Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1 1 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2 2 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM TAPU ve KADASTRO birimleri ile FIG-Kadastro 2014 tanımlarına uygun bir şekilde aynı çatı altında bu sorumluluğu yerine getiren kurumdur. TAPU KİMİN ? NASIL ? ….…….? KADASTRO NEREDE…….? NE KADAR….?..……….…….?

3 3 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEKANSAL BİLGİ SİSTEMİ ALTYAPISI “Mekânsal bilgi sistemi altyapısını ve harita üretim izleme merkezini oluşturmak, verilerden gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarının faydalanmasını sağlamak, coğrafi bilgi sistemleri konusunda verilecek görevleri yapmak.” 6083 sayılı Teşkilat Kanunu ile Genel Müdürlüğümüzün görev ve yetkilerinin tanımlandığı 2.maddesinin ç bendi “Mekânsal bilgi sistemi altyapısını ve harita üretim izleme merkezini oluşturmak, verilerden gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarının faydalanmasını sağlamak, coğrafi bilgi sistemleri konusunda verilecek görevleri yapmak.” şeklindedir.

4 4 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü KURULUM MALİYETİ Sisteminin büyüklüğüne, kullanıcı sayısına ve veri çeşidine göre değişse de maliyetlerin yaklaşık:  % 20-30 arası yazılım ve donanıma  Eğer yazılım açık kaynak kodlu ise bu oran çok düşüktür.  % 40-50 arası veri elde edilmesine  Verilerin sayısal ortamda olup olmaması, ücretli temin edilip edilmemesine göre maliyetler değişir.  % 10-20 arası işletme giderlerine ve diğer maliyetlere aittir.

5 5 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü BAŞARI DURUMU  Türkiye Bilişim Derneği Kamu Bilişim Platformu tarafından hazırlanan Kamuda Bilişim Projeleri Yönetimi Yetkinliği raporunda; “Kamu projelerinde uzun süreli stratejinin belirlenmesinde, kurumların %81’inin eksikliği olduğu göze çarpmaktadır. Kamu kurumlarının %88’i yaşanan sorunların temelinde nitelikli insan kaynağı eksikliğini en önemli etken olarak görmektedir.”

6 6 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2002 – 2009 VERİ ÜRETİM ÇALIŞMALARI

7 7 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü KADASTRO VERİ ALTYAPISI

8 8 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü DÖNÜŞÜM & KAZANÇ

9 9 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEKANSAL GAYRİMENKUL SİSTEMİ (MEGSİS) Kadastro verilerinin sayısal olarak toplanarak, tapu verileri ile uyumlaştırılması ve paydaş kurum, kuruluş ve belediyelere sunulması amacıyla geliştirilmiş açık kaynaklı bir uygulamadır.

10 10 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEGSİS ile …

11 11 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEGSİS ile … Su havzalarında kamulaştırma sonrası aktif kalan parsellerin tespiti Yollar üzerinde kalan aktif kamulaştırma parsellerinin tespiti Dolgu ile oluşan ve idari tescil edilmesi gereken alanların tespiti Yenileme çalışmalarında zemin uyumsuzluğu olan alanların tespiti Düzeltmeler sonucunda arazi ile uyumlu kadastro parsellerinin oluşturulması

12 12 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü SİSTEM MİMARİSİ

13 13 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEGSİS ÇALIŞMALARI Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) kapsamında yapılan çalışmalar 4 ana başlık altında toplanmaktadır. 1.Web tabanlı uygulama yazılımı 2.Uluslararası standartlarda harita servisleri 3.E-Devlet Servisleri 4.Ortofoto Servisleri

14 14 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü WEB TABANLI UYGULAMA YAZILIMI •Tapu ve kadastro verilerinin karşılık olarak kontrol edilmesi.•Öznitelik bilgilerinin toplanması.•ITRF96 koordinat sisteminde bütünlenmesi ve sunulması.•Hava görüntüleri (ortofoto ve googlemaps) kullanılarak doğrulanması.•Kontrol sorgulamaları ile veri kalitesinin artırılması.•Verilerin güncel olarak tutulması.

15 15 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ULUSLARARASI STANDARTLARDA HARİTA SERVİSLERİ  MEGSİS kapsamında toplanan kadastro verilerinin protokoller kapsamında talep eden kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaşımı sağlanmaktadır.  Hazırlanan harita servislerinin standartlara ve kullanıma uygunluğu açık kaynak ve ticari ürünler ile test edilmiştir.

16 16 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kadastro Harita Servisleri İstatistik Bilgi Cetveli Servis Tipi Cevaplanan Talep Sayısı Cevaplanamayan Talep Sayısı Toplam Talep Sayısı Başarı Oranı WMS (Web Map Services) 8.247.06020.8768.267.936 99,75 % WFS (Web Feature Services) 197.8842.433200.317 98,78 % TOPLAM 8.444.94423.3098.468.25399,27 % (Cevaplanamayan talep sayısı içerisine sistemden kaynaklanan kesintiler dâhil edilmiştir.) ULUSLARARASI STANDARTLARDA HARİTA SERVİSLERİ

17 17 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü E-DEVLET SERVİSLERİ  MEGSİS kapsamında toplanan kadastro verileri aynı zamanda vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla tapu bilgileri ile birlikte harita servisi olarak e-Devlet kapısından sunulmaktadır. www.turkiye.gov.tr  Bu servisler www.turkiye.gov.tr adresinden sunulan ilk ve tek coğrafi servis olma özelliği taşımaktadır.

18 18 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü E-DEVLET SERVİSLERİ (Cevaplanamayan talep sayısı içerisine sistemden kaynaklanan kesintiler dâhil edilmiştir.) E-Devlet Servisleri Kullanıcı İstatistikleri Cevaplanan Talep Sayısı Cevaplanamayan Talep Sayısı Toplam Talep Sayısı Başarı Oranı E-Devlet (Vatandaş) 699.2441.467700.71199,79 %

19 19 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ORTOFOTO SERVİSLERİ  Üretimi yapılmış 1/5.000 ölçekli ortofoto haritalarının açık kaynaklı GDAL kütüphanesi kullanılarak hazırlanan servisler aracılığı ile TileMapService (TMS) standardında sunulmasıdır.

20 20 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ORTOFOTO SERVİSLERİ

21 21 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MEVCUT DURUM TAKBİS I-II ~ 0.5 milyon UVDF ~ 5 milyon TRGM ~ 10 milyon Kadastro Müdürlükleri ~ 37.75 milyon TOPLAM ~ 53.25 Milyon

22 22 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü KADASTRO VERİSİ NEDEN ÖNEMLİ !!!  Günümüzde vatandaşa yönelik bilgi paylaşımı ve kaliteli hizmet sunumu, kamunun öncelikli çalışma hedefini oluşturmaktadır.  Bu nedenle, diğer kurum ve kuruluşlarca yapılacak çalışmaların temel altlığı olan tapu ve kadastro verilerinin hazırlanması ve sunulması, bu çalışmalara da önemli bir ivme kazandırmaktadır.

23 23 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TEŞEKKÜRLER … Mert Yasin ÖZ Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Tel : 0 (312) 413 65 59 Faks : 0 (312) 413 68 05 E-Posta : myasinoz@tkgm.gov.trmyasinoz@tkgm.gov.tr Web : http://cbs.tkgm.gov.tr


"1 Mert Yasin ÖzTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları