Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZAMİR(ADIL) İsimlerin yerini çeşitli yönlerle tutan sözcüklerdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZAMİR(ADIL) İsimlerin yerini çeşitli yönlerle tutan sözcüklerdir."— Sunum transkripti:

1 ZAMİR(ADIL) İsimlerin yerini çeşitli yönlerle tutan sözcüklerdir.

2 A-SÖZCÜK HALİNDEKİ ZAMİRLER  1-Kişi (şahıs)Zamirleri: İsimlerin yerini kişi yoluyla tutan zamirlerdir.  Ben:  Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta;  Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum.  Sen:  Sen deli bir kısrak, ben isimsiz kahraman Nasıl da sevmişim seni anlayamadım.  O :  O bir kenar mahalle dilberi  Ben bir kenar mahalle şairi.

3  Biz:  Bir gün akşam olur, biz de gideriz,  Kalır dudaklarda şarkımız bizim...  Siz :  Bir geniş bahçe gibi size açıktı derdim,  Ruhunuzun çölünde bütün bir ömrü verdim.  Onlar:  Yavruların bekleşir sokaklarında köyün  Onları doyurmaya şimdi de evde döğün.

4 2-Dönüşlük Zamiri:  “Kendi”:kişi kavramını pekiştiren “kendi” adılına dönüşlü (özlük adılı) denir.  “Kendi” adılı, iyelik eklerini alarak kişilerin öz varlığını anlatır:  tekil çoğul  1.kişi kendim kendimiz  2.kişi kendin kendiniz 3.kişi kendi (kendisi) kendileri  Kendim ettim, kendim buldum;  Gül gibi sararıp soldum.  NOT: “Kendi” zamiri isim tamlamalarında ilgi hal eki (tamlayan eki) almaz.Bu şekilde yapılan tamlamalar belirtili isim tamlaması sayılır. Andım birer birer, acıdım kendi hâlime. Aksetti bir dakika uzaktan hayâlime  Not: Dönüşlülük zamiri, yinelemeli kullanımla, ikileme kurarak belirteç görevini üstlenir.  Varır bir münkire müşkil sorarsın  Kendi kendini cehenneme salarsın.  Not: Dönüşlülük zamiri özneden sonra gelerek özneyi pekiştirme görevinde kullanılabilir.  Beni çağırmadınız, kalkıp ben kendim geldim,  Uzaklardan size bir haber getirdim geldim.

5 3-İşaret Zamirleri:  İsimlerin yerini işaret yoluyla tutan zamirlerdir.  Bu:  Havada bulut yok bu ne dumandır?Mahlede ölen yok bu ne figandır?  Şu:  Deme şu niçin şöyle/ Yerindedir o öyle  Bak sonunda sabreyle/ Mevla görelim neyler  Neylerse güzel eyler...  O:  Seversin dünyayı doludizgin Ama o bunun farkında değildir Ayrılmak istemezsin dünyadan Ama o senden ayrılacak

6  Bunlar:  Bütün bunlar sendedir, bu girift bilmeceler;  Sakarya, kandillere katran döktü geceler.  Şunlar:  Şunlara bak!dedi.Ulan sinema artisti gibi be!  Onlar:  Kuşlar mıdır onlar ki her akşam Alemlerimizden sefer eyler?

7  Burası:  Nice nice kavimler gelip geçti buradan Hakimiyet bizdedir bin yıl geçti aradan Türk’e ebedi mekân kılıverdi Yaradan Bilmeyenler öğrensin burası Anadolu Şurası:  Zaman zaman sıkar dünya dar gelir, Söyleyemem, belki sözüm hor gelir. Gönül ister gücüm yetmez zor gelir, Sızılar göğsümün şurası bende. Orası:  Siz baksanız bir şey göremezsiniz  Benim yurdumdur orası  Ardıçlar, gürgenler, tozlu yollar  Tokat’la Niksar arası.

8  Böylesi:  Ayrıldı orta yerden aya benzer güzel ki  Gözlerim rüyada da görmedi böylesini.  Öylesi:  Öylesine hiç yüz vermeye gelmez.  Şöylesi:  Eşarp ile fiyonk yapmanın şöylesini biliyor muydunuz?  Ötesi:  Tabiplerde ilaç yoktur yarama  Aşk deyince ötesini arama

9  Bura:  Ekin ektim düzlere / Diken oldum gözlere  İşte ben gider oldum / Bura kalsın sizlere.  Ora:  Gönlümüz kılıçtır,tenimiz kını  Orada saklarız vatan aşkını  Şura:  Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı  Şuraya bir yatak ser yavaş yavaş  Sakallı yok mu işin? Git cehennem ol şuradan!  Ne dırlanıp duruyorsun sabahleyin oradan.  Öte:  Gurûbda sırlı renklerle tüllenir yamaçlar,  Öteden gölgeler gibi salınır ağaçlar…  Beri:  Öteden saikalar parçalıyor afakı  Beriden zelzeleler kaldırıyor amakı.

10  Not: “O” sözcüğü insanların yerine kullanıldığında kişi zamiri insan dışındaki varlıkların yerine kullanıldığında işaret zamiri olur.  O, mavi gözlü bir devdi  Minnacık bir kadın sevdi. (kişi zamiri)  O benim milletimin yıldızıdır,parlayacak.  O benimdir o benim milletimindir ancak. (işaret zamiri)   Beni bilse bilse çiçekler bilir, dostlarım, Niçin yaşadığımı ben onlara söyledim.  “Ölen insan mıdır, ondan kalacak şey: Eseri;  Bir eşek göçtü mü, ondan da nihâyet: Semeri.”

11  Not: İşaret zamirleri, isimlerin yerlerini tuttukları gibi, bağlam içinde daha önce geçmiş kavramın, bir cümlenin yerini de tutabilirler.  Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem  Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizarım. Mehmet Akif Ersoy Mehmet Akif Ersoy  Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu  Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu

12 3-Belgisiz Zamirler:  Hangi ismin yerini tuttuğu açıkça belli olmayan zamirlerdir.  Biri:  Bir evde iki kız biri çuvaldız biri biz  Biri yer biri bakar,kıyamet ondan kopar  Kimi:  Çıtırdayan çalılar dört cana can katıyor Kimi haydut kimi kurt masalı anlatıyor.  Herkes:  Gidip İstanbul’dan ferman getirdim  Herkesin sevdiği verilsin deyi.  Kimse:  Kapat gözlerini kimse görmesin Yalnız benim için bak yeşil yeşil

13  Biraz:  Bugün çok fazlayım kendime/birazımı al…  Bazısı:  Bazısı, düşünür, bazısı cahil Kimisi vahşidir, kimisi ehil.  Birkaçı:  Birkaçı birleşerek köyün yiğitlerinden  Dün gece dağ yolunda gizli pusu kurdular.  Başka:  Bir çoban parçasısın, olmasan bile koyun, Daima eğeceksin başkalarına boyun;

14  Birçoğu:  Ama birçokları davetli değilmiş, kime ne?  Bu açılmaz kapılar, şimdi açık her gelene.  Her biri:. Uçtu kuşların kervanı / Her biri bir dala gider.  Şey:  Nasıl olsa zamanla her şeyin bir sonu yok mu?  Ömür dediğimiz şey küsecek kadar çok mu?  Çoğu:  Aksetmiyor çoğunda fikirler ayan beyan  Hayyam imiş hakikati az çok fısıldayan.  Falan:  Dünyada tatmamış havz-ı kevserden;  Ahrette beklesin, cennet falan var!...

15  Filan:  Yolda duydum ki: filan nahiyenin a’yânı,  Üç gün evvel kovuvermiş hoca bilmem filanı.  Hepsi :  Kaybolur hepsi de bir anda kararmakla batı. Az sürer gerçi fakir Üsküdar'ın saltanatı;  Niceleri:  Dost dost diye nicesine sarıldım Benim sâdık yârim kara topraktır  Hiçbiri:  Sordum, yazık ki, hiçbiri ismin ne bilmiyor  Sensiz geçen hayata yaşanmış denilmiyor.

16 5-Soru Zamirleri  İsimlerin yerini soru yoluyla tutan zamirlerdir.  Hangisi:  Dertlerim öyle çok ki hangisine yanayım?  Bir resim bile yok ki bakarak avunayım.  Kaçı:  Bu kaçıncısıdır korkular ırmağında su içişim?  Kim:  A benim bahtiyarım! / Gönlümün tahtı yarim.  Yüzünde giz izi var, / Sana kim baktı yarim?  Ne:  Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?  Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz?  Nerede:  Nerede kardeşlerin cömert Nil,yeşil Tuna?  Giden şanlı akıncı ne gün döner yurduna?

17  Nereden:  Deniz ufkunda bu top sesleri nereden geliyor?  Barbaros belki donanmayla seferden geliyor.  Neresi:  Haydi şimdi bulunuz haksız olan yer neresi?  Bana kalsaydı döverdim alimallah teresi!  Nereye:  Gidersen kim sular fesleğenleri? Kuşlar nereye sığınır akşam olunca?  Nesi:  Şikayet adetimiz,yoksa rüzgarın nesi var?  Serin serin bu yaz akşamlarında esmesi var.  Not:Bazı cümlelerde soru zamiri bulunduğu halde cümle soru anlamı taşımayabilir.  Nereye gitsem gözlerini soruyor çocuklar.  Nereme dokunsanız gül tadında bir sancı.

18 B-EK HALİNDEKİ ZAMİRLER  İlgi Zamiri:  Bazı durumlarda belirtili isim tamlamalarında tamlanan durumundaki isim düşer düşen ismin yerine “ki” tamlayana eklenir.Bu ki ekine ilgi zamiri denir.  Bir şey var senin gözlerinde; içimi ısıtıyorlar, sağ olsunlar. değişik bakıyorlar, kimseninkine benzemiyor..  Şah Cihan görseydi / Sana gıpta ederdi. Mümtaz´a olan sevgisi / Seninkinin yanında azmış derdi.  Eğil salkım söğüt eğil / Bu benimki sevda değil.  İlgi zamiri “ki” sıfat yapan “ki” ile karıştırılmamalıdır.  Çöllerde kalmış gibi yanıyor, yanıyorum  Başımdaki gökleri bir bulut sanıyorum.  Gömütleri andıran yapılarınızdaki  Yaşantılarınıza evler getirdim geldim.


"ZAMİR(ADIL) İsimlerin yerini çeşitli yönlerle tutan sözcüklerdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları