Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR."— Sunum transkripti:

1

2 YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR

3 A. YÖNLER  ANA YÖNLER  ARA YÖNLER  YÖNLERİN BULUNMASI

4 Güneş’in doğmasına ve batmasına göre değişmeyen noktalara “YÖN” denir. Yönler; bir yerin, bilinen başka bir yere göre nerede bulunduğunu anlamaya yarar. Yönler, ana yönler ve ara yönler olarak ikiye ayrılır.

5 ANA YÖNLER DOĞU KUZEY GÜNEY BATI Ana yönler 4 tanedirler. Sağımızı Güneş’in doğduğu yöne çevirip kollarımızı açtığımızda; sağımız DOĞU, solumuz BATI, önümüz KUZEY, arkamız GÜNEY yönündedir.

6 ARA YÖNLER KUZEY BATI KUZEY DOĞU GÜNEY BATI GÜNEY DOĞU Ara yönler ana yönlerin arasında kalan yönlerdir. Kuzey ile doğu arası KUZEYDOĞU, kuzey ile batı arası KUZEYBATI, güney ile doğu arası GÜNEYDOĞU, güney ile batı arası GÜNEYBATI adını alır.

7 YÖNLERİN BULUNMASI YÖNLER 3 ŞEKİLDE BULUNUR: GÜNEŞE GÖRE PUSULA İLE KUTUP YILDIZI İLE

8 Güneşin doğduğu yöne sağ kolumuzu, battığı yöne de sol kolumuzu uzatırız. Sağımız doğu, solumuz batı, önümüz kuzey, arkamız güney olur.

9 Gece-gündüz yönleri en doğru pusula ile buluruz. Pusulada bir ucu koyu, diğer ucu açık renkli gösterge vardır. Bu göstergeye ibre denir. Pusulayı düz bir yere koyduğumuzda ibrenin koyu ucu kuzey yönü gösterir ve buradan diğer yönleri buluruz.

10 Kutup yıldızı en parlak yıldızdır ve hep kuzeyde bulunur. Geceleri açık havada kutup yıldızına bakarak yönler bulunabilir.

11 B. OKULUMUZ  OKULUMUZUN YERİ  OKULUMUZUN ÇEVRESİ

12 Okullar şehir, kasaba ve köylerde ulaşımı kolay yerlere yapılır. Okul binası bir bahçe içinde bulunur. Bizim okulumuz İstanbul’un Kadıköy ilçesindedir.

13 Okulumuzun çevresinde cadde ve sokaklar vardır. Doğusunda Kuyubaşı sokağı vardır. Batısında Göztepe SSK Hastanesi bulunur.

14 Bir yerin kuşbakışı görünüşünün kağıt üzerine çizimine kroki denir. Kroki ölçüsüz bir çizimdir. Bize aradığımız yeri kolayca bulmamızda yardımcı olur. Krokide yönleri gösteren ok işaretlerini de koymalıyız.

15 OKULUMUZ FAHRETTİN KERİM GÖKAY CADDESİ BOĞAZİÇİ PASTANESİ MADO K U Z E Y G Ü N E Y DOĞU BATI

16 C. MAHALLEMİZ  EVİMİZİN YERİ  EVİMİZİN ÇEVRESİ  MAHALLENİN YÖNETİMİ

17 EVİM HANIMEFENDİ SOKAK KOCAMANSUR SOKAK HASATHASAT SOKAKSOKAK ECZANE MARKET MANAV ABİDE-İ HÜRRİYET CADDESİ

18 İstanbul’un merkezinde olan Şişli ilçesinde oturuyorum. Evimiz, bir apartman dairesidir. Apartmanımız 4 katlıdır ve 12 aile yaşamaktadır. Evimizin çevresi çok güzeldir.

19 Yakınımızda 6 katlı büyük bir mağaza var. Boş zamanımızda oynamak için çocuk parkı bulunur.

20 Mahalleyi muhtar ve ihtiyar heyeti yönetir. Muhtar ve ihtiyar heyeti mahalle halkı tarafından seçilir.

21 Muhtar mahallenin gelişmesi ve güzelleşmesi için çalışır, halkın ihtiyaçlarını ilgili makamlara bildirir, devlet kararlarını mahalle halkına duyurur.

22 Ç. KÖY  KÖYÜN ÖZELLİKLERİ  KÖYÜN YÖNETİMİ

23 Köy, il ve ilçelere göre en küçük yerleşim birimidir. Köyde yaşayan insanlar, genellikle tarım ve hayvancılıkla geçinirler. Bazı köylerimiz ormanlık bölgelerde ya da su kenarlarında kurulmuştur.

24 Birçok köyde halıcılık, dokumacılık ve çeşitli el sanatları yapılır. Köy halkının birlikte yaptığı işlere imece denir.

25 Köy muhtarı ve ihtiyar heyeti, köyü yönetir. Okul müdürü ve imam da köy ihtiyar heyetinin doğal üyeleridir.

26 Köy muhtarı devletten gelen emirleri köy halkına duyurur. Köy halkının dilek ve isteklerini devletin ilgili yönetim birimlerine iletir.

27 D. İLÇEMİZ VE İLİMİZ  İLÇE VE İLİN ÖZELLİKLERİ  İLÇE VE İLİN YÖNETİMİ

28 İller yurdumuzun en büyük yönetim birimidir. Büyük iller olduğu gibi, küçük iller de vardır.

29 İlçeler, illerden daha küçük yönetim birimleridir. İlçeler illere bağlıdır. İlçelere bağlı bucak ve köyler vardır.

30 İl ve ilçelerde çeşitli fabrikalar kurulur. Bu fabrikalarda maddeler işlenir ve kullanıma uygun hale getirilir.

31 İl yönetiminin başında vali bulunur. Vali il sınırları içinde devletin ve hükümetin temsilcisidir.

32 İlçe yönetiminin başında kaymakam bulunur. Kaymakam ilçede devleti ve hükümeti temsil eder. Bulunduğu ilin valisine bağlı olarak görev yapar.

33 E. ÇEVREMİZDEKİ TURİSTİK YERLER, DOĞAL GÜZELLİKLER VE ESKİ YERLEŞİM YERLERİ  YURDUMUZUN TURİSTİK VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ  TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİN KORUNMASI

34 Yurdumuz turistik ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Eskiden kalma hamamlar, camiler, çeşmeler, saraylar, kaleler ve hanlar vardır.

35 Bunlara yurdumuzun hemen hemen her yerinde rastlanır. Tarihi eser kalıntılarının bulunduğu yerler turistik önem taşır.

36 Tarihi ve doğal güzelliklerimizi görmeye binlerce yerli ve yabancı turist gelir. Bu nedenle doğal güzelliklerimizi ve tarihi yerleri korumalıyız. Orman yangınlarına karşı önlem almalıyız. Ülkemizin kültür zenginliğine sahip çıkmalıyız.

37 F. YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR MÜDÜR VE ÖĞRETMENLER SAĞLIK GÖREVLİLERİ TEMİZLİK İŞÇİLERİ POSTACILAR POLİS VE BEKÇİLER

38 BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR Çevremizdeki bizim için çalışan birçok görevli vardır. Bunlar; eğitim, sağlık, güvenlik, temizlik gibi işler için görevlendirilmiştir. Okullarda müdür ve öğretmenler öğrencilerin iyi yetişmesi için çalışırlar.

39 Sağlık görevlileri doktor, hemşire, sağlık memuru ve ebelerdir. Doktorlar, hasta olduğumuzda hastalığımıza teşhis koyar, reçete yazar. Diğer sağlık görevlileri, doktorların yardımcılarıdır. Temizlik işçileri her gün cadde ve sokaklarımızı süpürürler.

40 Postacılar mektuplarımızı evlerimize getirirler. Polis ve bekçiler, mal ve can güvenliğimizi sağlayan görevlilerdir.

41 1. Aşağıdakilerden hangisi ana yön değildir? a. Doğub. Kuzeybatıc. Güney 2. Yönler nasıl bulunur? a. Öğretmene göre b. Öğrenciye göre c. Kutup Yıldızı’na göre 3. Pusula ne işe yarar? a. Doğuc. Güneyb. Kuzeybatı a. Öğretmene göre c. Kutup Yıldızı’na göre b. Öğrenciye göre a. Yönleri bulmaya b. Zamanı göstermeye c. Isı ölçmeye

42 4. Mahalle ve köyü kim yönetir? a. Muhtar b. Vali c. Kaymakam 5. Hangisi köy halkının geçim kaynaklarından değildir? a. Tarımb. Endüstri c. Hayvancılık 6. Yurdumuzun en büyük yönetim birimi hangisidir? a. İlçeb. Bucakc. İl 7. Aşağıdakilerden hangisi köyün ortak malıdır? a. Merab. Okulc. Tarla a. Muhtarb. Valic. Kaymakam a. Tarımb. Endüstric. Hayvancılık a. İlçec. İlb. Bucak a. Merab. Okulc. Tarla

43 8. Aşağıdaki noktalı yerlere uygun kelimeler bularak cümleleri tamamlayınız. a. Yurdumuz doğal güzellikler bakımından oldukça.......... b. Okullarda......... ve.......... öğrencilerin iyi yetişmesi için çalışır. c. Sağlık görevlileri doktor,........., sağlık memuru ve.........dir. ç. Yurdumuzda eskiden kalma hamamlar,........., çeşmeler,........., kaleler ve......... vardır. Y D

44 ÜNİTENİN SONU

45 DOĞRU CEVAP

46

47

48 YENİDEN DENE!


"YAŞADIĞIMIZ YER  YÖNLER  OKULUMUZ  MAHALLEMİZ  KÖY  İLÇEMİZ VE İLİMİZ  ÇEVREMİZDEKİ YERLER  YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları