Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MESLEK SEÇİMİ VE GELECEĞİN YÜKSELEN MESLEKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MESLEK SEÇİMİ VE GELECEĞİN YÜKSELEN MESLEKLERİ"— Sunum transkripti:

1 MESLEK SEÇİMİ VE GELECEĞİN YÜKSELEN MESLEKLERİ

2 Meslek nedir? Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için icra ettiği ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışma, bilgi birikimi, seçilen mesleğe bağlı olarak yetenek geliştirmeyi gerektiren ve tüm bu sürecin sonunda kişilerin kazandığı ünvanın adıdır.

3 Mesleğin insan yaşamındaki yeri ve önemi
Meslek, sadece para kazanma ve ekonomik ihtiyaçları karşılama aracı değildir. Meslek, insana toplum içinde belli bir yer sağlar. Bir statü sembolüdür. Kişiye sorumluluk bilinci verir. İnsanın kendini ifade etme aracıdır. Yaşamı anlamlı kılar. İnsanın olgunlaşmasını sağlar. Bireyin yaratıcı olmasına olanak sağlar.

4 O halde, Meslek Seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?
Bireyin yeteneklerinin belirlenmesi Yetenek, belli bir eğitimden yararlanabilme gücüdür. Meslekteki başarıyı etkileyen etmenlerden biridir ve temel gerekliliktir.

5 Bireyin kişilik özelliklerinin belirlenmesi
bir insanın bütün ilgileri, tutumları, yetenekleri, konuşma tarzı, dış görünüşü, karakteri, mizacı ve çevresine uyum şekli gibi niteliklerin bir araya gelmesiyle tanımlanabilir.

6 Bireyin ilgi alanlarının belirlenmesi
Yetenekler, bireyin hangi eğitim programında daha başarılı olabileceğini gösterirken; İlgiler, bireyin hangi faaliyetlerle uğraşmaktan zevk duyacağını belirler ve işin özüne iner.

7 İlgi duyulan mesleklerin ayrıntılarının incelenmesi
İş alanları nelerdir? Büyük bir şehir mi yoksa küçük bir şehirde mi yaşamak istiyorum. Çalışma saatlerim nasıl olsun? Ücret durumu genelde nasıldır? Meslekte başarılı olmak için gerekli olan ilgi ve yetenekler nelerdir? Çalışma koşulları nelerdir? Kapalı alan mı, fabrika mı veya açık alan mı? Güvenli bir iş mi istiyorum, yoksa ilerlemek için risk almaya hazır mıyım?

8 Ve en önemlisi kendimi 10 sene sonra nerede görmek istiyorum?
Yani kariyer planlarım nelerdir?

9 ÖYLEYSE DEMİR ALIN VE GÜVENLİ LİMANLARDAN ÇIKIN.
20 YIL SONRA YAPMADIĞINIZ ŞEYLERDEN DOLAYI, YAPTIKLARINIZDAN DAHA FAZLA PİŞMAN OLACAKSANIZ, ÖYLEYSE DEMİR ALIN VE GÜVENLİ LİMANLARDAN ÇIKIN. RÜZGARLARI ARKANIZA ALIN, ARAŞTIRIN, HAYAL EDİN VE KEŞFEDİN.

10 Yapılan araştırmalara göre gözde olan 30 meslek
Sistem mühendisliği Bilgisayar mühendisliği Bilgisayar ve enformasyon yönetimi Sigorta, borsa finansal servis acentaları Reklam, pazarlama, promosyon halkla ilişkiler ve satış yöneticileri Bilgisayar programcılığı Bilgisayar bilimleri

11 İdareciler ve üst düzey yöneticiler
Üniversite öğretim üyesi Bilgisayar destek elemanları Sağlık servis yöneticileri Elektrik-elektronik mühendisleri Hemşire Veri tabanı yöneticileri

12 Doktor, genetik, diş hekimliği
Yönetim danışmanlığı Hukuk İnsan kaynakları yöneticileri Finans yöneticileri Biyomühendislik ve biyoteknoloji Moda Tasarım Öğretmenlik, eğitim yöneticileri

13 Lojistik, lojistik destek
Sağlık asistanları Çocuk gelişimi, özel eğitimciler Turizm İhracat, ithalat, gümrük işletme Yönetici asistanlığı Tercümanlık Psikolojik danışmanlık ve rehberlik

14 TEMBEL İNSAN YOKTUR SADECE KENDİSİNE ESİN KAYNAĞI
OLUŞTURACAK KADAR GÜÇLÜ AMAÇLARI OLMAYAN İNSANLAR VARDIR.

15 ESİN KAYNAĞINIZI BULMANIZ UMUDUYLA….

16 Mesleklerle ilgili daha fazla bilgi alabilmek için
Farklı sitelerden araştırma yapabilir veya eğitim fuarlarına katılabilirsiniz. iskur.gov.tr/meslekler genctercih.com Fuar için: unitercih.com Ayrıntılı bilgi için NAAL rehberlik servisine başvurabilirsini.


"MESLEK SEÇİMİ VE GELECEĞİN YÜKSELEN MESLEKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları