Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kariyer Yolu Java’da Nasıl Bir Yol İzlenmeli? Kullanılan Kaynaklar: ikaegitim/oneriler/

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kariyer Yolu Java’da Nasıl Bir Yol İzlenmeli? Kullanılan Kaynaklar: ikaegitim/oneriler/"— Sunum transkripti:

1 Kariyer Yolu Java’da Nasıl Bir Yol İzlenmeli? Kullanılan Kaynaklar: http://www.injavawetrust.com/onerilersertif ikaegitim/oneriler/ http://www.javaturk.org/javaya-nasil- baslarim-javayi-nasil-ogrenirim/ http://alicanakkus.com/2016/02/nelere- nasil-calismaliyim/

2 İlk Şart:Sağlam Bir Java SE Bilgisi Java ile geliştireceğiniz herşeyin çekirdeği İngilizce ve Türkçe kaynaklar mevcut. Türkçe Kitap olarak -Alper Akalın Kim Korkar Java’dan 7. Baskı -Altuğ Bilgin Altuntaş Java Programlama Dili Ve Yazılım Tasarımı İngilizce olarak Oracle Docs ile çalışabilirsiniz.

3 Sağlam Java SE Bilgisi Ne Demek? Aslında bu paradoks gibi bir şey. En azından bir kitabı hakkı ile bitirmek. Size kafi gelmiyorsa ikinci bir kitabı bitirmek. Ya da İngilizce kaynaklara geçmek. Bol bol kod yazmak, uygulama yapmak.

4 Ya Sonra? Hangi Tarafa Gidileceğine Karar Verilmeli Mobil Piyasa Android Kurumsal Piyasa Java EE

5 Akıllı Telefon Pazar Payları

6 Kurumsal Java Veri transferinin yoğun olduğu kurumlar için tasarlanan mimariler. Örneğin bankalar,büyük alış-veriş web siteleri gibi. Çok fazla alt dalı var. Tamamını öğrenmek mümkün değil. Türkçe kaynak kısıtlı, çok az.

7 Kurumsal Java’yı Seçtim, Ne Yapmalıyım? Java EE’ye İlk Adım: Servlets Kurumsal Java’nın temel taşı Servlet’lerdir. En azından orta seviye Servlet bilgisi edinilmeden ileriki mimarilere geçilmesi oralarda sıkıntı çıkarır. Kitap olarak Murat Balkan’ın Servlet&JSP kitabından,Levent Ergüder’in bloğundan çalışabilir ya da İngilizce olarak Head First Sevlet&JSP kitabından da çalışabilirsiniz.

8 Kurumsal Java’yı Seçtim, Ne Yapmalıyım? İkinci Adım: JSP View katmanı olarak kullanılır. İçinde Java kodları da çalıştırılabilinir ama sevilen ve tavsiye edilen durum değildir. Java kodu ile yapılacak işler Servlet’ta kalmalı. Önceki sayfadaki kaynaklar geçerli.

9 Sonra? Servlet&JSP öğrenilmesinin akabinde JSF öneririm. JSF öğrenerek web konusunda iyi birikiminiz olur. Java dünyasının standart web çatısıdır. MVC üzerine tam oturur, hazır bileşenleri vardır, olay tabanlıdır. Üçüncü parti yazılımlarla desteklenir. PrimeFaces gibi.

10 JSF’den Sonra? Servlet, JSP ve JSF ile Java EE’nin web teknolojilerinden bazılarını öğrenmiş olursunuz fakat işin bir de veri tabanı tarafı vardır. Bir projede isteyen JDBC ile de işini görebilir ama Java EE için pek geçerli olmaz. Bu nedenle ORM öğrenilmesi gerekir.JPA ve Hibernate bu ORM çatılarının başında gelir.

11 Peki Hangi ORM Çatısı? Bu tamamen size kalmış. JPA ve Hibernate arasında çok fark yok. İkisi de kariyer için faydalıdır.

12 ORM’den Sonra? Şimdiye kadar ki saydıklarımız bir Java EE geliştiricinin en azından bilmesi gerekenlerdi. Bu noktadan sonra projelerinizde iş yükünü çekecek, nesne bağımlılıklarını yönetecek frameworkler öğrenme yoluna gidebilirsiniz. Spring Framework, EJB, CDI bunlardan bazılarıdır. EJB ve CDI Java EE şartnameleri tarafından sağlanırken Spring Framework kendi kurallarına bağlıdır.

13 ORM’den Sonra? Sektörel olarak Spring çok aranır. Spring Framework bilmek sizin yararınıza olacaktır. Hiçbir view teknolojisine ihtiyaç duymadan proje yazmanızı sağlayan Spring MVC de sizin için kariyer yolunda iyi bir seçim olabilir.

14 ORM’den Sonra? JSF öğrenen arkadaşların da JSF’nin yanına EJB katmaları yararlarına olacaktır. Sektörde JSF’nin yanında EJB aranmaktadır. JSF Spring ile de kullanılabilir ve belki sizden JSF + Spring yazmanız da istenebilir. Bu nedenle EJB öğrendikten sonra yeni bir amaç olarak Spring’e başlayabilirsiniz.

15 ORM’den Sonra? Son olarak Web Servisler konusu var. İhtiyaca göre Soap, Restful vs. web servisler bulunmaktadır. Farklı platformlar arası veri kullanımını sağlar. Java EE yapısı içinde de JAX-WS ve JAX-RS şartnameleri ile belirlenmiş web servisler yer almaktadırlar.

16 Bunların Dışında? Java EE içinde web teknolojileri fazlasıyla haşır neşir olunacağından JavaScript,HTML5 ve CSS3 bilmek size artı puan olarak dönecektir ve bir nebze gereklidirde. Son zamanlarda JS için frameworkler yaygınlaşmaya başlamıştır. Angurlar JS, Ember JS, Backbone.js, jQuery bu frameworklerden bazılarıdır.

17 Sonuç Olarak... Java öğrenmek ve onun teknolojileri üzerine gitmek kısa ve basit bir iş değildir. Saydığımız teknoloji dışında tonla teknoloji bulunmaktadır:Struts,Vaadin,GWT vs. İhtiyaca göre birini daha öğrenebilirsiniz. Herşeyden önce azim ve sabıra ihtiyacanız olacaktır. Java’ya başlayan herkese iyi çalışmalar dilerim.


"Kariyer Yolu Java’da Nasıl Bir Yol İzlenmeli? Kullanılan Kaynaklar: ikaegitim/oneriler/" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları