Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAYVANLARDAKİ HARİKULADELİKLERDEN BİRKAÇI…. Lir kuşu Dünyanın en iyi taklitçilerinden biridir. Lir kuşunun bant kaydı, panjur sesi, araba alarmı gibi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAYVANLARDAKİ HARİKULADELİKLERDEN BİRKAÇI…. Lir kuşu Dünyanın en iyi taklitçilerinden biridir. Lir kuşunun bant kaydı, panjur sesi, araba alarmı gibi."— Sunum transkripti:

1 HAYVANLARDAKİ HARİKULADELİKLERDEN BİRKAÇI…

2 Lir kuşu Dünyanın en iyi taklitçilerinden biridir. Lir kuşunun bant kaydı, panjur sesi, araba alarmı gibi taklit edemeyeceği neredeyse hiçbir ses yoktur.

3 Peygamber devesi karides Kendi klasmanında ölümcül bir avcıdır. Gözlerinde 16 görme siniri bulunur. Bu 16 sinir sayesinde ultraviyole ışınları, polarize ışıkları ve insanoğlunun hayal dahi edemeyeceği renkleri görebilir. İki gözü de birbirinden bağımsız hareket edebildiği için görülmemiş bir algı derinliğine sahiptir. 22 kalibrelik bir silahın ateş gücüne eşit hıza sahip kollarıyla çok hızlı bir şekilde bir cismi delebilir. Bu nedenle peygamber devesi karidesini akvaryumda beslemek hiç akıllıca değildir. Çünkü kolayca paramparça edebilir.

4 Sinek kuşu Hayvanlar aleminin eşsiz metabolizmaya sahip üyelerinden biri. Saniyede 80 defa kanat çırpabilen sinek kuşu, kanat çırparken havada başaşağı bile asılı kalabilir.

5 Daha da ilginci sinek kuşunun nabzı saniyede 1260 defa atar ve yiyeceğini saniyede 13 defa tekrar tekrar sindirim sistemine dahil edebilir. En şaşırtıcı özelliklerinden biri ise 1 dakika içerisinde 250 defa nefes alabilmesi.

6 Mürekkep balığı Mürekkep balığı çok özel bir avcıdır. Vücudundan bulunan renk hücreleri sayesinde meydana getirdiği özel ışık efektleriyle avını ustaca hipnotize eder. Ayrıca kendi deri tabakasını da istediği anda değiştirebilme yeteneğine sahiptir.

7 Su ayısı Yeryüzündeki canlıların büyük çoğunluğunu yok eden felaketlerden sağ kurtulmayı başarabilmiş olan su ayısının yetenekleri gerçekten inanılmaz.

8 Mutlak sıfıra yakın sıcaklığa (-273 santigrat derece) bile direnebilen su ayısı, bir okyanusun dibindeki ısı ve basınçta bile yaşayabilir. Bu arada bunun ne anlama geldiğini şu örnekle açıklayalım. Tam vakum ortamı, kozmik radyasyon... Bahsettiğimiz koşullar bir uzay boşluğu ortamına yakın... Bir insanın uzay boşluğuna korumasız olarak çıkması, saniyeler içinde donmasına, akciğerlerinin çökmesine, kanındaki tüm oksijenin gaza dönüşmesine neden olabilir. Atmosferik basıncın 1200 katı kadar yüksek basınçlarda da canlılığını kaybetmez. Mutlak kuru bir ortamda 10 yıl boyunca hayatta kalabilir. Peki -273 dereceye nasıl dayanabilir bir su ayısı? İşte en ilginç nokta burası: Çünkü böyle bir ortamı farkettiğinde vücudundaki su oranını yüzde 85'ten yüzde 3'e kadar indirebilir. Bu da vücudunda dondurabilecek kadar su kalmamasını sağlar. Bu arada metabolizması da normal seviyesinin onbinden 1'e kadar hızla çalışmaya başlar. Ölümsüzlük üzerine yapılan bilimsel çalışmaların en önemli aktörüdür su ayıları.

9 Tüysüz köstebek faresi Görüntüsünün çirkinliği nedeniyle hayvanlar aleminin en gösterişsiz üyelerinden biri gibi görünebilir. Fakat araştırmacılar bu fare türü için inanılmaz bir bulguyu keşfetti. Tüysüz köstebek farelerinden bugüne kadar tek biri bile kansere yakalanmadı.

10 Yeşil Basilisk Kertenkelesi Ya da biz onu su üzerinde yürüyebilen kertenkele olarak tanımlayabiliriz. Bu inanılmaz yetenek nedeniyle Hristiyan batı dünyası bu hayvana İsa Mesih Kertenkelesi lakabını takmıştır. Uzun ayak parmakları ve çok ilginç cilt yapısı sayesinde yüzey alanını büyütebilen bu kertenkele, saniyede 20 adım atarak, her adımında ayakları suyu iterek bir hava balonu yaratır ve bu hava balonu sayesinde suda batmadan yürüyebilir.

11 Yaklaşık 400-500 metrelik bir mesafeyi su üzerinde koşabilir.

12 Okçu balığı Suyun üzerinde bulunan avını püskürttüğü su sayesinde denize düşüren ve hemen yiyen okçu balığı inanılmaz bir nişancılık yeteneğine sahiptir. Çünkü suyun altında durarak avını hedefleyen okçu balığı, suyun ışığıkırma özelliğini de hesap ederek yeryüzünde neredeyse hiçbir canlının saniyeler içerisinde veremeyeceği bir hesaplama gerçekleştirir. Aynı şekilde avların ağırlığına göre suya düşme hızlarını da hesaplayarak düşen avı en doğru yerde bekleyebilir.

13 Geckon Kertenkeleleri Bu kertenkeleler ayaklarındaki binlerce tüycük sayesinde oluşan elektrostatik kuvvet sayesinde cama bile tırmanabilir

14 Bombardier Böcekleri Kendilerine saldıran hayvanlara kimyasal bir reaksiyon sonucu oluşturdukları kaynayan sıvıyı püskürtebilir.

15 Pistol Karidesi Mandallı pençesini kapattığında oluşan hava kabarcığı güneş yüzeyi kadar sıcak olur, ayrıca o anda oluşan ses 218 desibele ulaşabilir

16 Somon Balıkları Dünyanın manyetik alanını algılayarak doğdukları nehre tekrar dönebilir

17 Onthophagus Taurus (Halk arasındaki ismi bok böceği) Hayvanlar alemindeki en güçlü üye bok böceğidir. Kendi ağırlığının 1141 katı kadar bir objeyi kaldırıp taşıyabilir. Yani bu şu demektir, ortalama bir insanın 80 tonluk bir ağırlığı kadırıp bir yerden diğerine taşıdığını düşünün.

18 Ölümsüz Denizanası Kendini gençleştirebilir ve yaşam döngüsünü defalarca yeniden başlatabilir.

19 Elektrikli yılan balıkları 600 Voltluk şok verebilirler.

20 Bal porsuğu (Yeryüzünün korkusuz kabadayısı) Hormonal ve genetik yapılarında korku adına hiç bir bulgu olmayan bu tür “deli cesareti”ne sahip.

21 Alp dağ keçisi Hiç bir teçhizata ihtiyaç duymadan neredeyse 90 derecelik duvarlara bile tırmanabilir.

22 Ornitorenk Ornitorenkler avlarının kaslarından yayılan elektrik dalgalarını sezerek yerlerini bulur. Bu 6. duyu olarak gelişmiştir.

23 Canlıların her birindeki birbirinden farklı bu şaşırtıcı özellikler, onların çok ince bir plan ve dengeyle, yaşayacakları ortama uygun olarak yaratıldıklarını gösterir. Bütün bunlar, Yüce Allah’ın üstün aklının ve yaratma sanatının delillerindendir. Bu gerçek bir ayette şöyle bildirilir: Sizin yaratılışınızda ve Allah'ın (yeryüzüne) yaydığı her bir canlıda da kesin olarak inanan bir toplum için elbette nice deliller vardır. (Casiye Suresi, 4)

24 Sadece birkaç hayvanda gördüğümüz bu muhteşemlikler, insanların uzun yıllar boyunca taklit etmeye uğraştıkları ancak bir benzerini elde edemedikleri bu harikulade sistemler, sonsuz bilgi ve kudret sahibi Yüce Allah’ın onlara bahşetmesi ile ilk yaratıldıkları günden beri kullanmaktadırlar. Gerçekte tüm bunlar yaratılışın delillerindendir. Allah yeryüzünde, gökyüzünde, denizlerde kısacası tüm kainatta üstün akıl gerektiren bu yaratılış delillerine çeşitli örnekler verir. Akıl ve vicdan sahipleri de bunları görüp tanırlar ve Allah’a imanları artar. İman edenlerin Allah’ın ayetleri üzerinde düşündükleri ve Allah’ı tesbih ettikleri bir ayette şöyle haber verilir: Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler. (Al-i İmran Suresi, 191)

25 Hayırlı Cumalar Selam ve muhabbetle…


"HAYVANLARDAKİ HARİKULADELİKLERDEN BİRKAÇI…. Lir kuşu Dünyanın en iyi taklitçilerinden biridir. Lir kuşunun bant kaydı, panjur sesi, araba alarmı gibi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları