BU UYKU, BU ZİLLET NEDEN
NEDENDİR BU UYKU, BU ZİLLET NEDEN? ! HÜZÜN YUMAĞIDIR MEZARDA DEDEN MAĞRİPTEN MAŞRIĞA TEK RUH, TEK BEDEN YAY MİSALİ GERİLMEYİ BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR. SENDEDİR MAYASI, ÖZÜ İSLÂM’IN SENDEDİR KULAĞI, GÖZÜ İSLÂM’IN GÜLSÜN, YETER ARTIK, YÜZÜ İSLÂM’IN KELEPÇELER KIRILMAYI BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR.

50 TEVHİT AŞKI GÖNÜLLERİ YAKSIN HEY. ZULÜM ÖLSÜN, HAK AYAĞA KALKSIN HEY
TEVHİT AŞKI GÖNÜLLERİ YAKSIN HEY! ZULÜM ÖLSÜN, HAK AYAĞA KALKSIN HEY! GÜRÜL GÜRÜL, NURDAN ÇAYLAR AKSIN HEY! KİRLİ SULAR DURULMAYI BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR. BİZİ BEKLER ESİR OLMUŞ ÜLKELER BİZİ BEKLER YETİM KALMIŞ ÜLKELER “İMDAT! ” DİYE HABER SALMIŞ ÜLKELER BOŞ MABETLER GİRİLMEYİ BEKLİYOR ÖLÜ DÜNYA DİRİLMEYİ BEKLİYOR.

51 1-CAMİLERİ ŞUURLU CEMATLARLA DOLDURACAĞIZ.
SONUÇ: 1-CAMİLERİ ŞUURLU CEMATLARLA DOLDURACAĞIZ. 2-”ELİMDEN GELEN BUDUR” BAHANESİNE SIĞINMAYACAĞIZ. 3-TÜKETİCİ DEĞİL ÜRETİCİ OLACAĞIZ. 4-TAKLİT EDEN DEĞİL; TAKLİT EDİLEN OLACAĞIZ. 5-BİRBİRİMİZİ ALLAH İÇİN SEVECEĞİZ..YOKSA… 6-İSLAM DÜŞMANLARINDAN ALLAH İÇİN NEFRET EDECEĞİZ…

52 7-BİRBİRİMİZE (CEMAATLARDA DAHİL) DESTEK OLACAĞIZ.
8-İSLAM DÜŞMANLARINA KÖSTEK OLACAĞIZ.. 9-DÜNÜ UNUTMAYACAĞIZ YARINA BUGÜNDEN HANGİ DEĞERLERİ VE BAŞARIYI GÖTÜREBİLECEĞİMİZİ,TAŞIYABİLECEĞİMİZE BAKACAĞIZ. 10-HADDİMİZİ BİLECEĞİZ.VE KİŞİLİĞİMİZE ….İZMLERE BULAŞTIRMAYACAĞIZ.İSLAM KİMLİĞİMİZİ HİÇ BİR ŞEYE DEĞİŞMEYECEĞİZ.

53 İNCİ OLSUN…DEĞER KAZANSIN.
11-DAVANIN BEDAVA OLAMAYACAĞINI BİLMELİ MADDİ VE MANEVİ KATMA DEĞER VERMELİYİZ. 12-KENDİMİZ HEP GELİŞTİRMELİ AMA BİRBİRİMİZİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAMALIYIZ.KİMSE İNCİNMESİN! İNCİ OLSUN…DEĞER KAZANSIN. GÖLGESİNDE OTUR AMMA YAPRAK SENDEN İNCİNMESİN. TEMİZLEN DE GİR MEZARA TOPRAK SENDEN İNCİNMESİN. YOLLAR UZUN, YOLLAR İNCE YOL KISALIR AŞK GELİNCE YAT KURBAN OL İSMAİL’CE BIÇAK SENDEN İNCİNMESİN.

54 BURDAYIM DE ARARLARSA DOĞRU SÖYLE SORARLARSA TABUTUNA SARARLARSA BAYRAK SENDEN İNCİNMESİN. İL GÖÇSÜN GÖÇTÜĞÜN VAKİT YOL YANSIN GEÇTİĞİN VAKİT SUYUNDAN İÇTİĞİN VAKİT KAYNAK SENDEN İNCİNMESİN.

55 TOZ KONMASIN SAKIN SANA HAKKI GEÇER HALKIN SANA GÜCENMESİN YAKIN SANA UZAK SENDEN İNCİNMESİN.
TAVIR DESELER Kİ: “İSLÂM’IN PINARINDAN İÇMEK SUÇ” O SUÇU KABULLENİR, İÇERİM AVUÇ AVUÇ. YA İSLAM'DA ERİRSİN YAN İNKARDA ÇÜRÜRSÜN YOL MEZARDA BİTMİYOR GİRDİĞİNDE GÖRÜRSÜN. YH


"“İSTANBUL’DA KARDİNAL KÜLÂHI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYE RAZIYIZ”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları