Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANNE BABA OLABİLMEK. İyi anne baba her şeyden önce çocuklarına engel olmayan kişidir…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANNE BABA OLABİLMEK. İyi anne baba her şeyden önce çocuklarına engel olmayan kişidir…"— Sunum transkripti:

1 ANNE BABA OLABİLMEK

2 İyi anne baba her şeyden önce çocuklarına engel olmayan kişidir…

3 Peki biz bu değişime nasıl tepki veriyoruz? Aşırı kaygılı olup çocukları değişimden uzak mı tutmalıyız yoksa bu değişime sağlıklı bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olarak gelişmelerine destek mi olmalıyız?

4 İyi ağaçlar iyi bahçede yetişir,uygun davranışlar aile ortamında gelişir.

5 Bilgi çağındayız ve teknoloji hızla gelişiyor. Yaşadığımız hızlı toplumsal değişime paralel olarak, değer yargılarımız da değişiyor. Zararlı alışkanlıklara sahip kişilerin sayısıyla beraber, toplumumuzdaki suç işleme oranında da dikkat çekici bir artış söz konusu. Eğitim sistemimizde aksaklıklar mevcut.. Anne baba olarak çocuklarımıza en iyi geleceği hazırlamaya çalışıyoruz. Genç kuşak, umutlar ve hayallerin yanında, gelecek kaygısı da taşıyor.

6 Uygun tedavi hayat kurtarır…

7 Aşırı sevgiden kaynaklanan ilgi, çocuğu boğar, bağımlı ve güvensiz bir kişilik yaratır. Çocuk, her türlü ihtiyacında ve karşılaştığı her sorunda çözüm kapısı olarak ailesini görür. Bu da, çocuğun özgüveninin ve sorumluluk duygusunun gelişmesini engeller.

8 Sevginin davranışlara yeterli yansımaması, çocukta değersiz olduğu ve kabullenilmediği hissini uyandırır. Sıkı kurallar, sert koşullar ve fiziksel yaptırımlarla yetişen, kişiliği hiçe sayılan çocuk, kendi hayatını kontrol etmekte zorlanır. Kibar, sessiz ve uslu, aynı zamanda, çekingen, güvensiz, küskün, aşırı hassas ve pasif bir kişilik oluşur.

9 Aşırı hoşgörü çocuğun olumsuz davranışlarının nedeninin anlaşılmasına ve düzeltilmesine engel olur. Bu tutumun etkin olduğu ortamda yetişen çocuk, sabırsızca ve düşüncesizce davranışlar sergiler Aşırı denetim ise çocuğu pasifleştirir. Yaşa uymayan davranışlar problem olabilir…

10 “ Yeri geldiğinde verilen ceza kaza yapmamak için basılan frene benzer.”

11 Aşırı verici ve koruyucu bir biçimde sunulan sevgiyle, bebek gibi bakılan çocuk, yaşının gerektirdiği ruhsal gelişimi gösteremeyerek, kendini ifade ve iletişim yeteneğinden yoksun kalacaktır. Diğer yandan, yetersiz sevgi ve sıkı disiplinle yetişen çocuk, saldırgan bir tutumla kendini kabul ettirmeye çalışacak ve iç dünyasını açıklamakta zorlanacaktır.

12 Sonuç: Sağlıklı ve iyi insan, toplumsal bilince sahip bireyler, birbirini anlayan, mutlu insanlardan oluşan toplum.

13 Çocuklar aldıkları her şeyi yeri geldikçe dışa yansıtırlar…

14 Anne babanın, her hangi bir durumda birbiriyle tutarsız ve uyumsuz davranmaları, çocukları çelişkiye düşürerek kişiliklerini olumsuz yönde etkiler. Anne babanın, çocukları paylaşarak veya bir olup çocukları karşılarına alarak oluşturacağı kutuplaşmalar, aile içindeki huzur, güven ve barış ortamını zedeler, iletişim bozukluğunun, zıtlaşmanın ve huzursuzluğun etkin olmasına neden olur. Tüm fertlerin duygu ve düşüncelerinin, sevinç ve sıkıntılarının paylaşıldığı içten, açık ve demokratik aile ortamı, çocuğun mutluluğunun ve başarısının önkoşuludur.

15 "İçinden sevmek" diye bir sevgi türü yoktur.Dokunmadan, paylaşmadan, dinlemeden sevgi olmaz. "Önkoşullu sevgi", hep başkalarını memnun etmeye çalışırken kendini unutan, kendini fark etmeyen bir insan ortaya çıkarır. "Vurdumduymazlığı hoşgörü sanıp, sevgi ile karıştırmak", çocuğun davranışlarının sonuçlarını değerlendirmemesine sebep olur. Özgürlük ve sorumluluk bilincinin gelişmesini engeller.

16 Çocuk hakkında ki tüm kararları "çocuğumu en iyi ben tanırım" anlayışıyla almak ve ondan sadece bu kararlara uymasını beklemek, mutsuz, kendi yetenek ve ilgisine uygun bir meslekte çalışmayan, bu nedenle kendiyle barışık olmayan bir insan yaratır. Bu çelişkinin yarattığı huzursuzluk, kişinin hayatının tüm yönlerine yansır.

17 "Sen benim dediğimi yap, yaptığımı yapma" anlayışı, çelişkili bir tutumdur. Sözlerimiz ve davranışlarımız birbiriyle uyumlu olmalı. Kimse kimseye hayatı öğretmez. Çocuğumuza hayatı, uygulamaya hazır bir reçete gibi sunamayız; ancak ona kendi yolunu belirleyebileceği bir harita verebiliriz.

18 Güzel davranışlar en güzel terbiyecidir…

19 Yaşıtları ile gezmesi, sinema ve tiyatroya gitmesi, müzik dinlemesi gibi ilgilerine saygı gösterelim. Unutmayalım ki bunlar, çocuğun hayatı farklı yönleriyle tanımasına ve kişiliğinin gelişmesine fırsat verecek aktivitelerdir. Çocuğumuzu anlamak, neyi neden yaptığını öğrenmek istiyorsak, onu yargılamadan tarafsız olarak dinleyelim. Böylece, gerçek duygularını ve sorunlarını öğrenmeye şansımız olur.

20 Anne baba olarak görevimiz, çocuğun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı değildir. Hayatın önemli bir sürecinde, okulu ve dershanesiyle işbirliğine önem vermeli, başarının hedeflendiği yolda ekibin bir parçası olmalıyız.

21 Çocuğumuzu, ailenin diğer bireyleriyle aramızda olan çatışmalarda tanık veya yargıç olarak kullanırsak, onu sevdiği insanlar arasında seçim yapmaya zorlamış oluruz. Dolabını, çekmecelerini, defterlerini, ceplerini karıştırarak özel hayatına saygı göstermemek; bize olan güvenini azaltır, aramıza duvar örer. Çocuğumuzun mükemmel olmasını bekleyerek, onu başkalarıyla kıyaslamayalım. Onun farklı bir birey olduğunu kabul ederek, bizim için özel ve değerli olduğunu ona hissettirelim.

22 Mutlu çocuk çabuk büyür…

23 Çocuğunuza, "Sana güveniyorum, elinden geleni yapacağına inanıyorum" mesajını verin. Asla "Bu kafayla gidersen...", "Ben demedim mi..." diye başlayan sözler söylemeyin. Hayat sadece ders ve sınav üzerine kurulmamıştır. Çocuğunuzla bu konular dışında da sohbet ederek, duygu ve düşüncelerinizi birbirinizle paylaşın.

24 Çocuklara çocuk gibi davrandıklarında kızmayınız…

25 Çocuğumuzu tanımaya, ilgi, yetenek ve değerlerini öğrenmeye çalışalım. Onu ilgi ve yetenekleri dışındaki alanlara zorlamayalım. Bir elma ağacından erik elde edemeyiz, daha kaliteli elma almaya çalışalım.

26 Çok çalışması değil, düzenli çalışması konusunda telkinlerde bulunalım. Kendini programlamasına ve zamanını yönetmesine yardım edelim. Sevgi sözcüklerini çocuğumuza cömertçe kullanalım; sarılmayı, öpmeyi asla ihmal etmeyelim. Hiç bir zaman onu "sevgisizlik" le cezalandırmayalım. O, her şeye rağmen bizim çocuğumuzdur.

27 “Mutlu çocuk hak ettiği değeri gören çocuktur.”

28 SORUMLULUK KAZANDIRMADA ANNE BABAYA DÜŞEN GÖREVLER Sürekli sorumsuz davranan çocuklar anne babaları tarafından sorumlu davranmalarına izin verilmeyen çocuklardır. Çocuğunuzun kendi davranışlarının sorumluluğunu almasına ve iyi gitmeyen davranışlarını değiştirmesine fırsat tanıyın. Çocuğunuzun yaptığı yanlış seçimlerin sonuçlarını yaşamasına izin verin ki onlardan bazı dersler çıkarabilsin. Çocuğunuza sorumluluklarınızı eksiksiz olarak yerine getirerek model olunuz. Sorumluluğunu yerine getirdiğinde onu manevi yönden destekleyerek güven duygusunun ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayın

29 HANGİ YAŞTA NE SORUMLULUK ALMALI İKİ ÜÇ YAŞ ÇOCUKLARI: Oyuncakları toplamak Peçete, tabak ve çatal kaşıkları sofraya koymak Kendisiyle ilgili bazı durumlarda ilgili seçme imkanının sunulması sonucunda karar verme yeteneğinin gelişmesi Yardımla giyinmek ve soyunmak

30 HANGİ YAŞTA NE SORUMLULUK ALMALI DÖRT BEŞ YAŞ ÇOCUKLARI: Sofrayı kurmak Toz alma gibi basit ev işlerine yardımcı olmak Alışveriş esnasında ve alışveriş dönüşü eşyaların yerleştirilmesine yardımcı olmak Telefona gerektiği şekilde cevap vermek Ayakkabılarını bağlamayı öğrenmek Kendi kendine hazırlanmak( saç tarama da dahil.) Yatakları düzeltmek ve odasını temizlemek Basit bazı yiyeceklerin hazırlanmasına yardım etmek.

31 HANGİ YAŞTA NE SORUMLULUK ALMALI ALTI YEDİ YAŞ ÇOCUKLARI: Hava durumuna ve özel günlere göre kıyafetlerini seçmek Çiçekleri sulamak Basit yiyecekleri bir büyüğün desteği ile pişirmek (yumurta,tost..) Sabahları çalar saatle kendi başına kalkmak Harçlıklarını bağımsızca idare etmek Derslerini yardımla yapmak

32 HANGİ YAŞTA NE SORUMLULUK ALMALI SEKİZ VE DOKUZ YAŞ ÇOCUKLARI: Yemek masasını tam olarak hazırlamak Yardım almadan banyo yapabilmek Çekmece ve dolaplarını temiz ve düzenli tutmak Ödevlerini tek başına yapmak Kardeşlerinin giyinmesine yeme içmesine yardımcı olmak Kimse söylemeden okul kıyafetlerini değiştirmek Basit yemeklerin yapımına yardımcı olmak

33 HANGİ YAŞTA NE SORUMLULUK ALMALI ON YAŞ ÇOCUKLARI: Kendi yatak çarşaflarını değiştirmek Çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırmak Tek başına alışveriş yapabilmek Doğum günü ve özel günleri planlamak Basit yaralanmalarla başa çıkabilmek Para biriktirip uzun vadede almak istediklerini planlamak

34 HANGİ YAŞTA NE SORUMLULUK ALMALI ONBİR VE ONİKİ YAŞ ÇOCUKLARI: Evde tek başına kalmak Bağımsız olarak kendi ödev programını yürütmek Kendi başına ulaşım araçlarına binmek Toplu yerlerde gerektiği gibi davranmak (kütüphane, tiyatro..) Kendisine uygun hobileri bulmak ve sürdürmek


"ANNE BABA OLABİLMEK. İyi anne baba her şeyden önce çocuklarına engel olmayan kişidir…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları