Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dosya Kurtarma Programları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dosya Kurtarma Programları"— Sunum transkripti:

1 Dosya Kurtarma Programları
HAZIRLAYAN  MUSTAFA CAYLAN

2 Bu Sunum Sonundaki Kazanımlar
Veri Nedir ? Veri Kaybı Nasıl Olur ? Veri Kurtarma Nedir ? Veri Nasıl Kurtarılır ? Veri Kurtarma Programları Nelerdir ?

3 Veri (Data) Nedir ? Bilgisayara giren, işlenebilen, sonuç alınabilen ve saklanan her çeşit bilgiye veri diyebiliriz.

4 Veri Kaybı Nasıl Olur ? Fiziksel Hasarlar;
Diskimizin darbe görüp okuyucu kafanın metal plakalara zarar vermesi, DVD‘ mizin çizilip belli bölgelerin okunamaması gibi durumlar, Mantıksal hasarlar ise; Dosya yapısındaki bozukluklar, Yanlışlıkla silinen dosyalar, Yazılım hataları gibi durumda karşımıza çıkan ve hemen yukarıda açıkladığımız veri dizilimine hasar veren durumlar olarak açıklanabilir.

5 Veri Kurtarma Nedir ? Herhangi bir şekilde erişilmez hale gelmiş, silinmiş, bozulmuş ya da kaybolmuş ve normal yol ve yöntemlerle ulaşılamayan verilerin özel yöntemlerle geri getirilmesi olayı Veri Kurtarma (Data Recovery) kavramı ile ifade edilmektedir.

6 Veri Nasıl Kurtarılır ? Veri Kurtarma Çeşitleri
Bilgisayar sistemlerinde verileri depolamak için kullanılan ortamlarda veriler dosya adı verilen bağımsız bütünler şeklinde tutulmaktadır. Bu bağımsız dosyaları gruplamak için ise klasör (veya dizin) adı verilen yapılar kullanılmaktadır. Verilerimizin bulunduğu dosyalar herhangi bir şekilde erişilemez hale geldiğinde veri kurtarma konusu gündeme gelmektedir.

7 Dosya Sistemi Hasarlarında Kurtarma
Bilgisayar sistemlerinde kullanılan veri depolama ortamları kullanılmadan önce veri ve program dosyalarının düzenli bir şekilde kaydedilmesi ve takip edilebilmesi için dosya sistemi adı verilen ve yaygın olarak FAT, NTFS, ExtFS, CDFS gibi kısaltmalarıyla bilinen yapılar ile düzenlenmektedir.

8 Dosya Sistemi Hasarlarında Kurtarma (Devam)
Veri depolama ortamlarının organizasyon yapısında genellikle Sistem alanı ve veri alanı olarak tarif edilen iki ana kısım bulunmaktadır. Sistem alanı genel hatlarıyla açılış yapısını, dosya tanımlarını ve dosyaların veri alanındaki yer adreslerini içerir. Veri alanı ise dosyaları ve alt tanımlama gruplarını içerir. Eğer veri alanında depolanmış olan dosyalar hasar görmemiş ve sadece sistem alanı hasar görmüşse sistem alanını onarmak çoğu zaman veri depolama ortamındaki mantıksal düzenlemenin eski orijinal haline geri gelmesi anlamına gelir. Gelişmiş disk analiz ve veri kurtarma araçlarımız ile sistem alanındaki yapıları kısa süre içerisinde manüel olarak analiz etmekte ve hızlı bir şekilde onarabilmekteyiz.

9 Formatlama ve Silinmelerde Kurtarma
Bu kısımda da genellikle sistem alanı ve veri alanından kaynaklanan hasarlar nedeniyle veri kaybı olur. Shift + Delete kombinasyonu ya da verinin geri dönüşüm kutusundan silinmesi ve bilgisayarın formatlanması en sık karşılaşılan durumlardan biridir.

10 Formatlama ve Silinmelerde Kurtarma (Devamı)
Eğer verinin sistem alanı hasar görmüş ise başarı oranı yüksek olacaktır. Veri alanı hasar görmüş ise daha karmaşık ve profesyonel işlemler gerektirecektir. Veriler genellikle “Random (Rasgele)” mantığıyla kaydedildiği için bazı durumlarda manuel şekilde müdahale edilmek zorundadır.

11 Dosyalardaki Dahili Bozulmalarda Kurtarma
Özellikle Word ve Excel dosyalarının açılmaması problemidir. Bu olay gerçekte veri tutulan tüm dosyaların veri tabanı sistemlerinin başına gelebilir. Dosyanın bulunduğu ortamda kısmi fiziksel hasar olduğunda da benzer bir durum yaşanır. Sıkıştırılmış dosyalar ve yedekleme sistemlerin de de benzer tablolar ortaya çıkmaktadır.

12 Kısmi veya Tüm Fiziksel Hasarlarda Kurtarma
Hard disk yapısı itibariyle aslında hassas bir donanım elemanıdır. Çünkü okuma yazma kafasıyla dönen disk arasında çok yakın bir mesafe bulunmaktadır. Bazen küçük çaplı sarsıntılar fiziksel olarak zarar vermekte bu da veri kaybına neden olmaktadır Bu durumda veri kurtarma uzman kişiler tarafınca yapılmalı. Çünkü yüksek teknik donanım ve uygun ortam gereklidir.

13 Veri Kurtarma Programları Nelerdir ?
Bu başlıkta silinen dosyalarınızı birkaç basit adımda geri getirmeyi resimlerle göstermeye çalışacağım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, veri kurtarmak garantili bir iş değildir. Daha önce sildiğiniz bir dosyayı göremeyebilir yada geri getirdiğinizde çalıştıramayabilirsiniz. Sonuç olarak kurtarma işlemi birazda sizin şansınızla alakalıdır. Tarama sırasında birçok dosya bulursunuz ama asıl geri getirmek istediğiniz dosyayı bulamayabilirsiniz.

14 Veri Kurtarma Programları Nelerdir ? (Devamı)
Bu bölümde ele alacağımız programlar; Recover My Files Recuva Undelete360

15 Recover My Files Recover My Files;
Silinen belgeler, grafikler, dijital kamera fotoğrafları, ZIP dosyaları, e-posta, müzik, video ve diğer tüm dosya biçimlerini geri getirmenizi sağlayan üstün özelliklere sahiptir. Geri Dönüşüm Kutusundan silinmiş dosyaları, formatlanmış sürücülerdeki verileri ve hatta hiç kaydedilmemiş geçici sistem klasörlerini bile geri getirebilir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için uzman bir bilgisayar kullanıcısı olmaya da gerek yoktur. Yapımcı: GetData Dosya Boyutu: 31,1MB Lisans: Deneme Sürümü

16 Recover My Files Kullanımı
1. Adım Recover My Files silinen dosyaları kurtarma programını çalıştırdığınızda karşınıza 2 seçenekten oluşan bir ekran çıkacak. Burada Recovery Files menüsünden silinen dosyalarınızı, Recovery Drive menüsünden ise USB disk, harici hard disk gibi bilgisayarımıza ayrıca bağladığımız veri saklama ortamlarından dosylarınızı kurtarmak mümkündür. Biz silinmiş olan resimleri veya herhangi bir dosyayı kurtarmak istediğimizden, Recovery Files menüsü seçip NEXT diyoruz.

17

18 Recover My Files Kullanımı (Devam)
2. Adım Daha sonra hardisk'imizin hangi bölümünde arama yapmak istiyorsak karşımıza çıkan ekrandan o bölümü seçiyoruz, ve NEXT tuşuna basıyoruz.

19

20 Recover My Files Kullanımı (Devam)
3. Adım Karşımıza çıkan ekranda bize iki seçenek sunmaktadır; Search for deleted files ( Recommended ) ( Silinmiş Dosyaları Ara ) Search for deleted files then search for selected "Lost File" types (Silinmiş dosyaları ve kayıp dosyaları ara ) Bu bölümde daha detaylı olduğu için biz alttaki Search for deleted files then search for selected "Lost File" types seçeneğini seçip NEXT diyoruz.

21

22 Recover My Files Kullanımı (Devam)
4.Adım Karşımıza kurtarmak istediğimiz dosyaların uzantılarını seçeceğimiz bir ekran çıkacaktır. Biz en çok aranan bazı dosyaları bu ekrandan seçiyoruz. Bizim aramasını yaptığımız dosyaları kısaca tanıtalım; Seçili olan Microsoft Office; silinen office dosyalarını kurtarmak için, Seçili olan Music; silinen müzik dosyalarını kurtarmak için, Seçili olan Video; silinen video dosyalarını kurtarmak için, Seçili olan uzantısı; silinen lerimizi kurtarmak için, Evet silinmiş olan dosyamız neyse onun uzantısını seçerek START diyoruz. [ Not: Ne kadar çok uzantı aynı anda seçersek programın işlemi bitirme süresi o kadar uzayacaktır. ]

23

24 Recover My Files Kullanımı (Devam)
5.Adım Programımız aramayı tamamladı. Pencerenin üst kısmında Save Files yazan yere tıklıyoruz ve gelen ekrandan kurtardığımız dosyalarımızı nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz. Programımız kurtardığımız dosyalarımızı seçtiğimiz yere kaydediyor ve işlemimizi tamamlıyoruz.

25

26 Recuva Recuva; Ücretsiz bir dosya kurtarma programı olan Recuva, flash disk’lerdeki, kameralardaki, iPod’lardaki ve sabit disklerdeki silinen verileri kurtarabiliyor. Oldukça kullanışlı bir arabirime sahip olan program, hem amatör hem de profesyonel kullanıcılara yönelik olarak tasarlanmıştır. Yapımcı: PiriForm Dosya Boyutu: 3,462 KB Lisans: Ücretsiz

27 Recuva Kullanımı 1.Adım Programı açıyoruz ve karşımıza bir sihirbaz çıkıyor ve burada 2 seçeneğimiz var; 1. Seçenek:  Sihirbaz yardımıyla veri kurtarma, 2. Seçenek: İPTAL tuşuna basıp sihirbazı kapatarak normal yolla veri kurtarma. Biz buradan 1. Seçeneği seçiyoruz ve devam ediyoruz.

28

29 Recuva Kullanımı (Devam)
2.Adım İlk adımda birinci seçeneği seçtiğimiz için karşımıza hangi tür veri arıyorsak onun seçimini yapacağımız bir pencere gelir. Eğer aradığınız tek tür bir veri ise aşağıdaki listeden seçebilirsiniz. Birkaç veri türünü bir arada arıyorsanız Diğer seçeneğini işaretleyerek bütün veri türlerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Biz buradan Diğer seçeneğini seçiyoruz.

30

31 Recuva Kullanımı (Devam)
3.Adım Şimdi karşımıza gelen pencerede silinen dosyalarınızı nerede arayacağınıza dair bir seçim yapmanız gerekir. Silinmeden önce nerede olduklarını bilmiyorsanız “Emin Değilim” şıkkını seçin. Eğer USB flash bellekten, hafıza kartından, mp3 çalardan vb. harici aygıtlardan silinen dosyaları geri getirmek isterseniz “Medya Kartımda” şıkkını işaretlemeniz gerekir. Biz burada dosyalarımızın nerede olduğunu bilmediğimiz için “Emin Değilim” seçeneğini seçiyoruz.

32

33 Recuva Kullanımı (Devam)
4.Adım Aramaya başlamak için Başlat’a basıyoruz. Eğer daha önce tarama yaptıysak ve programımız dosyaları bulmada hata verdiyse programımızı tekrar çalıştırıp karşımıza tekrar bu pencere geldiğinde «Derinlemesine Taramayı Aç» seçeneğinin karşısındaki kutucuğu işaretliyoruz ve Başlat’a basıyoruz. Yalnız unutulmamalıdır ki bu seçeneğin seçilmesi büyük disklerde 1 saatten fazla zaman gerektirebilir.

34

35 Recuva Kullanımı (Devam)
5.Adım Programımızın diskimizi taramasını bekliyoruz.

36 Recuva Kullanımı (Devam)
6.Adım Ve tarama tamamlandı. Artık listede bulunan dosyalardan kurtarmak istediklerimizi seçerek sağ alt köşedeki Kurtar kutusuna tıklayarak verilerimizi geri getirebiliriz.

37

38 Undelete360 Undelete360; Sabit disk, flash disk, USB sürücü, dijital kamera ve pek çok diğer cihazlardaki verileri kurtarabiliyor. Ayrıca dosyalarınızı kurtarmadan önce önizleme yapabilir ve gereksiz gördüklerinizi yüklemekle vakit kaybetmeye engel olabilirsiniz. Yapımcı: File Recovery Ltd. Dosya Boyutu: 1,94 MB Lisans: Ücretsiz

39 Undelete360 Kullanımı 1.Adım
Programımızı açıyoruz ve sol üstteki ara düğmesine basarak tarama işlemi başlıyoruz.

40

41 Undelete360 Kullanımı 2.Adım
Daha sonra karşımıza gelen pencerede hangi diski aramak istediğimizi soruyor. Veri kurtarmak istediğimiz diski seçerek Başla diyoruz. Eğer bilgisayarınızda başka bir veri kaynağı daha takılıysa ve programımız onu görmüyorsa sağ üstte bulunan Yenile düğmesini tıklayarak programımızın veri kaynağını görmesini sağlayabiliriz.

42

43 Undelete360 Kullanımı 3.Adım
Tarama bittikten sonra listelenen dosyalar arasından istediğimizi seçerek sol üstteki Kurtar kutusuna tıklıyoruz. Veri kurtarma işlemlerini başarıyla tamamladık. Artık Geri Dönüşüm Kutunuzdaki verileri bile silseniz korkmanıza gerek yok. Tabi ki bu işlemin başarı oranı dönüştürmek istediğiniz verinin ne kadar eski olduğu ile ve diskinizin kapasitesini ne kadar kullandığınızla yakından alakalı. 500 GB lik diskinizi aldığınızdan bu zamana hiç tam kapasite kullanmadıysanız verilerinizi kurtarma olasılığınız oldukça yüksek.

44

45 Yararlandığım Kaynaklar
kurtarma-resimli-anlatim_t html anlatimlar/1304-recover-my-files-resimli- anlatim.html Verileri-Kurtarma-Programlari-Recuva-ve- Undelete360.html

46 TEŞEKKÜRLER


"Dosya Kurtarma Programları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları