Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİDYAT ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİDYAT ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI"— Sunum transkripti:

1 MİDYAT ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI
HAZIRLAYAN TARIM DANIŞMANI VEYSİ YENİGÜN

2 BORDO BULAMACI : Göztaşı (Bakır Sülfat) ve Kirecin belli oranlarda su ile karıştırılarak   kolayca  hazırlanan ve uzun yıllardır meyve ağaçlarının çeşitli hastalıklardan korunması amacıyla  kullanılan etkili bir tarım ilacıdır.

3 Bordo bulamacı  ağaçlar üzerinde oluşan fungal ve bakteriyel hastalıkları önlemek için özellikle sonbaharda yaprakların büyük çoğunluğu yada tamamı döküldüğünde ve ilkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, çıkabilecek pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

4 Bordo bulamacı ağaçların bakteriyel hastalıklara karşı korunması için hala olmazsa olmaz çözümlerden biridir.

5 Bordo bulamacı kullanıma hazır halde  tarım ilacı satıcılarında  bulunabileceği gibi, Göztaşı ve Kireç  ile aşağıda anlatacağım yöntemlerle kolayca hazırlanarak kullanılması mümkündür.

6 BORDO BULAMACI Bordo Bulamacı göztaşı (Bakır Sülfat % 98) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır.

7 Bordo Bulamacı Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler
%2’ lik Bordo Bulamacı hazırlamak için 2 kg göztaşı ve 2 kg sönmüş veya 1 kg sönmemiş kirece ve bunları eritmek ve karıştırmak için l adet 100 lt’lik, 1 adet 50lt’lik plastik veya ağaç fıçı, beton havuz, plastik kova, süzmek için tülbent, ağaç sopa (karıştırıcı) gibi malzemelere ihtiyaç vardır.

8 Bordo Bulamacının Hazırlanması:
Evvela 50 Litrelik bir plastik kovada bir miktar temiz su ile 2 Kg. göztaşı iyice eritilerek, su ile 50 litreye tamamlanır. Benzer şekilde 2 Kg. sönmüş kireç veya 1 Kg. Sönmemiş kireç 100 litrelik ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar su ilavesiyle karıştırılarak 50 litreye (kovanın yarısına kadar) tamamlanır.

9 Hazırlamış olduğumuz 50 litrelik göztaşlı su,karıştırılmakta olan kireçli suyun içine yavaş yavaş ilave edilir. Bu şekilde hazırlanan %2’lik bordo bulamacının yakıcı olup olmadığını kontrol etmek için passız ve parlak bir çivi iple bağlanarak bulamacın içine sarkıtılır ve 5-10 dakika kadar bekletilir.

10 Çivide pas rengi oluşursa bordo bulamacı yakıcıdır
Çivide pas rengi oluşursa bordo bulamacı yakıcıdır. Bu durumda bulamaca bir miktar daha kireçli su ilave edilmelidir.

11 Bulamaç,süzgeçten geçirildikten sonra taze kullanılır
Bulamaç,süzgeçten geçirildikten sonra taze kullanılır. Hemen kullanılamaz ise daha iyi yapışmasını ve muhafazasını sağlamak için 100 litre bordo bulamacına 200 gr şeker ya da 1 litre yağsız süt ilave edilerek 10 gün kadar bozulmadan saklanabilir.

12 Bordo Bulamacı Hazırlanırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar
1-Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göztaşı eritilmiş su ilave edilir. Aksi taktirde karışım olmaz. 2-Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz. 3-Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru-aşırıya kaçmadan-yıkama şeklinde (tüm ağaç) ilaçlanır.

13 4-İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.

14

15

16

17

18 KIŞ İLAÇLAMASI :İlk ilaçlama yaprakların %70-80 ‘i döküldüğünde %4 ‘lük, Diğer ilaçlama gözler uyanmadan önce %1-2 ‘lik

19 BAĞDA BORDO BULAMACI UYGULAMASI
Bağlarda ölü kol hastalığı : Durgun dönemde, budamadan sonra %4’lük bordo bulamacı uygulanır. Bağ antraknozu hastalığı: Sürgünler cm olduğunda %0,5’lik ,çiçeklenmeden önce %1’lik, çiçeklenmeden hemen sora %1,5’luk bordo bulamacı uygulanır.

20 Bağ mildiyösü hastalığı: Sürgünler cm boya ulaştığı devrede %0,5’lik, 2. ve 3. ilaçlamalarda ise ilacın etki süresi dikkate alınarak %1 ve %1,5’luk bordo bulamacı uygulanır

21

22

23


"MİDYAT ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları