Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NASIL BESLENMELİYİZ ? N için yemek yeriz? Y aşamak, büyümek ve gelişmek için değil mi?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NASIL BESLENMELİYİZ ? N için yemek yeriz? Y aşamak, büyümek ve gelişmek için değil mi?"— Sunum transkripti:

1

2 NASIL BESLENMELİYİZ ?

3 N için yemek yeriz? Y aşamak, büyümek ve gelişmek için değil mi?

4 HANGİ BESİNLERİ YER, İÇERİZ ?

5 BESİN GRUPLARI Et ve et ürünleriEt ve et ürünleri Meyve ve sebzelerMeyve ve sebzeler Süt ve süt ürünleriSüt ve süt ürünleri TahıllarTahıllar

6 Et ve et ürünleri Yediğimiz et ve et ürünleri vücudumuzun büyüyüp gelişmesini,yaralarımızın iyileşmesini sağlar. Et yemeklerini hangi canlılardan sağlandığını biliyor musunuz?

7 Et ve Et Ürünleri Bunların dışında deve,hindi,kaz,ördek, gibi varlıkların etleri de yenir. İnekKoyunKeçi Tavuk-Horoz Balık

8 ET VE ET ÜRÜNLERİ Sucuk, salam, sosis, pastırma gibi yiyecekler etten yapılır.

9 ET YEMEKLERİ

10 Ayrıca, çeşitli sebze ve tahılların yanında et kullanılarak yemekler yapılır

11 Süt ve süt ürünleri Süt ve süt ürünleri kemiklerimizin gelişmesini sağlar. Büyümemize ve gelişmemize yardımcı olur.

12 Süt ve süt ürünleri Süt ve sütten elde edilen yoğurt, peynir, tereyağ, ayran gibi süt ürünleri kemiklerimizi geliştirir.

13 Meyve ve sebzeler Meyve ve sebzeler vitamin deposudur. Meyve ve sebzeler içindeki vitaminler sayesinde bizi hastalıktan korur. Hastalıklara karşı güçlü olmamızı sağlar.

14 MEYVELER Elma,armut,ayva,nar,şeftali,muz,üzüm,karpuz,kiraz yediğimiz meyvelerden bazılarıdır.

15 SEBZELER

16 TAHIL Makarna,ekmek,pasta,pilav gibi yiyeceklerMakarna,ekmek,pasta,pilav gibi yiyecekler enerji sağlar. enerji sağlar. İş yapma ve hareket etme gücü verir. İş yapma ve hareket etme gücü verir. Buğday, yulaf,arpa,mısır gibi bitkilere tahıl diyoruz. Tahıldan yapılan;

17 TAHIL

18

19 Tahıldan yapılan yiyecekler

20 NASIL BESLENMELİYİZ? Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı büyümek için her çeşit besinden yeteri kadar yemeliyizSağlıklı yaşamak ve sağlıklı büyümek için her çeşit besinden yeteri kadar yemeliyiz. Böylece dengeli beslenmiş oluruz.Böylece dengeli beslenmiş oluruz. Dengeli beslenmeyenler sağlıklı büyüyemezler,daha çok hasta olurlar.Dengeli beslenmeyenler sağlıklı büyüyemezler,daha çok hasta olurlar.

21 Dengeli Beslenme Her türlü besinden yeteri kadar yemeye dengeli beslenme denir.Her türlü besinden yeteri kadar yemeye dengeli beslenme denir. Dengeli beslenerek daha sağlıklı büyürüz ve daha sağlıklı yaşarız.Dengeli beslenerek daha sağlıklı büyürüz ve daha sağlıklı yaşarız.

22 Her türlü yiyecekten Yeteri kadar yemeliyiz. Yemek seçmemeliyiz.

23 BİR ÖĞÜN YEMEK

24 Aşağıdaki öğünlerden hangisini yersek dengeli beslenmiş oluruz ? Köfte Salata Makarna Portakal suyu Patates kızartma Makarna Pilav Kola Birinci menü İkinci Menü

25 h.sarici


"NASIL BESLENMELİYİZ ? N için yemek yeriz? Y aşamak, büyümek ve gelişmek için değil mi?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları