Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ankara’ya 10 km uzaklıktaki Çubuk Barajı inşaatı sürerken boru hattının da döşenmesine başlandı. Çubuk Barajı yüzetsel sularını filtre etmek ve kente.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ankara’ya 10 km uzaklıktaki Çubuk Barajı inşaatı sürerken boru hattının da döşenmesine başlandı. Çubuk Barajı yüzetsel sularını filtre etmek ve kente."— Sunum transkripti:

1

2 Ankara’ya 10 km uzaklıktaki Çubuk Barajı inşaatı sürerken boru hattının da döşenmesine başlandı. Çubuk Barajı yüzetsel sularını filtre etmek ve kente pompalamak için Dışkapı’da Ziraat Fakültesi arkasında ‘Su Süzgeci’ yapılması kararlaştırıldı. 10 Haziran 1935 tarihinde temeli atılan su süzgeci yapısı Almanya’nın ünlü sanayi yapıları müteahhitlik firması Hochtief tarafından projelendirildi ve yapımı kısa sürede gerçekleştirildi.

3 Çubuk Barajı suları Dışkapı’daki Ziraat Fakültesi karşısında yapılan üç gözlü ve günlük kapasitesi 24 bin metreküp olan filtre istasyonunda arıtıldıktan sonra Ankara içmesuyu şebekesine verilirdi. 1940’ların başlarına kadar toplam kapasiteleri 12 bin metreküp olan 9 adet içmesuyu deposu inşaa edildi ve bu süre içinde çapları 600 – 800 mm olan 123 kilometre boru döşendi. Çubuk Barajı ve Su Süzgeci, ekonomik ömürleri boyunca Ankara’ya yılda ortalama 35 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağladı.

4

5 3 Kasım 1936 tarihinde hizmete giren su süzgeci, dönemin mimari özelliklerini taşıyordu; kesin hatlı yalın geometrik biçimli kütlelerin uyumundan oluşuyordu. Bu kütlelerden biri olan yan kanat, aynı yıllarda başka nadir örnekleri yapılan, yarım silindirik biçimli bir uzantı ile bitiyordu. 1930’lu yıllarda Ankara’da yapılan Sergievi ve Gar Gazinosu binalarında olduğu gibi, bu binada da, yatay kütleleri dengeleyen, çağdaşlığın simgesi bir saat kulesi bulunuyordu.

6 Ankara Su Süzgeci

7 ANI KAPSÜLÜ 10 Haziran 1935 günü Su Süzgeci’nin temeli atılırken, zamanın yöneticileri, büyük bir heyecanla bir anı kapsülü hazırlamışlardı. Övünç duydukları bir diğer kurum olan Atatürk Orman Çiftliği’nin hazırlamış olduğu beyaz bir deri üzerine aşağıdaki yazı yazılmış, zamanın Başbakan ve Bakanları tarafından imzalanmış, bir şişe içinde korunmuş bir şekilde temel betonuna konulmuştu. ‘Türk’ün öz çocuğu ve Türk Ulusunun büyük kurtarıcısı Kemal Atatürk’ün IV. Cumhurbaşkanlığı devrinde ve Bin Dokuz Yüz Otuz Beş Yılı Haziranı’nın 10’uncu Pazartesi gününde işbu su süzgecinin temeli kurulmuştur.’

8 Başbakan İsmet İNÖNÜ deri üzerine yazılı metni imzalıyor. 13 Haziran 1935 Cumhuriyet

9

10

11

12

13 Çubuk Barajı’ndan kente gelen suyu arıtmak için, Dışkapı’da Su Süzgeci inşa ettiler. Bu yapı Cumhuriyet döneminin ilk sanayi binalarından biri olarak önemli idi. Su Süzgeci 1936 yılından 1992 yılına kadar 55 yıl Ankara’ya hizmet etti. Koruma altına alınması gereken bu yapının arazisi yakın zamanda bir üniversiteye devredildi. Araziyi alan üniversite, 8 Ağustos 2013 günü, Su Süzgeci yapısını yıktı.

14

15

16

17

18 Su Süzgeci Arazisi ile ilgili Alınan Kararlar: Su Süzgeci binasının bulunduğu alan ASKİ tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na devredilir. Belediye de araziyi Turgut Özal Üniversitesi’ne verir. 14.07.2006 tarih ve 1678 No.lu Karar ile Su Süzgeci arazisi üçe bölünür; İtfaiye Hizmet Alanı, ASKİ Laboratuvarı ve ASKİ Lojman Alanı olarak. 13.07.2012 tarih ve 1184 No.lu Karar ile kullanım amacı «Sağlık ve Eğitim Alanı» olarak değiştirilir.

19 12.02.2013 tarih ve 270 Sayılı Karar ile eski Su Süzgeci alanında “Vakıf, kamu ve özel sektöre ait üniversite, her ölçekte eğitim ve sağlık tesisleri, yurt vb.” yapılabilmesi için ve emsal değişikliğine gidilir. 12.07.2013 tarih ve 1343 Sayılı Karar ile mülkiyeti Turgut Özal Üniversitesi’ne ait olan bu alanın bir bölümünü ‘Ticari Alan’ olarak ayrılır. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinden sonra Nisan 2014’te yeni seçilen Belediye Meclisi ilk toplantısında bu araziyi Turgut Özal Üniversitesi’nden geri alır ve ‘Belediye Hizmet Alanı’ olarak ilan eder!


"Ankara’ya 10 km uzaklıktaki Çubuk Barajı inşaatı sürerken boru hattının da döşenmesine başlandı. Çubuk Barajı yüzetsel sularını filtre etmek ve kente." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları