Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOLUNUM SİSTEMİ SOLUNUM ORGANLARI SOLUK ALIP VERMEMİZ NASIL GERÇEKLEŞİR SOLUNUM SİSTEMİ ÖZET.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOLUNUM SİSTEMİ SOLUNUM ORGANLARI SOLUK ALIP VERMEMİZ NASIL GERÇEKLEŞİR SOLUNUM SİSTEMİ ÖZET."— Sunum transkripti:

1 SOLUNUM SİSTEMİ SOLUNUM ORGANLARI SOLUK ALIP VERMEMİZ NASIL GERÇEKLEŞİR SOLUNUM SİSTEMİ ÖZET

2

3  Solunum sisteminin başlangıç kısmıdır. Solunan hava burundan geçerken mukus salgısı ile nemlendirilir, kılcal damarlar tarafından ısıtılır. Burun içindeki kıllar havadaki toz parçacıklarını tutar.

4  Burun ve ağız boşluğuyla yemek ve soluk borusunun birleştiği kısımdır.burun yoluyla alınan hava yutağa geçer. Burada bulunan bademcikler havayı mikroplardan arındırır.

5  Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir. Ses oluşumunu sağlayan ses telleri burada bulunur.

6  Havayı akciğerlerimize taşıyan borudur. Yapısında kıkırdak halkalar bulunur. İç kısmı toz parçacıklarını ve mikropları tutan kaygan ve yapışkan bir salgı olan mukusu üreten üreten tabaka ile kaplıdır. Tutulan yabancı maddeler bu salgı sayesinde balgam şeklinde dışarı atılır.

7  Soluk borumuz,havayı iki akciğerimize iletebilmek için iki kola ayrılır. Bu kollara bronş adı verilir. Akciğere giren her bir bronş gittikçe incelen bir çok dala ayrılarak bronşcukları oluşturur. Her bir bronşcuk alveol denilen yapılarla sonlanır.

8  Göğüs boşluğunda, bir sağda diğeri solda olmak üzere çift akciğer bulunur. Pembe renkli ve süngerimsi yapıda olan akciğerlerimiz göğüs kafesimiz tarafından korunur. Akciğerlerin yapısında çok ince duvarları olan alveoller bulunur. Alveoller, çok sayıda kılcal damarlarla çevrilmiştir.

9  Soluk alıp vermede diyafram kası, kaburgalar arası kaslar ve akciğerlerimiz birlikte çalışır. Diyafram: göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran kas tabakasıdır. Diyafram kasının kasılıp gevşemesi, göğüs boşluğunun hacmini değiştirdiğinden soluk alıp vermede etkisi büyüktür.

10  Soluk alma: soluk alma sırasında diyafram kasılarak düzleşir. Aynı esnada kaburgalar arası kaslar da kasılarak göğüs kafesinin dışa doğru genişlemesini sağlar. Böylece göğüs boşluğunun hacmi genişler ve solunan hava akciğerlerin içine dolar.  Soluk verme: soluk verme sırasında diyafram gevşeyerek yukarı doğru kubbeleşir. Aynı sırada kaburgalar arası kaslar da göğüs kafesini daraltır. Böylece akciğerler sıkıştırılarak içindeki havanın dışarı atılması sağlanır.

11 SOLUNUM SİSTEMİ YAPI VE ORGAN- lARI GÖREV- LERİ HASTA- LIKLARI SAĞLIĞI  Burun  Yutak  Gırtlak  Soluk Borusu  Bronş ve Bronşcuklar  Alveol  Akciğerler Soluduğum uz havadaki oksijenin kana geçmesini sağlar, kandaki karbon dioksidi ise vücuddan uzaklaştırır.  Verem  Bronşit  Astım  Zatüüre  Akciğer kanseri  Gırtlak kanseri  Grip  Sigara içmemek ve içilen ortamdan uzak durmak  Temiz hava solumaya özen göstermek  Verem gibi hastalıklara karşı aşı yaptırmak.


"SOLUNUM SİSTEMİ SOLUNUM ORGANLARI SOLUK ALIP VERMEMİZ NASIL GERÇEKLEŞİR SOLUNUM SİSTEMİ ÖZET." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları