Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ESANSTA ALERJENLER ÖNEMİ / DEĞERLENDİRİLMESİ FROMA Kimya Gıda ve Amb. Sanayi Ticaret Ltd.Şti. ISISO SAN SİTESİ 1.KISIM 5.YOL J BLOK NO:11-15 HOŞDERE MEVKİİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ESANSTA ALERJENLER ÖNEMİ / DEĞERLENDİRİLMESİ FROMA Kimya Gıda ve Amb. Sanayi Ticaret Ltd.Şti. ISISO SAN SİTESİ 1.KISIM 5.YOL J BLOK NO:11-15 HOŞDERE MEVKİİ."— Sunum transkripti:

1

2 ESANSTA ALERJENLER ÖNEMİ / DEĞERLENDİRİLMESİ FROMA Kimya Gıda ve Amb. Sanayi Ticaret Ltd.Şti. ISISO SAN SİTESİ 1.KISIM 5.YOL J BLOK NO:11-15 HOŞDERE MEVKİİ ESENYURT / İSTANBUL / TR Tel: Fax:

3  2013 yılına kadar kozmetik ürünlerinde bulunan esans hammaddeleri etiketlerde «parfüm» olarak yazılıyordu.  Alerjen olan esans hammaddeleri ile ilgili olan yönetmelik EC 1223/ Kasım 2009 tarihinde AB resmi gazetesinde yayınlanmıştır.  Bu yönetmeliklerin EK III ‘ünde esans üretiminde de kullanılan 26 adet alerjen hammadde bulunmaktadır.

4  Amyl cinnamal (CAS No )  Benzyl alcohol (CAS No )  Cinnamyl alcohol (CAS No )  Citral (CAS No )  Eugenol (CAS No )  Hydroxy-citronellal (CAS No )  Isoeugenol (CAS No )  Amylcinnamyl alcohol (CAS No )  Benzyl salicylate (CAS No )  Anisyl alcohol (CAS No )  Benzyl cinnamate (CAS No )  Farnesol (CAS No )  Hydroxy-methylpentylcyclohexenecarboxaldehyde (CAS No )  2-(4-tert-Butylbenzyl) propionaldehyde (CAS No )  Linalool (CAS No )  Benzyl benzoate (CAS No )  Citronellol (CAS No )  Hexyl cinnamaldehyde (CAS No )  d-Limonene (CAS No )  Methyl heptin carbonate (CAS No )  3-Methyl-4-(2,6,6-tri-methyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one (CAS No )  Oak moss and treemoss extract (CAS No )  TreeCinnamal (CAS No )  Coumarin (CAS No )  Geraniol (CAS No )  Moss extract (CAS No ) 26 ALERJEN

5 Esansta kullanılan alerjen hammaddelerinin kontrol edilmesi ve müşteriye açıkça beyan edilmesi gerekmektedir. Bu durum kullanılan ürünün çeşidine göre değişmektedir. Alerjen hammaddenin konsantrasyonu Rinse off " durulanan " ürünlerde (şampuan,el sabunu vs) %0.01 (100 ppm)'i Leave on " durulanmayan " ürünlerde (krem, parfum,deo vs) %0.001 (10 ppm)'i aşıyorsa bitmiş kozmetik ürünlerinin etiketlerinde bu esans alerjen hammaddelerin belirtilmesi gerekmektedir.

6 İçerisinde %20 esans olan ve durulanmayan kozmetik ürün grubuna giren bir EDT (Eau de Toilette) düşünelim: Esansta da % 0.02 Linalool varsa ve son üründe %0.004 (40 ppm) vardır. Bildirim sınırını geçtiğinden dolayı EDT içerik bilgisinde Linalool yazılması gerekir. Esans içeriğindeki her alerjen hammadde için bu işlem tekrarlanır ve etikette yazılması gereken hammaddeler belirlenir.

7  EC 1223/2009 yönetmeliğin EK III ‘ünde listelenen 26 adet alerjen hammaddenin bulunmadığı esanslar ALLERGEN FREE (AF) esanslar olarak tanımlanır.  Kozmetik üründe kullanım oranına göre alerjen hammadde miktarı bildirim sınırı altında olan esanslar ise ALLERGEN DECLARATION FREE (ADF) esans olarak tanımlanır.

8  Allergen Free esans çalışmaları  ADF (Allergen Declaration Free) esans çalışmaları; son üründeki kullanım oranına göre hazırlanan AF esans çalışmaları (örneğin % 0,3 ıslak mendil için)  Kozmetik üründe örneğin maksimum 3 adet alerjen hammadde içerecek şekilde yapılan çalışmalar ÇALIŞMALARIMIZ

9 Tüm esansların ALLERGEN FREE ya da ALLERGEN DECLARATION FREE çalışmaları her zaman olumlu ya da orijinale birebir yakınlıkta sonuç vermeyebilir. Bunun nedeni formulasyonda yapılan değişiklikte kullanılan alerjen hammaddelerin konsantrasyon oranının yüksek olması ve esansın içerisinde etkin bir koku efektine sahip olmasıdır.

10 Alerjen söz konusu olduğunda ilk akla gelen esanstır... Kozmetik ürünlerde sadece esans alerjen hammaddeler içermez... Kozmetik ürünlerin içeriğindeki tüm bileşenler alerjen içeriği veya alerjiye neden olma riski bakımından sorgulanmalıdır...

11 ALERJEN BELGEMİZ (örnektir) Ürünlerimiz için düzenlenen Alerjen Belgesi elektronik ortamda hazırlanmaktadır.

12 TEŞEKKÜR EDERİZ


"ESANSTA ALERJENLER ÖNEMİ / DEĞERLENDİRİLMESİ FROMA Kimya Gıda ve Amb. Sanayi Ticaret Ltd.Şti. ISISO SAN SİTESİ 1.KISIM 5.YOL J BLOK NO:11-15 HOŞDERE MEVKİİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları