Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

bilişim KAAN CEVİZÖZÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "bilişim KAAN CEVİZÖZÜ "— Sunum transkripti:

1

2 KAAN CEVİZÖZÜ KAAN CEVİZÖZÜ

3 Bill Gates (Microsoft’un Sahibi) Paul Gardner Allen (Microsoft’un Kurucusu) Stepe Jobs (Apple Computer Inc Kurucusu) Larry Page (Google’ın Kurucusu) Sergey Brin (Google’ın Kurucusu ve Arama Motorunun Yapımcısı)

4  William Henry "Bill" Gates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD'li iş insanıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır.  Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır, şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2015 yılı itibari ile dünyanın en zengin kişisiydi.  ABD'li girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir yazılım şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda bilişim kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu.  Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972'de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü.

5 Kişisel bilgisayarlar 1970'li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli numunesi henüz tekbiçim, kullanılabilir bir yazılıma sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletim sistemine sahipti. Gates ve Allen'ın, Altair için 1974'te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico'da Microsoft adlı şirketi kurdu. Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977'de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi yazılım dillerini geliştirmekle, Microsoft'a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978'den sonra ilk Japonya olmak üzere) sağladı. Gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

6  PC'ler için yazılması gereken işletim sistemi teklifinin Gary Kildall tarafından reddedilmesinin ardından IBM, Gates'e yöneldi. Gates, Seattle Computer Products (SCP)şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı ve SCP'de DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson'ı kadrosuna dahil etti. DOS işletim sistemi IBM'in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilerek MS-DOS adını aldı.  MS-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletim Sistemi) 1980'li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı. Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını saklı tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok şirket IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletim sistemi bütün bilgisayarlar için tekbiçim hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 1980'li yılların ortasından sonra Avrupa'da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir verim ilkesine önem veriyordu.  Bütün çalışanların verimleri altı ayda bir değerlendirilmekteydi. Gates işletim sistemine paralel olarak uygulama yazılımları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Yazılımından sonra, 1983'te ilk kez fareyi (mouse) kullanan Word adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle Word Avrupa'da çok satılırken, ABD'de Lotus 1-2-3 ve Word Perfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.  Microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin Word ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.  MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows'un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. Windows'u piyasaya sürdükten üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri yazılım elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle Windows'u daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993'te tartışmasız piyasanın lideriydi.

7

8  Bill Gates ile beraber Microsoft’ un kurucu ortağıdır. 1953 yılında Seattle’da doğmuştur. Tam adı, Paul Gardner Allen ’dir. Forbes Dergisi ’nin ’2006 Milyarderler Listesi’ne 22,7 milyar dolarlık servet ile 6. sırada girmiştir. Servetinin önemli bir kısmı Microsoft hisselerinden gelse de 1983 yılında kansere yakalanınca yönetimden çekilmiştir. Microsoft ’daki görevini danışman olarak sürdürmüş, 1986′da ise yatırım ve proje yönetimi üzerine Vulcan şirketini kurmuştur.  Bill Gates ’e göre adını daha az duymuş olsak da Paul Allen ’in renkli bir kişiliği olduğunu düşünüyorum. Bunun düşünmeme sebep olan o kadar çok şey var ki. Mesela 2000′li yılların başında vermiş olduğu bir parti için 10 milyon dolar harcamıştır. Düşünsenize tam 10 milyon dolar ve yalnızca bir parti. Şaşıracaksınız belki ama aynı zamanda Paul Allen, ABD Amerikan Futbolu Ligi ’nde Seattle Seahawks takımının sahibi olmakla beraber, NBA ’de de Portland Trail Blazers ’ı elinde bulundurmaktadır. Bütün bunların yanında bir de kayıt stüdyosu bulunmaktadır.

9 Hayatını gerçekten zevk alarak yaşamaya çalışan bir insan izlenimi bırakıyor kuşkusuz. Kişisel zevklerin yanında hayırseverlik duygusunun da bolca tadına varmıştır. 1986 yılında Paul Allen Vakfını kurmuş ve vakfa 400 milyon dolar hibe etmiştir. Bununla yetinmemiş kişisel olarak da 600 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuştur. 2010 yılında bir konuşmasında, “Yıllardır malımın mülkümün çoğunu kurduğum vakfın çalışmalarını sürdürmesi ve kar amacı gütmeyen bilimsel araştırmaların finansmanı için hayır işlerine bırakmayı planladım” diyerek ölümünden sonra 13,5 milyar dolarlık kişisel servetinin büyük çoğunluğunu, insanlara yardım için hazırlanan projelere aktaracağını bildirmiştir. Paul Allen’ in söylediği bu lafların havada kaldığını düşünenler için kötü haber vermek zorundayım. Paul Allen, 2012 yılının başlarında Seattle’da ‘ Allen Beyin Bilim Enstitüsü ’nü kurdu. Burasının kurulması içinde 100 milyon dolar harcadı. Bununla yetinmeyip 10 yıl sürecek araştırmaların ilk 4 yılı için 300 milyon dolar hibe etti.

10

11  Stepe Jobs; 24 Şubat 1955 yılında Amerika’nın Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. Kaliforniyalı Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinildi. Öz kız kardeşi ise, ünlü roman yazarı Mona Simpson’dır. Gerçek adı Steven Paul Jobs’dır. 1974 yılında Kaliforniya’da Homebrew Computer Club’ isimli bilgisayar kulübü toplantılarına, Steve Wozniak ile katılmaya başladı. Wozniak ile dünyaca ünlü Atari Inc.’de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Çok kısa süre zarfında Jobs ve Wozniak iş hayatına atıldılar. Pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilme imkanı sağlıyan Blue Box’ adlı ürünü üretmeye başladılar. 1976 yılında Jobs ailesi, garajında Apple Computer Co. adlı günümüzün en iyi teknoloji şirketlerinden birinin temellerini attılar. İlk ürünleri Apple Ii 666 dolara piyasaya sürdüler. 1977 yılında ise, Apple II piyasaya çıktı. Apple II ev piyasasında büyük başarı elde etti ve yerini sağlamlaştırdı. 1980 yılında ise Apple Computer halka arz edildi. Yine 1980 yılında Apple III piyasaya sunuldu fakat Apple II’nin yerini alamadı. Apple çok büyük bir hızla büyümeye devam ederken, yönetimde deneyimli, şirketin genişlemesini sağlayabilecek profesyonel bir yönetici arayışına girdi.

12  Bu açıklarını Steve Jobs’un ünlü şirket Pepsi’nin CEO'su olan John Scully ayartması ile kapattılar. Aynı sene Apple Lisa piyasaya sunuldu. Teknolojik olarak gelişmiş olmasına rağmen, ticari olarak beklenen başarıyı sağlıyamadı. 1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu. Apple Lisa’nın aksine, Macintosh ticari başarıyı sağlayan ilk GUI bilgisayar oldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple IInin yerine Mac’sürmesi ile devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Apple’dan 1985 yılında bir kavga sonucu ayrılmıştır. Steve Jobs Apple’’dan ayrıldıktan sonra başka bir teknoloji şirketi kurdu, NeXT Computer. NeXT Computer, Apple Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmiş; fakat sadece bilimsel çalışma alanlarında başarılı ve tanınmış olmuştur. Steve Jobs 18 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlenerek dünya evine girdi. Üç çocuğu oldu. Steve Jobs vejetaryendi. Fakat balık yerdi.

13  Ünlü animasyon şirketi olan Pixar’,Edwin Catmull ile 1986 yılında Kaliforniya’da kurdular. Şirket 10 yıl sonra Toy Story (Oyuncak Hikayesi) adlı animasyon filmi ile patlama yapmıştır. Şirketin birçok filmi ödüllere layık görülmüştür. Bunlardan bazıları ise, Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999’da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003’de Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 yılında İnanılmaz Aile (The Incredibles)’dır. 2006 yılında Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 yılında da Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır. 1996 yılına gelindiğinde Apple şirketi Steve Jobs’u geri getirebilmek için NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında satın aldı.  1997 yılında Steve Jobs şirketin geçici CEO’su seçildi. NeXT’in satın alınması sonucu iki şirketin teknolojileri birleştirildi. Steve Jobs’un yönetiminde Apple iMac’i piyasaya sundu. Satışlarda patlama yaşandı ve günümüzde de iMac Apple şirketinin ünlü ürünleri arasında yer almaktadır. Steve Jobs şirketin sadece kişisel bilgisayar ürünü ile kısıtlı kalmasını istemedi ve iPod’u piyasaya sundu.  iPod sayesinde binlerce mp3 formatında şarkıyı ufak bir cihaz olan iPod’a sığdırdı. Daha sonra iTunes’’u da kurarak çevrimiçi müzik dükkanı kurdu. Sık Sık çalışanlarını yenilikçi düşünmeye itici ve cesaretlendirici ilham cümleleri kurarak motive ederdi. Mükemmel ikna etme ve pazarlama yeteneğine sahiptir. Öte yandan düzensiz ve çok hırslı bir yönetici olduğundan sıkça söz edilir.

14  Apple şirketinde CEO olarak yıllık sadece 1 dolar karşılığında senelerce çalıştı. Buda onu Guiness Dünya Rekorları listesinde ’En Düşük Maaşla Çalışan CEO ünvanını kazandırdı. Şirket kar etmeye başladığında geçici CEO’’luk ünvanındaki ’geçici’ kısmı kaldırıldı ve şirketin gerçek CEO’’su oldu. 1 dolara çalışmaya devam etsede Apple şirketi ona pek de ucuz olmayan hediyeler vermeye devam etti. Örnek olarak: 1999 yılında 90 milyon dolar değerinde özel bir jet ve şirketin sınırlı hisselerinden 30 milyon dolarlık bir pay.  Apple’daki görevinden, 25 Ağustos 2011 yılında ciddi sağlık sorunları sebebiyle ayrıldı. Yerine CEO olarak Tim Cook geçti. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti. 31 Temmuz 2004’de Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyat oldu. Steve Jobs’da bulunan kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Steve Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı. 2009 yılında ise karaciğer nakli yapıldı. 5 Ekim 2011 tarihinde Steve Jobs aile üyeleri başucundayken ve sükunet içinde hayata gözlerini yumdu.

15  Page, 26 Mart 1973 tarihinde ABD, Michigan, East Lansing’de doğmuştur. Tam Babasının adı Carl Victor Page, annesinin adı Gloria Page’dir. Larry dünyaya geldiğinde babası Michigan Eyalet Üniversitesi'nde yapay zeka üzerine doktora çalışmaları yapmaktaydı, annesi ise aynı üniversitede programlama dersleri vermekteydi. İlkokulu ve ortaokulu, liseyi Michigan'da East Lansing Lisesi'nde okudu. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Ardından da ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko 'nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi 'nde Bilgisayar Bilimlerinde doktorasını yaptı. Doktorasını burada yaparken arkadaşı Sergey Brin ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve Google şirketini kurdu.  Larry ve Sergey, 1995 yılının yazında karşılaşırlar. Larry, Sergey'e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonra Sergey, Larry'nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirirler. "BackRub" adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları analiz etmesi fikri üzerine kurulur. Bir yıl geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub bağlantı analizi görenler tarafından çok beğenilir ve ünleri hızla yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar. Fakat fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşadığı parasal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub'ı çalıştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

16  1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com'un ilk veri merkezini Larry'nin yurt odasına kurarlar. Bu arada Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez, Bunun üzerine iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems'ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Ama bu çeki tahsil etmek Google Inc. şirketi yasal olarak olmadığı için mümkün değildir. Bunun üzerine arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.7 Eylül 1998 'de Google Inc. California'da ki Menlo Park'da dünyaya açıldı.

17  Sergey Brin, 21 Ağustos 1973 tarihinde Rusya, Moskova ’da doğmuştur. Rusya yahudisi bir ailenin çocuğudur. Annesinin adı Eugenia, babasının adı ise Michael Brin’dir. Brin'in hem anne hem de babası Moskova Eyalet Üniversitesi'nden matematikçi olarak mezun olmuşlardır. Sergey Brin 6 yaşında iken Mayıs 1979 yılında ailesiyle Rusya 'dan ABD 'ye göç etmiş ve Maryland'a yerleşmişlerdir. Sergey Brin, Eleanor Roosevelt Lisesinden mezun oldu. Babası da Maryland Üniversitesi'nde matematik bölümünde profesördür. Baltimore, Catonsville’da bulunan Maryland Üniversitesi nde matematik ve bilgisayar mühendisliği üzerine lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra Kaliforniya eyaletine taşındı.  ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko 'nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi 'nde 1993 -1995 yıllarında doktorasını da burada yaparken arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve Google şirketini kurdu.

18  Larry ve Sergey, 1995 yılının yazında karşılaşırlar. Larry, Sergey'e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonra Sergey, Larry'nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirirler. "BackRub" adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları analiz etmesi fikri üzerine kurulur. Bir yıl geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub bağlantı analizi görenler tarafından çok beğenilir ve ünleri hızla yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar. Fakat fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşadığı parasal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub'ı çalıştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com'un ilk veri merkezini Larry'nin yurt odasına kurarlar. Bu arada Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez, Bunun üzerine iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems'ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Ama bu çeki tahğı için mümkün değildir. Bunun üzerine arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

19

20 http://www.kimdirx.com https://tr.wikipedia.org http://www.eba.gov.tr

21


"bilişim KAAN CEVİZÖZÜ " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları