Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİVİL SAVUNMA TANIMI VE TARİHÇESİ TANIMI DÜŞMAN SALDIRILARINA, DOĞAL AFETLERE VE BÜYÜK YANGINLARA KARŞI HALKIN CAN VE MAL KAYBININ EN AZA İNDİRİLMESİ,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİVİL SAVUNMA TANIMI VE TARİHÇESİ TANIMI DÜŞMAN SALDIRILARINA, DOĞAL AFETLERE VE BÜYÜK YANGINLARA KARŞI HALKIN CAN VE MAL KAYBININ EN AZA İNDİRİLMESİ,"— Sunum transkripti:

1

2

3 SİVİL SAVUNMA TANIMI VE TARİHÇESİ

4 TANIMI DÜŞMAN SALDIRILARINA, DOĞAL AFETLERE VE BÜYÜK YANGINLARA KARŞI HALKIN CAN VE MAL KAYBININ EN AZA İNDİRİLMESİ, HAYATİ ÖNEMİ OLAN HER TÜRLÜ RESMİ VE ÖZEL KURUM VE KURULUŞLARIN KORUNMASI VE ÇALIŞMALARININ DEVAMI İÇİN ACİL TAMİR VE ISLAHI, SAVUNMA GAYRETLERİNİN SİVİL HALK TARAFINDAN AZAMİ SURETTE DESTEKLENMESİ VE CEPHE GERİSİ MORALİN KORUNMASI AMACIYLA ALINACAK HER TÜRLÜ SİLAHSIZ KORUYUCU VE KURTARICI KURTARICI TEDBİR VE FAALİYETLERİ İÇERİR.

5 DEVLETLER VAROLUŞLARINDAN BU YANA SİLAHLANMA YARIŞINA GİRMİŞLERDİR. BU SİLAHLANMA YARIŞI DÜNYAMIZI BİR BARUT FIÇISI HALİNE GETİRMİŞ, SONUNDA BİRİNCİ VE İKİNCİ DÜNYA SAVAŞLARI İLE İNSANLAR YÜZ YÜZE GELMİŞLERDİR.

6 BU SAVAŞLAR SİVİL HALKIN ASKERDEN DAHA ÇOK TEHLİKEYLE KARŞILAŞTIĞINI AÇIKÇA ORTAYA KOYMUŞTUR. SAVAŞLARASKERSİVİLTOPLAM(KİŞİ) 1.DÜNYASAVAŞI%95%5 9,5 MİLYON 2. DÜNYA SAVAŞI %52%48 52 MİLYON KORE SAVAŞI %16%84 9 MİLYON

7 İŞTE; SAVAŞLARIN CEPHELERDEN ÇOK CEPHE GERİLERİNİ, ASKERDEN ÇOK HALKI TEHDİT ETMİŞ OLMASI DEVLETLERİ,SAVAŞIN YARATTIĞI HER ÇEŞİT ZARARIN DAHA BAŞKA BİR TEŞKİLATLANMA İLE GİDERİLMESİ ZORUNLULUĞUNA GÖTÜRMÜŞTÜR.

8 YURDUMUZDA SİVİL HALKIN KORUNMASINA İLİŞKİN ÖNLEMLERİN BAŞLANGIÇ TARİHİ 1928’DİR. BU YILDA “CEPHE GERİSİNİN HAVAYA KARŞI MÜDAFAA, MUHAFAZASI” ADI ALTINDA BİR TALİMNAME ÇIKARILMIŞTIR. 1938 YILINDAN İTİBAREN 3052 SAYILI “PASİF KORUNMA KANUNU” İLE YÜRÜTÜLMÜŞ, DAHA SONRA 28 ŞUBAT 1959 TARİHİNDE “SİVİL SAVUNMA KANUNU” YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. YURDUMUZDA SİVİL HALKIN KORUNMASINA İLİŞKİN ÖNLEMLERİN BAŞLANGIÇ TARİHİ 1928’DİR. BU YILDA “CEPHE “CEPHE GERİSİNİN HAVAYA KARŞI MÜDAFAA, MUHAFAZASI” ADI ALTINDA BİR TALİMNAME ÇIKARILMIŞTIR. 1938 YILINDAN İTİBAREN 3052 SAYILI “PASİF “PASİF KORUNMA KANUNU” İLE YÜRÜTÜLMÜŞ, DAHA SONRA 28 ŞUBAT 1959 TARİHİNDE “SİVİL “SİVİL SAVUNMA KANUNU” YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.

9 SİVİL SAVUNMANIN HEDEFLERİ, AMAÇLARI, NİTELİKLERİ, SİVİL SAVUNMANIN HEDEFLERİ, AMAÇLARI, NİTELİKLERİ,

10 HEDEFLERİ DÜŞMAN TAARRUZLARI DÜŞMAN TAARRUZLARI DOĞAL AFETLER DOĞAL AFETLER BÜYÜK YANGINLAR BÜYÜK YANGINLAR

11 AMAÇLARI HALKIN CAN VE MAL KAYBINI EN AZA İNDİRMEK. HALKIN CAN VE MAL KAYBINI EN AZA İNDİRMEK. HAYATİ ÖNEMİ OLAN HER TÜRLÜ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ KORUNMASI. HAYATİ ÖNEMİ OLAN HER TÜRLÜ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ KORUNMASI. BUNLARIN ACİL OLARAK ONARIMI VE YENİLENMESİ. BUNLARIN ACİL OLARAK ONARIMI VE YENİLENMESİ. SİVİL HALKTAN GENİŞ DESTEK SAĞLANMASI. SİVİL HALKTAN GENİŞ DESTEK SAĞLANMASI. CEPHE GERİSİ MORALİN TEMİNİ VE KORUNMASI CEPHE GERİSİ MORALİN TEMİNİ VE KORUNMASI

12 NİTELİKLERİ SİLAHSIZ SİLAHSIZ KORUYUCU KORUYUCU KURTARICI KURTARICI FAALİYETLERDİR. FAALİYETLERDİR.

13 ÜLKEMİZDE SİVİL SAVUNMANIN YÜRÜTÜMÜNDEN SORUMLU MAKAMLAR ÜLKEMİZDE SİVİL SAVUNMANIN YÜRÜTÜMÜNDEN SORUMLU MAKAMLAR MERKEZDE: Sivil Savunma Genel Müdürü MERKEZDE: Sivil Savunma Genel Müdürü İL, İLÇE VE BUCAKLARDA: Mülki İdare Amirleri İL, İLÇE VE BUCAKLARDA: Mülki İdare Amirleri KASABALARDA: Belediye Başkanı KASABALARDA: Belediye Başkanı KÖYLERDE: Muhtarlar KÖYLERDE: Muhtarlar DAİRE, MÜESSESE VE FABRİKALARDA: Kurum Amirleri DAİRE, MÜESSESE VE FABRİKALARDA: Kurum Amirleri

14 RESMİ VE ÖZEL KURULUŞLARDA SİVİL SAVUNMA SERVİSLERİ RESMİ VE ÖZEL KURULUŞLARDA SİVİL SAVUNMA SERVİSLERİ

15 PERSONEL SAYISI 100’DEN AZ VE PLANLAMAYA TABİ KURULUŞLAR İTFAİYE VE İLKYARDIM EKİBİ KURARLAR.

16 İKAZ ALARM

17 İKAZ VE ALARM SİSTEMİNİN AMACI SİVİL SAVUNMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE YURT ÇAPINDA KURULMUŞ OLAN İKAZ VE ALARM SİSTEMLERİNİN AMACI, DÜŞMAN SALDIRILARINI ÖNCEDEN HABER ALMAK VE TEHLİKEYE KARŞI, HALKI UYARARAK SİVİL SAVUNMA TEDBİRLERİNİN ALINMASINI SAĞLAMAK.

18 SİREN SESLERİ VE ANLAMLARI

19 N N B B C C

20 NÜKLEER SİLAHLAR

21 ALFA ALFA ++ n n Alfa zerreleri havada yalnız 2.5-5.0 cm, dokuda ise birkaç mikron ilerleyebilir. Derinin ölü tabakasına geçemez. Bir kağıtla siper almak mümkündür. En büyük tehlike alfayı solumak ve sindirmekle olur. Alfa zerreleri havada yalnız 2.5-5.0 cm, dokuda ise birkaç mikron ilerleyebilir. Derinin ölü tabakasına geçemez. Bir kağıtla siper almak mümkündür. En büyük tehlike alfayı solumak ve sindirmekle olur.

22 BETA BETA CİLDE GİRER AMA ÖNEMLİ ORGANLARA DEĞİL. KALIN ELBİSE VEYA ALÜMİNYUMLA KORUNABİLİR. İÇ VE DIŞ TEHLİKE. CİLDE GİRER AMA ÖNEMLİ ORGANLARA DEĞİL. KALIN ELBİSE VEYA ALÜMİNYUMLA KORUNABİLİR. İÇ VE DIŞ TEHLİKE.

23 NÖTRONLAR NÖTRONLAR Şarjsız zerreler Dokuları temasla zedeler Radyoaktifi vuran maddeler meydana getirebilir. Nükleer fizyon sonucu (reaktör, silah) Çok fazla içe işler ve özel siper gerektirir. Şarjsız zerreler Dokuları temasla zedeler Radyoaktifi vuran maddeler meydana getirebilir. Nükleer fizyon sonucu (reaktör, silah) Çok fazla içe işler ve özel siper gerektirir.

24 SAĞLIK RİSKİ  RİSK AŞAĞIDAKİLERE BAĞLIDIR: MİKTAR MİKTAR ORAN ORAN  AŞAĞIDAKİ GİBİ SINIFLANIR: AKUT AKUT KRONİK KRONİK  RİSK AŞAĞIDAKİLERE BAĞLIDIR: MİKTAR MİKTAR ORAN ORAN  AŞAĞIDAKİ GİBİ SINIFLANIR: AKUT AKUT KRONİK KRONİK

25 RADYOLOJİK MADDENİN BULUNDUĞU YERLER RADYOLOJİK MADDENİN BULUNDUĞU YERLER NÜKLEER SİLAHLARIN DEPOLANDIĞI TESİSLER NÜKLEER ENERJİ TESİSLERİ ENERJİ BAKANLIĞININ TESİSLERİ HASTANELER VE BAŞKA TIP TESİSLERİ ARAŞTIRMA VE EĞİTİM LABORATUVARLARI ENDÜSTRİ ÜRETİM TESİSLERİ RADYOAKTİF ARTIKLARIN İŞLENİP YOK EDİLDİĞİ TESİSLER NÜKLEER SİLAHLARIN DEPOLANDIĞI TESİSLER NÜKLEER ENERJİ TESİSLERİ ENERJİ BAKANLIĞININ TESİSLERİ HASTANELER VE BAŞKA TIP TESİSLERİ ARAŞTIRMA VE EĞİTİM LABORATUVARLARI ENDÜSTRİ ÜRETİM TESİSLERİ RADYOAKTİF ARTIKLARIN İŞLENİP YOK EDİLDİĞİ TESİSLER

26 BİYOLOJİK SİLAHLAR

27 BİYOLOJİK SAVAŞ İNSAN, EVCİL HAYVAN VE FAYDALANILAN BİTKİLERDE ÖLÜM VEYA ZARAR MEYDANA GETİRMEK, MALZEMEYİ HASARA UĞRATMAK AMACIYLA MİKROORGANİZMALARIN VEYA BUNLARIN TOKSİNLERİNİN (ZEHİRLERİNİN) KASTEN KULLANILMASIDIR.

28 BİYOLOJİK SAVAŞ MADDELERİNİN BELLİ BAŞLI ÖZELLİKLERİ  ÜRETİMLERİ NİSPETEN KOLAY VE UCUZDUR.  DEPOLAMA ŞARTLARINA VE DIŞ ŞARTLARA DAYANIKLILIKLARI FAZLADIR.  ENFEKSİYON YETENEKLERİ FAZLA OLUP, SALGIN YAPABİLMEKTEDİR.  HASTALIK YAPMAKTADIR.  VÜCUDA ÇEŞİTLİ YOLLARDAN GİRER.  KULUÇKA DEVRELERİ GENELLİKLE KISADIR.  TEŞHİS VE TEDAVİLERİ GÜÇ OLUP, ÇOK ZAMAN ALMAKTADIR.  ÖLDÜRÜCÜDÜR.  AERESOL HALİNDE YAYILIR.

29 BİYOLOJİK SAVAŞ MADDELERİNİN VÜCUDA GİRİŞ YOLLARI SOLUNUM SİSTEMİ SOLUNUM SİSTEMİ SİNDİRİM SİSTEMİ SİNDİRİM SİSTEMİ DERİ (KESİK YARA VE SIYRIK) DERİ (KESİK YARA VE SIYRIK) TENASÜL ORGANALRI TENASÜL ORGANALRI GÖZ KONJİKTİVATALARI İLE. GÖZ KONJİKTİVATALARI İLE.

30 BAZI BİYOLOJİK SAVAŞ MADDELERİ (BİYOLOJİK AJANLAR ) ŞARBON: ŞARBON: DERİ YOLUYLA BULAŞIRSA ÖLÜM ORANI%5-20, SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIRSA %99 ÖLÜM OLUR. DERİ YOLUYLA BULAŞIRSA ÖLÜM ORANI%5-20, SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIRSA %99 ÖLÜM OLUR. VEBA: VEBA: DERİ YOLUYLA BULAŞIRSA %20-30, SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIRSA %95 ÖLÜM OLUR. DERİ YOLUYLA BULAŞIRSA %20-30, SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIRSA %95 ÖLÜM OLUR. VEREM: VEREM: TÜBERKÜLOZ BASİLLERİ SOLUNUM YOLUYLA AKCİĞERLERE GİRİNCE VEREM OLUR. TÜBERKÜLOZ BASİLLERİ SOLUNUM YOLUYLA AKCİĞERLERE GİRİNCE VEREM OLUR. TİFO: TİFO: TİFO MİKROBU YARALARDAN GEÇERSE AZ, SİNDİRİM YOLUYLA ALINIRSA ÇOK TEHLİKELİ OLUR. TİFO MİKROBU YARALARDAN GEÇERSE AZ, SİNDİRİM YOLUYLA ALINIRSA ÇOK TEHLİKELİ OLUR.

31 Antraks (bakteri) Antraks (bakteri) Veba (bakteri) Veba (bakteri) Q humması (riketsia) Q humması (riketsia) Çiçek (virüs) Çiçek (virüs) Ebola (virüs) Ebola (virüs) Venezuella Equine Ensefalit (VEE) (virüs) Venezuella Equine Ensefalit (VEE) (virüs) Stafilokoka ait zehir B Stafilokoka ait zehir B Botulinum (toksin) Botulinum (toksin) Risin (toksin) Risin (toksin)

32 TEMİZLEME (DEKONTAMİNASYON ) MADDELERİ KİREÇ KAYMAĞI KİREÇ KAYMAĞI KOSTİK SODA KOSTİK SODA SABUN VE DETERJANLAR SABUN VE DETERJANLAR SU VE BUHAR SU VE BUHAR SICAK HAVA SICAK HAVA TOPRAK VEYA KUM TOPRAK VEYA KUM

33 KİMYASAL SİLAHLAR

34 KİMYASAL SAVAŞ MADDELERİ TANIMI: KİMYASAL ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI ÖLDÜRÜCÜ, YARALAYICI, TAHRİŞ EDİCİ VE AYNI ZAMANDA SİS VE YANGIN ÇIKARTAN, İNSAN, HAYVAN, BİTKİ VE METALLERE ETKİLİ OLAN KATI, SIVI VE GAZ VEYA AERESOL HALİNDEKİ MADDELERE DENİR. ÖNEMİ: YAPIMLARI KOLAY VE UCUZ OLMASI, TESİR ALANLARININ ÇOK GENİŞ OLMASI, TESİS VE MALZEMEYİ TAHRİP ETMEDEN ÖLDÜRÜCÜ OLMASIDIR.

35 KİMYASAL SAVAŞ MADDELERİNİN GENEL AYRIMI A- FİZİKSEL DURUMLARA GÖRE: I- KATI II- SIVI III- GAZ IV- AERESOL

36 B- FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİNE GÖRE a- KARGAŞALIĞI BASTIRMA GAZLARI: b-ZEHİRLEYİCİ KİMYASAL MADDELER:

37 a- KARGAŞALIĞI BASTIRMA GAZLARI: I- GÖZYAŞI GETİREN GAZLAR II- KUSTURUCU GAZLAR

38 b- ZEHİRLEYİCİ KİMYASAL MADDELER: I- BOĞUCU GAZLAR (FOSGEN (CG), (DİFOSGEN (DP) (FOSGEN (CG), (DİFOSGEN (DP) II- SİNİR GAZLARI a- Kalıcı olmayan grup{G} (GA Tabun, GB Sarin, GD Soman) a- Kalıcı olmayan grup{G} (GA Tabun, GB Sarin, GD Soman) b- Kalıcı grup {VX} (Aeresol VX, sıvı VX) b- Kalıcı grup {VX} (Aeresol VX, sıvı VX) III- YAKICI GAZLAR (İkiye ayrılır) A- İPERİTLER B- ARSENİKLER IV- KAN ZEHİRLEYİCİ GAZLAR 1- HİDROEN SİYANÜR (AC) 2- SİYANOJEN KLORİD (CK) 3- ARSİN (SA) V- UYUŞTURUCU GAZLAR LSD-25

39 C- ARAZİDE KALMA ÖZELLİKLERİNE GÖRE I- UÇUCU GAZLAR II- KALICI GAZLAR

40 D- KULLANILIŞLARINA GÖRE 1. ZEHİRLEYİCİ KİMYASAL MADDELER(Zayiat veren gazlar) 2. UYUŞTURUCU MADDELER(Saf dışı edici) 3. ANTİMATERYEL MADDELER(Tesis ve Malzemeye etkili) 4. KARGAŞALIĞI BASTIRAN MADDELER 5. EĞİTİM MADDELERİ 6. GİZLEYİCİ VE İŞARET SİSLERİ 7. YANGIN MADDELERİ 8. ANTİPLANT MADDELER(Bitkilere etkili)

41 KİMYASAL SALDIRININ BELİRTİLERİ UÇAKTAN YAYILAN BİR SERPİNTİ VEYA SİS GÖRÜLMESİ UÇAKTAN YAYILAN BİR SERPİNTİ VEYA SİS GÖRÜLMESİ DÜŞMAN TARAFINDAN GELEN DUMAN VE SİS GÖRÜLMESİ DÜŞMAN TARAFINDAN GELEN DUMAN VE SİS GÖRÜLMESİ PATLAMA SESİ AZ DUYULAN TOPÇU MERMİLERİ PATLAMA SESİ AZ DUYULAN TOPÇU MERMİLERİ ETRAFA ŞÜPHELİ YAĞ DAMLALARI VEYA SU BİRİKİNTİLERİ GÖRÜLMESİ ETRAFA ŞÜPHELİ YAĞ DAMLALARI VEYA SU BİRİKİNTİLERİ GÖRÜLMESİ ÇEVREYE DEĞİŞİK KOKULARIN YAYILMASI (SARIMSAK, HARDAL KOKUSU GİBİ ) ÇEVREYE DEĞİŞİK KOKULARIN YAYILMASI (SARIMSAK, HARDAL KOKUSU GİBİ ) GÖRMEDE BULANIKLIK HİSSİ GÖRMEDE BULANIKLIK HİSSİ ANİ BAŞ AĞRISI, ÖKSÜRME, AKSIRMA, BURUN AKMASI VEYA KANAMALARIN GÖRÜLMESİ ANİ BAŞ AĞRISI, ÖKSÜRME, AKSIRMA, BURUN AKMASI VEYA KANAMALARIN GÖRÜLMESİ GÖĞÜSTE AĞRI, NEFES ALMADA ZORLUK GÖRÜLMESİ GÖĞÜSTE AĞRI, NEFES ALMADA ZORLUK GÖRÜLMESİ DERİDE KIZARIKLIK VEYA KABARCIKLARIN GÖRÜLMESİ DERİDE KIZARIKLIK VEYA KABARCIKLARIN GÖRÜLMESİ BULANTI VE KUSMA HİSSİ BULANTI VE KUSMA HİSSİ

42 FERDİ KORUNMA 1- MASKE TAK, EMİR ALMADAN ÇIKARMA, 2- VARSA GAZ SIĞINAĞINA GİR, 3- SİS VE DUMAN İÇİNE GİRME, 4- ÜZERİNE GAZ BULAŞMIŞSA TEMİZLE, 5- ELBİSE FAZLA KİRLENMİŞSE AT, 6- ELLERİNE KORUYUCU MERHEM SÜR, 7- GÖĞÜS SIKIŞIR, GÖZLER BULANIR, GÖZBEBEKLERİ KÜÇÜLÜR VE BAŞ DÖNERSE(atropin) İĞNESİ YAPTIR. 8- SOLUNUM SIKIŞMASI,NEFES ZORLUĞU, BAŞ AĞRISI VE TİTREME HALİNDE (amilnitrit) AMPULÜNÜ 3-4 DAKİKA ARA İLE İKİŞER ADET MASKEYE SOKARAK KIR. 9- GAZ GÖZE KAÇMIŞSA GÖZÜ YIKAYIP (M-258) KİTİ SÜR.

43 SİVİL SAVUNMASIZ YURT SAVUNMASI OLMAZ. SİVİL SAVUNMASIZ YURT SAVUNMASI OLMAZ.


"SİVİL SAVUNMA TANIMI VE TARİHÇESİ TANIMI DÜŞMAN SALDIRILARINA, DOĞAL AFETLERE VE BÜYÜK YANGINLARA KARŞI HALKIN CAN VE MAL KAYBININ EN AZA İNDİRİLMESİ," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları