Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Büyük moleküllü besinlerin kana geçebilecek kadar küçük moleküllü besinlere dönüştürülmesi olayına SİNDİRİM denir. Vücudumuzda sindirim olayını gerçekleştiren.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Büyük moleküllü besinlerin kana geçebilecek kadar küçük moleküllü besinlere dönüştürülmesi olayına SİNDİRİM denir. Vücudumuzda sindirim olayını gerçekleştiren."— Sunum transkripti:

1

2 Büyük moleküllü besinlerin kana geçebilecek kadar küçük moleküllü besinlere dönüştürülmesi olayına SİNDİRİM denir. Vücudumuzda sindirim olayını gerçekleştiren organlar sindirim sistemini oluşturur.

3 Besinlerin salgı (enzim) kullanılmadan (fiziksel olarak) çiğneme ve kas hareketleriyle küçük parçalara ayrılmasına mekanik (fiziksel) sindirim denir. ▪ Fiziksel sindirimin amacı besinlerin (enzimlerin temas edeceği) yüzeyini geni s letmek ve kimyasal sindirim hızını arttırmak yani kolayla s tırmaktır. ▪ Fiziksel sindirim sonucu besinler kana geçemez. Kana geçebilmesi için kimyasal sindirim gereklidir. ▪ Fiziksel sindirime uğrayan besinlerin kimyasal yapıları deği s mez. ▪ Ağızda ki di s ler, çiğneme olayı sayesinde mekanik sindirim yapar. ▪ Midede ki kaslar kasılma olayı sayesinde mekanik sindirim yapar. ▪ Karaciğerin ürettiği safra salgısı yağların temas yüzeyini arttırarak mekanik sindirim yapar. ▪ Bütün besinlerin mekanik sindirimi ağızda ba s lar.

4 Besinlerin su ve enzim (salgı) kullanılarak küçük parçalara ayrılmasına (kana veya hücrelere geçebilecek hale getirilmesine) kimyasal sindirim denir.Enzimler büyük moleküllü besin içeriklerini küçük moleküllere dönüştürür. ▪ Karbonhidratların kimyasal sindirimi; – Ağızda, tükürükte bulunan enzimler sayesinde ba s lar. – Đnce bağırsakta pankreas öz suyunda bulunan enzimler sayesinde biter. ▪ Proteinlerin kimyasal sindirimi; – Midede mide öz suyunda bulunan enzimler ve mide asidi sayesinde ba s lar. – İnce bağırsakta pankreas öz suyunda bulunan enzimler sayesinde biter. ▪ Yağların kimyasal sindirimi; – İnce bağırsakta pankreas öz suyunda bulunan enzimler sayesinde yapılır. ▪ Bütün besinlerin kimyasal sindirimi ince bağırsakta tamamlanır.

5

6 Sindirim sisteminin ilk organıdır ve sindirimde görevli dil, di s ler ve tükürük bezleri bulunur. Di s ler, besinleri çiğneme yoluyla parçalar, ezer ve mekanik sindirim yapar. Bütün besinlerin çiğneme yoluyla mekanik sindirimi burada ba s lar. Tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük sıvısı besinleri ıslatır, yumu s atır ve kayganla s tırır. Tükürük içindeki enzimler (pityalin) ile karbonhidratların kimyasal sindirimi ba s lar. Dil, besinlerin çiğnenmesine, ağızda hareket etmesine ve yutulmasına yardım eder. Ağızda parçalanan, yumu s atılan (yutulmaya hazır hale gelen) besinler dil ile yutağa itilir. ***Karbonhidratların sindirimi burada başlar.

7 Ağızdan sonra gelen bo s luktur. Üst taraftan ağız ve burun bo s luğuna, alt taraftan yemek borusuna ve gırtlağa açılır. Yutak, ağızda çiğnenen ve yumu s atılan besinleri yutkunma sayesinde yemek borusuna iletir. ***Yutakta (mekanik veya kimyasal) sindirim olmaz.

8 Yutak ile yemek borusu arasında bulunan boru şeklinde bir yapıdır.Besinlerin yutaktan yemek borusuna taşınmasını sağlar. Yemek borusu yemeği peristaltik hareket ile mideye doğru indirir.Bu hareket çok güclüdür ters çevrilmiş bir insan peristaltik hareket sayesinde yemeği yinede mideye gönderebilir. Eğer yemek borusundaki peristaltik hareket ters olup ağza doğru olursa kusma gerçekleşir. ÖNEMLİ:yemek borusunda sindirim olmaz.

9 Karın bo s luğunun sol üst tarafında, yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında yer alan ve kese s eklinde olan sindirim sisteminin en geni s organıdır. Mide, üst taraftan mide ağzı ile yemek borusuna, alt taraftan mide kapısı ile on iki parmak bağırsağına bağlanır. Mide düz kaslardan yapılmı s tır ve kasılıp gev s eyebilir. Bu sayede yemek borusundan gelen bütün besinleri ezer, karı s tırır, yoğurur ve çalkalar. Bu nedenle mide bütün besinlerin mekanik sindirimini yapabilir. Midenin yapısında bulunan salgı bezleri mide öz suyu salgısını üretir. mide asidi ve enzimler ile besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasını ve bulamaç haline gelmesini sağlar. Bu nedenle kimyasal sindirim yapabilir. *** Proteinlerin kimyasal sindirimi midede ba s lar. Mide öz suyu içindeki mukus salgısı midenin iç yüzeyini örterek mide duvarını, mide asidine kar s ı korur.

10 Mide ile kalınbağırsak arasında bulunan yaklaşık 6m uzunluğunda tüp şeklinde bir yapıdır. ince bağırsak, kimyasal sindirimin asıl yapıldığı yerdir. İnce bağırsakta protein yağ ve karbonhidratların sindirimi tamamlanır ve burada emilerek kana alınır. Karaciğerden salgılanan safra salgısı ince bağırsakta yağların FİZİKSEL sindirimini sağlar. ***Yağların kimyasal sindirimi burada başlar. ***Yağların,kaarbonhidrat ve proteinlerin sindirimi ince bağırsakta tamamlanır. İnce bağırsakta parçalanan besinler viluslar yardımı ile kana geçmesi olayına EMİLİM denir VİLUS:ince bağırsaktaki parmak şeklindeki çıkıntılara denir.Vilusların görevi besinlerin emilimini sağlamtır. Viluslar ince bağırsağın yüzey alanını genişletir.

11

12 İnce bağırsaktan başlayıp anüste biten kısımdır. Kalınbağırsakta besinleri sindirmek için enzim salgılanmaz. Kalın bağırsakta mekanik veya kimyasal sindirim olmaz, villüsler bulunmaz. İnce bağırsaktan gelen besinler içinde kalan Mineral su ve vitaminlerin kana emildiği yer kalınbağırsaktır. Geriye kalan atık maddelerin de sindirim sisteminin son bölümü olan anüse iletilmesini ve anüsten de dıskı yoluyla vücut dısına atılmasını sağlar. Kalın bağırsakta bazı yararlı bakteriler yaşar ve bu bakteriler B ve K vitamini sentezler.

13 Besin maddelerinin sindirilmeyen ve vücudumuz tarafından kullanılmayan kısmı(dışkı) anüs yoluyla vücuttan uzaklaştırılır.

14

15 Karaciğer vücudun en büyük organıdır. Karaciğer safra (öd) salgısını üretir Karaciğer ince bağırsağa safra salgısı salgılar Çeşitli maddeler içeren safra yağların mekanik parçalanmasını sağlar.

16 Pankreas özsuyu salgılayarak ince bağırsağa verir. Bu sıvıda karbonhidrat, yağ ve proteinlerin kimyasal sindirilmesini sağlayan enzimler bulunur. Bir insanın su ve yemek olmadan yaşayabildiği bilinen en uzun süre 18 gündür.18 yaşında Avustralyalı bir genç tutuklanıp cezaevine konmuş ve unutulmuş. 18 gün sonra bulunduğunda ölmek üzere olduğu görülmüştür.

17 BESİNLERİN SİNDİRİLMESİ VE EMİLMESİ

18 Protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, su ve minerallerin yeterli miktarda ve birlikte alınmasına DENGELİ BESLENME denir.

19 Dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Etler iyi pişirilmeli ve fazla tuzlu ve baharatlı olmamalıdır. Bol su içilmeli, asitli, boyalı, alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durmalıyız. Düzenli spor yapmalıyız. Lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalı ve yavaş yemek yenmelidir.Zira mide doyduğunu geç anlar Asit ve kafeinli yiyeceklerden uzak durulmalı. Aşırı sıcak ve soğuk besinler yenmemeli.

20 *Canlı organizma için önemli bir yakıttır. *Canlılar enerji elde etmek için ilkönce karbonhidratları kullanırlar *Un ve unlu mamullerde bol miktarda bulunur.

21 Diğer besinlere oranla iki kat enerji bulundururlar Vücudumuzda ihtiyaç fazlası besinler yağ olarak depolanır. A, D, E, K vitaminleri yağda çözünür. Yağlar deri altında depolanarak canlıyı çarpma ve darbelere karşı korur. Ayrıca iyi bir ısı iletkeni olmadığı için vücudu soğuğa karşı korur. Ayçiçeği, fındık, zeytin, soya da bol miktarda bulunur. Yağlar vücutta enerji üretmek için ikinci sırada kullanılırlar. Salatalara neden yağ dökülür?

22 Hücrelerin yapısını meydana getirirler. Karbonhidrat yağlardan sonra enerji vermek için kullanılırlar. Düzenleyici olarak görev yaparlar. Et balık tavuk süt ve süt ürünerinde bol miktarda bulunur

23 Çok iyi bir çözücüdür bu nedenle besinler su varlığında sindirilir. Kanda bulunan su besinlerin dokulara taşınmasında çok önemli bir maddedir. Vücut ısısının düzenlenmesinde görev alır.

24 TEKMİLE YÜCEL YAYLA


"Büyük moleküllü besinlerin kana geçebilecek kadar küçük moleküllü besinlere dönüştürülmesi olayına SİNDİRİM denir. Vücudumuzda sindirim olayını gerçekleştiren." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları