Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AHMET YESEVİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ EVİN OKULA YAKINLAŞMASI PROJESİ VELİ SEMİNERLERİ- 1 İKİNCİ DOĞUM: ERGENLİK SULTAN BAŞAK REHBER ÖĞRETMEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AHMET YESEVİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ EVİN OKULA YAKINLAŞMASI PROJESİ VELİ SEMİNERLERİ- 1 İKİNCİ DOĞUM: ERGENLİK SULTAN BAŞAK REHBER ÖĞRETMEN."— Sunum transkripti:

1 AHMET YESEVİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ EVİN OKULA YAKINLAŞMASI PROJESİ VELİ SEMİNERLERİ- 1 İKİNCİ DOĞUM: ERGENLİK SULTAN BAŞAK REHBER ÖĞRETMEN

2 İkinci doğum adı verilir. Bedende belirgin değişiklikler meydana gelir.

3 Bedenlerindeki değişim çoğu zaman gençleri korkutur ve içlerine kapanmalarına neden olur.

4 Peki ya ruhsal değişim ? Genellikle, onun daha önce hiç yapmadığı davranışları sergilediğini belirtir anne babalar.

5 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Dengeli ilk okul çocuğu yerine,tedirgin,çabuk tepki gösteren bir genç gelir Çabuk sevinir, çabuk üzülür Olur olmaz şeyi sorun yapar, tepkilerini önceden kestirmek güçtür Cinsel uyanış başlar

6 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Derslere ilgi azalır, çalışma düzeni bozulur Kendisine tanılan hakları yetersiz bulur Evdeki kuralların çokluğundan ve sıkılığından yakınır, onları gereksiz bulur Anne-babasının uyarılarına ani tepki gösterir,ters cevap verir.

7 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Evde durmak istemez, dönüş saatine aldırmaz Dağınık ve savruk olur Oburlaşır. Girip-çıkıp bir şeyler atıştırır İlgileri artar. Hevesleri çoğalır

8 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Gürültülü müziğe bayılır Süse,giyime düşkünlük gösterir.Saçlar uzatılır,sivilceler problem olur Fiziki görünüm çok önem kazanır (zayıflık, şişmanlı, uzunluk, kısalık) Gizliliğe önem verir Toplumsal olaylara ve politikaya ilgi artar.

9 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Kulakta dolma, ödünç alınmış fikirler savunulur, büyüklerle tartışmaya girer Anne,babasına aykırı gelen düşünceler ileri sürer Anne-babasını eleştirme fırsatını kaçırmaz Aykırı renkler seçer.

10 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Karşı çıkmış olmak için karşı çıkar. Bir yandan büyümek için sabırsızlanmakta, öbür yandan çocuksu davranışlar göstermektedir Hızlı bedensel gelişim ve cinsel uyanış genci sarsar uyumunu güçleştirir

11 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL-SOSYAL ÖZELLİKLERİ davranışlarında tutarsızlık görülür Yeni arayışlar içindedir Ben kimim,neyim,ne olacağım soruları kafasında yer etmeye başlar Riskli davranışları sever!

12 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Spora ilgi artar Yaşıtlarının davranışlarını, giyim kuşamlarını benimser. Arkadaş grupları çok önem kazanır. Arkadaş grupları içindeki bağlılığa çok önem verir. Arkadaş grubundan dışlanmamak için, kendisine aykırı gelen düşüncelere bile katılır.

13 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Anne babasının arkadaşlarına karşı olan sert eleştirileri genci daha çok sokağa iter. Hayranlıklar ve tutkular güçlüdür. hayran oldukları kişi ile kendilerini özdeşleştirirler. Hayran oldukları kişilerin kusurlarını görmezden gelirler. Düşünme yeteneğinde olumlu gelişmeler olur.

14 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Soyut kavramları daha iyi anlar ve kullanır. İlgi alanı genişler ve çeşitlilik kazanır. Bir şeyler yapmak, başarılı olmak eğilimi güçlenir. İleride seçeceği mesleği düşünür. Eski yeteneklerinin kimi güçlenir ve öne çıkar.

15 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Kendini ve başkalarını gözlemleme yeteneği gelişir. Başlangıçta derme çatma olan fikirleri, okuyup tartıştıkça gelişir. Beğenmez tutumu giderek yerinde eleştirilere ve yorumlara bırakır. Coşkuludur. Duygu ve düşüncelerini inançla savunur.

16 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Haksızlığa şiddetle karşıdır. Gerçek hayata pek aldırmadan, toplum düzeni birden değişsin, eşitsizlikler ortadan kalksın ister. Doğruluktan yanadır.

17 ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENCİN BAŞLICA RUHSAL- SOSYAL ÖZELLİKLERİ Kolay çözümlere bel bağlayıp, yalancı önderlerin peşinden gidebilir. Bazı gençlerde çok sakin bir ergenlik çağı yaşanırken, bazılarında çok problemli olabilir. Ergenlik çağını ülkemizde anlatan en güzel söz “delikanlı” sözüdür. Kızlar içinde “delikanlı kız” sözü kullanılır.

18 Ergen; BENCİLLİK UYUM ÇOCUKLUK NEŞE İSYAN ETME İTEN REDEDEN YARDIMSEVERLİK UYUMSUZLUK CİDDİYET KEDER BOYUN EĞME İSTEYEN BEKLEYEN

19 GRUBA BAĞLILIK VE TOPLUMSAL KABUL Ergenler için grup üyeleri tarafından çekici bulunmak ve kabul edilmek çok önemlidir. Onay ihtiyacı yüksek olduğu için başkalarının ne düşündüğü önemlidir. ÇIKMA (FLÖRT) Karşı cinsten arkadaşlık, kabul, sevgi, aşk beklentisi yetişkin olmanın doğal bir parçasıdır.

20 GENÇLERİ ANLAMAK 1- Genci Yalan Söylemeye İtecek Ortamı Hazırlamaktan Kaçının 2- Gencin Doğrudan Kendi Yaşamını İlgilendiren Konularda Sorumluluk Almayı Bırakın 3- Onun Yerine Karar Vermeyi Bırakın. Kendi başına karar vermeye teşvik edin

21 4- Her aile, aile bireylerinin kişiliklerine ve ailenin sosyo- ekonomik ve kültürel özelliklerine göre kendi kural ve sınırlarını belirler.

22 5- Büyüme sürecindeki genç ailesinden farklı kararlar alabilir. Ancak ayrı bir birey olduğunu kavradıktan sonra size geri dönebilir sizin düşüncelerinize katılabilir.

23 Genç sizin hep onun arkasında durmanızı sağlamak için sürekli sizi manipüle edebilir.sizden nefret ettiği için değil, olumsuz ilgi ve dikkatinizi çekmek için bunu yapar. Uzlaşmaya, ortak nokta bulmaya çalışın. Alınacak kararları paylaşın. Nasıl bir genç istiyorsanız ona uygun bir ebeveyn olun. Tutarlı davranın. Gerektiğinde yaptırım

24 En sık rastlanan şikayetler … Kızım ergenlik çağında, derslerinde çok başarılı fakat hiçbir konuda anlaşamıyorum ? Sözümü dinlemiyor.

25 Oğlum 15 yaşında. Evden çok dışarıya bağlı.evde çok asi ?

26 Kızım çok dağınık, odasını toplamıyor ?

27 Oğlum çok kaba, argo sözcükler kullanıyor.eskiden böyle değildi?

28 … Her şeye isyan eder oldu kızım, çok çaresizim ? Oğlum onun okuluna gitmemi istemiyor, hatta ailesiyle pikniğe bile gitmek istemiyor, artık bizi sevmiyor mu? Korkarım sigara içmeye başlamış ?

29 OLUMSUZ İNANÇLAR YERİNE… EBEVEYNGENÇ Çocuğumun Yaptıklarından Ben Sorumluyum Ne Yaparsam Yapayım, Sorumluluk Bana Ait Değildir. Başaramayacak.Kendi Başına Karar Veremez. Başaramayacağım, Kendi Başıma Karar Veremem. Tam Bir Aptal.Aptalın Tekiyim Okula Gittiği, Kurallara Uyduğu, Temiz Ve Saygılı Olduğu Görevlerini Yerine Getirdiği Ölçüde Değerli Bir İnsan Başkalarının İsteklerine Uyduğum Ölçüde Değerliyim. Kendi Bakımını ÜstlenemezKendime Bakamam.

30 …DÜŞÜNCE BİÇİMİNİ DEĞİŞTİREREK OLUMLULARI KOYUN. EBEVEYNGENÇ Kendi Yaptıklarından Kızım SorumluHareketlerimden Ben Sorumluyum Her Ne Durumda Olursa Olsun Bunu En İyi Şekilde Sonuçlandıracağından Eminim. Tabi Ki Başaracağım. İyi Ve Olumlu Kararlar Alabilir.Kendi Kararlarımı Pekala Kendim Verebilirim Temelde Oldukça SağlıklıOldukça Sağlıklı, Sağlam Biriyim Kendisine Gereken Özeni Gösterebileceğine, Kendi Bakımını Üstlenebileceğine İnanıyorum. Kendime Bakabilirim Ve Bakacağım.

31 Bizimle birlikte olmayı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz… Önemli olan mükemmel anne baba olmak değil, mutlu bir çocuğun anne babası olmaktır…


"AHMET YESEVİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ EVİN OKULA YAKINLAŞMASI PROJESİ VELİ SEMİNERLERİ- 1 İKİNCİ DOĞUM: ERGENLİK SULTAN BAŞAK REHBER ÖĞRETMEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları